Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Fotolia.pl
Starania o dziecko

Polki jak hollywoodzkie aktorki chcą rodzić po 40.

W ostatnich latach aż czterokrotnie wzrosła liczba pań, które rodzą po 40. Polki biorą przykład ze znanych na okładkach gazet twarzy. Aktorka Halle Berry urodziła swoje pierwsze dziecko w wieku 42 lat, jak Susan Sarandon (45 lat), Monica Belluci (45 lat) i Kelly Preston (48 lat).

Planując ciążę po 40. twoje szanse na dziecko maleją

- Są pacjentki, które przesuwały moment zajścia w ciążę na później. Nie miały partnera, czekały na ustabilizowanie sytuacji materialnej. Pojawiają się w moim gabinecie w wieku czterdziestu-kilku lat. Wtedy przeprowadzam diagnostykę, żeby potwierdzić możliwość posiadania potomstwa. Nikomu nie można zabronić bycia rodzicem – uważa dr n. med. Wojciech Gontarek, ginekolog-położnik Kliniki Demeter w Warszawie.
Statystyki potrafią być bezwzględne. Mając 45 lat trudno zajść w ciążę. Taką szansę ma tylko 5% kobiet.
– W tym wieku parametry hormonalne przesuwają się w kierunku menopauzy, zaczyna brakować własnych komórek jajowych – wyjaśnia specjalista Kliniki Demeter. To może być jedna z podstawowych barier na drodze przyszłej matki, ale nie jedyna.
Należy liczyć się z zagrożeniami: poronieniem, wadami genetycznymi, przedwczesnym porodem. Zdarza się, że kobieta sygnalizuje wcześniej niezdiagnozowane choroby na przykład wysokie ciśnienie krwi, cukrzycę, nietolerancję węglowodanów czy choroby serca. Wtedy lekarz kieruje ją do specjalisty, który przygląda się schorzeniom, poznaje ich źródło i szuka rozwiązania.

Czytaj też na Polki.pl: Późne macierzyństwo wśród gwiazd


Co czwarta rodząca jest po czterdziestce

Wiele kobiet nie wierzy w statystyki. Wiedzą o ryzyku, ale decydują się na ciążę. W ostatnich latach aż czterokrotnie wzrosła liczba pań, które rodzą po 40. Przykłady można znaleźć na okładkach gazet. Aktorka Halle Berry urodziła swoje pierwsze dziecko w wieku 42 lat. Drugie pięć lat później. W podobnym wieku była Susan Sarandon (45 lat), Monica Belluci (45 lat) i Kelly Preston (48 lat). Na dwa lata przed 50-tką aktorka Gena Davis urodziła bliźniaki. Wszystkie dzieci okazały się zdrowe, a szczęśliwe mamy przekonują, że to najlepsze co mogło je spotkać.
 

Pierwsze tygodnie dla późnej ciąży są najważniejsze         

Sposób prowadzenia ciąży przez lekarza nie odbiega od tradycyjnego.
- Wszystkie pacjentki, bez względu na wiek, powinny poddać się diagnostyce przedurodzeniowej – zauważa dr n. med. Wojciech Gontarek. Na takim badaniu przeprowadza się USG, wykrywa zespół Downa i inne zespoły związane z anomaliami chromosomowymi. Liczy się czas - kluczowy jest okres do 12 tygodnia, gdy kształtują się wszystkie układy i narządy płodu. Lekarz może rozpoznać choroby dziecka, a niektóre skorygować w łonie matki.
Po 12 tygodniu kobieta powinna znajdować się pod stałym nadzorem ginekologicznym. Przeprowadza są wówczas standardowe badania między innymi ultrasonografię, pomiar długości szyjki macicy, poziom glukozy, ciśnienie krwi i morfologię.
- Do 20 tygodnia każdą pacjentkę staram umawiać na wizytę raz na trzy tygodnie – zapewnia dr n. med. Wojciech Gontarek. - Później zgłaszają się do mnie obowiązkowo co dwa tygodnie.

Czytaj też: Jak się przygotować do ciąży po 40.?


Przepis na zdrowe dziecko  po 40.

Co zrobić żeby wzrosły szanse na urodzenie zdrowego dziecka?
- Przede wszystkim matka powinna pójść na zwolnienie lekarskie – uważa dr n. med. Wojciech Gontarek.
- Jeśli jest w zdrowej ciąży i jest to ciąża wczesna, to biorąc pod uwagę, że u pacjentek starszych zagrożenia są większe, powinna wypoczywać już we wczesnym okresie. Następna sprawa to oszczędny tryb życia.
- Nie wolno palić papierosów i pić alkoholu. Zakazane są używki i częsta kawa. Ważna jest również dieta. - Nie powinno się jeść posiłków, które powodują kłopoty z trawieniem. Należy spożywać dużo warzyw i owoców – wylicza ekspert Kliniki Demeter. Przyszła mama powinna unikać herbaty, a częściej wybierać wodę i świeżo wyciskane soki. Do diety warto włączyć śliwki, morele, kapustę, brokuły i buraki.  Kobietę, która jadła do tej pory 2-3 posiłki dzienne czeka zmiana. Lepiej jeść częściej, ale mniej. Wpłynie to dobrze na przemianę materii i samopoczucie przyszłej mamy, również dzięki temu, że mdłości przejdą do historii.
 
Polecamy: Dozwolone i niedozwolone w ciąży

Ciąża po 40. to ciąża wysokiego ryzyka. Wymaga odpowiedniego przygotowania i prowadzenia

Badania niepłodności immunologicznej
fotolia
Starania o dziecko
Śląscy specjaliści jako nieliczni w kraju leczą niepłodność immunologiczną!
Niepłodność immunologiczna to niestety coraz częstsza przyczyna kłopotów z zajściem w ciążę. Wciąż brakuje specjalistycznych poradni, w których można by leczyć to schorzenie. Specjaliści z Katowic pokazują, jak wczesna diagnostyka niepłodności immunologicznej i odpowiednia terapia zwiększa szansę na ciążę. Tam już od 2 lat działa poradnia - pierwsza w Polsce.

Niepłodność immunologiczna – co to takiego? Niepłodność immunologiczna według badań może być źródłem 6-12 proc. przypadków niepłodności. Układ immunologiczny ma za zadanie chronić nasz organizm przed chorobami, wirusami, bakteriami, wszystkim tym, co może wyrządzić nam krzywdę. Co jednak, kiedy nasz własny "obrońca" zamiast nas wspierać, zwraca się przeciwko nam i tym samym  uniemożliwia zajście w ciążę? Mamy wtedy do czynienia z tzw. niepłodnością immunologiczną . Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę, że przyczyną problemów z zajściem w ciążę lub też przyczyną wczesnych poronień mogą być właśnie zaburzenia immunologiczne. To one sprawiają, że organizm traktuje komórki rozrodcze – zarówno żeńskie, jak i męskie jako potencjalne zagrożenie i niszczy je, skazując tym samym nasze marzenia o dziecku na niepowodzenie. - Niepłodność immunologiczna ma źródło w naszym układzie odpornościowym. U osób z zaburzeniami immunologicznymi dochodzi do nieprawidłowych reakcji, które uniemożliwiają poprawne zapłodnienie. 90 proc. przypadków tego rodzaju niepłodności wynika z zaburzeń immunologicznych , kiedy np. organizm kobiety wytwarza przeciwciała, małe białka, które atakują jej własną komórkę jajową – tłumaczy dr n. med. Wojciech Sydor, immunolog z Kliniki Leczenia Niepłodności Gyncentrum w Katowicach. Dodaje przy tym: - Drugą grupą, odpowiedzialną za ok. 10 proc. niepowodzeń implantacji i poronień są zaburzenia alloimmunologiczne, gdy kobiecy układ immunologiczny utożsamia męskie komórki rozrodcze jako wrogie, obce i również je zwalcza. Po stronie mężczyzny wygląda to podobnie, czyli z kolei to jego organizm produkuje przeciwciała atakujące plemniki lub inne składniki nasienia. W efekcie albo plemniki w ogóle nie docierają do celu i są niszczone, albo nie dochodzi do zapłodnienia komórki jajowej. Skutek zawsze jest...

Kobieta urodziła dziecko w wieku 63 lat
Dailymail
Aktualności
Ona 63 lata, on 78 lat - zrobili sobie dziecko
Czy powinna być granica wieku, do którego można zachodzić w ciążę?

Za stara, by rodzić? W Australii kobieta pochodząca z Tasmanii urodziła dziecko w wieku 63 lat. Nie chce ujawnić swojej tożsamości. "Młody tata" ma 78 lat. Kobieta zaszła w ciążę dzięki zabiegowi in vitro. Poród odbył się przez cesarskie cięcie w 34. tygodniu ciąży. Dziewczynka przyszła na świat 1 sierpnia 2016 r. w prywatnym szpitalu w Melbourne.  Nie jest to pierwszy tak późny poród w Australii. W 2010 r. 60-letnia kobieta urodziła dziecko. Rekord należy jednak do Rumunki - Adriana Iliescue w 2005 r. w chwili porodu miała 66 lat! Najstarszy mężczyzna, który został tatą , miał w chwili narodzin jego bliźniąt 85-lat.  Przypomnijmy, że nie tak dawno, w 2015 r. 60-letnia Polka Barbara Sienkiewicz urodziła bliźnięta.  - Biedne dzieci - skomentował seksuolog Zbigniew Lew-Starowicz w wypowiedzi dla se.pl. - Ciało kobiety nie zostało zaprojektowane do tego, żeby dzieci rodziły 60-latki – twierdzi  prof. Gab Kovacs z australijskiego Monash University. Uważa on, że "odpowiedzialne" kliniki powinny odmawiać zabiegów in vitro kobietom po ukończeniu 53 lat.  Ciężko nam wyobrazić sobie 80-latka biegającego za kilkuletnim dzieckiem. Jeszcze trudniej, gdy myślimy o reakcji innych dzieci na ponad 80-letniego tatę odbierającego dziecko z przedszkola. Pytań: "Czy two twój dziadek?" chyba nie da się uniknąć.  Czy powinna być granica wieku, do którego można zachodzić w ciążę? Jeśli tak to jaka? Napisz w komentarzu. Zobacz też: Późne rodzicielstwo – moda czy konieczność?

Materiały Prasowe
Problemy z zajściem w ciążę
Ile kosztuje in vitro w Polsce? Co składa się na całkowity koszt procedury?
Ile płacą pary za zapłodnienie in vitro bez rządowego dofinansowania? Choć samo zapłodnienie in vitro kosztuje 6-7 tys. złotych, to ceny całej procedury, leków i badań są dużo wyższe. Zobacz, co składa się na wysoki koszt zapłodnienia pozaustrojowego.

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 12.0px Times} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 12.0px Times; min-height: 14.0px} p.p3 {margin: 0.0px 0.0px 14.0px 0.0px; font: 14.0px Times} p.p4 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 12.0px Times; color: #042eee} p.p5 {margin: 0.0px 0.0px 12.0px 0.0px; font: 12.0px Times} li.li1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 12.0px Times} li.li4 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 12.0px Times; color: #042eee} span.s1 {text-decoration: underline ; color: #042eee} span.s2 {font: 12.0px Symbol} span.s3 {color: #000000} span.s4 {text-decoration: underline} ul.ul1 {list-style-type: disc} Rządowy program refundacji in vitro dobiegł końca w 2016 roku i, niestety, nie ma kontynuacji. Rząd skupia się na narodowym programie leczenia niepłodności metodą naprotechnologii. Na szczęście pomysłem refundacji in vitro zainteresowały się władze lokalne - wiele miast wprowadziło samorządowe programy dofinansowania in vitro dla par. Na refundacje in vitro (lub przynajmniej pokrycie części kosztów) już teraz mogą liczyć mieszkańcy Częstochowy, Warszawy, Poznania czy Gdańska. Do nich prawdopodobnie niebawem dołączą kolejne miasta.  Na całkowitą cenę zapłodnienia metodą in vitro składają się koszty, które trzeba ponieść na kilku etapach prowadzących do samej procedury, na które składa się: badania przed kwalifikacją do zabiegu  przygotowanie do zabiegu  zabieg zapłodnienia in vitro Ile kosztuje in vitro w Polsce? Jeśli władze samorządowe nie dofinansowują in vitro, pary, które cierpią na niepłodność, niestety, muszą radzić sobie same. Jeśli nie udaje się zajść w ciążę naturalnymi sposobami, najlepiej zaufać nauce i medycynie. Jakie są zatem realne ceny in vitro w polskich klinikach? Wszystkie placówki zajmujące się metodą in vitro są prywatne, więc koszty są zależne od kliniki....

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz