
Starania o dziecko po 30. lub 40. roku życia nikogo już nie dziwią. W zasadzie (dzięki osiągnięciom medycyny, inseminacji i in vitro) każda z 3 kobiet, które są na zdjęciu powyżej mogłaby zajść w ciążę.
Blisko 45% Polek jako przyczynę późnego macierzyństwa wskazuje brak stabilizacji finansowej. Rodzinne wartości także odchodzą dziś na dalszy plan. Podążamy za współczesnymi trendami i stawiamy raczej na karierę oraz samorealizację. Na dziecko często brakuje czasu i sił.
Sprawdź: Jak się przygotować do ciąży po 40.?
Jak twierdzi Ewelina Wojtków, psycholog z firmy Telemedi.co: „Problem nie dotyczy wyłącznie kobiet. Porównując dzisiejszego dwudziestokilkuletniego mężczyznę z jego równolatkiem sprzed 30 lat, dostrzeglibyśmy duże rozbieżności w zakresie stawiania sobie celów i ogólnie – podejścia do życia”.
Późne rodzicielstwo – wady i zalety
Decyzja o ciąży po 30. lub 40. roku życia ma swoje plusy. Starsze mamy zwykle są już stabilne zawodowo i finansowo, co pozytywnie wpływa na ich poczucie bezpieczeństwa i świadomość własnej wartości. Lepiej realizują propagowany przez media model kobiety multifunkcjonalnej, perfekcyjnie wykonującej wszystkie swoje obowiązki. Są bardziej asertywne. Potrafią koncentrować się na celach i potrzebach, które rzeczywiście są ważne dla nich i dziecka. To jednak nie koniec korzyści. Ciąża w późniejszym wieku psychicznie odmładza. Panie mobilizują się, by stworzyć „gniazdo” dla swojej pociechy. To dlatego tak chętnie zajmują się wówczas urządzaniem dziecięcego pokoiku.
Przeczytaj: Późne macierzyństwo – sposób na przedłużenie młodości
Ekspertka przestrzega jednak przed problemami, z którymi mogą się spotkać starsze mamy: „Ciąża to duże obciążenie dla organizmu, tymczasem jego wydolność maleje wraz z wiekiem. Zwiększa się też ryzyko urodzenia dziecka z wadą genetyczną, ponieważ jakość komórek jajowych się pogarsza. Dlatego należy pamiętać o regularnych wizytach u lekarza, dbać o siebie i wraz ze specjalistą kontrolować przebieg ciąży”.
źródło: www.infoWire.pl
Poznaj: 5 badań, które trzeba zrobić, jeśli nie możesz zajść w ciążę


Ciąża po 40. zdarza się coraz częściej. Zmiana stylu życia współczesnych kobiet sprawiła, że wiele z nich decyduje się na późne macierzyństwo. Zajście w ciążę po 40 roku życia może nieść pewne ryzyko , ale ma też swoje plusy. Jakie zagrożenia wiążą się z ciążą po 40? Czy kobieta po czterdziestce można urodzić zdrowe dziecko? Te i inne wątpliwości rozwiewa dr n. med. Wojciech Gontarek, ginekolog położnik. Spis treści : Ciąża po 40. – zagrożenia Zalety późnej ciąży Szanse na urodzenie zdrowego dziecka po 40. Jak przebiega ciąża u 40-latki? Ciąża po 40 lat – badania Jak zajść w ciążę po czterdziestce? Zagrożenia w ciąży po 40. roku życia Ciąża po 40. roku życia określana jest jako ciąża wysokiego ryzyka. Dotyczy to nie tylko pierwszej ciąży, w którą kobieta zachodzi w tym wieku, ale również kolejnej. Każda obarczona jest większym ryzykiem powikłań. Po 40 roku życia u ciężarnej rośnie ryzyko: poronienia – po 40. roku życia przedwcześnie kończy się ok. 40 proc. ciąż; zatrucia ciążowego; cukrzycy; ciąży mnogiej; wykonania cesarskiego cięcia u kobiet, które nigdy jeszcze nie rodziły; nadmiernej otyłości; nietolerancji węglowodanów; zaburzeń wchłaniania; choroby nerek; choroby układu krążenia; nadciśnienia tętniczego . Zalety późnej ciąży W ostatnich latach aż czterokrotnie wzrosła liczba kobiet, które po 40. roku życia decydują się na pierwsze dziecko. Uważa się, że macierzyństwo w tym wieku jest bardziej spokojne . Rodzice mogą zapewnić dziecku stabilność finansową. Kobieta z reguły nie jest już tak mocno skoncentrowana na budowaniu kariery i może poświęcić się wychowaniu dziecka, nie martwiąc się o swoją pozycję w pracy. Może lepiej odnaleźć się w...

Wielomiesięczne starania o dziecko , zmaganie się z niepłodnością , uciążliwe zabiegi medyczne i presja otoczenia sprawiają, że para przyszłych rodziców żyje w ciągłym napięciu. To tylko pogarsza sytuację, bo trudności z zajściem w ciążę mogą być również spowodowane blokadą psychiczną. Jest ona nie tylko wynikiem stresu, kryzysu emocjonalnego czy niewłaściwych relacji partnerskich, lecz także trudnymi doświadczeniami z dzieciństwa lub strachem przed utratą pracy. Przeczytaj: Późne rodzicielstwo - moda czy konieczność? Przyczyny niepłodności Z medycznego punktu widzenia przyczyną niepłodności mogą być zaburzenia owulacji , brak równowagi hormonalnej po przyjmowaniu środków antykoncepcyjnych lub mała ilość plemników w nasieniu. Kolosalne znaczenie ma również dyskomfort psychiczny i stres . – Poziom lęku, napięcia i depresji u kobiet, które przez dłuższy czas bezskutecznie starają się o dziecko, jest porównywany przez badaczy do tego, co przeżywają kobiety chorujące na nowotwory złośliwe i ciężkie choroby serca. Stres jest gigantyczny. Do tego dochodzi całe niezrozumienie przez otoczenie, czasem trudności w związku , w pracy, problemy finansowe i wszystkie dodatkowe ciężary psychologiczne związane z leczeniem niepłodności – wyjaśnia Dorota Gawlikowska, psycholog z kliniki leczenia niepłodności InviMed . Leczenie niepłodności i stres Wiele par, które zmagają się z problemem niepłodności, nie dostaje od swojej rodziny i znajomych takiego wsparcia i zrozumienia, jakiego oczekuje. Zamiast tego, ze strony otoczenia jest silna presja. W tym czasie relacje pomiędzy partnerami poddane są jednej z najtrudniejszych prób. Całkowicie zmieniają się priorytety, nietrudno więc o konflikt i niezrozumienie. Dlatego potrzeba szczerych rozmów, wsparcia i ustalenia planu na dalsze wspólne życie. Często pomaga psychoterapia....