Przedszkolak - październik-listopad 2009

Idzie Ola do...

No właśnie – do szkoły czy do przedszkola? Tegoroczne sześciolatki po wakacjach ruszyły: do zerówki w przedszkolu, do szkolnej zerówki i do pierwszej klasy (w tej ostatniej zresztą spotkały się z dziećmi o rok starszymi, do których należy także moja Helenka). Trochę dużo możliwości jak na tak małego obywatela. I sporo odpowiedzialności na naszych rodzicielskich barkach przy podejmowaniu decyzji...
A co dopiero mają począć rodzice 5-, 4-, 3-latków? Na najbliższe lata szykuje nam się dalszy ciąg reformy edukacji. W naszym raporcie  przeczytacie, jakie zmiany w systemie nauczania są zatwierdzone, a jakie dopiero się szykują, co czeka w najbliższych miesiącach rodziców i dzieci w wieku przedszkolnym oraz jak przygotować przedszkolaka do wcześniejszego debiutu w szkolnej ławie.
Chcemy wam podpowiedzieć, na jakie cechy i zachowania dziecka warto zwrócić uwagę, o co pytać panie w przedszkolu (i czego od nich można wymagać). Bo przecież, niezależnie od zadziwiającej niekiedy działalności naszych polityków, chodzi tylko i wyłącznie o dobro naszych dzieci. Żeby w szkole dobrze się czuły, chętnie się uczyły, były ciekawe świata, dobrze radziły sobie w kontaktach towarzyskich... Mam nadzieję, że po przeczytaniu naszego raportu będziecie choć o kilka kroków bliżej tego celu.

Monika Krawiecka - redaktor prowadząca


Przedszkolak - październik – listopad 2009

EKSTRA TEMAT
Wspaniałe pomysły na jesień
Zabawy, gry, wycieczki, ciekawe strony internetowe, niezwykłe miejsca w mieście (i nie tylko w mieście) na spędzenie z kilkulatkiem ciekawego popołudnia lub weekendu... Podpowiadamy, co fajnego mogą robić wraz ze swymi pociechami nowocześni i zaangażowani rodzice.

EDUKACJA
Jak wychować kreatywne dziecko?
Właściwie wszystkie maluchy są z natury twórcze i mają bujną wyobraźnię. Zapytaliśmy specjalistę, psychologa z Polskiego Stowarzyszenia Kreatywności, co robić, by kreatywności w dziecku nie stłumić, lecz ją wspierać. Plus: zabawki, które rozwijają wyobraźnię.

Prawdy i mity o leworęczności
Czy leworęczni są zdolniejsi? Dlaczego nie wolno na siłę zmieniać dziecku rączki? Co to jest lateralizacja? A także wiele innych ważnych spraw.

Chatka dla małolatka
Podpowiadamy, jak urządzić wygodny, oryginalny i przytulny pokój dla kilkulatka.

RAPORT
Co dalej, przedszkolaku?
Sprawdziliśmy, jakie kolejne zmiany szykują nam reformatorzy oświaty i czego mogą spodziewać się rodzice (i ich pociechy) w ciągu najbliższego roku. Radzimy też, jak się zorientować, czy smyk jest gotowy, by iść za rok do szkoły i co trzeba zrobić (i czego można domagać się od przedszkola) w ciągu najbliższych miesięcy.

ZDROWIE
Czterolatek na egzaminie
Takim zdrowotnym, w przychodni, na który należy zabrać smyka po 4. urodzinach. Co sprawdzi lekarz, o co warto zapytać, co powinno zaniepokoić?

Czy to alergia?
Opisujemy różne (czasem nietypowe) objawy, które mogą, ale nie muszą, o niej świadczyć.

Ważne pytania na temat chorowania
Kaszel, katar, zapalenie gardła, grypa, gorączka... Jak pomóc dziecku? Jak je pielęgnować? Rady dla zmęczonych mam małych chorowitków.

ŻYWIENIE
Śniadanie na 5+
Polecamy najzdrowsze (i smaczne) potrawy dla przedszkolaka.

Zdrowie prosto z talerzyka
Czyli najważniejsze składniki menu, które odpowiadają za odporność. Pamiętaj o nich!

PSYCHOLOGIA
Brunetki, blondynki, ach te dziewczynki!
Chociaż rzadziej się biją niż chłopcy, też potrafią dać sobie nawzajem w kość. Radzimy, jak pomóc małej panience radzić sobie w kontaktach towarzyskich z koleżankami.

Nie zostawiaj mnie tu!
Co robić, gdy maluch płacze w przedszkolu? Jakie mogą być tego przyczyny? Jak im zaradzić?

LEKTURY PRZEDSZKOLAkA
Czytając z Igusią. Nie tylko dla chłopców
Mała Iga czyta z mamą o piratach i innych łobuziakach :-)


Redakcja poleca: Wybieramy plecak dla przedszkolaka - film
Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę, kupując pierwszy plecak dla dziecka. Zobacz te najładniejsze i najbardziej praktyczne! Poznaj kontrowersyjne plecaki ze smyczą i dokonaj najlepszego wyboru plecaka dla twojego dziecka.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Popularne tematy