Kiedy mozna poczuć pierwsze ruchy dziecka
RF
Starania o dziecko

Późne macierzyństwo – sposób na przedłużenie młodości?

Późne macierzyństwo jest coraz bardziej popularne. Coraz więcej kobiet decyduje się na ciążę po 30. czy nawet po 40. roku życia. Wiele z nich wspaniale znosi ciążę i twierdzi, że późniejsze macierzyństwo to doskonały sposób na przedłużenie młodości.
Młodość dzięki ciąży? Wiele mam uważa, że ciąża odmładza, a późniejsze macierzyństwo jest sposobem na zachowanie wigoru, zdrowia i dobrego samopoczucia. I to nie tylko dlatego, że później zostaniesz babcią…

Kobiety coraz później decydują się na pierwsze dziecko

Nie tylko znane gwiazdy, które wcześniej nie miały czasu na macierzyństwo, bo skupione były na robieniu kariery, zostają mamami po  40. Halle Berry, która drugie dziecko urodziła mając 46 lat, czy Salma Hayek, która swoją pierwszą córkę urodziła w wieku 41 lat, nie są wyjątkami.

Przeczytaj też, czym różnią się bezpłodność i niepłodność

W Polsce średni wiek urodzenia pierwszego dziecka tez się przesuwa – w 2000 roku było to niewiele ponad 23 lata, dziś to już ponad 27 lat. Badania pokazują, że kobiety, które zdecydowały się na dziecko po trzydziestce żyją dłużej niż młode mamy. Później też zauważają pierwsze oznaki starzenia. I to nie tylko te fizyczne – ich organizm jest zdrowszy i mniej narażony na niektóre rodzaje nowotworów.

Przeczytaj też, jak poprawić męską płodność

Późniejsza ciąża – dłuższa młodość

W czasie ciąży kobiecy organizm jest w stanie otrzymać i wykorzystać komórki macierzyste. To komórki, które mają niezwykłą zdolność przekształcania się w niemal dowolną komórkę organizmu, regenerują więc te tkanki, które tego potrzebują. To nie wszystko – mamy, które decydują się na dziecko w 3 dekadzie życia, są mniej narażone na nowotwory jajnika i szyjki macicy. Poród i ciąża po 30. pomagają oczyścić narządy rodne ze starych komórek endometrium, które wyściela narządy rodne i złuszcza się średnio co miesiąc w kolejnych cyklach. Zalegające komórki endometrium zwiększają ryzyko zapadalności na nowotwory narządów rodnych.

Ciąża około 40 – warto czy nie?

Specjaliści nie są zgodni co do tego, jaki wiek jest najlepszy dla kobiety na ciążę. Z biologicznego punktu widzenia organizm najlepiej jest przygotowany przed 30. rokiem życia. Profesor psychologii Jean Twenge z San Diego State University radzi jednak kobietom, aby w ogóle nie myślały o ciąży przed 35. urodzinami. Uważa, że wtedy kobieta jest najlepiej przygotowana do macierzyństwa i jej sytuacja pozwala się skupić na dziecku. 
 

Sennik: ciąża. Co oznacza sen o ciąży?

Fotolia.pl
Problemy z zajściem w ciążę
Tuż przed 50. urodziła dwójkę dzieci. Dzięki in vitro coraz starsze kobiety mają dzieci
Jednych to oburza, inni twierdzą, że każdy ma prawo do szczęścia. Trish Gregory ma 49 lat i planuje trzecie dziecko. Dzięki in vitro na świecie kobiety rodzą coraz później, po 60. też.

Mogliby być dziadkami, są rodzicami Trish i Rob Gregory spokojnie mogliby być dziadkami a mają dwójkę malutkich dzieci . Za rok planują kolejne. Trish ma 49 lat a Rob 46. Poznali się gdy byli po 40. Po kilku latach bycia razem odkryli, że "znaleźli druga połówkę jabłka” i postanowili powiększyć rodzinę . Po dwóch latach starań o dziecko wiedzieli, że z naturalnym poczęciem będą mieli kłopot. Wówczas z pomocą przyszła nowoczesna medycyna - czytamy w MailOnline. Pożyczyli komórkę jajową od młodszej kobiety, by spełnić się w roli rodziców Para zdecydowała się na zapłodnienie in vitro przy wykorzystaniu komórki jajowej młodszej dawczyni . Tak Trish zaszła w pierwszą ciążę. I z powodzeniem przyszło na świat ich pierwsze dziecko: Darcey. - Pomimo wieku ciążę znosiłam bardzo dobrze i roznosiła mnie energia - mówi Trish w wywiadzie dla MailOnline.   Ma 50 lat i planuje trzecie dziecko Zachęceni sukcesem Trish i Rob zdecydowali się na kolejne dziecko . Po dwóch latach na świat przyszła Bea. Para jest zachwycona macierzyństwem. Trish uważa, że „bycie starszą matką sprawia, że jest o wiele spokojniejszym i zdystansowanym rodzicem” niż pozostałe mamy. Dlatego para chce w przyszłym roku, gdy Trish skończy 50 lat, mieć trzecie dziecko .   Późne macierzyństwo coraz bardziej popularne na świecie Kobieta przyznaje, że jest krytykowana za to, że w zdecydowała się na tak późne macierzyństwo . - Jestem odbierana jako kobieta, która najpierw robi karierę, a potem decyduje się na posiadanie dzieci – opowiada Trish. – Ale ze mną było inaczej. Kocham swoją prace, ale nigdy nie przekładałam jej nad macierzyństwo. Po prostu tak ułożyło się moje życie, że dopiero w tym wieku mogłam i zdecydowałam się na posiadanie dziecka . Podobnie uważa rumuńska pisarka i wykładowca uniwersytecki, która urodziła...

zegar, zegarek, budzik, brzuch, kobieta, ciąża
© iagodina - Fotolia.com
Starania o dziecko
Najlepszy czas na ciążę
Latem czy zimą? Gdy masz 20 czy 35 lat? Kiedy jest najlepszy czas na zajście w ciążę, jakie czynniki powinniście wziąć pod uwagę? Sprawdźcie.

Najlepszy wiek na ciążę Organizm kobiety pod względem biologicznym najlepiej przygotowany jest do ciąży i porodu między 18 a 25 rokiem życia. Później rozpoczyna się powolny i stopniowy proces pogarszania jakości komórek jajowych. Przebiega on jednak na tyle wolno, że nie oznacza wcale, że po 25. urodzinach ryzyko chorób czy zagrożenie ciąży znacznie wzrasta. Mimo tego, że organizm kobiety biologicznie jest przygotowany na ciążę tuż po skończeniu liceum, dla większości z nas nie jest to okres, w którym czują się psychicznie i ekonomicznie przygotowane na dziecko. Taka ciąża i macierzyństwo może więc wiązać się ze znacznie większym stresem, który jest niewskazany w tym wyjątkowym stanie. Czy ciąża po 30. jest niebezpieczna? Ciąża po 30. nie jest niebezpieczna, trzeba się do niej odrobinę lepiej przygotować. By odpowiedzieć na pytanie, jaki wiek jest najlepszy na ciążę, należy wziąć pod uwagę różne czynniki: ekonomiczne, psychologiczne i fizyczne. Najlepiej jednak nie odwlekać tej decyzji zbyt długo i pomyśleć o macierzyństwie przed 35., a nawet przed 30 rokiem życia. Optymalnym wiekiem jest 25-29 lat.  Najczęściej kobieta jest wtedy zdrowa, wciąż młoda i energiczna, jej organizm dobrze poradzi sobie z trudami ciąży i porodu i szybko wróci do formy. Jest jeszcze jeden czynnik, który przemawia za tym wiekiem - coraz więcej par zmaga się dziś z zaburzeniami płodności (przeczytaj, co to jest niepłodność immunologiczna) i choć w większości są one do rozwiązania, lepiej dać sobie więcej czasu. Pierwsza i kolejna ciąża – co to za różnica dla organizmu? Dla organizmu ma duże znaczenie, czy po 35. roku życia rodzisz pierwsze dziecko, czy kolejne. Organizm lepiej sobie radzi z drugą i następną ciąża, niż gdyby było to pierwsze dziecko. Zawsze rozmawiaj o swoich obawach czy wątpliwościach z lekarzem. Późniejsza ciąża wiąże się z...

Fotolia.pl
Starania o dziecko
Polki jak hollywoodzkie aktorki chcą rodzić po 40.
W ostatnich latach aż czterokrotnie wzrosła liczba pań, które rodzą po 40. Polki biorą przykład ze znanych na okładkach gazet twarzy. Aktorka Halle Berry urodziła swoje pierwsze dziecko w wieku 42 lat, jak Susan Sarandon (45 lat), Monica Belluci (45 lat) i Kelly Preston (48 lat).

Planując ciążę po 40. twoje szanse na dziecko maleją - Są pacjentki, które przesuwały moment zajścia w ciążę na później . Nie miały partnera, czekały na ustabilizowanie sytuacji materialnej. Pojawiają się w moim gabinecie w wieku czterdziestu-kilku lat. Wtedy przeprowadzam diagnostykę, żeby potwierdzić możliwość posiadania potomstwa . Nikomu nie można zabronić bycia rodzicem – uważa dr n. med. Wojciech Gontarek, ginekolog-położnik Kliniki Demeter w Warszawie. Statystyki potrafią być bezwzględne. Mając 45 lat trudno zajść w ciążę . Taką szansę ma tylko 5% kobiet. – W tym wieku parametry hormonalne przesuwają się w kierunku menopauzy, zaczyna brakować własnych komórek jajowych – wyjaśnia specjalista Kliniki Demeter. To może być jedna z podstawowych barier na drodze przyszłej matki, ale nie jedyna. Należy liczyć się z zagrożeniami: poronieniem, wadami genetycznymi, przedwczesnym porodem. Zdarza się, że kobieta sygnalizuje wcześniej niezdiagnozowane choroby na przykład wysokie ciśnienie krwi, cukrzycę, nietolerancję węglowodanów czy choroby serca. Wtedy lekarz kieruje ją do specjalisty, który przygląda się schorzeniom, poznaje ich źródło i szuka rozwiązania. Czytaj też na Polki.pl: Późne macierzyństwo wśród gwiazd Co czwarta rodząca jest po czterdziestce Wiele kobiet nie wierzy w statystyki. Wiedzą o ryzyku, ale decydują się na ciążę. W ostatnich latach aż czterokrotnie wzrosła liczba pań, które rodzą po 40 . Przykłady można znaleźć na okładkach gazet. Aktorka Halle Berry urodziła swoje pierwsze dziecko w wieku 42 lat. Drugie pięć lat później. W podobnym wieku była Susan Sarandon (45 lat), Monica Belluci (45 lat) i Kelly Preston (48 lat). Na dwa lata przed 50-tką aktorka Gena Davis urodziła bliźniaki. Wszystkie dzieci okazały się zdrowe, a szczęśliwe mamy przekonują, że to najlepsze co mogło je...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz