produkty bogate w żelazo ciąża
fotolia
Starania o dziecko

Przygotuj swoje ciało na ciążę

Niezależnie od tego, czy ciąża doda ci energii i uskrzydli, czy sprawi, że większość czasu spędzisz kursując między łóżkiem i toaletą, jest to piękny czas w życiu kobiety. I duży wysiłek dla organizmu. Sprawdź, jak się do niego przygotować.
Jeśli coraz częściej myślicie z partnerem, że to byłby dobry czas na dziecko i planujecie rozpoczęcie starań, powinnaś wprowadzić w swoim trybie życia kilka zmian, aby jak najlepiej przygotować się do tego wyjątkowego czasu. Ciąża jest bardzo niezwykłym stanem i dużym wysiłkiem dla organizmu. Podobnie jak poród, a później opieka nad maleństwem. 

Zdrowie i ciało przed ciążą

Zadbaj o swoje zdrowie – zacznij odżywiać się zgodnie z zaleceniami diety ciążowej, czyli zrezygnuj z używek, zacznij brać kwas foliowy, włącz do diety dużo warzyw i owoców. Ale to nie wszystko – najlepiej zrób sobie kompleksowe badania. Będziesz miała czas aby uzupełnić ewentualne niedobory czy zaleczyć infekcje. Pamiętaj, że w ciąży nie możesz brać wielu leków, a żadne farmaceutyki nie są wskazane dla przyszłych mam.
O wadze i ćwiczeniach piszemy poniżej, ale przygotowania swojego ciała do ciąży możesz prowadzić też od zewnątrz. W czasie ciąży możesz zmagać się z obrzękami, opuchlizną, zatrzymaniem wody, dlatego jeszcze przed nią pomyśl o masażach czy kosmetykach ujędrniających – na pewno nie zaszkodzą!

Prawidłowa waga

Jeśli masz wagę w normie, nie musisz się martwić. Jednym ze sposobów na sprawdzenie, czy masz prawidłową wagę, jest obliczenie współczynnika BMI, czyli indeksu masy ciała. Gdy okaże się, że masz niedowagę, powinnaś postarać się nadrobić kilka kilogramów. Konsekwencją zbyt niskiej wagi może być spadek płodności i problemy z zajściem w ciążę, a jeśli się uda – kłopoty z utrzymaniem ciąży. Jeśli masz dużą niedowagę, organizm jest słabszy, może też brakować ci witamin i składników odżywczych, a zdrowy organizm mamy to zdrowe maleństwo.
 
Jeśli ważysz za dużo i od dawna już powtarzasz sobie, że musisz zrzucić kilka kilo, to jest najlepszy moment. Po pierwsze, odchudzanie, gdy jeszcze nie jesteś w ciąży i nie karmisz, jest bezpieczne – oczywiście pod warunkiem, ze robisz to rozsądnie. Po drugie, znacznie trudniej będzie zrzucić pociążowe kilogramy, jeśli jeszcze przed nią miałaś nadwagę. Po trzecie i najważniejsze, nadwaga sprzyja cukrzycy ciążowej, nadciśnieniu, zbyt dużej wadze urodzeniowej dziecka.

Kondycja fizyczna

Nie uprawiasz regularnie żadnego sportu? Nie musisz od dziś biegać na siłownię 7 razy w tygodniu, ale znajdź aktywność fizyczną, która ci odpowiada. Idealnie, jeśli mogłabyś kontynuować ćwiczenia przez czas ciąży (poszukaj zajęć dla ciężarnych, np. aerobiku czy jogi). Mamy, które mają dobrą kondycję fizyczną, lepiej znoszą ciążę i poród. Zadbaj przede wszystkim o ogólną kondycję i mięśnie kręgosłupa – to bóle pleców i problemy z kręgosłupem są jedną z najczęstszych dolegliwości ciążowych. Nie wspominając już o tym, że mając dobrą kondycję, łatwiej wnieść wózek na drugie piętro!

Sprawdź też, w jakich pozycjach najłatwiej zajść w ciążę
 

Jak przyszła mama może o siebie zadbać? [WYWIAD Z EKSPERTEM]

Wygląd i samopoczucie
Twój słodki ciężar
Ile powinnaś przytyć? Lepiej mniej czy więcej? Czy istnieje coś takiego jak waga idealna dla przyszłej mamy?

Czy wiesz, że groźniejsza jest w ciąży nadwaga niż niedowaga? I to nieprawda, że jeśli więcej przytyjesz, urodzisz większego bobasa. Dzieci grubych kobiet bywają mniejsze. Czasem nawet rodzą się niedożywione, bo organizm otyłej osoby ma większe zapotrzebowanie na składniki odżywcze i czerpie je z pożywienia dla siebie, za mało zostawiając dziecku. Więc warto troszkę się pilnować... Ile, kiedy? Dodatkowe kilogramy masz oczywiście zagwarantowane. Powiększa się twoja macica, wykształca łożysko, rosną piersi. Pod skórą gromadzi się grubsza warstwa tłuszczu. W organizmie jest więcej krwi i innych płynów ustrojowych. Do tego dochodzi waga maleństwa i wód płodowych . Pod koniec ciąży na dodatkowe kilogramy składa się ciężar dziecka (około 3 kg), większa macica (1–2 kg), łożysko (1 kg), wody płodowe (2–3 kg), a także większe piersi (1–3 kg) i tłuszcz, który natura pomaga ci teraz zgromadzić „na wszelki wypadek”. Najlepiej, jeśli utyjesz 10–14 kg. Jeżeli spodziewasz się bliźniąt, twoja waga może jeszcze powiększyć się o ciężar drugiego dziecka (do 3 kg). Na początku przyrost jest niewielki. Jeśli wymiotujesz, masz mdłości, możesz nawet schudnąć! Przeciętnie w pierwszym trymestrze kobiety tyją 3 kg, w drugim – 5–6 kg (1,5–2 kg na miesiąc), w ostatnim – 4–6 kg. Ale trzymanie się takich ścisłych zasad nie ma sensu, bo u każdej kobiety wygląda to nieco inaczej. Lepiej po prostu jeść z głową. Kto szybciej? Jeśli jesteś szczupła, możesz sobie pozwolić na kilka kilogramów więcej. Ale jeżeli przed zajściem w ciążę miałaś nadwagę, uważaj! Kobiety otyłe mają większą skłonność do tycia także podczas ciąży. Uważać musisz też wtedy, gdy rzuciłaś palenie tuż przed ciążą. Poza tym trudniej jest utrzymać właściwą wagę po 30. roku życia. Lepiej mniej! Bywa, że nadwaga...

kobieta, mama, ciąża, waga
Panthermedia
Wygląd i samopoczucie
Ile wolno przytyć w ciąży
Zastanawiasz się, czy w ciąży lepiej przytyć mniej czy więcej? Kiedy zwykle zaczyna się tyć: na samym początku czy bliżej połowy ciąży? Czy istnieje coś takiego jak waga idealna dla przyszłej mamy? Oto odpowiedzi.

Czy wiesz, że znacznie groźniejsza jest w ciąży nadwaga niż niedowaga? I to nieprawda, że jeśli więcej przytyjesz, urodzisz większego bobasa. Dzieci grubych kobiet bywają mniejsze. Czasem nawet rodzą się niedożywione, bo organizm otyłej osoby ma większe zapotrzebowanie na składniki odżywcze i czerpie je z pożywienia dla siebie, za mało zostawiając dziecku. Więc warto troszkę się pilnować... Sprawdź, ile tyje się w ciąży . Z czego wynika większa waga w ciąży? Dodatkowe kilogramy masz oczywiście zagwarantowane. Powiększa się twoja macica, wykształca łożysko, rosną piersi. Pod skórą gromadzi się grubsza warstwa tłuszczu. W organizmie jest więcej krwi i innych płynów ustrojowych. Do tego dochodzi waga maleństwa i wód płodowych. Pod koniec ciąży na dodatkowe kilogramy składa się ciężar dziecka (zazwyczaj to około 3 kg), większa macica (1–2 kg), łożysko (1 kg), wody płodowe (minimum 2–3 kg), a także większe piersi (1–3 kg) i tłuszcz, który natura pomaga ci teraz zgromadzić tak „na wszelki wypadek”. Najlepiej będzie, jeśli utyjesz 10–14 kg. Jeżeli spodziewasz się bliźniąt, twoja waga może jeszcze powiększyć się o ciężar drugiego dziecka (do 3 kg). Na początku przyrost wagi jest niewielki. Jeśli wymiotujesz, masz mdłości , możesz nawet… schudnąć! Przeciętnie w pierwszym trymestrze kobiety tyją około 3 kg, w drugim 5–6 kg (1,5–2 kg na miesiąc), a dopiero w ostatnim 4–6 kg. Jednak trzymanie się takich ścisłych zasad nie ma większego sensu, ponieważ u każdej kobiety wygląda to nieco inaczej. Lepiej jest po prostu… jeść z głową. ZOBACZ TEŻ: 7-dniowy jadłospis w ciąży   Czy każda kobieta w ciąży może tyć tak samo? Jeśli jesteś szczupła, możesz sobie pozwolić na kilka kilogramów więcej. Ale jeżeli przed zajściem w ciążę miałaś nadwagę, musisz...

lekarz, kobieta, ciąża, badanie
materiały prasowe
Starania o dziecko
Przygotuj się do ciąży rok wcześniej
Ciąża dla organizmu to olbrzymie obciążenie. To dlatego lekarze zalecają, by wcześniej przygotować ciało do wysiłku, najlepiej rok przed planowaną ciążą.

Od tego, jaki tryb życia będziesz prowadziła w czasie poprzedzającym ciążę, zależy jej przebieg i twoje samopoczucie, a także zdrowie dziecka. Nie wystarczy jednak pomyśleć o tym tuż przed planowanym poczęciem – organizm człowieka długo oczyszcza się z toksyn, przyswaja witaminy, nabiera odpowiedniego rytmu. Dlatego im wcześniej rozpoczniesz przygotowania do ciąży, tym lepiej dla  dziecka. Jak się przygotować do ciąży ? Zrób rachunek sumienia Zanim zajdziesz w ciążę: zadbj o prawidłową wagę ciała ( otyłość w ciąży może zagrażać tobie i dziecku) i swoją kondycję fizyczną – jeśli do tej pory nie ćwiczyłaś, to rok przed ciążą jest najlepszym czasem, by zacząć. Możesz pływać, maszerować  na świeżym powietrzu, pójść na jogę – ważne, by robić to regularnie. Dzięki tym ćwiczeniom wzmocnisz partie ciała szczególnie ważne podczas ciąży: mięśnie przykręgosłupowe, mięśnie brzucha, pośladków i pleców. Dobra kondycja zagwarantuje ci dobre samopoczucie oraz szybki powrót do smukłej sylwetki po porodzie. zrób przeglądu zdrowia – kiedy ostatni raz byłaś na badaniach profilaktycznych, u stomatologa? Na jakie choroby zakaźne byłaś już szczepiona, a na jakie powinnaś się jeszcze zaszczepić? Czy chorowałaś na różyczkę? To wszystko może mieć wpływ na zdrowie twojego dziecka. Dlatego o swoich planach odpowiednio wcześniej poinformuj ginekologa, by doradził ci, do jakich lekarzy i kiedy powinnaś się wybrać oraz jakie działania profilaktyczne podjąć rok przed ciążą.  ZOBACZ TEŻ: jakie choroby zakaźne są szczególnie groźne w ciąży Rok przed ciążą wybierz ginekologa Zanim rozpoczniesz przygotowania do ciąży poszukaj odpowiedniego lekarza. Możesz zasięgnąć rady przyjaciółek, zajrzeć na fora internetowe, przejrzeć oferty lokalnych gabinetów ginekologicznych, szpitali i...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz