Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Kobieta i mężczyzna
Fotolia
Starania o dziecko

Starania o drugie dziecko

Staracie się o drugie dziecko od pół roku i nic? To zdarza się nawet co piątej parze, choć kłopotów z zajściem w drugą ciążę nie bierze pod uwagę prawie nikt. Jeżeli raz się udało, to wydaje się, że nie powinno być powodów do niepokoju. A jednak...

Kiedy zacząć się martwić?

Jeśli przez rok regularnego współżycia, bez żadnych metod antykoncepcji, nie dojdzie do zapłodnienia, można mówić o prawdopodobieństwie niepłodności. Jeśli już raz byłaś w ciąży, to tzw. niepłodność wtórna. Wtedy najlepiej, byś razem z partnerem zgłosiła się do lekarza. Być może przyczyną niepłodności jest choroba, którą można wyleczyć, albo przejściowe zaburzenie pracy organizmu.

Czytaj też: Co to jest coaching płodności?

Jakie znaczenie ma wiek?

Spore. Już po 30. roku życia płodność u kobiet zaczyna spadać. U 40-latki jest o niemal 50 proc. niższa niż u kobiety 20-letniej. Optymalny wiek na poczęcie dziecka to 20–34 lata. Wtedy cykl owulacyjny jest niezakłócony. To ważne, bo kobiecy układ rozrodczy to skomplikowany mechanizm, który musi działać prawidłowo, by doszło do poczęcia. Każda dziewczynka rodzi się z określoną liczbą komórek jajowych. W jajniku jest ich około 200 tysięcy. Podczas cyklu menstruacyjnego uaktywnia się nawet tysiąc jajeczek, ale dojrzewa jedno. Z każdym miesiącem komórek jajowych ubywa. Poza tym także one się starzeją. Im kobieta starsza, tym trudniej dochodzi do poczęcia i tym większe ryzyko poronienia lub wystąpienia wad u dziecka.

Dlaczego się nie udaje, czyli przyczyny problemów z zajściem w ciążę

Czy kłopoty z pierwszym porodem mogą utrudnić ciążę?

Tak, szczególnie jeśli poród przebiegał z powikłaniami, np. gdy po cesarskim cięciu pojawiły się nieprawidłowe zrosty i blizny lub w czasie porodu doszło do uszkodzenia szyjki macicy. Niektóre kobiety mają niekiedy poporodowe stany zapalne. Niepłodność wtórną mogą też spowodować zabiegi chirurgiczne, np. usuwanie torbieli jajników, mięśniaków macicy lub jej łyżeczkowanie.

Dlaczego infekcje mogą być przyczyną kłopotów?

Stany zapalne w drogach rodnych mogą uszkodzić jajowody i uniemożliwić zapłodnienie. Często przebiegają bezobjawowo. Winne mogą być wirusy, grzyby lub bakterie. Dlatego przed podjęciem świadomych prób poczęcia dziecka, warto zrobić badania, które ustalą, czy nie przechodzisz właśnie jakiegoś zakażenia. Bezpośredni związek z niepłodnością ma zwłaszcza infekcja chlamydią – nieleczona prowadzi do stanów zapalnych przydatków. Efektem może być np. niedrożność jajowodów. Leczyć powinni się oboje partnerzy, ale terapia jest prosta – polega na przyjmowaniu antybiotyków. Stany zapalne (podobnie jak niektóre zabiegi, np. wypalanie nadżerek) mogą sprawić, że w drogach rodnych będzie za mało śluzu szyjkowego – a wtedy plemniki nie są w stanie dotrzeć do jajeczka i zapłodnić go. Po zlikwidowaniu stanu zapalnego sytuacja zwykle wraca do normy, choć czasem wskazane bywa podanie hormonów pobudzających produkcję śluzu.

W jaki sposób endometrioza utrudnia ciążę?

To choroba, która może pojawić się dopiero po przekroczeniu trzydziestki. Komórki podobne do występujących normalnie w błonie śluzowej macicy (endometrium) rozwijają się poza nią. Do takich zmian może dojść w jajniku, jajowodzie, pęcherzu moczowym, w samej macicy czy jelicie. Najczęściej endometrioza rozwija się w jajnikach, gdzie powstają torbiele, powodujące guzki, zbliznowacenia, stany zapalne w okolicy nieprawidłowych tkanek. To zaburza czynność jajowodów, a nawet prowadzi do ich niedrożności. Endometrioza objawia się bardzo bolesnymi miesiączkami, bólem podczas stosunku lub bólami przy wypróżnianiu czy siusianiu, nudnościami i zawrotami głowy. Chorobę leczy się farmakologicznie, a gdy zmiany są rozległe, operacyjnie.

Małgorzata Socha szczerze o macierzyństwie: „Tak, bałam się, czy drugie pokocham tak samo!”

Edipresse
Problemy z zajściem w ciążę
Czemu nie zachodzisz w ciążę – 5 możliwych przyczyn
Bez skutku staracie się o dziecko? Boicie się, że nigdy nie zostaniecie rodzicami? Zanim zaczniecie się martwić, idźcie do lekarza. Specjaliści potrafią skutecznie walczyć z niepłodnością.

Na płodność wpływają nie tylko poważne choroby i dysfunkcje anatomiczne organizmu, ale i styl życia. Przemęczenie, przewlekły stres lub bardzo skąpa i restrykcyjna dieta mogą utrudnić zajście w ciążę. Czasem powodem braku ciąży są schorzenia kobiece , które wystarczy wyleczyć, by wszystko wróciło do normy. Oto możliwe przyczyny braku ciąży: 1. Wiek kobiety a ciąża Dla kobiety optymalny wiek na poczęcie dziecka to 20-34 lata (najlepiej 20-25 lat). Wtedy cykl owulacyjny jest niezakłócony. To ważne, bo kobiecy układ rozrodczy stanowi bardzo złożony system mechanizmów, który musi funkcjonować prawidłowo, by doszło do poczęcia. Każda z nas przychodzi na świat z określoną liczbą komórek jajowych. W jajniku jest ich mniej więcej 200 tysięcy. Podczas cyklu menstruacyjnego uaktywnia się ok. tysiąc komórek jajowych (dojrzewa jedna). Tak więc z każdym miesiącem komórek jajowych ubywa, poza tym, jak wszystkie inne komórki organizmu, także one się starzeją. Im więcej mamy lat, tym trudniej dochodzi do poczęcia – tylko połowa czterdziestolatek może zajść w ciążę ! Równocześnie z wiekiem kobiety rośnie niebezpieczeństwo poronienia lub wystąpienia wad rozwojowych i genetycznych u dziecka. 2. Wirusy lub bakterie - czy mają wpływ na brak ciąży? One też mogą być odpowiedzialne za brak ciąży . Ciąża czasem sprawia, że ujawniają się schorzenia, które do tej pory przebiegały bezobjawowo. Może się też zdarzyć, że utrudniają one lub wręcz uniemożliwią zapłodnienie . Lekarze zalecają więc, żeby przed podjęciem świadomych prób poczęcia dziecka przeprowadzić badania ginekologiczne, które ustalą, czy kobieta nie przechodzi aktualnie zakażenia bakteryjnego (chlamydia, kiła, rzeżączka) lub infekcji wirusowej (opryszczka, zapalenie wątroby, HIV). Nie wszystkie infekcje układu rozrodczego są przenoszone drogą płciową. Każda z nich...

niedrożność jajowodów - kłopoty z zajściem w ciążę
Adobe Stock
Problemy z zajściem w ciążę
Niedrożność jajowodów – czy masz szansę zajść w ciążę?
Niedrożność jajowodu stanowi aż 20 procent wszystkich przyczyn niepłodności. Przy obustronnej niedrożności jajowodu zajście w ciążę drogą naturalną może okazać się niemożliwe. Przy jednostronnej niedrożności jajowodu szanse na zajście w ciążę są tylko w co drugim cyklu. Na szczęście przypadłość ta nie musi oznaczać konieczności zarzucenia planów związanych z rodzicielstwem.

Niemal co czwarta Polka starająca się o dziecko ma problem z zajściem w ciążę z powodu niedrożności jajowodów. Jest kilka powodów, dlaczego tak się dzieje, na szczęście medycyna nie jest w tej sprawie bezradna. Sprawdź, czy niedrożność jajowodów można skutecznie leczyć. Spis treści: Przyczyny niedrożności jajowodów Niedrożność jajowodów: objawy Jak sprawdzić, czy to niedrożność jajowodów? Niedrożność jajowodów a owulacja Jak leczyć niedrożność jajowodów? Czy wyleczenie niedrożności jajowodów gwarantuje zajście w ciążę? Jak działa jajowód? Przyczyny niedrożności jajowodów Przyczyną niedrożności jajowodów są powstałe w nich zrosty (blizny), powodujące zgrubienia ścian, czego efektem jest zwężenie i zamknięcie ich światła. W ten sposób zamyka się dla plemników droga do komórki jajowej, a komórce jajowej – do jamy macicy. Przyczynami powstawania zrostów powodujących niedrożność jajowodów są: przebyte operacje ginekologiczne (np. nowotwory jajników, jajowodów), operacje w okolicy jamy brzusznej (np. wyrostka robaczkowego) lub miednicy małej, ciąża pozamaciczna, poronienie, przewlekłe stany zapalne przydatków – jajników i jajowodów, endometrioza (pojawianie się ognisk błony śluzowej wyściełającej macicę poza jej obrębem), grzybice, chlamydia, rzeżączka, nieprawidłowo założona wkładka domaciczna (spirala). Niedrożność jajowodów: objawy Najwięcej przypadków niedrożności jajowodów przebiega niestety bezobjawowo . To oznacza, że zanim kobieta nie zacznie bezowocnie starać się o dziecko, niedrożność jajowodów prawdopodobnie nie zostanie zdiagnozowana. Oznacza to, że pierwszym objawem niedrożności jajowodów najczęściej jest problem z zajściem w ciążę . Rzadko zdarza się, że...

Fotolia
Problemy z zajściem w ciążę
Niepłodność się leczy. Zobacz kiedy i w jaki sposób
Co czwarta para w Polsce ma problem z zajściem w ciąże. Iskierką nadziei są dla nich nowoczesne metody leczenia, które sprawiają, że coraz więcej z przeszkód na drodze do macierzyństwa można złagodzić, albo całkowicie wyeliminować. Zobacz, w jaki sposób.

    Niepłodność nie zawsze jest wynikiem choroby Wbrew pozorom trudność z zajściem w ciążę i niepłodność nie zawsze musi być uwarunkowana genetycznie lub być wynikiem choroby. Blisko jedna trzecia kobiet cierpiących na niepłodność nie może zajść w ciążę z powodu zaburzeń hormonalnych i zaburzeń jajeczkowania oraz przebytych stanów zapalnych miednicy mniejszej. Do zaburzeń hormonalnych zalicza się między innymi zaburzenia owulacji dotyczące nieprawidłowości przy wzroście i pękaniu pęcherzyka. Jak również problemy z uwalnianiem komórki w czasie owulacji. Także zaburzenia pracy narządów można zaliczyć do przyczyn niepłodności wynikającej z problemów hormonalnych . Nieleczona niedoczynność tarczycy też może doprowadzić do niepłodności. Stany zapalne miednicy, niedrożność jajowodów, wady szyjki macicy oraz tzw. wrogość śluzu szyjkowego to kolejne, pozahormonalne przyczyny niepłodności. W zależności od schorzenia lekarz może wprowadzić odpowiednią metodę leczenia, która czasem eliminuje problem z zajściem w ciążę poprzez wykluczenie towarzyszącego problemu. Leczenie doraźne skutków niepłod Leczenie doraźnej przyczyny występowania niepłodności żeńskiej może być wystarczającą kuracją konieczną do eliminacji przeszkód w zapłodnieniu. - Takie przypadki, jak stany zapalne, zaburzenia hormonalne czy zakażenia mogą być leczone bezpośrednio przekładając się na zwiększenie szansy posiadania dziecka - mówi dr Grzegorz Polak z kliniki leczenia niepłodności Ab ovo. - Niektóre przypadki nie wymagają nawet leczenia. Znaczna nadwaga czy niedowaga mogą również wywoływać przejściowe problemy z płodnością poprzez wywoływanie zaburzeń jajeczkowania. Po powrocie do właściwej wagi w większości przypadków cykl się stabilizuje i eliminuje problemy z płodnością – dodaje ginekolog. Zakażenia i...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz