Zamrażanie jajeczek – nowy sposób na przedłużenie płodności?
Do niedawna zamrażanie jajeczek było szansą na posiadanie dzieci dla kobiet borykających się z chorobą nowotworową. Dziś coraz więcej trzydziestolatek decyduje się na ten krok, żeby przedłużyć płodność. Czy to skuteczne, ile kosztuje?
Kobiety coraz później decydują się na powiększenie rodziny – medycyna daje wiele możliwości zajścia w ciążę nawet w okolicy 50. roku życia. Wiele pań nie chce decydować się na dziecko, nie mając ustabilizowanej sytuacji życiowej i finansowej. Jednym ze sposobów na posiadanie potomstwa w późniejszym wieku jest skorzystanie ze swoich zamrożonych w młodości jajeczek.
Na czym polega zamrażanie jajeczek?
Kobieta rodzi się z nawet kilkuset tysiącami komórek jajowych, ale tylko kilkaset z nich dojrzeje i stworzy szansę poczęcia dziecka. W wieku dwudziestu lat, jeśli kobieta jest zdrowa, może zajść w ciążę niemal w każdym cyklu, bo w każdym cyklu
dojrzewa komórka jajowa gotowa do zapłodnienia. Jednak im więcej mija lat, tym częściej zdarzają się cykle bezowulacyjne. Dlatego najlepiej pobrać komórkę jak najwcześniej.
Przeczytaj
odpowiedzi na najczęstsze pytania o późną ciążę
Komórki, po pobraniu od pacjentki, pozbawiane są wody, by zminimalizować ryzyko uszkodzenia ścianek jajeczka przez kryształki, następnie zamrażane w ciekłym azocie o temperaturze niemal -200 stopni Celsjusza.
Ile kosztuje mrożenie i przechowywanie komórek jajowych?
Zdaniem ekspertów z amerykańskiej agencji US National Institutes of Health (NIH) trzydziestolatki, które w najbliższym czasie nie mają szans na zajście w ciążę, powinny rozważyć zamrożenie swoich komórek jajowych. Jest to metoda, która daje większe szanse powodzenia i jest relatywnie tańsza niż ewentualne leczenie, która kobieta zapewne musiałaby przejść. Koszt procedury pobierania i zamrażania jajeczek nie jest mały, cała procedura kosztuje kilka tysięcy złotych (i dodatkowe kilkaset za każdy rok przechowywania). Mimo wszystko jest to ok. połowę mniej niż koszt, który musiałaby ponieść para, gdyby zdecydowała się na metodę in vitro.
Przeczytaj też
przewodnik po in vitro
Czy z zamrożonych komórek jajowych urodzą się dzieci?
Nie z każdej zamrożonej komórki urodzi się dziecko. Większe szanse mają zamrożone
zapłodnione komórki jajowe – ale to właśnie z powodu braku odpowiedniego partnera wiele kobiet decyduje się na ten krok. Szanse na zapłodnienie zamrożonego niezapłodnionego jajeczka to od 3 do 5%, w zależności od wieku kobiety. Największe szanse mają zapobiegliwe dwudziestokilkulatki, mniejsze kobiety czterdziestoletnie. Zamrażanie jajeczek nie jest więc szansą na wieczną płodność, ale wartą rozważenia opcją dla kobiet świadomych plusów i minusów tego rozwiązania.
Sprawdź też,
co mówią eksperci o późnej ciąży