Przedszkolak - kwiecień/maj 2009

Grzeczne czy przebojowe?

Gdy mój syn miał trzy latka, poszliśmy do ogródka jordanowskiego. Staś bardzo chciał zasiąść za kierownicą zabawkowego tramwaju. Ale miejsce to zajął starszy chłopiec, który zaczął go odpychać i przeganiać. W końcu poprosiłam chłopca, by nie pchał mojego synka. Natychmiast jak spod ziemi wyrosła jego mama, która oznajmiła, że nie życzy sobie, bym strofowała jej dziecko. Zabrałam Stasia, pokazując mu inne atrakcje. Ostatnią rzeczą, na jaką miałam ochotę, było awanturowanie się na placu zabaw...
Ale zdarzenie to dało mi do myślenia. Jak powinnam postępować: pokazywać Stasiowi, jak walczyć o swoje? A może uczyć ustępowania? Ważniejsze jest kształtowanie takich cech jak umiejętność dogadywania się z innymi czy może chwalenie za mocne łokcie? Mówić: „Przepuść kolegę?” czy: „Nie daj sobie w kaszę dmuchać?”.
Dziennikarka Beata Turska, mama siedmioletniego Bartka, rozmawiała na ten temat z psycholog Beatą Chrzanowską. Tak powstał artykuł, w którym piszemy, jakie umiejętności w maluchu rozwijać, by dobrze sobie w życiu radził, był lubiany i miał większe szanse odnieść sukces. Podpowiadamy, w jaki sposób pomocne w tym cechy w dziecku kształtować, i sprawdzamy, gdzie przebiega granica między zdrową przebojowością i umiejętnością bronienia własnych interesów a bezczelnością i nieliczeniem się z innymi.

Monika Krawiecka - redaktor prowadząca


Przedszkolak - kwiecień – maj 2009

EDUKACJA
Przepis na sukces
Czy wiesz, co to jest inteligencja emocjonalna? To zespół cech i umiejętności, dzięki którym człowiek lepiej sobie w życiu radzi i ma większą szansę na sukces. Podpowiadamy, jak takie cechy w maluchu rozwijać.

Pobawmy się w sklep!
Twoja pociecha lubi bawić się w sklep, przedszkole, a może w policjantów czy lekarza? To bardzo dobrze! O tym, dlaczego warto do takich zabaw zachęcać i jak to robić, piszemy w naszym artykule.

RAPORT

Uśmiech pełną buzią
Wszystko o leczeniu ząbków, czyli borowaniu, plombowaniu i znieczuleniach stomatologicznych.

ZDROWIE
Oddział chorób zakaźnych
Ospa, szkarlatyna, mononukleoza, żółtaczka zakaźna, krztusiec. Co powinnaś o nich wiedzieć?

ŻYWIENIE
Przedszkole od kuchni
Odpowiadamy na najczęstsze pytania rodziców: czy rano przed przedszkolem podawać dziecku śniadanie? Kto układa przedszkolny jadłospis? Kto tam dba o menu alergika? Jak sobie poradzić z przedszkolnym niejadkiem? Kiedy podać dziecku w domu drugi obiad?

LEKTURY PRZEDSZKOLAKA

Czytając z Igusią. Książkowe przyjaźnie
Mała Iga rozmawia z mamą o kłopotach z ulubionymi koleżankami i czyta o Panu Kuleczce, Pluku z Wieżyczki, Mamie Mu oraz Żółwiu Franklinie.

TEMATY Z OKŁADKI
Dobry wybór
Przeczytaj, o jakie rzeczy warto zapytać i nad czym się zastanowić, gdy wybierasz przedszkole dla smyka.

Emocje u pana doktora
Gorączka, ból brzuszka albo głowy, nudności – takie dolegliwości mogą wynikać z silnych przeżyć i stresu u dziecka. Radzimy, jak wtedy postępować.

Skuteczne sposoby na chore zatoki
Czasem wystarczy wyleczyć katar, w innych wypadkach trzeba podać antybiotyk albo nawet zrobić punkcję. A może winna jest alergia? Sprawdź to koniecznie!

Smakołyki przedszkolaków
Zaprzyjaźnione mamy zdradziły nam przepisy na potrawy, które robią ze swoimi pociechami.

Ciekawe wyjazdy dla dużych i małych
Sprawdzone adresy ośrodków, gdzie można wyjechać na wczasy rodzinne albo wysłać na kolonie sześciolatka.

Jak podróżować, żeby nie zwariować
Rodzicielskie patenty na to, jak zabawić malucha w samochodzie.

Prawdy i mity o ADHD
Kiedy można mówić o nadpobudliwości? Jak postępować z takim dzieckiem? Czy z tego się wyrasta?

37 pomysłów na wiosnę
Czyli fajne zabawy na dworze (dla małych i dużych), sposoby na nudę i gdy pada deszcz, ciekawe zajęcia na balkonie, pomysły na majowy weekend (niezwykłe miejsca, dobre adresy) i na rodzinną przygodę.
Redakcja poleca: Wybieramy plecak dla przedszkolaka - film
Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę, kupując pierwszy plecak dla dziecka. Zobacz te najładniejsze i najbardziej praktyczne! Poznaj kontrowersyjne plecaki ze smyczą i dokonaj najlepszego wyboru plecaka dla twojego dziecka.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Popularne tematy