przedmioty w 4 klasie
fot. Adobe Stock

Przedmioty w 4 klasie – czego będzie uczyć się dziecko?

Przedmioty w 4 klasie są już rozdzielone, koniec z nauczaniem zintegrowanym. Dziecko będzie miało kontakt z większą liczba nauczycieli. Musi ich poznać, przyzwyczaić się do nowego systemu pracy i wymagań. To duża zmiana. Sprawdź, czego uczy się czwartoklasista.
Ewa Janczak-Cwil
przedmioty w 4 klasie
fot. Adobe Stock
W klasach 1-3 odbywały się zajęcia z nauczania zintegrowanego. Łączyły one elementy wielu przedmiotów: edukacji polonistycznej, przyrodniczej, społecznej, matematycznej i technicznej, wychowania plastycznego, wychowania muzycznego, fizycznego, języka obcego i zajęć komputerowych. Wszystkiego uczył zazwyczaj jeden nauczyciel, który jednocześnie był też wychowawcą. To sprzyjało poczuciu bezpieczeństwa uczniów.

W 4 klasie następuje duża zmiana – wyodrębnione zostają konkretne przedmioty. Każdy z nich jest prowadzony przez nowego nauczyciela.

Jakie przedmioty w 4 klasie?

​W 4 klasie pojawiają się przedmioty, których naukę dziecko będzie kontynuowało przez kolejne lata w szkole. Oswojenie się z nimi może być dla dziecka sporym wyzwaniem. Dlatego tak ważne jest, aby przez pierwsze tygodnie, a nawet miesiące, maksymalnie wspierać początkującego ucznia 4 klasy, pamiętając, że jego środowisko i sposób nauki zmieniają się diametralnie. Nie każde dziecko szybko przyzwyczaja się do tych nowości.
 
Przedmioty w 4 klasie:
 • Język polski – 5 godzin tygodniowo
 • Matematyka – 4 godziny tygodniowo
 • Przyroda – 2 godziny tygodniowo
 • Historia – 1 godzina tygodniowo
 • Język obcy nowożytny – 3 godziny tygodniowo
 • Plastyka – 1 godzina tygodniowo
 • Technika – 1 godzina tygodniowo
 • Muzyka – 1 godzina tygodniowo
 • Informatyka – 1 godzina tygodniowo
 • Wychowanie fizyczne (WF) – 4 godziny tygodniowo
 • Zajęcia z wychowawcą – 1 godzina tygodniowo
   
Razem to 24 godziny obowiązkowych lekcji tygodniowo. To o 4 godziny lekcyjne więcej niż klasach 1-3.

Sprawdź także: Wyprawka dla pierwszoklasisty

Co jeszcze się zmienia w 4 klasie?

W programie nauczania 4 klasy szkoły podstawowej jest 11 przedmiotów, a może być ich nawet 12, jeśli zostanie wprowadzony obowiązek uczęszczania na zajęcia religii lub etyki. W każdej szkole można także brać udział w zajęciach dodatkowych, nieobowiązkowych.

Od czwartej klasy każdy przedmiot może być nauczany w innej sali. Oznacza to, że podczas przerw międzylekcyjnych dzieci będą musiały przemieszczać się z sali do sali.

Wychowawca będzie pełnił jedynie rolę pomocniczą, choć zdarza się, że uczy także jednego z przedmiotów. Zatem kontakt z nim dzieci będą miały znacznie rzadziej. 

Zmienia się również system oceniania. Koniec z oceną opisową, a także buźkami, kwiatuszkami, słoneczkami itp. Od 4 klasy osiągnięcia w ramach przedmiotów oceniane są w skali od 1 do 6.

Sprawdź także: Buty na WF do szkoły

Zalety wprowadzenia przedmiotów w 4 klasie

Pojawienie się przedmiotów w 4 klasie sprawia, że dzieci mogą zacząć się orientować, co je najbardziej interesuje, nauka jakich przedmiotów sprawia im przyjemność i najmniej kłopotów. Dzięki temu mogą powoli ukierunkowywać swoje zainteresowania w stronę przedmiotów przyrodniczych, ścisłych, humanistycznych lub artystycznych.

Uczniowie 4 klasy muszą też stawać się bardziej samodzielni, uczyć się odnajdywać drogę do poszczególnych sal  lekcyjnych, pilnować czasu, aby się nie spóźniać na lekcje, a także zdobywać umiejętność pracy z różnymi ludźmi. Uczą się też, że można mieć świetnego i ciepłego nauczyciela, dobrego ale wymagającego i dość oschłego, albo też bardzo przeciętnego i niewyrozumiałego. Uczą się życia po prostu.

Sprawdź też:
Redakcja poleca: Czy dziecko może nie chodzić do szkoły, tylko uczyć się w domu? - film
Nie podoba ci się klasyczny model edukacji? Wolałabyś, by twoje dziecko było traktowane indywidualnie? Masz dość szkolnych skostniałych zasad? Chciałabyś mieć większy wpływ na to, jaką wiedzę zdobywa dziecko? Zastanów się nad domową edukacją i obejrzyj film, na czym ona polega.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy