naprotechnologia
Adobe Stock
Starania o dziecko

Naprotechnologia nie zawsze pomaga zajść w ciążę

Naprotechnologia to metoda leczenia niepłodności stworzona w latach 90. XX wieku. Trafnie ocenia przyczyny niepłodności, ale nie gwarantuje zajścia w ciążę.

Naprotechnologia – nazwa sugeruje zaawansowaną technologicznie metodę leczenia niepłodności. Tymczasem w zderzeniu z nowoczesnością i innymi metodami wypada blado. Jednak dla osób, które w związku ze swoimi przekonaniami nie chcą korzystać z in vitro, może być jedyną szansą na poczęcie dziecka.

Naprotechnologia:

Czym jest naprotechnologia

Naprotechnologia to metoda powstała w 1991 roku, której celem jest monitorowanie i utrzymywanie zdrowia rozrodczego kobiet w dobrej formie. Jej twórcą jest Thomas W. Hilgers. Oparta jest na naturalnych sposobach planowania rodziny, w pełni akceptowanych przez Kościół katolicki. U jej podstaw leży nauka rozpoznawania własnej płodności.

Naprotechnologia opiera się na samoobserwacji, która pozwala wyznaczyć dni płodne kobiety oraz zaobserwować nieprawidłowości w cyklu miesiączkowym. Wstępna faza obserwacji trwa do dwóch lat. W tym czasie kobieta uczy się obserwować zmiany w swoim ciele, które zachodzą na różnych etapach cyklu miesiączkowego oraz prawidłowo odczytywać objawy owulacji. Do tego celu służy specjalna karta do prowadzenia zapisków.

Początkowy etap leczenia w naprotechnologii może też obejmować badania wstępne i hormonalne oraz badanie spermy. Ponieważ doktryna Kościoła potępia masturbację, nasienie pobiera się podczas stosunku z użyciem specjalnego zbiorniczka na spermę. Przy stwierdzeniu nieprawidłowości wykonuje się dalsze badania diagnostyczne i obrazowe, które pozwalają ustalić przyczyny niepłodności. Po jej wykryciu dąży się do jej usunięcia za pomocą leczenia farmakologicznego oraz drobnych zabiegów chirurgicznych.

Zastosowanie naprotechnologii

O ile naprotechnologia pozwala wykryć z wysoką skutecznością (nawet 97 proc.) przyczyny niepłodności, to nie jest w stanie pomóc wszystkim parom, które mają problemy z poczęciem dziecka. Naprotechnologia może pomóc w przypadkach:


Metoda ta jednak nie jest w stanie pomóc, gdy przyczyną niepłodności są uszkodzenia narządów rozrodczych, ich nieprawidłowy rozwój czy całkowity brak komórek rozrodczych.

Kontrowersje wokół naprotechnologii

Szacuje się, że naprotechnologia jest bezsilna w 60 proc. przypadków niepłodności. Nigdzie na świecie nie jest uznawana za metodę leczenia niepłodności. Nie jest alternatywą dla metody in vitro.

Poleskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu i Embriologii oraz Sekcja Płodności i Niepłodności Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego stoi na stanowisku, że naprotechnologia nie może zastąpić leczenia niepłodności zaawansowanymi metodami rozrodu wspomaganego medycznie, w tym in vitro.

Jednym z poważnych zarzutów wobec naprotechnologii jest to, że jej stosowanie zabiera zbyt dużo czasu, zwłaszcza w przypadku kobiet zbliżających się do 35. roku życia. Po tym czasie zdolność do zajścia w ciążę drastycznie spada. "Leczenie" naprotechnologią trwa ok. 2 lat. To dla wielu par czas stracony, który zmniejsza ich szanse na poczęcie dziecka. Tymczasem metoda in vitro zajmuje mniej czasu i po 2-3 miesiącach diagnostyki przystępuje się do prób pozyskania jajeczka, zapłodnienia i implantacji zarodka.

Więcej o zachodzeniu w ciążę:

Trudne rozmowy o męskiej niepłodności - film

plemniki, komórka jajowa, zapłodnienie, niepłodność
Fotolia
Starania o dziecko
Czy intymny śluz może utrudniać zapłodnienie?
Są medyczne przyczyny niepłodności – choroby, wady w budowie anatomicznej, zmiany pooperacyjne. Czasem jednak wszystkie badania i analizy pokazują, że para bez problemu powinna zajść w ciążę, a dwóch kresek na teście ciążowym wciąż brak. Możliwe, że przyczyną kłopotów z poczęciem dziecka jest agresywny śluz szyjkowy.

Śluz z pochwy jest wydzieliną produkowaną przez szyjkę macicy przez cały cykl miesięczny, z różnym natężeniem w zależności od fazy cyklu . Śluz szyjkowy to także wyznacznik płodności kobiety, jego obserwacja pomaga niektórym określić dni płodne . Bywa jednak i tak, że śluz z pochwy utrudnia zapłodnienie i sprawia, że plemniki nie mogą dotrzeć do komórki jajowej. Agresywny śluz z pochwy Agresywny lub wrogi śluz szyjkowy to jeden z głównych powodów uniemożliwiających poczęcie dziecka. Znajdują się w nim przeciwciała , które negatywnie wpływają na plemniki i sprawiają, że nie mogą one przedostać się do macicy – ulegają agregacji, czyli zlepianiu się lub są mniej ruchliwe. Kobiety zazwyczaj dowiadują się o tym problemie dopiero po kilku miesiącach nieudanych prób starania się o ciążę.  Jak podkreślają ginekolodzy, agresywny śluz , to taki, którego warstwa jest za gruba lub ma niewłaściwe – kwaśne pH . Dodatkowo stan ten może pogorszyć stosowanie podczas stosunku różnego rodzaju lubrykantów, które unieruchamiają lub niszczą plemniki. Aż 35% par starających się zajść w ciążę, w trakcie stosunku płciowego stosuje lubrykanty – tak wynika z amerykańskiego badania na grupie 1500 par starających się o dziecko. To bardzo dużo, tym bardziej, że większość ze stosowanych lubrykantów ma działanie plemnikobójcze .  Aby to potwierdzić, przeprowadzono szczegółowe badania w laboratorium andrologicznym w USA , gdzie stwierdzono istotny spadek ruchliwości, żywotności i jakość plemników po zastosowaniu różnego rodzaju lubrykantów. Jak podkreślali badacze – mimo tego, że żele te nie zawierały typowych środków plemnikobójczych, wywierały jednak niekorzystny wpływ na ruchliwość plemników. Poznaj: Rodzaje badań nasienia Jak poprawić jakość śluzu z pochwy? Śluz z pochwy w 90% składa się z wody, a resztę...

jak wygląda zapłodnienie
Adobe Stock
Starania o dziecko
Jak wygląda zapłodnienie komórki jajowej u człowieka?
Zapłodnienie komórki jajowej to fascynujący proces. Zobacz na zdjęciach, jak wygląda zapłodnienie u człowieka i dowiedz się, jakie warunki muszą zostać spełnione, by powstało nowe życie.
Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj