Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
produkty bogate w żelazo ciąża
fotolia
Starania o dziecko

Przygotuj swoje ciało na ciążę

Niezależnie od tego, czy ciąża doda ci energii i uskrzydli, czy sprawi, że większość czasu spędzisz kursując między łóżkiem i toaletą, jest to piękny czas w życiu kobiety. I duży wysiłek dla organizmu. Sprawdź, jak się do niego przygotować.
Jeśli coraz częściej myślicie z partnerem, że to byłby dobry czas na dziecko i planujecie rozpoczęcie starań, powinnaś wprowadzić w swoim trybie życia kilka zmian, aby jak najlepiej przygotować się do tego wyjątkowego czasu. Ciąża jest bardzo niezwykłym stanem i dużym wysiłkiem dla organizmu. Podobnie jak poród, a później opieka nad maleństwem. 

Zdrowie i ciało przed ciążą

Zadbaj o swoje zdrowie – zacznij odżywiać się zgodnie z zaleceniami diety ciążowej, czyli zrezygnuj z używek, zacznij brać kwas foliowy, włącz do diety dużo warzyw i owoców. Ale to nie wszystko – najlepiej zrób sobie kompleksowe badania. Będziesz miała czas aby uzupełnić ewentualne niedobory czy zaleczyć infekcje. Pamiętaj, że w ciąży nie możesz brać wielu leków, a żadne farmaceutyki nie są wskazane dla przyszłych mam.
O wadze i ćwiczeniach piszemy poniżej, ale przygotowania swojego ciała do ciąży możesz prowadzić też od zewnątrz. W czasie ciąży możesz zmagać się z obrzękami, opuchlizną, zatrzymaniem wody, dlatego jeszcze przed nią pomyśl o masażach czy kosmetykach ujędrniających – na pewno nie zaszkodzą!

Prawidłowa waga

Jeśli masz wagę w normie, nie musisz się martwić. Jednym ze sposobów na sprawdzenie, czy masz prawidłową wagę, jest obliczenie współczynnika BMI, czyli indeksu masy ciała. Gdy okaże się, że masz niedowagę, powinnaś postarać się nadrobić kilka kilogramów. Konsekwencją zbyt niskiej wagi może być spadek płodności i problemy z zajściem w ciążę, a jeśli się uda – kłopoty z utrzymaniem ciąży. Jeśli masz dużą niedowagę, organizm jest słabszy, może też brakować ci witamin i składników odżywczych, a zdrowy organizm mamy to zdrowe maleństwo.
 
Jeśli ważysz za dużo i od dawna już powtarzasz sobie, że musisz zrzucić kilka kilo, to jest najlepszy moment. Po pierwsze, odchudzanie, gdy jeszcze nie jesteś w ciąży i nie karmisz, jest bezpieczne – oczywiście pod warunkiem, ze robisz to rozsądnie. Po drugie, znacznie trudniej będzie zrzucić pociążowe kilogramy, jeśli jeszcze przed nią miałaś nadwagę. Po trzecie i najważniejsze, nadwaga sprzyja cukrzycy ciążowej, nadciśnieniu, zbyt dużej wadze urodzeniowej dziecka.

Kondycja fizyczna

Nie uprawiasz regularnie żadnego sportu? Nie musisz od dziś biegać na siłownię 7 razy w tygodniu, ale znajdź aktywność fizyczną, która ci odpowiada. Idealnie, jeśli mogłabyś kontynuować ćwiczenia przez czas ciąży (poszukaj zajęć dla ciężarnych, np. aerobiku czy jogi). Mamy, które mają dobrą kondycję fizyczną, lepiej znoszą ciążę i poród. Zadbaj przede wszystkim o ogólną kondycję i mięśnie kręgosłupa – to bóle pleców i problemy z kręgosłupem są jedną z najczęstszych dolegliwości ciążowych. Nie wspominając już o tym, że mając dobrą kondycję, łatwiej wnieść wózek na drugie piętro!

Sprawdź też, w jakich pozycjach najłatwiej zajść w ciążę
 

Sennik: ciąża. Co oznacza sen o ciąży?

Wygląd i samopoczucie
Twój słodki ciężar
Ile powinnaś przytyć? Lepiej mniej czy więcej? Czy istnieje coś takiego jak waga idealna dla przyszłej mamy?

Czy wiesz, że groźniejsza jest w ciąży nadwaga niż niedowaga? I to nieprawda, że jeśli więcej przytyjesz, urodzisz większego bobasa. Dzieci grubych kobiet bywają mniejsze. Czasem nawet rodzą się niedożywione, bo organizm otyłej osoby ma większe zapotrzebowanie na składniki odżywcze i czerpie je z pożywienia dla siebie, za mało zostawiając dziecku. Więc warto troszkę się pilnować... Ile, kiedy? Dodatkowe kilogramy masz oczywiście zagwarantowane. Powiększa się twoja macica, wykształca łożysko, rosną piersi. Pod skórą gromadzi się grubsza warstwa tłuszczu. W organizmie jest więcej krwi i innych płynów ustrojowych. Do tego dochodzi waga maleństwa i wód płodowych . Pod koniec ciąży na dodatkowe kilogramy składa się ciężar dziecka (około 3 kg), większa macica (1–2 kg), łożysko (1 kg), wody płodowe (2–3 kg), a także większe piersi (1–3 kg) i tłuszcz, który natura pomaga ci teraz zgromadzić „na wszelki wypadek”. Najlepiej, jeśli utyjesz 10–14 kg. Jeżeli spodziewasz się bliźniąt, twoja waga może jeszcze powiększyć się o ciężar drugiego dziecka (do 3 kg). Na początku przyrost jest niewielki. Jeśli wymiotujesz, masz mdłości, możesz nawet schudnąć! Przeciętnie w pierwszym trymestrze kobiety tyją 3 kg, w drugim – 5–6 kg (1,5–2 kg na miesiąc), w ostatnim – 4–6 kg. Ale trzymanie się takich ścisłych zasad nie ma sensu, bo u każdej kobiety wygląda to nieco inaczej. Lepiej po prostu jeść z głową. Kto szybciej? Jeśli jesteś szczupła, możesz sobie pozwolić na kilka kilogramów więcej. Ale jeżeli przed zajściem w ciążę miałaś nadwagę, uważaj! Kobiety otyłe mają większą skłonność do tycia także podczas ciąży. Uważać musisz też wtedy, gdy rzuciłaś palenie tuż przed ciążą. Poza tym trudniej jest utrzymać właściwą wagę po 30. roku życia. Lepiej mniej! Bywa, że nadwaga...

kobieta, mama, ciąża, waga
Panthermedia
Wygląd i samopoczucie
Ile wolno przytyć w ciąży
Zastanawiasz się, czy w ciąży lepiej przytyć mniej czy więcej? Kiedy zwykle zaczyna się tyć: na samym początku czy bliżej połowy ciąży? Czy istnieje coś takiego jak waga idealna dla przyszłej mamy? Oto odpowiedzi.

Czy wiesz, że znacznie groźniejsza jest w ciąży nadwaga niż niedowaga? I to nieprawda, że jeśli więcej przytyjesz, urodzisz większego bobasa. Dzieci grubych kobiet bywają mniejsze. Czasem nawet rodzą się niedożywione, bo organizm otyłej osoby ma większe zapotrzebowanie na składniki odżywcze i czerpie je z pożywienia dla siebie, za mało zostawiając dziecku. Więc warto troszkę się pilnować... Sprawdź, ile tyje się w ciąży . Z czego wynika większa waga w ciąży? Dodatkowe kilogramy masz oczywiście zagwarantowane. Powiększa się twoja macica, wykształca łożysko, rosną piersi. Pod skórą gromadzi się grubsza warstwa tłuszczu. W organizmie jest więcej krwi i innych płynów ustrojowych. Do tego dochodzi waga maleństwa i wód płodowych. Pod koniec ciąży na dodatkowe kilogramy składa się ciężar dziecka (zazwyczaj to około 3 kg), większa macica (1–2 kg), łożysko (1 kg), wody płodowe (minimum 2–3 kg), a także większe piersi (1–3 kg) i tłuszcz, który natura pomaga ci teraz zgromadzić tak „na wszelki wypadek”. Najlepiej będzie, jeśli utyjesz 10–14 kg. Jeżeli spodziewasz się bliźniąt, twoja waga może jeszcze powiększyć się o ciężar drugiego dziecka (do 3 kg). Na początku przyrost wagi jest niewielki. Jeśli wymiotujesz, masz mdłości , możesz nawet… schudnąć! Przeciętnie w pierwszym trymestrze kobiety tyją około 3 kg, w drugim 5–6 kg (1,5–2 kg na miesiąc), a dopiero w ostatnim 4–6 kg. Jednak trzymanie się takich ścisłych zasad nie ma większego sensu, ponieważ u każdej kobiety wygląda to nieco inaczej. Lepiej jest po prostu… jeść z głową. ZOBACZ TEŻ: 7-dniowy jadłospis w ciąży   Czy każda kobieta w ciąży może tyć tak samo? Jeśli jesteś szczupła, możesz sobie pozwolić na kilka kilogramów więcej. Ale jeżeli przed zajściem w ciążę miałaś nadwagę, musisz...

lekarz, kobieta, ciąża, badanie
materiały prasowe
Starania o dziecko
Przygotuj się do ciąży rok wcześniej
Ciąża dla organizmu to olbrzymie obciążenie. To dlatego lekarze zalecają, by wcześniej przygotować ciało do wysiłku, najlepiej rok przed planowaną ciążą.

Od tego, jaki tryb życia będziesz prowadziła w czasie poprzedzającym ciążę, zależy jej przebieg i twoje samopoczucie, a także zdrowie dziecka. Nie wystarczy jednak pomyśleć o tym tuż przed planowanym poczęciem – organizm człowieka długo oczyszcza się z toksyn, przyswaja witaminy, nabiera odpowiedniego rytmu. Dlatego im wcześniej rozpoczniesz przygotowania do ciąży, tym lepiej dla  dziecka. Jak się przygotować do ciąży ? Zrób rachunek sumienia Zanim zajdziesz w ciążę: zadbj o prawidłową wagę ciała ( otyłość w ciąży może zagrażać tobie i dziecku) i swoją kondycję fizyczną – jeśli do tej pory nie ćwiczyłaś, to rok przed ciążą jest najlepszym czasem, by zacząć. Możesz pływać, maszerować  na świeżym powietrzu, pójść na jogę – ważne, by robić to regularnie. Dzięki tym ćwiczeniom wzmocnisz partie ciała szczególnie ważne podczas ciąży: mięśnie przykręgosłupowe, mięśnie brzucha, pośladków i pleców. Dobra kondycja zagwarantuje ci dobre samopoczucie oraz szybki powrót do smukłej sylwetki po porodzie. zrób przeglądu zdrowia – kiedy ostatni raz byłaś na badaniach profilaktycznych, u stomatologa? Na jakie choroby zakaźne byłaś już szczepiona, a na jakie powinnaś się jeszcze zaszczepić? Czy chorowałaś na różyczkę? To wszystko może mieć wpływ na zdrowie twojego dziecka. Dlatego o swoich planach odpowiednio wcześniej poinformuj ginekologa, by doradził ci, do jakich lekarzy i kiedy powinnaś się wybrać oraz jakie działania profilaktyczne podjąć rok przed ciążą.  ZOBACZ TEŻ: jakie choroby zakaźne są szczególnie groźne w ciąży Rok przed ciążą wybierz ginekologa Zanim rozpoczniesz przygotowania do ciąży poszukaj odpowiedniego lekarza. Możesz zasięgnąć rady przyjaciółek, zajrzeć na fora internetowe, przejrzeć oferty lokalnych gabinetów ginekologicznych, szpitali i...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz