Fundacja Mamy i Taty/Spot reklamowy
Starania o dziecko

Kampania dotycząca późnego macierzyństwa obraża kobiety czy zachęca do rodzenia dzieci?

Nowy spot reklamowy pod hasłem: „Nie odkładaj macierzyństwa na potem” wzbudza wiele kontrowersji. Kobiety czują się urażone kampanią.

Na konferencji zorganizowanej przez Fundację Mamy i Taty odbył się pokaz nowego spotu, który od dziś prezentowany jest w telewizji.
 
Zobacz spot:


 
Na filmie kobieta, wykształcona, z dobrą pracą i pozycją społeczną w pięknej bluzce przechadza się po nowoczesnym domu, a w tle słychać głos lektora: „Zdążyłam zrobić specjalizację i karierę. Zdążyłam być w Tokio i w Paryżu. Zdążyłam kupić mieszkanie i wyremontować dom, ale nie zdążyłam być mamą. Żałuję”.  Choć spot i tak w dość delikatny sposób zobrazował przekaz kampanii, to wiele kobiet poczuło się urażonych…

 (Jako mama dwójki dzieci, też żałuję. Godziny spędzonej na konferencji. Ale o tym na końcu.)
 

Późne macierzyństwo, czyli kiedy statystyczna Polka rodzi pierwsze dziecko

Organizatorzy akcji, zanim doszło do prezentacji spotu, przedstawili dane statystyczne, potwierdzające, że coraz więcej Polek odkłada macierzyństwo na potem. Obecnie średni wiek kobiety rodzącej pierwsze dziecko to  27 lat, a jeszcze na początku lat 90-tych XX wieku przeciętnie kobiety rodziły dzieci w wieku 23 lat.
– Tak dynamiczny proces w tak krótkim czasie jest naprawdę niepokojącym zjawiskiem – mówi Paweł Woliński z Fundacji Mamy i Taty, która jest inicjatorem akcji i autorem kampanii. - Późne macierzyństwo jest powiązane z mniejszą liczbą dzieci, która nie zapewnia zastępowalności pokoleń. Nasze społeczeństwo się starzeje, bo już około połowa dzieci nie ma rodzeństwa. Wiele kobiet, opóźniając macierzyństwo, pragnie dzieci wtedy, gdy już nie mogą zajść w ciążę - dodaje.

( Uznałam to za ciekawe informacje, więc wzięłam się do notowania…)

Następnie organizatorzy społecznej kampanii  przedstawili wyniki badań, które poszukują przyczyn, dlaczego kobiety w Polsce coraz później decydują się na macierzyństwo.
- Wyniki naszych badań wskazują, że do opóźnienia decyzji o rodzicielstwie przyczynia się przede wszystkim zmiana sposobu myślenia. Kobiety chcą najpierw skończyć studia, mieć dobrą pracę, awansować, kupić mieszkanie a dopiero potem chcą realizować kolejny swój życiowy projekt, jakim jest dziecko – mówi Anna Jaglarska, z firmy Ipsos, która wykonywała badania na zlecenie fundacji.

( I gdyby na tym stanęło ten tekst wyglądałby inaczej, ale…)

Polecamy: Nie jestem już młoda - czy mam szanse na dziecko?

Ciąża po 40. to ciąża wysokiego ryzyka. Wymaga odpowiedniego przygotowania i prowadzenia

Usta, czerwone usta, kobieta seks oralny, miłość francuska
Fotolia
Starania o dziecko
Starasz się o dziecko? Zrezygnuj z miłości francuskiej
Wiesz już zapewne, że dobór właściwej pozycji seksualnej może ułatwiać zajście w ciążę. Jak się okazuje, rodzaj pieszczot, jakie preferujecie też może zwiększyć lub zmniejszyć szanse na zapłodnienie.

Seks oralny, zwany również miłością francuską , polega na stymulowaniu językiem genitaliów i miejsc erogennych. Dla jednych to stały element gry miłosnej (i gry wstępnej ), dla innych - perwersja. Nie zaglądamy nikomu do sypialni i decyzję pozostawiamy samym zainteresowanym. Faktem jest jednak, że ślina partnerki może mieć negatywny wpływ na jakość nasienia mężczyzny. Tymczasem aż 86% Polek nie zdaje sobie z tego sprawy (tak wynika z badania przeprowadzonego w ramach kampanii „Płodna Polka” - www.plodnapolka.pl ). Seks oralny a ciąża W jaki sposób seks oralny przekłada się na trudności z zajściem w ciążę? Z uwagi na zawarte w ślinie enzymy trawienne, jest ona jednym z płynów, które mają najbardziej szkodliwy wpływ na spermę. Ten mało znany fakt, został upubliczniony już 1982 roku w jednym z prestiżowych pism ginekologicznych „Fertility and Sterility”. Grupa naukowców dodała do pojemnika ze spermą dużą ilość śliny, a ta zabiła 12% plemników. Natomiast w przypadku zmieszania spermy z małą ilością śliny zaobserwowano spadek ruchliwości plemników. To oczywiście wcale nie oznacza, że ślina mogłaby zastąpić inne metody antykoncepcji . Miłość francuska kontra plemniki W naturalnych warunkach ślina może zmieszać się ze spermą, gdy przed stosunkiem dochodzi do seksu oralnego lub gdy używana jest ona w celach nawilżających. W 1998 roku magazyn „Human reproduciton” opublikował badanie, w którym badano wpływ różnych lubrykantów na spermę. Większość z nich zmniejszała aktywność plemników , a ślina okazała się najbardziej toksyczna. Z tego powodu pary, planujące poczęcie, nie powinny wcale stosować lubrykantów. – Dla partnerów starających się o dziecko negatywne działanie śliny na spermę nie oznacza całkowitej rezygnacji z seksu oralnego. Liczy się przede wszystkim komfort i odczuwana przyjemność...

płodna polka, badania, logo
materiały prasowe
Starania o dziecko
Płodne Dni – bezpłatne badania diagnostyczne dla kobiet, 12 czerwca, Warszawa
Zapraszamy 12 czerwca na bezpłatne badania diagnostyczne w ramach akcji „Płodna Polka”. Badania odbędą się w Warszawie i połączone są ze spotkaniem z lekarzem specjalistą z dziedziny niepłodności.

W ramach kampanii Płodna Polka odbędzie się akcja bezpłatnych badań Pakietu kobiecego. Określają one rezerwę jajnikową , co pozwala oszacować, jak długo kobieta będzie miała szansę na poczęcie dziecka. Jak wynika z raportu zrealizowanego na potrzeby kampanii, większość kobiet nigdy nie diagnozowało swojej płodności. Co czwarta z nich planuje macierzyństwo  dopiero po 30. roku życia, a zbyt późna decyzja o zajściu w ciążę jest jedną z głównych przyczyn problemów z zajściem w ciążę. Naprzeciw tym alarmującym wynikom wychodzą inicjatorzy kampanii Płodna Polka organizując akcję Płodne Dni. Pierwszy z nich odbędzie się dnia 12 czerwca w Klinice Leczenia Niepłodności Bocian w Warszawie. Polki będą miały możliwość bezpłatnego wykonania Pakietu Kobiecego w którego skład wchodzą: badanie poziomu hormonów AMH i FSH, badanie ultrasonografem (USG) oraz konsultacja z lekarzem specjalistą z dziedziny niepłodności.    Ilość komórek jajowych kobiety jest określona na całe życie, a z wiekiem spada. Wczesne wykonanie badań Pakietu Kobiecego pozwala określić tę liczbę i stan płodności kobiety. Pomaga to zapobiegać sytuacjom, w którym decyzja o zajściu w ciążę została podjęta zbyt późno. Warto pamiętać, że po przekroczeniu 25. roku życia szanse na dziecko zaczynają systematycznie maleć , a po 33. są już  często niewielkie - mówi dr Grzegorz Mrugacz, ekspert medyczny kampanii, dyrektor medyczny Klinik Leczenia Niepłododności „Bocian”.   Pakiet badań wykonała już ambasadorka kampanii Katarzyna Burzyńska, która zachęca wszystkie kobiety, aby poszły w jej ślady: W ciąży nie jestem, ale będę. Wiem, że będę mogła być, bo zrobiłam badania Pakietu Kobiecego. Dlatego też mogę zaplanować macierzyństwo zdrowo, świadomie i szczęśliwie. I tego życzę wszystkim kobietom - tym w moim wieku, po 30. i tym młodszym...

Fotolia.pl
Związki i seks
Antykoncepcja długoterminowa – miniprzewodnik z komentarzem ekspertów
Gdy twój ginekolog zaproponuje ci implant podskórny jako metodę antykoncepcji nie uciekaj z przerażenia. Przeczytaj nasz miniprzewodnik po najnowocześniejszych metodach antykoncepcji dla zabieganych kobiet, ale również dla matek karmiących i pracujących współczesnych mam.

Prezerwatywa i tabletka wiodą prym w Polsce Sondaż „Świadomość i potrzeby Polek w zakresie antykoncepcji”* wykazał, że Polki najlepiej znają i najchętniej wybierają „rutynowe” metody antykoncepcyjne , takie jak prezerwatywa i tabletka antykoncepcyjna. 96 proc. respondentek najlepiej zna prezerwatywę, a 82 proc. tabletkę hormonalną. 65 proc. kobiet wybrało prezerwatywę, jako pierwszą metodę używaną w życiu, a 36 proc. stosuje ją obecnie. Pigułka była pierwszą zastosowaną antykoncepcją u 18 proc. ankietowanych, a obecnie używa jej  21 proc. uczestniczek badania. Implant hormonalny i wkładka hormonalna znalazły się na samym końcu listy w pytaniu do respondentek o znajomość metod antykoncepcji. 1,73 proc. Polek wie co to jest implant hormonalny a 5 proc. wie czym jest system hormonalny. - Bo współczesna antykoncepcja jest kobietom nieznana – uważa dr n. med. Grzegorz Południewski, ginekolog. – Wybierają znane, stare, bo zrozumiałe dla nich metody zapobiegania ciąży. Stąd tradycyjne prezerwatywy i tabletki – komentuje położnik. Zobacz też: Jak uwolnić się od pamiętania o codziennej antykoncepcji?   Jakie metody antykoncepcji długoterminowej są dostępne w naszym kraju Hormonalna antykoncepcja długoterminowa to taka, którą zakłada się raz, a działa przez wiele lat. Kobiety w Polsce mogą już stosować nowoczesne rozwiązania takie jak implant podskórny (aplikowany raz na 3 lata) czy system wewnątrzmaciczn y w kształcie litery „T” (zakładany raz na 3 lub 5 lat). Antykoncepcja długoterminowa jest coraz bardziej popularna w krajach zachodnich. - Popularność tej metody antykoncepcji na świecie będzie wzrastała, bowiem współczesne kobiety żyją w pędzie, mają sto torebek, sto par butów, chcą robić karierę, cieszyć się życiem i wpadając do ginekologa sprawdzają w smartfonie termin ostatniej miesiączki....

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz