strata, matka
Fotolia.pl
Starania o dziecko

Strata ciąży a laktacja. Co potrafił zmienić e-mail wysłany do urzędu?

Na stronie internetowej Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego ukazały się niedawno rekomendacje dotyczące pacjentek po stracie ciąży. Hafija, znana blogerka, dopatrzyła się braku zaleceń dotyczących laktacji po stracie dziecka. Co z tego wynikło?

Czym są rekomendacje?

Są to sugestie, które każdy szpital powinien wykorzystać podczas tworzenia własnego modelu postępowania w przypadkach straty ciąży. Rekomendacje skierowane są do personelu 52 oddziałów położniczo-ginekologicznych na Mazowszu.

Dokument ma na celu m.in. zapewnienie kobietom, które tego chcą, godnego pożegnania się z dzieckiem. Pismo zawiera również pakiet podstawowych informacji, m.in. dotyczących urlopu macierzyńskiego, zasiłku macierzyńskiego i ewentualnie pogrzebowego.

Co zaproponowała Hafija?

Agata Aleksandrowicz, dyplomowany promotor karmienia piersią oraz autorka bloga hafija.pl, wysłała maila do urzędu, z prośbą o pochylenie się nad tematem, o którym nie było wzmianki w dokumencie. Reakcja była natychmiastowa. Rekomendacje zaktualizowano, dodając informację dotyczącą laktacji po stracie ciąży.

- Cieszę się, że rekomendacje uwzględniły tak istotny problem, jakim jest pojawienie się u kobiet po poronieniu laktacji. Jest to nadal zaniedbana sfera tego, jakże bolesnego, wydarzenia. Trzeba mówić o tym, że opieka laktacyjna jest kobietom niezbędna, nie tylko po narodzinach dziecka, ale także w czasie żałoby po stracie dziecka - powiedziała Agata Aleksandrowicz.

 

Jakie są obecne zalecenia dla kobiet po stracie dziecka?

Kobiety, u których rozpoczęła się laktacja, powinny skorzystać z pomocy doradcy laktacyjnego lub doświadczonej położnej, a co najważniejsze, powinny skorzystać z łagodnych i naturalnych sposobów zakończenia laktacji.

To zrób:

 

  • pij napary z szałwii
  • delikatnie odciągaj pokarm - nie pobudzi to laktacji, a przyniesie ulgę
  • rób okłady z liści kapusty

Koniecznie omów postępowanie ze swoim lekarzem lub położną.

Tego nie rób:

  • nie bandażuj piersi
  • nie bierz środków farmakologicznych


Zespół opracowujący rekomendacje został powołany z inicjatywy wojewody Jacka Kozłowskiego. W jego skład weszli konsultanci wojewódzcy w dziedzinach perinatologii (prof. dr hab. n. med.  Krzysztof Czajkowski) oraz położnictwa i ginekologii (dr Bronisława Pietrzak), psycholog, ksiądz, a także przedstawiciele Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego.

W 2014 r. w województwie odnotowano około 7 tys. przypadków niekorzystnego zakończenia ciąży. Większość szpitali nie ma uregulowanych zasad postępowania z pacjentkami w takiej sytuacji.

Zobacz też: Jak poradzić sobie ze stratą?

Strata dziecka wiąże się z żałobą, którą każdy przeżywa inaczej [WIDEO]

mama pracuje z dzieckiem w domu
Materiały prasowe pracuj.pl
Prawo i finanse
Ciężarna i młoda mama w pracy. Co wolno pracodawcy, a czego nie?
Co obecnym i przyszłym mamom gwarantuje kodeks pracy? Na co mogą liczyć u obecnego pracodawcy, a na co w sytuacji, w której decydują się na zmianę miejsca zatrudnienia po urlopie macierzyńskim? Na jakie dodatkowe przywileje mogą liczyć?

Jakie prawne przywileje ma ciężarna w pracy? Polskie prawo dokładnie reguluje zobowiązania pracodawcy wobec przyszłych mam. Dodatkowe uprawnienia przysługują kobietom już od pierwszego dnia , w którym poinformują przełożonego o ciąży oraz przedstawią stosowne zaświadczenie od lekarza specjalisty lub internisty. Według prawa, przyszła mama NIE może: pracować w godzinach nadliczbowych oraz w godzinach nocnych (między 21:00 w nocy a 7:00 rano); zostać delegowana poza swoje stałe miejsce pracy; pracować w pozycji stojącej dłużej niż 3 godziny, a także przy podnoszeniu i przenoszeniu ciężarów, które ważą więcej niż 3 kilogramy; pracować w ciągu doby więcej niż 8 godzin. Zobacz też: Od maja 2017 zmiana przepisów dla pracujących kobiet w ciąży i karmiących piersią! Przyszła mama MA prawo: wyjść na badania lekarskie , jeśli wykaże, że nie mogła tego zrobić poza pracą (za ten czas otrzyma pełne wynagrodzenie); skorzystać z 15 minutowej przerwy po każdej godzinie pracy przy komputerze. Jakie przywileje ma mama wracająca do pracy? Warto wiedzieć o kilku istotnych kwestiach prawnych , które ułatwiają godzenie macierzyństwa z życiem zawodowym, aż do 4. roku życia dziecka i sprawią, że powrót na etat nie będzie dla mamy wyzwaniem. – Każda mama wracająca do pracy po urlopie macierzyńskim, dodatkowym urlopie macierzyńskim czy urlopie rodzicielskim powinna zostać przyjęta przez pracodawcę na stanowisko, na którym pracowała przed odejściem. Jeżeli jest to niemożliwe, pracodawca jest zobowiązany zaproponować kobiecie stanowisko równorzędne . Zmiana ta nie może jednak wiązać się z obniżeniem wynagrodzenia – wyjaśnia Grzegorz Kalinowski, radca prawny z kancelarii Legal Ideas. – Z kolei te z pań, którym przysługuje prawo do urlopu wychowawczego , mają możliwość złożenia wniosku o...

Mama trzyma niemowlaka za rączkę
Fotolia
Aktualności
To, co usłyszała po stracie dziecka, złamało jej serce. Postanowiła pomagać innym
Gdy chwilę po stracie dziecka Millie usłyszała, że "jest szczęściarą, bo nie ma bliźniąt", zamarła. Postanowiła zrobić coś, co uchroni młode mamy przed takimi sytuacjami.

Ciąża Millie Smith była zagrożona. Gdy urodziła przed terminem dwie córeczki, Skye i Callie, lekarze nie dawali jednej z nich żadnych szans na przeżycie. Skye zmarła zaledwie kilka godzin po narodzinach. Gdy Millie stała przy łóżeczku Callie, podeszła do niej inna mama i powiedziała: "Jesteś szczęściarą, że nie masz bliźniąt ". "To złamało mi serce" – powiedziała młoda mama. To wydarzenia, o których nie chce się rozmawiać, których nie chce się wyjaśniać, szczególnie obcym ludziom. "Prosta naklejka pozwoliłaby uniknąć tej sytuacji" – tak narodził się pomysł oznaczenia łóżeczek i inkubatorów dzieci, których rodzice muszą zmagać się ze stratą jednego z maluchów.  Fioletowy motylek to znak, że rodzice stracili jedno z dzieci. Dzięki temu prostemu symbolowi, młode mamy unikną sytuacji, z jaką musiała zmierzyć się Millie. Teraz młoda mama chce pomóc innym kobietom radzącym sobie ze stratą dziecka i zbiera pieniądze na rozprzestrzenienie fioletowych motylków w całej Wielkiej Brytanii. Inicjatywa Millie cały czas się rozrasta. Założyła fundację nazwaną imieniem zmarłej córeczki , by wspierać rodziny pogrążone w żałobie po stracie dziecka. Pomysł z fioletowymi motylkami jest rewelacyjny. Jak myślicie, w Polsce sprawdziłoby się coś takiego? A może znacie szpitale, które stosują podobne oznaczenia? Czytaj także: To naprawdę wyjątkowa pamiątka po stracie dziecka źródło: huffingtonpost.com

praca w ciąży
Adobe Stock
O ciąży
Ciążą a praca - sprawdź, jakie masz prawa w ciąży
Kobieta w ciąży w pracy ma swoje prawa. Nie można jej na przykład zwolnić, a nawet jeśli ciężarna pracuje na umowie cywilnoprawnej, a nie o pracę, otrzyma zasiłek po porodzie (kosiniakowe). Pracującej kobiecie przysługuje więc okres ochronny, gdy jest w ciąży.

Ciąża a praca - jest to temat bardzo ważny, zwłaszcza, że nie każda przyszła mama wie, jakie ma prawa. Co przysługuje kobiecie w ciąży w pracy? Kwestia zwolnień lekarskich oraz urlopów macierzyńskich zależna jest od rodzaju zatrudnienia. Pracodawca w większości przypadków nie ma jednak prawa, by zwolnić kobietę w ciąży. Nawet jeśli nie masz umowy o pracę - przysługuje ci kosiniakowe. Spis treści :  Ciąża a umowa o pracę Ciąża a umowa zlecenie Ciąża a umowa o dzieło Czy można zwolnić kobietę w ciąży? Badania lekarskie w godzinach pracy Wyjazdy służbowe w ciąży Nie każda praca dla ciężarnej Ile może dźwigać kobieta w ciąży? Praca przy komputerze w ciąży Kodeks pracy a ciąża Ciąża a umowa o pracę Jeżeli jesteś zatrudniona na podstawie umowy o pracę, sprawa jest prosta. Art. 177 Kodeksu pracy mówi, że pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży , a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy. Gdy masz umowę na czas określony (min. na 3 miesiące) i w międzyczasie zajdziesz w ciążę, to umowa ulega przedłużeniu do dnia porodu – nawet jeśli pracodawca postanowi nie przedłużać umowy. Umowa, którą podpiszesz z pracodawcą musi być zawarta na minimum na 3 miesiące. Jeżeli podpiszesz umowę okres próbny (1 miesiąc) i w tym czasie zajdziesz w ciążę, a po miesiącu umowa zostanie rozwiązana – wówczas nie będziesz miała przedłużonej umowy do dnia porodu. Jeszcze inaczej wygląda sytuacja kobiet, które zawierają umowę na zastępstwo. Zgodnie z przepisami, od 22 lutego 2016 roku pracodawcy zamiast umowy zastępstwa mają obowiązek...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj