Przedszkolak - październik/listopad 2007

Ważne rozmowy

Dziewczyny płaczą, bo skończyło się już lato... Nucę tę piosenkę, gdy ostatnie wspomnienie wakacji blednie, wokół coraz szarzej, nic, tylko czekać Bożego Narodzenia. Ale przed nami inne jeszcze ważne daty. Dzień Wszystkich Świętych...
W zeszłym roku odeszła bliska mi osoba. Zastanawiałam się, czy zabrać córeczkę na pogrzeb. Czy to nie za silne przeżycie? Moja koleżanka, psycholog, przekonywała: weź ją! Tak zrobiłam. I... chyba dobrze. Rozmawiałyśmy z Helenką o odchodzeniu, lęku przed śmiercią. Hela rysowała groby z wieńcami kwiatów – to, co zajmowało jej główkę i emocje...
Bo to tylko tak nam się wydaje, że maluchom otoczonym dobrobytem, dopieszczonym, wychowanym w świecie, gdzie wszystko można kupić, nie towarzyszą egzystencjalne lęki. Kilkulatki boją się, że mama i tata umrą, pytają, czy ich samych też nie będzie. A my... Czasem zbywamy półsłówkiem, prosimy, by malec nie myślał o głupotach. Nie wiemy, jak się
zachować. Postanowiliśmy więc tej jesieni zająć się tym tematem. Niech nasz artykuł stanie się dla ciebie małym przewodnikiem po wielkich i ważnych tematach, które porusza twoja mądra pociecha.

Monika Krawiecka - redaktor prowadząca


"Przedszkolak" październik-listopad 2007

EDUKACJA
Dlaczego tak dziwnie się zachowuje?
Dziecko w przedszkolu odmawia jedzenia, mówi, że nikt tam się z nim nie bawi, albo nic nie chce opowiadać, urządza rano histerię, mimo że od przedszkolnego debiutu minęło już sporo czasu... Kiedy się martwić, a kiedy odpuścić?

A miało być inaczej...
Doświadczony tata opowiada, jak chciał poprawić przedszkole. Czy mu się udało? I czy ty też możesz coś zdziałać, gdy nie wszystko ci się podoba? Koniecznie przeczytaj!

ZDROWIE
Skąd te problemy ze skórą?
Swędzi? Jest zaczerwieniona i podrażniona? A może przesuszona? Przyczyny takich kłopotów bywają rozmaite. Trzeba najpierw je wytropić, żeby skutecznie pomóc dziecku.

Czas na spanie
To jest wyzwanie! Bo albo nie chce się wieczorem kłaść, albo wydaje ci się, że za wcześnie rezygnuje z drzemki w dzień... Więc jak to z tym snem jest? Ile go twoje dziecko potrzebuje? Jak o jego zdrowy sen zadbać?

Czy wiesz, że to wesz?
Wszawica zdarza się wśród przedszkolaków. Sprawdź, jak pokonać tego nieprzyjemnego wroga.

ŻYWIENIE
Cukier nie krzepi

A czasem wręcz szkodzi. Jest go niestety mnóstwo w najrozmaitszych produktach, nawet tam, gdzie nigdy byś się nie spodziewała. Więc miej się na baczności!

PSYCHOLOGIA
Rozmowy o odchodzeniu
Przedszkolaki zadają trudne pytania – dopytują się o starość, przemijanie. Nie trzeba takich rozmów unikać. Nasz psycholog podpowiada, jak sobie z niełatwymi tematami poradzić.

RAPORT
Komputerowe dzieciaki
Piszemy o zaletach komputera dla malucha, a także polecamy rozwijające i ciekawe gry dla kilkulatków. Sprawdziliśmy je!

TEMATY Z OKŁADKI
Lewa rączka naj...

Dlaczego niektóre dzieci wolą lewą rączkę? O czym pamiętać, gdy masz takiego malca? Możesz mu pomóc w nauce rysowania, pisania, wycinania.

Instrukcja obsługi grypy
Co roku jest to samo – gazety straszą wybuchem epidemii, jedni lekarze każą szczepić, inni są bardziej sceptyczni. I w końcu nie wiadomo, co robić i jak się z grypą obchodzić. Odpowiedzi szukaj w naszym artykule.

Rzeka mleka
Wydaje ci się, że mleko w sklepach różni się tylko nazwą? Skąd! Jest mleko z dodatkiem wapnia i wit. D, wzbogacone kwasami omega-3 i od ekologicznych krów, smakowe, UHT i pasteryzowane. Sprawdź, które warto kupować.

Nie będę jeść i już!
Jak długo już męczysz się z kiepskim apetytem, wybrzydzaniem i humorami malucha? Pora z tym skończyć. Pomoże ci w tym nasz plan działania.

Trudne słowo: dyscyplina
Czy da się wychować kilkulatka bez stresów? Nie! Dziecko musi poznawać pewne zasady, mieć stawiane ograniczenia, uczyć się ponoszenia konsekwencji swoich zachowań. Dzięki temu będzie szczęśliwsze.

EKSTRA
32 propozycje na zabawy w domu
Oryginalne pomysły dla ruchliwych brzdąców, małych kucharzy, przyszłych matematyków i artystów.
I wiele, wiele innych. Na pewno nie będziecie się nudzić! Nawet w najbardziej ponury listopadowy dzień...
Redakcja poleca: Jak zrobić puchar z papieru: prezent dla taty od dziecka
Jak zrobić puchar z papieru? Nie jest to wcale aż takie trudne, a przecież taki puchar należy się każdemu rodzicowi za trud i serce, jakie wkłada w wychowanie dziecka! Obejrzyj wideo i zrób z maluchem własnoręczny upominek, który rozczuli niejednego tatę.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Popularne tematy