Przedszkolak - luty/marzec 2009

Idzie Ola do... szkoły

W tym numerze trochę o podstawówkach. A właściwie o egzaminach do prywatnych szkół. Pomyślicie: co to może interesować rodziców trzy- czy czterolatka? A może, może... Niektórzy przecież zapisują swoją latorośl do szkoły tuż po narodzinach. Tylko że to zwykle nie wystarcza, dziecko i tak musi pochwalić się wiedzą na specjalnych testach.
Ja w tym roku oddycham z ulgą, bo Helenka ma zagwarantowane miejsce w szkole Stasia, jako młodsza siostra. Tak, przyznaję, też uległam chęci wysłania swoich dzieci do szkoły niepublicznej. Zadecydowały moje własne wspomnienia z podstawówki: brudne korytarze, nielubiący dzieci i swojej pracy nauczyciele, równanie w dół. Choć wiem, że państwowe szkoły dziś wyglądają zupełnie inaczej, nie potrafiłam się przemóc. Podobne decyzje wielu rodziców sprawiły, że prywatne podstawówki przeżywają obecnie oblężenie i muszą przeprowadzić jakąś selekcję. A stąd już tylko krok do dziecięcych stresów, rodzicielskich nerwów, niezdrowej rywalizacji.
Ubiegłej wiosny synek mojej koleżanki nie dostał się do wymarzonej (przez rodziców) szkoły. Mama płakała, tata próbował wydobyć z sekretariatu test syna i dowiedzieć się, co mały zrobił źle. Na próżno, szkoła nie ma obowiązku udzielać takich informacji – jak usłyszał. Na stronie 18 piszemy o tym, jak sobie radzić w podobnych sytuacjach, co robić, by dziecko przeszło testy bezboleśnie, i o całej masie innych spraw. Bo czy np. wiecie, że szkoły państwowe też włączają się w nurt testowania kandydatów? Tyle że nie zawsze jest to zgodne z prawem. Sprawdziliśmy więc i tę kwestię. Żebyście wiedzieli, co jest OK, a gdzie można (i trzeba) powiedzieć STOP.

Monika Krawiecka - redaktor prowadząca


"Przedszkolak" - luty – marzec 2009

EDUKACJA
Drodzy rodzice...

Nauczycielki przedszkolne zdradzają, co chciałyby powiedzieć nam, rodzicom, i o co nas prosić (ale tego nie robią, bo się krępują albo obawiają naszej reakcji).

RAPORT – ZDROWIE
Żeby zdrowe ząbki mieć...
Trzeba tylko chcieć! Naprawdę. No i odrobinę się postarać. Jak to robić prawidłowo, piszemy w naszym raporcie.

ŻYWIENIE
Od mleka do rybki i jaja
Jedzeniowe prawdy i mity. Czy dziecku podawać chude mleko? Ile jajek malec może zjeść w tygodniu? Czy to prawda, że nowalijki trują?

PSYCHOLOGIA
W charakterze przedszkolaka
Sprawdzone sposoby na złośnika, histeryka, uparciuszka, nieśmiałka i flegmatyka.

Urodzinowe dylematy

Pomagamy rozwikłać najczęstsze wątpliwości rodziców związane z urządzaniem przyjęcia dla dziecka.

LEKTURY PRZEDSZKOLAKA
Czytając z Igusią. Dorośli kontra dzieci
Mała Iga czyta z mamą o Julce i Julku, trzech królewnach i o chłopczyku, który bardzo pragnął mieć psa.

TEMATY Z OKŁADKI
Para buch! czyli 7 eksperymentów, które można wykonać z dzieckiem
Zaczarowana puszka, tańcząca fryzurka, spinacz wyścigówka i inne doświadczenia prosto z laboratorium przedszkolaka.

Sześciolatek na egzaminie

Myślisz o wysłaniu dziecka do szkoły prywatnej? Chcesz wiedzieć jak najwięcej o testach i egzaminach wstępnych? Przeczytaj nasz artykuł.

W co się dzisiaj pobawimy?
Pomysłowe klocki, układanki, zestawy do konstruowania – zabawki, które wymagają myślenia, dla maluszków i trochę starszych dzieciaków.

Uwaga! niebezpieczeństwo
Sepsa, wstrząs mózgu, zapalenie opon mózgowych – to schorzenia i urazy, które mogą przydarzyć się każdemu maluchowi. Sprawdź, jakie są ich objawy i jak przy nich postępować.

Ważne pytania o płaskie stopy
Wyjaśniamy wątpliwości, radzimy, jak zadbać o to, żeby dziecko miało zdrowe stópki, podpowiadamy, kiedy iść do ortopedy i tłumaczymy, jakie ćwiczenia można wykonywać w domu.

3 x pizza
Może być ona bardzo zdrowym i wartościowym daniem. Zwłaszcza jeśli zrobimy ją w domu. Razem z dzieckiem, oczywiście. Skorzystaj z naszych przepisów.

O miłości i innych problemach
Czyli o dziecięcym zakochiwaniu się, a także o trudnych pytaniach, jakimi kilkulatek może cię zaskoczyć (skąd się wziąłem?, co to jest seks?).

39 faktów o domowym salonie piękności
Czyli wszystko o higienie przedszkolaka i nie tylko: mycie i pielęgnacja włosków (także o łatwym rozczesywaniu i używaniu odżywek), obcinanie (i malowanie!) paznokietków, ważne sprawy związane z kąpielą, dbaniem o skórę. A także o tym, jakie kosmetyki wybrać dla malucha.
Redakcja poleca: Wybieramy plecak dla przedszkolaka - film
Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę, kupując pierwszy plecak dla dziecka. Zobacz te najładniejsze i najbardziej praktyczne! Poznaj kontrowersyjne plecaki ze smyczą i dokonaj najlepszego wyboru plecaka dla twojego dziecka.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Popularne tematy