
Czym są rekomendacje?
Są to sugestie, które każdy szpital powinien wykorzystać podczas tworzenia własnego modelu postępowania w przypadkach straty ciąży. Rekomendacje skierowane są do personelu 52 oddziałów położniczo-ginekologicznych na Mazowszu.
Dokument ma na celu m.in. zapewnienie kobietom, które tego chcą, godnego pożegnania się z dzieckiem. Pismo zawiera również pakiet podstawowych informacji, m.in. dotyczących urlopu macierzyńskiego, zasiłku macierzyńskiego i ewentualnie pogrzebowego.
Co zaproponowała Hafija?
Agata Aleksandrowicz, dyplomowany promotor karmienia piersią oraz autorka bloga hafija.pl, wysłała maila do urzędu, z prośbą o pochylenie się nad tematem, o którym nie było wzmianki w dokumencie. Reakcja była natychmiastowa. Rekomendacje zaktualizowano, dodając informację dotyczącą laktacji po stracie ciąży.
- Cieszę się, że rekomendacje uwzględniły tak istotny problem, jakim jest pojawienie się u kobiet po poronieniu laktacji. Jest to nadal zaniedbana sfera tego, jakże bolesnego, wydarzenia. Trzeba mówić o tym, że opieka laktacyjna jest kobietom niezbędna, nie tylko po narodzinach dziecka, ale także w czasie żałoby po stracie dziecka - powiedziała Agata Aleksandrowicz.
Jakie są obecne zalecenia dla kobiet po stracie dziecka?
Kobiety, u których rozpoczęła się laktacja, powinny skorzystać z pomocy doradcy laktacyjnego lub doświadczonej położnej, a co najważniejsze, powinny skorzystać z łagodnych i naturalnych sposobów zakończenia laktacji.
To zrób:
- pij napary z szałwii
- delikatnie odciągaj pokarm - nie pobudzi to laktacji, a przyniesie ulgę
- rób okłady z liści kapusty
Koniecznie omów postępowanie ze swoim lekarzem lub położną.
Tego nie rób:
- nie bandażuj piersi
- nie bierz środków farmakologicznych
Zespół opracowujący rekomendacje został powołany z inicjatywy wojewody Jacka Kozłowskiego. W jego skład weszli konsultanci wojewódzcy w dziedzinach perinatologii (prof. dr hab. n. med. Krzysztof Czajkowski) oraz położnictwa i ginekologii (dr Bronisława Pietrzak), psycholog, ksiądz, a także przedstawiciele Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego.
W 2014 r. w województwie odnotowano około 7 tys. przypadków niekorzystnego zakończenia ciąży. Większość szpitali nie ma uregulowanych zasad postępowania z pacjentkami w takiej sytuacji.
Zobacz też: Jak poradzić sobie ze stratą?