GRY
 
 

Przedświąteczna gorączka

Najpierw całymi dniami sprzątasz, robisz zakupy, pieczesz i gotujesz, a kiedy nadchodzą święta, wtedy chcesz uciec jak najdalej. Na szczęście nie musi tak być. Zobacz, jak przeżyć udane święta.

mama, niemowlę, święta, choinka, Boże Narodzenie, śmiech, prezent
Zanim zaplanujesz najbliższe święta, usiądź i spokojnie się zastanów, którą Gwiazdkę z dzieciństwa wspominasz najlepiej. Może tę, gdy wyjechaliście całą rodziną w góry? Albo tę, którą spędziliście u babci na wsi? A może tę, podczas której sypał tak wielki śnieg, że całe trzy dni spędziliście w domu, jedząc ciasta i śpiewając kolędy? Podczas nadchodzących świąt możesz te najpiękniejsze wspomnienia na nowo urzeczywistnić. Musisz tylko przestrzegać kilku zasad.

Zwolnij tempo
Święta kojarzą ci się wyłącznie z myciem okien i jednoczesnym śpiewaniem kołysanek? Z nerwowym lepieniem pierogów i malcem kurczowo trzymającym się twojej nogi? Z pieczeniem tysiąca ciasteczek i odpędzaniem smyka od gorącego piekarnika? Nie daj się przedświątecznemu szałowi. Dzięki temu zachowasz resztkę sił  i nerwów na świąteczną zabawę z malcem, rozmowy z najbliższymi i własny relaks. Im mniej zaplanujesz, tym większa szansa na to, że wszystko się uda.

Daj trochę swobody
Już wszyscy czekają z opłatkiem, a tymczasem maluch za nic nie ma ochoty na wigilijne uściski i życzenia? O wiele bardziej woli bawić się pod stołem, a ty czujesz, że za chwilę wybuchniesz. Stop! Pozwól malcowi spędzać święta po swojemu. Bez barszczyku (jeśli nie ma na niego ochoty) za to z brzuszkiem pełnym ulubionej zupki. Na przestrzeganie świątecznej tradycji przyjdzie jeszcze czas.

Pamiętaj o rytuałach
Nie tylko o tych bożonarodzeniowych, ale też tych ważnych dla dziecka. Postaraj się nawet podczas świątecznych przygotowań przestrzegać ustalonego rozkładu dnia. Spacer i drzemka sprawią, że maluch nie wybuchnie płaczem podczas wigilijnej kolacji. Pamiętaj, że zmęczone dziecko na pewno nie będzie miało nastroju do świętowania i wtedy nie pomoże ani zastawiony stół, ani nawet najpiękniejszy prezent pod choinką.

Postaw na bliskość
Twoje przedświąteczne zabieganie może sprawić, że maluch poczuje się trochę zagubiony i samotny. A wtedy nie pozostanie mu nic innego jak głośne okazanie niezadowolenia – najpewniej w najmniej odpowiednim momencie. Aby do tego nie dopuścić, zwróć uwagę na potrzeby malca. Przecież właśnie teraz masz okazję spędzić z dzieckiem więcej czasu. Na szczęście nie musisz rzucać wszystkiego i ruszać do zabawy. Rocznego smyka możesz posadzić obok stołu i dać mu do zabawy drewnianą łyżkę i plastikową łyżeczkę, zaś dwulatek może pomóc ci w sprzątaniu pokoju i dekorowaniu choinki. Takie wspólne przygotowania sprawią, że łatwiej wytłumaczysz maluszkowi, jak ważne są święta.

Znajdź czas dla siebie
Dom błyszczy od czystości, ale ty masz ochotę rozpłakać się ze zmęczenia. Doskwiera ci sztywny kark i wysuszone, piekące dłonie. No tak, zbyt intensywne przygotowania mogą zepsuć każde święta. Dlatego postaraj się w wirze zajęć nie zapomnieć o sobie. Naprawdę nic się nie stanie, jeśli w tym roku nie umyjesz okien. O wiele lepiej będzie, jeśli w tym czasie weźmiesz długą kąpiel, poczytasz kryminał albo polepisz z malcem bałwanki z masy solnej (to świetnie odstresowuje!). Jeśli jednak czujesz, że święta nie obejdą się bez trzykrotnego wyszorowania wanny, poproś o pomoc męża. Nie ma ochoty na sprzątanie? Przekona go prosty rachunek: jeśli rozłożycie przedświąteczne obowiązki na dwoje, zmęczenie będzie o połowę mniejsze.

I dla taty malucha
Święta to dobry czas na zrobienie małżeńskiego rachunku sumienia. Kiedy ostatni raz wyszliście tylko we dwoje? A kiedy wasza rozmowa dotyczyła nie malucha, ale waszych spraw? Postarajcie się teraz znaleźć czas, aby odbudować bliskość między wami. Nie odkładaj tego na kiedyś – pamiętaj, że im lepsze relacje między rodzicami, tym szczęśliwsze i spokojniejsze dziecko. Poczekajcie, aż goście wyjdą, a wy będziecie mogli usiąść razem nad kubkiem herbaty. A może taka spokojna, wieczorna herbata stanie się waszym zwyczajem w Nowym Roku?


tm_dopisek.gif


Redakcja poleca: Jak zrobić bombki ze wstążką ze styropianu [WIDEO]
Zobacz, jak zrobić efektowną styropianową bombkę ze wstążkami. Zobacz nasz instruktaż, czyli ozdabianie świątecznej bombki styropianowej krok po kroku.

Ocena (0 oceny)

0.0
Doładuj
Przeładuj