Przedszkolak - grudzień 2007/styczeń 2008

Kurtyna w górę

Mój synek przed swoim pierwszym występem przedszkolnym (nie miał jeszcze czterech lat) bardzo, bardzo się przejmował. I do końca nie było wiadomo, czy zechce wystąpić, czy ucieknie do mnie na kolana. Stanął na wysokości zadania, śpiewał z innymi dziećmi. A potem chodził taki dumny! Rok później zapisałam go na zajęcia teatralne dla przedszkolaków. Dzięki nim, i mogę to powiedzieć z ręką na sercu, stał się pewniejszy siebie, odważniejszy. Wystąpienia – nawet przed sporą publicznością – to już była dla niego pestka! Nigdy nie zapomnę płaczu jednej z koleżanek synka z przedszkola. „Nie ma mojej mamy! Ja nie chcę występować! Chcę, żeby była mama!” – krzyk niósł się po szatni, a my wszyscy obecni niemal płakaliśmy razem z tą małą dziewczynką. Tak rozpaczała, bo rodzice nie dojechali na przedstawienie. Może nie zdążyli wyrwać się z pracy, może były korki... I wtedy dotarło do mnie, jakie to ważne, by dziecięcych występów nie lekceważyć. Nie spóźniać się (maluch wtedy ze ściśniętym serduszkiem patrzy tylko na drzwi), nie krytykować. Oglądanie przedstawień to zadanie dla Ciebie i taty – nie dla niani, cioci czy dziadków. Na str. 20 piszemy, co robić, by brzdąc nie bał się występować, jak go zachęcać i radzić sobie z kryzysem pierwszoplanowej roli („Ja chcę być Matką Boską i trzymać Jezuska!”), i dlaczego to takie ważne, by malec wiedział, że na pewno przyjdziecie, będziecie się zachwycać i pękać z dumy.

Monika Krawiecka - redaktor prowadząca


"Przedszkolak" grudzień 2007 - Styczeń 2008

EDUKACJA
Brawo! Bis! Bis!!! Bis!

Zbliża się czas przedszkolnych przedstawień – dla mamy i taty, dla dziadków. Jak pomóc dziecku radzić sobie z tremą? O czym nie wolno nam, rodzicom, zapomnieć?

O Jasiu, co nie lubił mydła

Mnóstwo kilkulatków czystość ma w nosie. Ale można malucha nauczyć zasad codziennej higieny.

Kilka zabaw na drogę

Przygotowaliśmy zestaw ciekawych zajęć do samochodu, pociągu, samolotu, które pozwolą ci zabawić znudzonego małego pasażera.

ZDROWIE
Z wizytą u dentysty

Plombowanie, lakierowanie, lakowanie, lapisowanie... Opisujemy te zabiegi i wyjaśniamy, kiedy warto je wykonać.

ŻYWIENIE
Wiem, co i po co jem
Warto uczyć dziecko, co to znaczy: zdrowe jedzenie. Taka wiedza zaprocentuje w przyszłości!

Czy dziecku może brakować witamin?
Jak to sprawdzić? Gdzie ich szukać? Które witaminy odpowiadają za odporność?

Więcej ryb!
Są one zdrowe, mają dobry wpływ na inteligencję, energię i nastrój. Jednak w diecie naszych dzieci jest ich zbyt mało. Jak to zmienić?

PSYCHOLOGIA
Wielkie wojny w małej szafie
Czy wiesz, jak bez awantur i kłótni dogadać się z małą modnisią, która chce się ubierać wyłącznie po swojemu – bez względu na pogodę?

LEKTURY PRZEDSZKOLAKA
Czytając z Helenką. Szczęśliwe dzieciaki.
Opowieść o książkach Astrid Lindgren.

TEMATY Z OKŁADKI
Przygoda z literkami
Przedszkolak może nauczyć się czytać. W dodatku bywa to dla niego ogromną frajdą! Doradzamy, w jaki sposób wprowadzać malca w świat słowa pisanego.

Oj, boli brzuszek
Przedszkolaki często skarżą się na dolegliwości żołądkowe. Sprawdź, jakie mogą być tego przyczyny.

Spokojnie, to tylko infekcja
Podpowiadamy, jak pielęgnować chorego kilkulatka.

Płatki, kółka, kuleczki Test uwielbianych przez dzieci płatków śniadaniowych. Pomoże ci wybrać te najlepsze.

Zmysły pod kontrolą Niepokoi cię, że malec ma kłopoty z koordynacją ruchów, nie lubi się huśtać i jeździć na rowerku, wciąż się o coś potyka? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł!
Redakcja poleca: Jak zrobić puchar z papieru: prezent dla taty od dziecka
Jak zrobić puchar z papieru? Nie jest to wcale aż takie trudne, a przecież taki puchar należy się każdemu rodzicowi za trud i serce, jakie wkłada w wychowanie dziecka! Obejrzyj wideo i zrób z maluchem własnoręczny upominek, który rozczuli niejednego tatę.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Popularne tematy