poród

Twój plan na TEN dzień – 14 rad dla przyszłego taty

Twoje dziecko urodzi się lada moment? Gratulacje! Sprawdź, o czym powinieneś pamiętać w tym gorącym okresie.
Beata Turska
poród

1. Bądź gotowy – poród może się zacząć w każdej chwili

Termin porodu podany przez lekarza jest jedynie orientacyjny – dzieci rzadko przychodzą na świat punktualnie, co oznacza, że poród „w terminie” (a więc nie przedwczesny ani opóźniony) może się zacząć nawet dwa tygodnie wcześniej lub dwa tygodnie później. Cokolwiek robisz, miej tę świadomość. Nawet jeśli nie planujecie porodu rodzinnego, twoja partnerka z pewnością wolałaby nie jechać do szpitala sama.
Regularne skurcze mogą się zacząć o każdej porze, także o trzeciej nad ranem. Na ogół nie trzeba jechać od razu do szpitala, ale zdarza się (rzadko!), że poród postępuje błyskawicznie.
Redakcja poleca: Czy warto zapisać się do szkoły rodzenia – film
Jeśli wciąż masz wątpliwości czy szkoła rodzenia jest ci potrzebna, ten film jest dla ciebie. O za i przeciw mówi nasz psycholog Adriana Klos.

2. Upewnij się, że wiesz, kiedy zawieźć partnerkę na porodówkę

Nie ma sensu robić tego zbyt wcześnie, jednak nie wolno także czekać do ostatniej chwili.
Jedźcie do szpitala, jeśli:
  • Skurcze pojawiają się co 10 minut. Towarzyszy im tępy ból krzyża, promieniujący w kierunku podbrzusza. Stopniowo narastają. 
lub: 
  • Odchodzą wody płodowe. Powinny być czyste,  pozbawione zapachu i wyglądać jak serwatka.  Zdarza się, że zamiast wypływać, powoli się sączą. Na ogół pęknięcie błon płodowych wiąże się z pojawieniem się regularnych skurczów, jednak nie zawsze się tak dzieje. Jedźcie do szpitala nawet wówczas, jeśli skurczów nie ma – pozbawiony ochrony malec jest narażony na infekcje.
  • Rozpoczyna się 42. tydzień ciąży, a poród wciąż się nie zaczyna.
Natychmiast jedźcie do szpitala, jeśli: 
  • Skurcze pojawiają się częściej niż co 5 minut.
  • Twoja partnerka czuje potrzebę parcia, przestała odczuwać ruchy płodu albo przeciwnie: maluch rusza się bardzo gwałtownie.
  • Pojawia się stały, nie mijający ból brzucha.
  • Wody płodowe są zielone albo brązowe.
  • Pojawia się krwawienie.
Polecamy: Poród – prawdziwe i fałszywe objawy oraz ważne badania na porodówce

3. Zrób powtórkę z wiedzy o porodzie

W emocjach wiele rzeczy wylatuje z głowy, dlatego jeśli zamierzasz być przy porodzie, przypomnij sobie wszystko co wiesz o jego przebiegu, poszczególnych fazach i wszystkim, co się z nim wiąże.
Przeczytaj także: Etapy porodu 

4. Nie zmuszaj się do porodu rodzinnego

Jeśli fizjologia porodu cię przeraża, jeszcze raz zastanów się, czy na pewno jesteś w stanie w nim uczestniczyć. Ogarnęły cię wątpliwości? Powiedz o tym swojej partnerce. Im wcześniej to zrobisz, tym lepiej dla wszystkich.
Przeczytaj także: Poród rodzinny – opinie tatusiów 

5. Dbaj o formę: wyśpij się na zapas

Gdy człowiek jest niewyspany, wszystko wydaje się trudniejsze. Nie zarywaj nocy i śpij, ile możesz, żebyś był w dobrej formie, jeśli np. poród zacznie się w nocy. Nawet jeśli nie, okazja do spokojnego snu nie pojawi się szybko. 

6. Przygotuj samochód

Tak, wiemy, że to wiesz, ale ... No cóż, znamy świeżo upieczonych ojców, którym w kluczowym momencie samochód odmówił posłuszeństwa, choćby dlatego że zapomnieli zatankować albo poprzedniego dnia zostawili włączone światła i padł akumulator. Nie zawsze da się zapobiec problemom, ale na pewno nie warto samemu się w nie pakować.
Pamiętaj o foteliku dla dziecka – aby spełniał swoje zadanie, musi być dobrej jakości (sprawdź certyfikaty i wyniki testów zderzeniowych, np. ADAC) i prawidłowo zamontowany.
Przeczytaj także: Jak wybrać fotelik samochodowy dla noworodka?

7. Sprawdź trasę do szpitala

Objazdy, korki w niespodziewanych miejscach... Po co ci te nerwy? Przy okazji sprawdź, w której części budynku jest izba przyjęć oraz gdzie (i za ile) możesz zaparkować samochód.

8. Opracujcie plan awaryjny

Zatrzaśnięcie w windzie przydarza się przyszłym ojcom głównie na filmach, jednak zawsze dobrze mieć plan B. Zastanówcie się, jak twoja partnerka dotrze do szpitala, jeśli z jakiegoś powodu nie będziesz mógł dojechać na czas. Najprościej będzie wezwać taksówkę, dlatego w domu powinna być awaryjna gotówka i spisane numery radiotaxi.

9. Porozmawiaj z pracodawcą

Jeśli to możliwe, nie wyjeżdżaj teraz w delegacje. Ustal, czy będziesz mógł wziąć wolne i w jaki sposób powiadomisz pracodawcę, jeśli poród zacznie się w nocy.

Przeczytaj także: Urlop ojcowski 

10. Nie wyłączaj komórki

Możliwość skontaktowania się z tobą w każdym momencie jest dla przyszłej mamy naprawdę bardzo ważna, bo daje jej poczucie bezpieczeństwa. Jeśli musisz, wycisz dzwonek i przełącz telefon na wibracje.

11. Zadbaj o swój komfort na porodówce

Jeśli zaplanowaliście poród rodzinny, podczas pobytu w szpitalu będziesz się koncentrował na swojej partnerce, to jasne. Łatwiej będzie ci skupić się na niej, jeśli zapewnisz sobie minimum komfortu: nie będziesz musiał myśleć o tym, że potwornie chce ci się pić, dawno nie myłeś zębów albo niewygodne buty ściskają ci stopy niczym imadła.
Poród może trwać długo, na porodówce jest gorąco (za to na korytarzach niekoniecznie), więc przygotuj się na to i spakuj swoją szpitalną wyprawkę. Pamiętaj o ładowarkach do wszystkiego, co zabierasz.
Polecamy: Szpitalna wyprawka – co zabrać ze sobą do szpitala na poród?

12. Pamiętaj o aparacie

Byłoby szkoda nie zrobić dziekcu zdjęcia tuż po porodzie. Jeśli ustaliliście, że będziesz fotografował także podczas porodu, nie baw się w paparazzi: nie przeszkadzaj i nie rób niczego wbrew woli partnerki. 

13. Zabierz drobne

Przydadzą się na parking, foliowe szpitalne kapcie, na fartuch, napoje z automatu, coś do zjedzenia.

14. Nie zdziw się widokiem dziecka

Noworodek nie wygląda jak pulchne, różowe bobasy z reklam. Przypomina raczej boksera po przejściach: ma czerwoną, pomarszczoną skórę i opuchniete powieki. Może mieć także siniaki, przebarwienia i zniekształconą główkę. Spokojnie, niedługo będzie śliczny!
Dowiedz się: Jak wygląda noworodek?
Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy