lekarz,
Panthermedia
Starania o dziecko

Jesteś pewna, że twój ginekolog jest dobry?

W ustaleniu odpowiedzi na to pytanie pomogą ci eksperci, którzy opracowali standardy Przyjaznego Gabinetu Ginekologicznego.

Nazwisko dobrego ginekologa kobiety przekazują sobie równie często, jak namiary dobrego fryzjera. Bo u obu fachowców chcą się czuć dobrze, komfortowo i obdarzają ich dużym zaufaniem. Przy czym w rękach dobrego ginekologa spoczywa twoje zdrowie (dobry specjalista w porę wykryje np. zaburzenia hormonalne, endometriozę czy problemy z owulacją), a fryzjer troszczy się tylko o wygląd.

Przeczytaj 5 pytań o USG narządów rodnych

Po czym poznać dobrego ginekologa?

Oto 4 najważniejsze rzeczy, na które powinnaś zwrócić uwagę, oceniając ginekologa:

• Uwaga. Dobry ginekolog zawsze ma czas na rozmowę na tematy związane z twoim zdrowiem i płodnością. Okazuje zainteresowanie i uważnie słucha twoich pytań.

• Komfort. Podczas wizyty u dobrego ginekologa nie powinnaś czuć się zestresowana czy zawstydzona. Dobry ginekolog daje kobiecie poczucie bezpieczeństwa.

• Intymność. Życzliwość oraz delikatność ze strony lekarza powinna być normą. Oznacza to, że lekarz powinien być przyjaźnie do ciebie nastawiony, a ty nie powinnaś czuć się niezręcznie, zadając nawet najbardziej krępujące pytania. Podczas badani dobry ginekolog jest delikatny i troszczy się o samopoczucie kobiety.

• Informacje, które uzyskasz, powinny być dla ciebie zrozumiałe. Porady muszą być wyczerpujące i profesjonalne, oparte na faktach medycznych i pozbawione ocen wynikających z światopoglądu czy uprzedzeń lekarza (np. do różnych form antykoncepcji). Zadaj pytanie na forum z ginekologiem.

Ekstrarada: Sprawdź, czy w wybranym przez ciebie gabinecie jest możliwość wykonania badań profilaktycznych i diagnostycznych.

Lista 12 badań, które trzeba zrobić przed ciążą


 

Kiedy można powrócić do seksu po porodzie? - radzi seksuolog dr Sylwia Jędrzejewska [WIDEO]

Katarzyna Grochola namawia do cytologii i badania piersi
Materiały prasowe
Mama
Katarzyna Grochola namawia do badania piersi
Kiedy ostatnio badałaś swoje piersi? Kiedy robiłaś cytologię? Katarzyna Grochola, która przyznała się do tego, że chorowała na raka piersi, dziś bada się i namawia kobiety do badań. Ginekolodzy alarmują: kobiety za rzadko wykonują cytologię, za rzadko badają piersi.

  - Kobiety nie chodzą do ginekologa, nie badają piersi, nie robią cytologii, bo się wstydzą. Boją się, że lekarz skrzywi się albo powie, że się nie myłam, że mam upławy, że mam zniekształcone piersi - mówi Katarzyna Grochola , pisarka. 13 lat temu publicznie przyznała się, że zachorowała na raka piersi. Wtedy nie dawano jej żadnych szans na życie: rak piersi został u niej zdiagnozowany w bardzo późnym stadium. Grochola żyje. Bo raka nie wolno się bać.    Kobiety za rzadko robią cytologię Dziś jest lepiej niż 10 lat temu, rak piersi jest diagnozowany wcześniej. Dzięki temu, że Angelina Jolie publicznie przyznała się do profilaktycznego usunięcia piersi , więcej kobiet w Polsce zaczęło pytać o badania genetyczne w kierunku raka piersi (mutacja genu BRCA1). Ale samobadanie piersi, USG i mammografię nadal wykonujemy za rzadko. Podobnie jest z cytologią. – Zaledwie co 3 kobieta wykonuje cytologię przynajmniej raz na 3 lata, jak to jest zalecane. Jako lekarze jesteśmy bezradni, jeśli kobiety nie zgłaszają się do badań. Rak szyjki macicy to choroba, na którą nie musi zachorować żadna kobieta. A tym bardziej żadna kobieta nie powinna z tego powodu umrzeć – podkreśla prof. Ryszard Poręba, ginekolog położnik, inicjator Polskiej Koalicji na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy.  Żeby nie zachorować, trzeba się badać. Trzeba się też badać po to, żeby pokonać raka, jeśli się na niego zachoruje.     Dlaczego kobiety nie badają piersi i nie robią cytologii - Piszą do mnie kobiety, u których został zdiagnozowany rak, bo przeżyłam kiedyś to, co one dziś przeżywają, gdy dowiadują się, że mają raka. Ja też byłam załamana. Ale, jak widać żyję - mówi Katarzyna Grochola. - Dziś jestem namawiana do tego, żeby brać udział w różnych akcjach profilaktycznych, mówić, że badam piersi. Biorę...

badania w ciąży
Fotolia
Zdrowie w ciąży
Badanie ogólne i przedmiotowe u kobiet w ciąży
Na czym polega badanie ogólne i przedmiotowe w czasie ciąży? Na jakiej podstawie lekarz ocenia ryzyko ciążowe? Jakie pytania zada ci lekarz podczas pierwszego badania?

Kiedy wykonuje się to badanie?  Badanie ogólne i przedmiotowe w ciąży wykonywane jest co 4-5 tygodni. Pierwsza wizyta u ginekologa powinna się odbyć pomiędzy 6. a 8. tygodniem ciąży. Jaki jest cel tego badania? To jedno z podstawowych badań, które ma na celu sprawdzenie, czy ciąża przebiega prawidłowo , i – w razie pojawienia się jakichkolwiek niepokojących objawów – szybkie włączenie odpowiedniego leczenia.  Jak trzeba się przygotować do pierwszego badania, a jak do kolejnych? Podczas pierwszej wizyty lekarz potwierdzi ciążę i przeprowadzi z przyszłą mamą wywiad. Na pewno zapyta o: miesiączkę ( datę ostatniego krwawienia , obfitość krwawienia, długość cyklu, regularność cyklu oraz o datę pierwszej miesiączki); wcześniejsze ciąże (ile ich było, jak się zakończyły, czy przez cesarskie cięcie, czy naturalnie, jaki był ich przebieg, czy w czasie ciąży ujawniły się jakieś choroby, np. nadciśnienie czy cukrzyca ciążowa);  ewentualne problemy ginekologiczne , np. mięśniaki, problemy z jajnikami, infekcje pochwy; leki i choroby (czy przyjmujesz stale jakieś leki, czy chorujesz na coś, czy przechodziłaś jakieś poważne choroby przed zajściem w ciążę); czy w twojej rodzinie występują jakieś choroby przewlekłe , np. cukrzyca, nadciśnienie, choroby nowotworowe; czy miałaś operacje lub zabiegi pod narkozą; styl życia (czy palisz papierosy, pijesz alkohol, zażywasz narkotyki – w czasie ciąży powinnaś odstawić te używki, czy masz stresującą pracę lub czy jesteś narażona na substancje chemiczne , które mogą zagrażać życiu lub zdrowiu dziecka).  Powinnaś poinformować lekarza o: ewentualnej chorobie zakaźnej, np. żółtaczce typu B lub C; restrykcyjnej diecie wykluczającej jakieś produkty, np. mięso, gluten; alergii; styczności ze zwierzętami  (np. kotem) lub...

lekarz, kobieta, ciąża, badanie
materiały prasowe
Starania o dziecko
Przygotuj się do ciąży rok wcześniej
Ciąża dla organizmu to olbrzymie obciążenie. To dlatego lekarze zalecają, by wcześniej przygotować ciało do wysiłku, najlepiej rok przed planowaną ciążą.

Od tego, jaki tryb życia będziesz prowadziła w czasie poprzedzającym ciążę, zależy jej przebieg i twoje samopoczucie, a także zdrowie dziecka. Nie wystarczy jednak pomyśleć o tym tuż przed planowanym poczęciem – organizm człowieka długo oczyszcza się z toksyn, przyswaja witaminy, nabiera odpowiedniego rytmu. Dlatego im wcześniej rozpoczniesz przygotowania do ciąży, tym lepiej dla  dziecka. Jak się przygotować do ciąży ? Zrób rachunek sumienia Zanim zajdziesz w ciążę: zadbj o prawidłową wagę ciała ( otyłość w ciąży może zagrażać tobie i dziecku) i swoją kondycję fizyczną – jeśli do tej pory nie ćwiczyłaś, to rok przed ciążą jest najlepszym czasem, by zacząć. Możesz pływać, maszerować  na świeżym powietrzu, pójść na jogę – ważne, by robić to regularnie. Dzięki tym ćwiczeniom wzmocnisz partie ciała szczególnie ważne podczas ciąży: mięśnie przykręgosłupowe, mięśnie brzucha, pośladków i pleców. Dobra kondycja zagwarantuje ci dobre samopoczucie oraz szybki powrót do smukłej sylwetki po porodzie. zrób przeglądu zdrowia – kiedy ostatni raz byłaś na badaniach profilaktycznych, u stomatologa? Na jakie choroby zakaźne byłaś już szczepiona, a na jakie powinnaś się jeszcze zaszczepić? Czy chorowałaś na różyczkę? To wszystko może mieć wpływ na zdrowie twojego dziecka. Dlatego o swoich planach odpowiednio wcześniej poinformuj ginekologa, by doradził ci, do jakich lekarzy i kiedy powinnaś się wybrać oraz jakie działania profilaktyczne podjąć rok przed ciążą.  ZOBACZ TEŻ: jakie choroby zakaźne są szczególnie groźne w ciąży Rok przed ciążą wybierz ginekologa Zanim rozpoczniesz przygotowania do ciąży poszukaj odpowiedniego lekarza. Możesz zasięgnąć rady przyjaciółek, zajrzeć na fora internetowe, przejrzeć oferty lokalnych gabinetów ginekologicznych, szpitali i...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz