Przedszkolak - czerwiec/wrzesień 2008

Jaka szkoła dla naszych dzieci?

Moja córka urodziła się w 2002 roku. Zapytacie – no i co z tego? Otóż właśnie sporo. Bo, jak się okazuje, Hela należy do rocznika, który jako pierwszy ma zostać objęty reformą nauczania opracowaną w Ministerstwie Edukacji. Dlatego ten temat bardzo mnie zainteresował. Wy też pewnie, jako czytelnicy „Przedszkolaka” i rodzice kilkulatków, jesteście zaciekawieni (może nawet zaniepokojeni?) i macie sporo pytań. Planowane zmiany będą dotyczyły wszystkich obecnych przedszkolaków, no i nas, rodziców :)
Pewnie już co nieco słyszeliście o reformie. Od jesieni propozycje zmian wykluwały się w znoju i trudzie w ministerialnych głowach – gotowy projekt przedstawiono w kwietniu. Według niego obecne pięciolatki pójdą do pierwszej klasy w wieku sześciu lat, a zerówki nie będzie. Szkoły i program mają być odpowiednio przygotowane do nauczania takich maluchów.
Niektóre proponowane zmiany wzbudziły moje wątpliwości. Przeczytałam więc dokładnie projekt reformy i w kwietniu wybrałam się na zorganizowaną przez MEN debatę na jej temat. Miałam okazję zadać minister Katarzynie Hall pytania dotyczące kwestii, które mnie zaniepokoiły. Rezultaty? Na stronie 12 znajdziecie artykuł poświęcony temu ważnemu tematowi. Przeczytajcie go koniecznie!

Monika Krawiecka redaktor prowadząca


"Przedszkolak" czerwiec – wrzesień 2008

EDUKACJA
Plażowy savoir-vivre

Warto wiedzieć, jak uczyć malucha zasad dobrego zachowania wśród innych plażowiczów. Wszyscy wtedy lepiej wypoczniecie.

Skąd się biorą pieniążki?

Podpowiadamy, w jaki sposób przystępnie wyjaśniać dziecku zawiłości związane z zarabianiem pieniędzy, i radzimy, czy warto dawać mu kieszonkowe.

Raport
Jedzieemy na wakacje

Ale dokąd? Czy jod znad morza jest niezbędny? Czy pobyt w górach pomoże na ciągłe infekcje? Wybrać duży ośrodek wczasowy, pensjonat w centrum kurortu, a może chatę z dala od cywilizacji? Gdzie będzie najzdrowiej i najfajniej?

ZDROWIE
Sprawdzian dla oczu
Czy twoje dziecko nie ma wady wzroku? Jesteś tego pewna? Problemy z prawidłowym widzeniem ma całkiem sporo przedszkolaków. Wcale niełatwo je wykryć. Lepiej to zrobić, jeszcze zanim dziecko pójdzie do szkoły.

Wakacyjna apteczka
Jakie środki medyczne warto zabrać na letni wyjazd.

ŻYWIENIE
Zamiast bąbelków...
Podpowiadamy, jakim zdrowszym piciem można zastąpić napoje gazowane.

PSYCHOLOGIA
Dziewczynki się obrażają, chłopcy rywalizują
Różnice w zachowaniu i towarzyskich umiejętnościach każdej z płci można zauważyć już w przedszkolu. Przeczytaj, aby lepiej rozumieć swoje dziecko.

Gdy mama i tata się rozstają
Rozwód rodziców to dramat dla dziecka. Radzimy, jak pomóc maluszkowi go przetrwać.

LEKTURY PRZEDSZKOLAKA
Moja rodzina i inne zwierzęta
Helenka czyta książki, w których bohaterami są zwierzaki.

TEMATY Z OKŁADKI
Wielkie zmiany w szkole

Ministerstwo edukacji szykuje prawdziwe trzęsienie ziemi, czyli... reformę szkolnictwa. Sprawdź, jakie zmiany czekają twoją pociechę.

Na co warto zaszczepić przedszkolaka?
Opisujemy szczepienia zalecane dzieciom.

Centymetry i centyle
Czyli wszystko na temat tego, jak rośnie kilkulatek.

Cała prawda o wodzie
Ze studni oligoceńskiej, z butelki, z kranu, a może smakowa? Jaką powinno pić twoje dziecko?

Nabiałowo, bardzo zdrowo
Wszystko o mleku, twarożku, jogurcie, a także o jajkach.

Zgubiono, znaleziono
Wolisz sobie nawet nie wyobrażać, co by było, gdyby twój maluch się zgubił? Jednak naucz go, jak ma postępować w takiej sytuacji.

Zanim pójdzie do przedszkola
Wakacje to dobry czas na przygotowanie maluszka do przedszkolnego debiutu. Podpowiadamy, co robić, żeby był on łatwiejszy. Radzimy też, jak postępować, gdy twój przyszły przedszkolak jest niejadkiem, alergikiem, małym łobuziakiem, nieśmiałkiem.
Redakcja poleca: Kiedy zrobić test ciążowy najwcześniej?
Na pytanie, kiedy zrobić test ciążowy najwcześniej, nie ma jednoznacznej odpowiedzi – choć testy można robić już 10 dni po zapłodnieniu, to nawet pozytywny wynik nie będzie oznaczać, że ciąża przetrwa parę kolejnych dni. Aby wiarygodnie potwierdzić ciążę, trzeba wstrzymać się nawet dłużej niż 2 tygodnie od zapłodnienia.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Popularne tematy