związek, para, dziecko, marzenie o dziecku, starania o dziecko
Fotolia
Starania o dziecko

Płodność w badaniach naukowych, czyli „czy wiesz, że”

Czy aktywność fizyczna, stres, kofeina mają wpływ na płodność? Czy nowotwór wyklucza macierzyństwo? Czy na skuteczność zabiegu in vitro może mieć wpływ przynależność rasowa? Sprawdź, co zostało naukowo dowiedzione.

Mężczyźni aktywni fizycznie są bardziej płodni

W „British Medical Journal” opublikowano wyniki badań, które udowodniły, że aktywność fizyczna może wpływać na płodność. Wykazano, że mężczyźni, którzy ćwiczą 12 godzin tygodniowo mają o 73% więcej plemników niż osoby w ogóle nie ćwiczące. 

Warto wiedzieć: Jak przekonać mężczyznę do badania nasienia?

Na skuteczność zabiegów in vitro może wpływać przynależność rasowa

Naukowcy z Wielkiej Brytanii przeanalizowali ponad 1500 przypadków przeprowadzonych zabiegów in vitro. Zauważono, że wśród kobiet rasy białej zabiegi in vitro aż w 44% przypadków kończą się sukcesem, natomiast u Azjatek i Afrykanek tylko w 35% przypadków. Czy tylko rasa ma w tym przypadku znaczenie? Niekoniecznie. Naukowcy podkreślają, że w tym przypadku znaczenie mogą mieć również czynniki społeczne, środowiskowe, a nawet genetyczne. 

Nowotwór nie wyklucza macierzyństwa

Przed podjęciem leczenia nowotworu można zamrozić komórki jajowe - z takiego rozwiązania skorzystała Lindsay Beck. W wieku 24 lat dowiedziała się, że ma nowotwór języka. Lekarze uprzedzili ją, że z powodu leczenia nie będzie mogła zajść w ciążę. Po tej informacji zgłosiła swoje uczestnictwo w eksperymentalnym projekcie mrożenia komórek i poddała się hormonoterapii stymulującej jajniki do produkcji komórek jajowych. Obecnie jest matką dwójki dzieci - siedmioletniej dziewczynki i pięcioletniego chłopca. 

Kawa zmniejsza szansę na poczęcie dziecka

Amerykański uczony prof. Sean Ward wykazał, że kofeina w dużych ilościach zmniejsza szansę na zajście w ciążę. Kofeina odpowiada za obniżenie aktywności mięśni w jajowodach, które mają za zadanie przemieszczanie jajeczek z jajników do macicy. Bardzo utrudnia to zapłodnienie

Zobacz także: Kawa w ciąży = za małe dziecko?

Mniej zestresowani częściej są rodzicami

Czy cechy osobowości, temperament mogą mieć wpływ na płodność? Według naukowców tak. Osoby bardziej odporne na stres i zrównoważone psychicznie mają większe szanse na zostanie rodzicami niż osoby podatne na stres. Poza tym kobiety zrelaksowane są atrakcyjniejsze, skłonne do zachowań seksualnych. W przypadku mężczyzn większe szanse na dziecko mają mężczyźni ekstrawertyczni i otwarci. 

Źródło: Ośrodek Studiów nad Płodnością Człowieka/ mk

10 sygnałów, że możesz mieć problemy z płodnością [WIDEO]

Nasienie, plemniki, sperma, mężczyzna, mrożenie nasienia, witryfikacja, kriokonserwacja, płodność, in vitro
Fotolia
Problemy z zajściem w ciążę
5 pytań o przedłużenie płodności
W ciągu ostatniego roku o 8% wzrosła w Polsce liczba zabiegów kriokonserwacji nasienia. Z jakiego powodu mężczyźni decydują się na mrożenie nasienia? Ile kosztuje taka usługa? O tym, jak zachować płodność na dłużej, opowiedział nam dr n. biol. Wojciech Sierka z Gyncentrum w Katowicach.

Mrożenie plemników to usługa, którą oferuje większość klinik leczenia niepłodności. Okazuje się, że korzysta z niej coraz więcej mężczyzn, którym zależy na tym, by na dłużej zachować płodność . O witryfikację plemników, czyli mrożenie ich, pytamy dr. n. biol. Wojciecha Sierkę z z Kliniki Leczenia Niepłodności i Diagnostyki Prenatalnej Gyncentrum w Katowicach. 1. Z jakiego powodu panowie decydują się na mrożenie nasienia? Mężczyźni decydują się na zabezpieczenie własnej płodności, zanim poddadzą się z powodów zdrowotnych chemio- lub radioterapii. W wielu przypadkach to jedyny sposób na trwałe zabezpieczenie możliwości rozrodczych u panów, leczonych onkologicznie. Coraz więcej przypadków zachorowania na nowotwór wśród mężczyzn przypada na okres wieku rozrodczego. Tymczasem chemio- i radioterapia wyniszczają prawie zupełnie pulę plemników w organizmie mężczyzny, wpływając negatywnie na szanse poczęcia dziecka już po wyzdrowieniu. Nic więc dziwnego, że mężczyźni w Polsce dotknięci chorobami nowotworowymi coraz częściej starają się zabezpieczyć własną płodność , mrożąc nasienie jeszcze przed rozpoczęciem leczenia. 2. W jakim wieku są panowie, którzy chcą zamrozić nasienie w ciekłym azocie? Na zabezpieczenie nasienia decydują się przede wszystkim młodzi mężczyźni, 20 i 30- latkowie, bezdzietni, świeżo upieczeni mężowie, mężczyźni, dla których motywacją do wyzdrowienia jest założenie rodziny w przyszłości. Ale w grupie tej zdarzają się także nastolatkowie. Najmłodszy pacjent Gyncentrum miał 15 lat, a na krioprezerwację namówili go rodzice. 3. Czy wielu mężczyzn zgłasza się na witryfikację przed terapią onkologiczną?  Niestety, pomimo wzrostu liczby wykonanych zabiegów witryfikacji nasienia w skali roku, odsetek mężczyzn z chorobami nowotworowymi, zgłaszających się po taką pomoc wciąż jest niewielki i...

ciąża, paznokcie, brzuch, kobieta
© detailblick - Fotolia.com
Starania o dziecko
Zamrażanie jajeczek – nowy sposób na przedłużenie płodności?
Do niedawna zamrażanie jajeczek było szansą na posiadanie dzieci dla kobiet borykających się z chorobą nowotworową. Dziś coraz więcej trzydziestolatek decyduje się na ten krok, żeby przedłużyć płodność. Czy to skuteczne, ile kosztuje?

Kobiety coraz później decydują się na powiększenie rodziny – medycyna daje wiele możliwości zajścia w ciążę nawet w okolicy 50. roku życia. Wiele pań nie chce decydować się na dziecko, nie mając ustabilizowanej sytuacji życiowej i finansowej. Jednym ze sposobów na posiadanie potomstwa w późniejszym wieku jest skorzystanie ze swoich zamrożonych w młodości jajeczek. Na czym polega zamrażanie jajeczek? Kobieta rodzi się z nawet kilkuset tysiącami komórek jajowych, ale tylko kilkaset z nich dojrzeje i stworzy szansę poczęcia dziecka. W wieku dwudziestu lat, jeśli kobieta jest zdrowa, może zajść w ciążę niemal w każdym cyklu, bo w każdym cyklu dojrzewa komórka jajowa gotowa do zapłodnienia . Jednak im więcej mija lat, tym częściej zdarzają się cykle bezowulacyjne. Dlatego najlepiej pobrać komórkę jak najwcześniej. Przeczytaj odpowiedzi na najczęstsze pytania o późną ciążę   Komórki, po pobraniu od pacjentki, pozbawiane są wody, by zminimalizować ryzyko uszkodzenia ścianek jajeczka przez kryształki, następnie zamrażane w ciekłym azocie o temperaturze niemal -200 stopni Celsjusza. Ile kosztuje mrożenie i przechowywanie komórek jajowych? Zdaniem ekspertów z amerykańskiej agencji US National Institutes of Health (NIH) trzydziestolatki, które w najbliższym czasie nie mają szans na zajście w ciążę, powinny rozważyć zamrożenie swoich komórek jajowych. Jest to metoda, która daje większe szanse powodzenia i jest relatywnie tańsza niż ewentualne leczenie, która kobieta zapewne musiałaby przejść. Koszt procedury pobierania i zamrażania jajeczek nie jest mały, cała procedura kosztuje kilka tysięcy złotych (i dodatkowe kilkaset za każdy rok przechowywania). Mimo wszystko jest to ok. połowę mniej niż koszt, który musiałaby ponieść para, gdyby zdecydowała się na metodę in vitro.  Przeczytaj też przewodnik po in vitro Czy z...

Bieganie, biegnąca para
Fotolia
Problemy z zajściem w ciążę
Czy mężczyźni aktywni fizycznie są bardziej płodni?
Badania naukowe dowodzą, że płodność mężczyzn, zależna głównie od jakości ich spermy, znacznie się obniża. Mają na to wpływ m.in. czynniki środowiskowe (np. zanieczyszczenie powietrza), dieta (w tym chemia dodawana do żywności), niezdrowy tryb życia. Zdaniem naukowców, aby zminimalizować szkodliwy wpływ tych czynników na płodność, panowie powinni zacząć o siebie dbać – np. częściej uprawiać sport.

Aktywni fizycznie mają więcej plemników  – Problem braku aktywności fizycznej nie jest związany wyłącznie z utratą smukłej sylwetki. Jak wynika z badań opublikowanych w „British Medical Journal”, aktywność fizyczna może wpływać na płodność . Badania wykazały, że mężczyźni, którzy ćwiczą około 12 godzin tygodniowo, mają aż o 73% więcej plemników niż ci, którzy wolą spędzać czas na błogim relaksie 1 – przekonuje prof. dr hab. n. med. Rafał Kurzawa. – Niepłodność to problem, którego podłoże, przyczyny i sposoby leczenia nie zawsze są jasne. Medycyna nie poznała jeszcze wszystkich odpowiedzi, dlatego w procesie diagnozowania i leczenia niepłodności warto uwzględnić również czynnik aktywności fizycznej zarówno partnera, jak i partnerki – uzupełnia wypowiedź prof. dr hab. n. med. Sławomir Wołczyński, przedstawiciel Ośrodka i klastra Ogólnopolskiego Centrum Badania, Edukacji i Monitorowania Problemów Płodności. Warto wiedzieć:   Jakie są przyczyny męskiej niepłodności? (video) Korzyści z uprawiania sportu Mężczyźni, którzy mają siedzącą pracę, a czas wolny spędzają przed komputerem na kanapie, powinni zrównoważyć to odpowiednią dawką ruchu. Cieszące się coraz większą popularnością bieganie , rower czy pływanie mogą przynieść wiele korzyści. Regularne treningi bowiem zwiększają poziom testosteronu , co w rezultacie poprawia jakość spermy . Długotrwały wysiłek fizyczny zwiększa także wydolność organizmu oraz pozytywnie wpływa na naczynia krwionośne, przeciwdziałając miażdżycy, która może być jedną z przyczyn kłopotów z erekcją. Regularne uprawianie sportu pozwala również zniwelować skutki stresu, który negatywnie wpływa na płodność i wielu parom odbiera ochotę na miłość.  Ponadto zdaniem wielu lekarzy sprawni fizycznie ludzie częściej uprawiają...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj