suplementy na płodność, witaminy, pigułki, tabletki
Fotolia
Starania o dziecko

Suplementy na lepszą płodność

Coraz więcej par ma problem z zajściem w ciążę. Bywa, że przyczyną problemów z poczęciem dziecka jest zła dieta, czyli taka, w której jest za mało witamin i minerałów. Rozmawiamy o tym z Weroniką Łapińską, specjalistką z Centrum Diagnostyki Organizmu Revitum.
Revitum, Weronika Łapińska, suplementy na płodność
mgr Weronika Łapińska
Konsultacja merytoryczna

Czy istnieje coś takiego, jak dieta na płodność? Czy odpowiednio dobranym jedzeniem lub suplementacją można zwiększyć szanse na zajście w ciążę? Zdaniem ekspertów dieta kobiety i mężczyzny w trakcie starania o dziecko (a nawet wcześniej) ma ogromne znaczenie. O konkretnych witaminach i minerałach, które wspomagają płodność opowiedziała nam Weronika Łapińska, specjalistka medycyny laboratoryjnej i dietetyki medycznej z Centrum Diagnostyki Organizmu Revitum.

Czy przyszli rodzice wiedzą, jak się zdrowo odżywiać?

W mojej pracy często spotykam kobiety, które od dłuższego czasu bezskutecznie starają się o dziecko. Po wykonaniu odpowiednich testów i określeniu niedoborów w organizmie okazuje się, że brakuje im niezbędnych witamin i mikroelementów, które mają wpływ na płodność, m.in. cynku, koenzymu Q10, wapnia, witamin z grupy B czy nawet witaminy C.

Witaminy na płodność - sprawdź opinie

Skąd takie niedobory składników wspomagających płodność?

W dzisiejszej bardzo przetworzonej żywności, która nafaszerowana jest sztucznymi dodatkami, coraz mniej jest mikroelementów niezbędnych nam do pełnego zdrowia. Nawet w dobrze zbilansowanej diecie ciężko jest dostarczyć do organizmu odpowiednie ilości np. cynku, który wspiera płodność. A np. u mężczyzn niedobór cynku powoduje obniżenie poziomu testosteronu i zmniejszoną żywotność plemników. Dlatego niezbędna jest suplementacja. W badaniach naukowych po suplementacji cynkiem 2 razy po 250 mg cynku przez 3 miesiące na grupie 100 mężczyzn, zaobserwowano zwiększenie liczby plemników, zwiększenie ruchliwości postępowej, zdolności do zapłodnienia, zmniejszenie występowania przeciwciał przeciwplemnikowych. U mężczyzn mających zaburzenia płodności często rozpoznaje się też niedobory koenzymu Q10, folianów i witaminy C, które mają wpływ na jakość plemników. 
Przeczytaj: Co drugi mężczyzna ma problem, by zostać ojcem

A jeśli ktoś zacznie zwracać większą uwagę na to, co je? Czy to wystarczy?

Niestety, podczas przygotowania pokarmów – gdy gotujemy, pieczemy czy smażymy – to część ważnych dla płodności minerałów ucieka z przygotowanych potraw. W takich przypadkach niezbędne jest suplementowanie diety, ale warto zdecydować się na naturalne i sprawdzone specyfiki. Suplementy na płodność z supermarketu lub sklepiku zielarskiego często nie są przebadane, przez co ich stosowanie wcale organizmowi nie pomaga. W Stanach Zjednoczonych jest normą, że przed procedurą zapładniania in vitro para musi się spotkać z dietetykiem klinicznym, który opracowuje suplementację.
Przeczytaj o: in vitro na świecie

Czy suplementacja może przyspieszyć zajście w upragnioną ciążę?

Tak, pod warunkiem, że u kobiety i u mężczyzny nie stwierdzono w badaniu żadnych wad budowy anatomicznej czy chorób, które mogą utrudniać poczęcie. Pozytywny wpływ suplementacji na efektywność zachodzenia w ciążę jest potwierdzony medycznymi publikacjami. Gruntowne przygotowanie organizmu na pojawienie się dziecka, wzmocnienie go i odżywienie sprawia, że poczęcie dziecka staje się łatwiejsze. Niezwykle ważne jest, aby jeszcze przed zajściem w ciążę przyjmować kwas foliowy, bo jest on niezbędny do prawidłowego rozwoju dziecka. Choć jego niedobór może wydawać się błahostką, to ma wpływ na rozwój mózgu i cewy nerwowej płodu. W czasie samej ciąży często jest już za późno na uzupełnienie niedoborów kwasu foliowego, dlatego kobiety pragnące dziecka powinny go suplementować od momentu, gdy tylko zapadnie ostateczna decyzja o powiększeniu rodziny. 

Wymieńmy zatem jeszcze raz, jakich składników na opakowaniu suplementu na płodność powinniśmy szukać.

  • W suplementach dla kobiet powinien być: cynk, wapń, magnez, żelazo, selen, koenzym Q10, witaminy z grupy B, witamina C, L-arginina.
  • W suplementach dla mężczyzn powinien być: cynk, koenzym Q10, foliany, witamina C.


Zobacz: Dieta zwiększająca libido
 

10 sygnałów, że możesz mieć problemy z płodnością [WIDEO]

poradnik dieta
Patronaty
Zaplanuj swoją ciążę. Dieta dla płodności
Wiemy o tym, że dieta ma istotny wpływ na zdrowie naszego organizmu. W ostatnim czasie przeprowadzono wiele badań wskazujących, że określone zmiany wprowadzone do diety poprawiają płodność, wpływają na jakość komórek jajowych, plemników, zmniejszają ryzyko poronień. Jedzenie zgodnie ze wskazówkami jest jednocześnie jedną z lepszych zmian jaką możesz zrobić dla zdrowia swojego i przyszłego dziecka. Przygotowania do ciąży warto rozpocząć nawet rok przed planowaną ciążą, minimum 3 miesiące. Wykorzystaj ten czas jako “okno możliwości”.

Wpływ diety w okresie przedkoncepcyjnym na zdrowie mamy i rozwój dziecka Zdrowie dzieci formuje się jeszcze przed narodzeniem i zależy od stanu odżywienia mamy. Dzieje się to między innymi za pomocą modyfikacji epigenetycznych, czyli wpływu na aktywność genów przyszłego dziecka poprzez czynniki matczyne. Poprzez zmiany w diecie jeszcze przed poczęciem możemy oddziaływać na przebieg ciąży i zmniejszyć ryzyko powikłań ciążowych i okołoporodowych. Dostarczenie określonych witamin i minerałów najważniejsze jest przed ciążą i na jej początku. Dlatego coraz częściej mówimy o tym, że planowanie ciąży, obok wyboru ginekologa prowadzącego i wykonania zalecanych badań, mądrze jest zacząć od analizy jadłospisu przyszłych rodziców oraz oceny stanu odżywienia, co możemy zrobić w gabinecie dietetycznym. Kiedy rozpocząć przygotowania? Trzy miesiące to minimalny okres, który pozwoli na właściwe odżywienie organizmu, ale optymalnie to sześć miesięcy, a nawet rok. Z raportów Centre for Maternal and Child Enquiries wynika, że brak opieki przedkoncepcyjnej wiąże się z większym ryzykiem powikłań w ciąży. Czynniki takie jak dieta matki i stan odżywienia, które mogą być modyfikowane przed poczęciem dziecka, mają ważny wpływ na środowisko wewnątrzmaciczne i rozwój płodu. Przykładowo więcej wielonienasyconych kwasów tłuszczowych w diecie przed ciążą oznacza lepszą dystrybucję tych kwasów tłuszczowych do płodu w trakcie ciąży, niż w przypadku spożywania ich większych dawek już w ciąży. Dlatego okres przedkoncepcyjny wydaje się być okresem krytycznym, w czasie, którego interwencje mogą prowadzić do szybkich korzyści zmniejszając ryzyko powikłań w ciąży i okresie okołoporodowym jak i zdrowotnych korzyści długoterminowych dla rozwoju dzieci. Podkreśla to WHO Global Action Plan for the Prevention and Control of Non-communicable Diseases 2013–2020 . Więcej...

Fotolia.pl
Starania o dziecko
Czy wiesz jak dieta wpływa na płodność? – czytaj wywiad z ekspertem
O tym, co jeść planując ciążę, a czego unikać w codziennych posiłkach rozmawiamy z dr n. med. Kingą Ziółkowską z kliniki leczenia niepłodności InviMed.

Jaką rolę w przygotowaniu do ciąży ma prawidłowe odżywianie się? Badania prowadzone w ciągu ostatnich lat przez różne ośrodki naukowe potwierdzają związek pomiędzy odżywianiem a płodnością . Utrzymanie dobrej kondycji i dobrego stanu zdrowia korzystnie wpływa na zapłodnienie i ciążę. Odpowiednia dieta , dzięki której dostarczamy organizmowi potrzebnych składników, reguluje produkcję hormonów, owulację , ma wpływ na funkcjonowanie narządów rozrodczych oraz jakość nasienia. To, co jemy, ma również znaczenie dla prawidłowego zagnieżdżenia zarodka w jamie macicy oraz jego rozwoju. Lepsze efekty przynosi także terapia związana z leczeniem niepłodności, gdy pacjent jest w ogólnie dobrym stanie zdrowia. Istnieje więc wiele powodów, by planując ciążę , przyjrzeć się dokładnie temu, co mamy na talerzu. Ważne, by jeść zdrowo, urozmaicać codzienny jadłospis, unikać konserwantów i produktów przetworzonych. Te podstawowe zasady dotyczą, oczywiście, obydwojga partnerów.     Jak na płodność wpływa waga, szczególnie otyłość lub niedowaga? Udowodniono, że zarówno otyłość, jak i niedowaga mogą prowadzić do kłopotów z zajściem w ciążę. Źle zbilansowana dieta może zachwiać gospodarkę hormonalną organizmu kobiety, a w konsekwencji zakłócać cykl menstruacyjny i owulację. Otyłość prowadzi do zmian w komórce jajowej, polegających na zaburzeniu jej metabolizmu, co utrudnia zajście w ciążę . Ale również panie o zbyt niskim wskaźniku BMI , czyli za niskim stosunku masy ciała do wzrostu i niedowadze, mogą mieć problemy z płodnością . Jeśli są zbyt szczupłe, w skrajnych przypadkach może dojść nawet do zatrzymania owulacji. Dlatego też tak ważne jest, by przygotowując się do ciąży, unormować wagę oraz przestawić się na odpowiednią dietę, opartą na pełnowartościowych składnikach. Czytaj też: Za dużo, za mało kilo -...

Kobieta, tabletki, leki, choroba, leczenie
Fotolia
Starania o dziecko
Czy planując zajście w ciążę para powinna uzupełniać dietę suplementacją?
Zaczynacie starania o dziecko i zastanawiacie się, czy powinniście zmienić dietę i zacząć przyjmować suplementy?

Zmień dietę zanim zajdziesz w ciążę Zdaniem prof. Alicji Chybickiej, prezesa Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego para, która planuje zajść w ciążę powinna zmienić swoje nawyki żywieniowe minimum pół roku przed poczęciem a najlepiej 2 lata wcześniej. Jeśli oczywiście dotychczas ich dieta nie była prawidłowo zbilansowana. -W okresie starań o dziecko, jak i potem w czasie ciąży i podczas karmienia piersią nasze żywienie powinno być bardzo przemyślane i zbilansowane – mówiła prof. Alicja Chybicka. - Chodzi o zmianę podstawowych nawyków żywieniowych, takich jak wyeliminowanie z diety m.in. trans tłuszczy, czy nadmiaru słodyczy. Zdaniem prof. Chybickiej warto już na początku starań o dziecko zaprogramować zdrowe żywienie i w ten sposób e wyeliminować wiele chorób: nadciśnienie, cukrzycę, jak i wiele innych, które szkodzą układowi sercowo-naczyniowemu. Dlaczego warto? Oprócz zdrowia mamy niezdrowe odżywianie nie zostaje przekazane dziecku. Zobacz też: Dieta kobiety i mężczyzny, którzy planują zajść w ciążę - porady wideo dietetyka   Dieta wpływa na gospodarkę hormonalną rodziców O tym, jak ważna jest dieta już na etapie starań o zajście w ciążę mówiła również dietetyczka mgr Emilia Ptak-Kasica podczas posiedzenia komisji w senacie. - Wiele osób nie ma świadomości, jak dieta wpływa na cały organizm, m.in. też na gospodarkę hormonalną , a więc ma bezpośredni wpływ na sam proces poczęcia dziecka – apelowała dietetyczka. Polecamy: Czy wiesz jak dieta wpływa na płodność?   Suplementować, czy nie? Prof. Janusz Książyk podszedł do sprawy diety par starających się o dziecko bardzo realistycznie. - Dobrze zbilansowana dieta nie wymaga suplementacji, ale zdajemy sobie sprawę, że większość z nas nie odżywia się prawidłowo – powiedział na początku swojego wystąpienia...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj