Kobieta u ginekologa
Adobe Stock
Starania o dziecko

Kłykciny kończyste rosną w ciąży bardzo szybko. Wylecz je wcześniej!

Wywołuje je wirus brodawczaka ludzkiego. Mają je i kobiety, i mężczyźni. Nieleczone prowadzą do groźnych schorzeń. Dziecko może się nimi zarazić podczas porodu.

Jedną z chorób, którą powoduje wirus HPV (na pewnym etapie życia zakażonych jest nim większość aktywnych seksualnie kobiet i mężczyzn), są właśnie kłykciny kończyste, zwane też brodawkami płaskimi lub brodawkami płciowymi. Co warto o nich wiedzieć?

Kłykciny kończyste, czyli brodawki

To grudki i brodawki skórne, które z czasem mogą się rozrastać do znacznych rozmiarów. Pojawiają się w pobliżu i na narządach płciowych oraz w okolicy odbytu. Ich przyczyną jest infekcja wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Do zarażenia się nim dochodzi najczęściej poprzez kontakty seksualne. Przeważnie nie są bolesne, ale miejsca gdzie się pojawiają mogą piec i swędzieć. Ich obecność sprzyja stanom zapalnym.

W miejscach intymnych

U kobiet kłykciny umiejscawiają się zwykle na wargach sromowych, w ujściu cewki moczowej, w pochwie oraz w jej przedsionku. Mogą pojawić się nawet w pachwinie czy w odbycie, a nawet na szyjce macicy. Natomiast najczęstszym miejscem pojawiania się ich u mężczyzn są okolice penisa, np. na napletku, żołędzi czy też w pobliżu wędzidełka. Mogą jednak zaatakować także skórę worka mosznowego czy też cewkę moczową. Kłykciny mogą się rozrastać, choć początkowo są małe, a ich wielkość nie przekracza kilku milimetrów. Warto pamiętać, że jak każda choroba weneryczna szkodzą płodności.

Pojawiają się nie od razu

Brodawki nie pojawiają się natychmiast po stosunku z zarażonym partnerem. Zanim wystąpią, może upłynąć od kilku tygodni do nawet 8 miesięcy od zakażenia. Najczęściej objawy pojawiają się około trzech miesięcy od zarażenia HPV. Rozwojowi kłykcin bardzo sprzyjają wilgoć oraz ciepło. Najszybciej rozrastają się w trakcie ciąży.

U kobiet w ciąży kłykciny kończyste rosną bardzo szybko, a to utrudnia ich leczenie, które powinno być prowadzone pod ścisłą kontrolą ginekologa. Trzeba to jednak zrobić, bo mogą utrudnić poród. Istnieje też spore ryzyko, że podczas porodu dojdzie do zakażenia wirusem HPV dziecka. 

Ekspert dr n. med. Renata Jaczyńska, ginekolog położnik, wyjaśnia:

Powoduje je wirus HPV

Przyczyną powstawania kłykcin kończystych jest zakażenie wirusem HPV. Niektóre typy tego wirusa powodują powstawanie raka szyjki macicy, natomiast inne - właśnie brodawek płaskich. Badania dowodzą, że za ponad 95 % przypadków kłykcin kończystych odpowiadają typy HPV-6 oraz 11, zdecydowanie rzadziej HPV-16 i 18. Dostępne są szczepienia przeciwko wirusowi HPV, które zapobiegają zarażeniu się nim. 

Leczenie jest konieczne!

Kłykciny kończyste leczy się farmakologiczne lub chirurgiczne. To lekarz decyduje o metodzie. W początkowym stadium choroby zwykle próbuje się terapii różnymi maściami i kremami, zawierającymi środki hamujące podziały komórkowe. Jeśli taka terapia nie jest skuteczna i choroba nadal się rozwija (brodawki rosną), lekarz spróbuje usunąć je chirurgicznie. W tym celu wykorzystuje się najczęściej elektrokoagulację, a niekiedy krioterapię lub laseroterapię. Nieleczone kłykciny mogą przyczyniać się do powstawania nowotworów.

Warto zbadać się na obecność wirusa HPV. Im wcześniej zostanie wykryty, tym łatwiej go leczyć. Badanie trzeba jednak wykonać podczas wizyty u ginekologa. Niestety, nie ma domowego testu, który bezpośrednio wykrywałby wirusa brodawczaka ludzkiego. 

Jak wyglądają kłykciny?

Zazwyczaj są to niewielkie, miękkie, kilkumilimetrowe grudki, które jednak w miarę rośnięcia mogą się ze sobą łączyć i wtedy zaczynają przypominać strukturą kalafior, mogą też ulegać rogowaceniu. Najczęściej mają kolor jasnoróżowy, choć zdarzają się także brodawki w kolorze brązowym.
Jeśli kłykciny nie są odpowiednio leczone, mogą powstawać duże ich skupiska, nawet takie, które obejmują całą okolicę krocza. Tak przerośnięte, zaniedbane kłykciny nazywane są kłykcinami Buschkego-Löewensteina.
 

Zobacz także
bakteryjne zapalenie pochwy

Bakteryjne zapalenie pochwy: objawy, leczenie

kobieta dowiaduje się o HPV

Wirusa HPV nie da się wyleczyć, ale można go łatwo uniknąć

czy szczepionka przeciw HPV jest szkodliwa?

Szczepienie przeciw HPV: dostępne szczepionki, skuteczność, cena
 

Leczenie infekcji intymnych [WIDEO]

rak szyjki macicy
Adobe Stock
Mama
Nie musisz zachorować na raka szyjki macicy! Najważniejsza jest cytologia
Rak szyjki macicy to jeden z niewielu nowotworów złośliwych, którym można zapobiec lub wykryć go we wczesnej fazie, kiedy jest niemal całkowicie wyleczalny. Wystarczy cytologia.

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 14.0px Helvetica} Każdego roku na raka szyjki macicy umiera prawie 1800 Polek. Wszystko dlatego, że wiele kobiet nie zgłasza się na badania u ginekologa w ogóle lub robi to zbyt rzadko. Oto, co powinnaś wiedzieć o raku szyjki macicy, by skutecznie chronić się przed tą chorobą. Co to jest rak szyjki macicy? Jakie badania go wykrywają? Objawy, czyli jak rozpoznać raka szyjki macicy Czy jest dziedziczny? Zapobieganie rakowi szyjki macicy Jak leczyć tę chorobę? ​ Co to jest rak szyjki macicy? To nowotwór, który rozwija się w obrębie tkanek szyjki macicy. Dzieje się to powoli – średnio 10 lat. Główną przyczyną choroby jest zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego ( wirus HPV ) - 99% przypadków raka szyjki macicy ma swoje źródło w przewlekłej infekcji wirusem HPV . Istnieje ponad 100 typów tego wirusa – wiele z nich nie jest jednak groźna – a raka szyjki macicy najczęściej wywołują typy 16 i 18. Większość kobiet w którymś momencie życia jest zakażona tym wirusem, ale zwykle organizm sam go zwalcza. Jednak u około 20% kobiet zakażenie się utrzymuje, a u części rozwija się rak szyjki macicy. Kobiety poniżej 20. roku życia rzadko chorują na ten nowotwór (nawet jeśli są już zakażone wirusem HPV, to rak nie zdążył się jeszcze rozwinąć), zachorowalność wzrasta z wiekiem. Największa jest wśród kobiet po 45. roku życia. Jakie badania go wykrywają? Mimo że rak szyjki macicy przez długi czas nie daje żadnych objawów, wykrywa go proste badanie. To badanie ginekologiczne połączone z badaniem cytologicznym . Jeśli wykonuje się je regularnie, to zdecydowanie minimalizuje to ryzyko zachorowania. Jeśli wynik cytologii będzie budził wątpliwości lekarza lub wykryje on coś podejrzanego podczas badania ginekologicznego może skierować...

kobieta, lekarz
Zdrowie w ciąży
Czy w ciąży kłykciny kończyste są groźne?
Czy kłykciny kończyste zagrażają ciąży? Na czym polega ta choroba i co ją wywołuje? Odpowiada ginekolog dr Renata Jaczyńska.

Jestem w trzecim trymestrze ciąży. Lekarz stwierdził u mnie kłykciny kończyste. Na czym polega ta choroba i czy zagraża dziecku? Dagmara Kłykciny kończyste to brodawkowate wyrośla o różowo-fioletowym zabarwieniu występujące w pochwie, na szyjce macicy i sromie, sporadycznie mogą też wystąpić na języku, w jamie ustnej, a nawet w krtani. Kłykciny kończyste są objawem infekcji wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) – choroby przenoszonej drogą płciową. Często infekcja HPV nie daje żadnych objawów i wykrywa się ją np. po wykonaniu cytologii szyjki macicy. W ciąży, kiedy odporność organizmu jest obniżona, choroba może się ujawnić. Jest to choroba z grupy chorób wenerycznych (sprawdź objawy chorób wenerycznych ). Jeśli kłykciny kończyste pochwy są duże, wtedy ciąża zazwyczaj kończy się cięciem cesarskim. Podobnie jeżeli zmiany występują na szyjce macicy . Sześć tygodni po porodzie kłykciny kończyste często znikają samoistnie, ale infekcja pozostaje i wymaga leczenia. Zobacz także: Czy warto zaszczepić dziewczynkę przeciw HPV?

kobieta dowiaduje się o HPV
Adobe Stock
Starania o dziecko
Wirusa HPV nie da się wyleczyć, ale można go łatwo uniknąć
Wirus brodawczaka ludzkiego, czyli HPV, odpowiada za ponad 90 proc. zachorowań na raka szyjki macicy. Możesz się go ustrzec, ale też rozpoznać, czy jesteś nim zakażona.

HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego, jest bardzo rozpowszechniony, a ryzyko zakażenia nim naprawdę duże. To kobiety są bardziej narażone na zakażenie wirusem HPV (ok. 80 proc. aktywnych seksualnie kobiet jest nim zakażona). Na całym świecie około 630 milionów ludzi jest zakażonych wirusem HPV. Nie ma, niestety, danych, ile osób może być zakażonych w Polsce. Co warto wiedzieć o tym wirusie? Co to jest wirus HPV? Jak można się zarazić HPV? Jak objawia się zakażenie? Kiedy wirus HPV jest groźny? Czy istnieje test wykrywający HPV? Czy wirusa HPV da się wyleczyć? Jak zapobiec zakażeniu? Czy wirus HPV zagraża ciąży? Co to jest wirus HPV? Jest ponad 100 wariantów wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV, human papilloma virus), większość z nich jest na szczęście niegroźna. Jednak około 30 podtypów wirusa HPV jest odpowiedzialnych za infekcje narządów moczowo-płciowych kobiet i mężczyzn. Niektóre szczepy wirusa HPV powodują powstawanie brodawek na narządach płciowych, tzw. kłykcin kończystych . Inne prowadzą do rozwoju raka szyjki macicy. J ak można się zarazić HPV? Wirusem HPV możesz zarazić się w czasie uprawiania seksu. Wystarczy nawet jeden stosunek z osobą zakażoną . Do zakażenia może dojść nie tylko po odbyciu pełnego stosunku, ale też po seksie oralnym czy nawet pettingu. Wirus HPV ukrywa się bowiem w komórkach nabłonka i naskórka, a nie we krwi, jak HIV. Stąd zakażenia u noworodków, które zarażają się wirusem HPV podczas narodzin, przeciskając się przez kanał rodny. Większość zakażeń wirusem HPV przebiega bezobjawowo (dlatego tak ważne jest, by badać się regularnie), infekcja może też rozwinąć się po wielu latach od zakażenia. Zobacz też: Mężczyźnie też chorują na wirusa HPV? To się zdarza Jak objawia się zakażenie? Najczęściej zakażenie przebiega bezobjawowo...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj