WC, toaleta, detox pochwy, nasiadówka
Fotolia
Starania o dziecko

Detox pochwy na lepszą płodność. Zobacz, która celebrytka go poleca

O zaletach ziołowych nasiadówek rozmawiały nasze babcie. Obecnie adresy salonów SPA, w których można skorzystać z detoxu pochwy, przekazują sobie gwiazdy Hollywood. Ty możesz z powodzeniem zrobić sobie taki zabieg w domu.
Bartłomiej Kuczera, InviMed, niepłodność, nasiadówki, infekcje pochwy
lek. med. Bartłomiej Kuczera
Konsultacja merytoryczna

Detox pochwy to nic innego, jak ciepła parowa kąpiel dolnych partii ciała. Nasiadówka przyspiesza leczenie wielu kobiecych dolegliwości.

Gwyneth Paltrow, aktorka
ONS
Przekonuje o tym amerykańska aktorka Gwyneth Paltrow na swojej stronie internetowej www.goop.com. Gwiazda twierdzi, że „Seans parówki pochwy jest bardzo przyjemny, siedzi się na minitronie, a kombinacja pary, podczerwieni i odpowiednio dobranych ziół oczyszcza miejsca intymne, w szczególności macicę". O jakie dokładnie zioła chodzi? Do detoxu pochwy używa się głównie bylicy (piołunu). Przeciwnicy oczyszczania pochwy żartują, że to zioło stosowane jest od lat w medycynie chińskiej, w Korei używa się go do ciast i zup, a w Los Angeles... do parówek pochwy. Z drugiej jednak strony bylica rzeczywiście ma działanie terapeutyczne i jest zalecana w wypadku nieregularnych lub bolesnych miesiączek. Ma też działanie antyseptyczne.
Poznaj: Domowe sposoby na infekcje pochwy

Na jakie dolegliwości zaleca się stosowanie parówki pochwy?

  • Nawracające infekcje pochwy
  • Zapalenie pęcherza moczowego
  • Nieregularne, bolesne miesiączki
  • Stany zapalne jajników
  • Problemy z zajściem w ciążę
  • Utrudnione gojenie krocza po porodzie
  • Hemoroidy

Zabieg oczyszczania pochwy

Jak wygląda parówka pochwy w wersji luksusowej? W wybranych salonach SPA są specjalne siedziska z otworem, przez który ziołowa mgiełka przedostaje się do miejsc intymnych. W tym czasie kobieta jest szczelnie przykryta pelerynką. Detox pochwy trwa ok. 30 min i kosztuje 30-60 dolarów.

 
WC, toaleta, detox pochwy, nasiadówka
www.kingspa.com
zdjęcie ze strony internetowej salonu SPA w Chicago (www.kingspa.com)

Jak zrobić domową nasiadówkę?

Najlepiej zrób detox pochwy wieczorem, przed pójściem spać. Po zabiegu dolne partie ciała powinny być ciepło otulone (nie wolno ich wychładzać). Przygotuj leczniczy wywar, np. garść bylicy zalej 8 szklankami wody, gotuj przez kilka minut. Naczynie z wywarem możesz umieść w muszli sedesowej, a następnie ostrożnie usiądź nad parą i szczelnie okryj dolne partie ciała.
Jeśli jesteś uczulona na bylicę, możesz wykorzystać do przygotowania wywaru inne składniki, np. korę dębu, koper, skrzyp, krwawnik, macierzankę albo słomę owsianą.
Uwaga! Nasiadówek nie powinny robić kobiety w ciąży!

Zobacz też: Opinie o leku przeciw zapaleniom dróg moczowych - Urofuraginum

Opinia specjalisty

Przeczytaj, co na ten temat sądzi lek. med. Bartłomiej Kuczera, specjalista ginekolog – położnik z kliniki leczenia niepłodności InviMed? 
- Detoks pochwy to nic innego, jak tzw. nasiadówki z naparów ziołowych, stosowane od dawna w leczeniu dolegliwości żeńskich narządów płciowych. Wbrew pozorom nie jest to wyłącznie domowa metoda leczenia. Od lat wykorzystują ją polskie sanatoria w uzdrowiskach jako element fizykoterapii. Warto dodać, że doświadczenie polskiej balneoterapii jest w tym zakresie niemałe i chyba niesłusznie zapomniane. Leczenie ciepłem, parówki i kąpiele w naparach ziół lub borowinach znane są medycynie od stuleci. Najczęstszymi wskazaniami do terapii były i są przewlekłe stany zapalne oraz zmiany zanikowe dróg rodnych. W leczeniu wykorzystuje się zjawisko przekrwienia z przegrzania. Towarzyszące mu zwiększenie przepływu krwi w leczonym obszarze ciała wraz z wchłanianymi z naparu lub borowiny substancjami leczniczymi nasila procesy naprawcze i łagodzi dolegliwości. Gorąca para powoduje przegrzanie okolic krocza i miednicy, co skutkuje rozszerzeniem naczyń i zwiększa przepływ krwi.

Przeczytaj: Masz upławy? Zwróć uwagę na ich kolor

Chlamydia ogranicza płodność kobiet [WIDEO]

dziecko, kaszel, alergia wziewna, duszność
Fotolia
Zdrowie
Słowniczek alergika
Przedstawiamy najważniejsze pojęcia dotyczące alergii.

A jak... Alergen - substancja, która wywołuje reakcję alergiczną organizmu. W zależności od sposobu, w jaki alergen wnika do organizmu, wyróżnia się: alergeny wziewne (wdychane z powietrzem), alergeny kontaktowe (alergizujące przy kontakcie ze skórą), alergeny pokarmowe znajdujące się w spożywanym jedzeniu oraz alergeny dostające się od zewnątrz do tkanek (np. jad owadów wstrzyknięty pod skórę). Alergenem może być prawie każda substancja. Alergia (uczulenie) – oznacza nadmierną reakcję na różne, pochodzące z otoczenia substancje, na które inni ludzie nie reagują. Jest to jedna z najbardziej rozpowszechnionych chorób przewlekłych, liczba chorych na alergię ciągle wzrasta. Reakcje alergiczne związane są z funkcjonowaniem układu immunologicznego (odpornościowego). Antygeny – czynniki (najczęściej są to substancje białkowe) powodujące reakcję układu immunologicznego. Gdy antygen wywoła reakcję uczuleniową, dla osoby uczulonej staje się alergenem. Astma – przewlekła choroba o podłożu zapalnym (wywołana alergią wziewną), objawia się skurczem oskrzeli. Najbardziej charakterystyczne objawy astmy to: napadowy kaszel, świszczący oddech, duszność. Napady astmy pojawiają się najczęściej w nocy i nad ranem, a także po wysiłku i podczas wdychania zimnego lub zanieczyszczonego powietrza . Atopia – dziedzicznie uwarunkowana, przekazywana potomstwu skłonność do zapadania na choroby alergiczne. Jeżeli oboje rodzice lub jedno z nich choruje na alergię, istnieje większe prawdopodobieństwo, że ich dzieci będą również miały skłonność do alergii. Atopowe zapalenie skóry (azs) – na skórze pojawiają się czerwone, swędzące suche zmiany, u dzieci najczęściej na policzkach, podbródku, zgięciach łokciowych i kolanowych oraz za uszami. Zmieniona skóra łatwo ulega zakażeniu. Leczenie polega na eliminacji alergenu oraz na...

edipresse.25172NWLCMYK75.jpg
Edipresse
Wygląd i samopoczucie
Dbaj o higienę
Troszcząc się o siebie, dbasz o dziecko. Traktuj więc swoje ciało po królewsku! Skorzystaj też z naszych rad – pomogą Ci czuć się świeżo przez cały dzień.

Higiena ciała Myj się często Rano i wieczorem. Zmyjesz ze skóry pot, który jest pożywką dla bakterii. Zamiast zwykłego mydła możesz stosować płyny i żele antybakteryjne z apteki. Gól pachy – nie tylko ze względów estetycznych. Po kąpieli wetrzyj w całe ciało oliwkę dla niemowląt. To ochroni skórę przed wysuszeniem. Gdy jesteś poza domem, przecieraj spoconą skórę chusteczkami dla niemowląt. Ubieraj się przewiewnie Wybieraj rzeczy z bawełny, płótna, lnu, bo przepuszczają powietrze. Noś raczej luźne sukienki niż obcisłe spodnie, nie tylko dla ochłody – unikniesz grzybicy pochwy. Jeśli masz problem z potliwością stóp , pożegnaj buty z tworzyw sztucznych. Kup talk. Jeśli to nie wystarczy, włóż do butów wkładki przeciwpotne – są bezpieczniejsze od antyperspirantu (dużo łatwiej teraz o podrażnienie skóry). Unikaj pikantnych dań i dużo pij Ostre potrawy wzmagają pocenie się. Poza tym po takich posiłkach pot ma brzydszy zapach. Wraz z potem organizm traci płyny. Uzupełnisz je, pijąc dziennie minimum dwa litry wody – najlepiej niskozmineralizowanej i niegazowanej. Dbaj o to, bo jeśli wypijesz za mało, pojawią się problemy z pęcherzem (mocz będzie gęsty, a wtedy łatwo o zapalenie układu moczowego), obrzęki, a nawet skurcze łydek. Kąp się w ziołach To nieprawda, że w ciąży nie wolno Ci wchodzić do wanny – wieczorna kąpiel Cię zrelaksuje i łatwiej zaśniesz. Dbaj jednak, by woda nie była gorąca. To mogłoby podnieść temperaturę Twojego ciała (unikaj tego w ciąży). Nie siedź w wodzie dłużej niż 15 minut. Nasze prababcie kąpały się w ziołach, bo wiedziały, że to hamuje wydzielanie potu. Możesz dolać do wody w wannie mieszankę ziół. Zaparz korę dębu z torebką mięty i liśćmi orzecha włoskiego; dwie torebki szałwii, torebkę rumianku i korę dębu lub korę brzozy. Ziołowe kąpiele...

Endometrioza - co to oznacza
Adobe Stock
Problemy z zajściem w ciążę
Endometrioza - podstępna i trudna do szybkiego wykrycia choroba
Jest bolesna i utrudnia zajście w ciąże. Nie lekceważ jej objawów i jak najszybciej rozpocznij z nią walkę.

Bolesne, często na granicy wytrzymałości miesiączki, to jeden z najczęstszych sygnałów, że możesz ją mieć. Nie zwlekaj i zgłoś się do lekarza. Nie można jej bagatelizować, zwłaszcza jeżeli chcesz urodzić dziecko - endometrioza może to bardzo utrudniać. Przeczytaj, na czym polega. Spis treści:  Na czym polega endometrioza Przyczyny powstawania schorzenia Objawy choroby Kto choruje na endometriozę Stopnie choroby Diagnozowanie schorzenia Leczenie choroby Endometrioza a ciąża Odpowiednia dieta w endometriozie Endometrioza - co to jest Endometrioza to rozrost błony śluzowej macicy (z łac. endometrium ) poza jej obręb i obecność w miejscach, w których nie powinno jej być. Najczęściej są to: jama otrzewna jajniki jajowody pochwa drogi moczowe przewód pokarmowy. Schorzenie może również występować w powłokach brzusznych kobiet po cięciu cesarskim i w bliźnie po nacięciu krocza po porodzie. Co miesiąc śluzówka błony macicy złuszcza się, a jej tkanki usuwane na zewnątrz w postaci krwawienia miesiączkowego. Jednak u kobiet z endometriozą proces ten nie przebiega w taki sposób. Mimo przemieszczenia się endometrium poza obręb jamy macicy, błona nadal zachowuje się tak, jakby nadal była w jej wnętrzu.  Stąd w okresie przedmiesiączkowym dochodzi do obrzmienia i bolesności ognisk choroby, co jest spowodowane gromadzeniem się krwi. Komórki we wszczepach, podobnie jak komórki endometrium, narastają, a potem złuszczają się w trakcie menstruacji. Złuszczaniu towarzyszy niewielkie krwawienie. Ponieważ jednak krew z owych wszczepów nie ma naturalnego ujścia, tworzą się blizny, zrosty, guzki,  torbiele (np. czekoladowe na jajniku) i stany zapalne. To powoduje dodatkowy ból z powodu ucisku otaczających tkanek.   Endometrioza to jedna z przyczyn...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj