Fotolia.pl
Starania o dziecko

Stres blokuje zajście w ciążę. Jak go pokonać? Zobacz porady psychologa

Wpływ stresu na problemy z zajściem w ciążę jest bardzo duży. Jak sobie z tym poradzić skoro nie sposób wyeliminować złych emocji w codziennym życiu? - zobacz porady dr Iwony Wasilewko, psychologa z kliniki leczenia niepłodności InviMed w Gdyni.

Stres w życiu jest wszechobecny i trudno przed nim uciec. Szybkie tempo życia, konieczność nadążania za zmianami, problemy w pracy, niespłacone kredyty, wieczny pośpiech i brak czasu dla najbliższych - wszystko to sprawia, że napięcie stresowe wkracza do naszego życia coraz ekspansywniej. Zakłóca funkcjonowanie na poziomie emocjonalnym i somatycznym. Stajemy się wybuchowi, niecierpliwi, mamy kłopoty z koncentracją, zaczynamy chorować. Stres psuje relacje nie tylko w pracy, ale i w rodzinie. Utrudnia bliskość i intymne relacje z partnerem. Często zdarza się, że nie potrafimy przerwać tej narastającej spirali napięcia i frustracji. W konsekwencji stres, zwłaszcza przewlekły, staje się przyczyną problemów z zajściem w ciążę.

Czytaj też: Stres działa jak naturalna antykoncepcja


Co takiego dzieje się z naszym organizmem w sytuacji kryzysowej?

Odczuwane negatywne napięcie stresowe wpływa na całą gospodarkę hormonalną człowieka utrudniając jego normalne funkcjonowanie.

  • Sprawia, że zmniejszają się potrzeby zbliżeń intymnych u partnerów, a u mężczyzn mogą pojawiać się problemy z erekcją. Staje się to przyczyną braku satysfakcji z kontaktów seksualnych i powodem obaw przed ponownym zbliżeniem.
  • W wyniku stresu pogorszeniu ulega jakość nasienia. Plemników jest mniej, stają się mniej ruchliwe i zmniejsza się ich żywotność.
  • U kobiet, w wyniku przeżywanego stresu może dojść do rozregulowania produkcji śluzu szyjkowego, co dodatkowo zmniejsza szansę na zapłodnienie. W odpowiedzi na sytuacje kryzysowe przysadka mózgowa zwiększa produkcję prolaktyny, co wpływa na pojawianie się nieregularnych cykli miesiączkowych i zakłóceń owulacji. Utrudnieniu ulegać może także zagnieżdżanie się jajeczka płodowego, jego dojrzewanie i rozwój.

W ten sposób niemożliwe się staje poczęcie dziecka, co często skutkuje narastaniem napięcia i problemów w związku.


Jak hormon stresu obniża szanse na zapłodnienie?

Silne negatywne pobudzenie emocjonalne uruchamia wydzielanie hormonów stresowych. Układ współczulny stymuluje produkcję adrenaliny i noradrenaliny, a wzbudzona nawet po paru godzinach od zdarzenia oś stresowa podwzgórze-przysadka-nadnercza, powoduje wzrost poziomu kortyzolu. Badania Narodowego Instytutu Zdrowia i Uniwersytetu w Oksfordzie potwierdzają, że hormony stresu, a zwłaszcza adrenalina wpływają na obniżenie szans na zapłodnienie. Stwierdzono, że zwiększeniu poziomu adrenaliny towarzyszy wzrost stężenia w ślinie enzymu trawiennego alfa-amylazy. W swoich badaniach dr Cecilia Pyper wykazała, że kobiety, u których poziom tego enzymu był wyższy, miały kilkakrotnie mniejsze szanse na zajście w ciążę niż te, u których poziom alfa-amylazy był niski.

Zobacz także na Polki.pl: 4 sposoby na stres
 

Jak nie dać się emocjom i pokonać nerwy?

Dlatego też pary, które planują powiększenie rodziny powinny szczególnie zadbać o spokój wewnętrzny i unikanie napięć. Dobrym rozwiązaniem na przywrócenie równowagi psychicznej i zachowanie dobrego nastroju może być stosowanie ćwiczeń oddechowych, technik relaksacyjnych, aktywność fizyczna czy joga. Można też przyjrzeć się swoim obciążeniom i ustalić priorytety. Zaakceptować sprawy, na które nie mamy wpływu. Należy pamiętać, że stres w większości da się opanować i to my decydujemy, czy dana sytuacja nas przerośnie czy nie. Często wystarczy poszerzenie perspektywy widzenia i zmiana sposobu myślenia. Pomocna w tym może okazać się rozmowa z bliską osobą lub specjalistą psychoterapeutą.

Polecamy: Sposób na stres - ćwiczenia relaksacyjne

Konsultacja: dr n. zdr. Iwona Wasilewko, psycholog z kliniki leczenia niepłodności InviMed w Gdyni, terapeuta w nurcie TSR.

Czy podczas okresu można zajść w ciążę? [WIDEO]

Bieganie, biegnąca para
Fotolia
Problemy z zajściem w ciążę
Czy mężczyźni aktywni fizycznie są bardziej płodni?
Badania naukowe dowodzą, że płodność mężczyzn, zależna głównie od jakości ich spermy, znacznie się obniża. Mają na to wpływ m.in. czynniki środowiskowe (np. zanieczyszczenie powietrza), dieta (w tym chemia dodawana do żywności), niezdrowy tryb życia. Zdaniem naukowców, aby zminimalizować szkodliwy wpływ tych czynników na płodność, panowie powinni zacząć o siebie dbać – np. częściej uprawiać sport.

Aktywni fizycznie mają więcej plemników  – Problem braku aktywności fizycznej nie jest związany wyłącznie z utratą smukłej sylwetki. Jak wynika z badań opublikowanych w „British Medical Journal”, aktywność fizyczna może wpływać na płodność . Badania wykazały, że mężczyźni, którzy ćwiczą około 12 godzin tygodniowo, mają aż o 73% więcej plemników niż ci, którzy wolą spędzać czas na błogim relaksie 1 – przekonuje prof. dr hab. n. med. Rafał Kurzawa. – Niepłodność to problem, którego podłoże, przyczyny i sposoby leczenia nie zawsze są jasne. Medycyna nie poznała jeszcze wszystkich odpowiedzi, dlatego w procesie diagnozowania i leczenia niepłodności warto uwzględnić również czynnik aktywności fizycznej zarówno partnera, jak i partnerki – uzupełnia wypowiedź prof. dr hab. n. med. Sławomir Wołczyński, przedstawiciel Ośrodka i klastra Ogólnopolskiego Centrum Badania, Edukacji i Monitorowania Problemów Płodności. Warto wiedzieć:   Jakie są przyczyny męskiej niepłodności? (video) Korzyści z uprawiania sportu Mężczyźni, którzy mają siedzącą pracę, a czas wolny spędzają przed komputerem na kanapie, powinni zrównoważyć to odpowiednią dawką ruchu. Cieszące się coraz większą popularnością bieganie , rower czy pływanie mogą przynieść wiele korzyści. Regularne treningi bowiem zwiększają poziom testosteronu , co w rezultacie poprawia jakość spermy . Długotrwały wysiłek fizyczny zwiększa także wydolność organizmu oraz pozytywnie wpływa na naczynia krwionośne, przeciwdziałając miażdżycy, która może być jedną z przyczyn kłopotów z erekcją. Regularne uprawianie sportu pozwala również zniwelować skutki stresu, który negatywnie wpływa na płodność i wielu parom odbiera ochotę na miłość.  Ponadto zdaniem wielu lekarzy sprawni fizycznie ludzie częściej uprawiają...

ciężarna
Panthermedia
Zdrowie w ciąży
Ciąża i hormony
W ciąży zmienia się poziom hormonów w organizmie. Wszystko po to, by ciąża przebiegała prawidłowo i dziecko w brzuchu rosło zdrowo. Jakie hormony zmieniają swój poziom i jak to wpływa na twój organizm? Sprawdź – trymestr po trymestrze.

I trymestr ciąży Ważne hormony: HCG (gonadotropina łożyskowa) – alfa i beta, AFP (alfafetoproteina), HPL (laktogen łożyskowy), PAPPA-a – (białko wytwarzane przez tkankę łożyskową) progesteron Wpływ na organizm: HCG powoduje, że nie występuje miesiączka, a ciałko żółte nie zanika, tylko zaczyna wydzielać hormony sterydowe jajnikowe. Beta HCG jest częściowo wydalane z moczem ciężarnej (dzięki temu wcześnie możesz wykonać test ciążowy ). Beta HCG pobudza jądra męskiego płodu do produkcji testosteronu, który wpływa na dalszy rozwój zewnętrznych narządów płciowych. HPL reguluje łożyskową produkcję progesteronu i przygotowuje gruczoły sutkowe do laktacji. Progesteron zmniejsza napięcie mięśni gładkich przewodu pokarmowego, czego konsekwencją mogą być nudności i wymioty. Osłabia również perystatykę jelita grubego, co powoduje większe zaparcia. Wynikiem działania progesteronu są także żylaki, wzrost ciepłoty ciała i rozrost tkanki tłuszczowej. Jak się czujesz? Wzrost jednych hormonów przy jednoczesnym zahamowaniu wydzielania FSH i LH – hormonów odpowiedzialnych za prawidłowy cykl miesiączkowy i owulację – powoduje duże wahania nastrojów . Z jednej strony cieszysz się, z drugiej denerwujesz się z byle powodu. Możesz odczuwać też większe zmęczenie, ociężałość i senność. II trymestr ciąży Ważne hormony: estrogeny i najważniejszy z nich – estriol Wpływ na organizm: Prawdopodobnie to właśnie pod wpływem estrogenów wiązadła stawów miednicy ulegają zwiotczeniu i rozluźnieniu, ułatwiając tym samym rozciąganie się tkanek w czasie porodu. Duże dawki estrogenów nasilają czynność skurczową macicy. Jak się czujesz? W II trymestrze ciąży poziom hormonów ustala się na bardziej stabilnym poziomie. Dlatego czeka cię teraz najspokojniejszy okres. Jesteś bardziej wypoczęta, bo dolegliwości pierwszych...

stres w ciąży
Adobe Stock
O ciąży
Jak stres w ciąży wpływa na dziecko?
Dziecko w twoim brzuchu czuje, kiedy jesteś zdenerwowana. Sprawdź, czym może grozić stres w ciąży.

Zacznijmy od tego, że dziecko, które rozwija się w twoim brzuchu jest wrażliwe na zmiany hormonalne , którym podlegasz. Za stresem również stoją hormony (produkowane przez nadnercza kortykosterydy i katecholaminy). Jeśli w czasie ciąży przeżywasz długotrwały stres , czujesz silny lęk, dziecko jest narażone na ich prawdziwy zalew. Wysoki poziom hormonów może oznaczać dla dziecka kłopoty. Zobacz, jak sobie z tym radzić. Stres w ciąży jest niebezpieczny? Naukowcy spróbowali ustalić związek między bardzo silnym stresem przeżywanym przez przyszłą mamę i różnymi powikłaniami w ciąży . Stwierdzili, że skutkiem stres przeżywanego przez mamę może być: większe ryzyko poronienia (wysoki poziom adrenaliny może wywoływać przedwczesne skurcze macicy)  urodzenie wcześniaka lub dziecka z niską masą ciała  w skrajnych sytuacjach -  rozszczep wargi u dziecka zaburzenia czynności mózgu dziecka w łonie mamy i tuż po narodzeniu, które mogą być przyczyną m.in. opóźnionego rozwoju zdolności ruchowych (_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['nc', 'false']); (_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['hit', 'edipresse', 'bQ07KQd8_E14FBSfN6dZKnYYHZcZETsUEcZxjIszm8b.S7', 'odhjqrknem', 'fduholsivhffmfhurdrrmzuktymu']); Jak to jest możliwe, że stres tak wpływa na dziecko? Hormony stresu mogą działać kurcząco na naczynia krwionośne, zmniejszając przepływ krwi w organizmie mamy, co ogranicza ilość płynącego do dziecka przez łożysko życiodajnego tlenu i substancji odżywczych. Maluchy zestresowanych mam po narodzinach mogą być przez to bardziej ruchliwe, rozdrażnione i kapryśne niż dzieci spokojnych kobiet. Jak sprawdzić, czy jestem narażona na stres w ciąży? Pomoże w tym odpowiedź na podane niżej 3 pytania: 1. Czy przeżyłaś w okresie ciąży jakieś bardzo stresujące wydarzenie, np. rozwód, straciłaś...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz