Przedszkolak - sierpień/wrzesień 2007

Żeby początek był udany

Jeszcze trwają wakacje, a my zaczynamy już pisać o przedszkolu. Tak, tak, właśnie teraz czas zacząć przygotowania. Wiem, jak to jest. Moja córeczka ma pięć lat – to już przedszkolak pełną... buzią. A i ja jestem spokojniejsza, mam doświadczenie. Ale kilka lat temu, gdy „debiutował” w przedszkolu mój syn, byłam skołowana. Przed rozpoczęciem roku zadzwoniłam do przedszkola z pytaniem, co mam właściwie robić. Kiedy przyprowadzić dziecko, co przynieść, jak rano się zachować... Nie wiedziałam nic! I czułam się jak przed ogromnie ważnym egzaminem. Każdym nerwem wyczuwałam stres Stasia, bałam się, jak się odnajdzie w grupie kolegów, czy polubi nowe otoczenie. A jeśli będzie płakał i tęsknił?

Rozstanie z mamą zawsze jest trudne. Warto do niego przygotować i siebie, i dziecko. Na str. 12 przewodnik: jak ułatwić malcowi start w przedszkolu? A wszystkim mamom małych panienek polecam artykuł „Córeczko, bądź niegrzeczna!”. Niegrzeczna?! Ano właśnie... Czy na pewno wiesz, co robić (i czego unikać), żeby wychować dziewczynkę na niezależną i mądrą kobietę? Koniecznie przeczytaj! Wszystkie przecież pragniemy dla naszych kochanych i cudownych córeczek prawdziwego szczęścia...

Monika Krawiecka - redaktor prowadząca


"Przedszkolak" sierpień–wrzesień 2007

EDUKACJA
8 rzeczy, które trzylatek powinien umieć (ale czy na pewno musi?)
Nie dość, że jesteś przejęta startem Twojego malucha w przedszkolu, to jeszcze mnóstwo osób przestrzega Cię, że każdy przedszkolak musi umieć samodzielnie jeść, potrafić bawić się z innymi dziećmi, nie może używać pieluch... Ile w tych opiniach prawdy i co naprawdę maluch musi umieć, przekonaj się sama.

ZDROWIE
Jedzonko na zdrowie
Odporność malca można podnosić nie tylko wyjazdami nad morze albo w góry. Dobrym sposobem jest także odpowiednie jedzenie. Odpowiednie, czyli jakie? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule.

Alergia na... pluszaki?
Czy to w ogóle możliwe? Owszem, jeśli dziecko jest uczulone na roztocza kurzu domowego. Te małe żyjątka są dosłownie wszędzie, także w zabawkach. Alergię na kurz można jednak złagodzić.

Bezpiecznej drogi
Aby spędzić z malcem cudowne wakacje w pięknym miejscu, musicie tam najpierw dojechać (samochodem, autokarem, pociągiem) albo dolecieć samolotem. Taka podróż musi być przede wszystkim bezpieczna i wygodna. Dobrze, gdy jest też miła, czyli ciekawa i niestresująca (dla was i dziecka).

ŻYWIENIE
Dobre pomysły na śniadanie
To dla dziecka (jak i dla dorosłego) najważniejszy posiłek. Powinien dawać energię na początek nowego dnia, być urozmaicony, no i oczywiście smaczny. Zatem...

To lubi mózg
Czy istnieje coś takiego, jak dieta na inteligencję? Oczywiście! Są bowiem dania, które pomagają malcowi uczyć się i rozwijać. Koniecznie zatem sprawdź jakie.

PSYCHOLOGIA
Córeczko, bądź niegrzeczna!
Tak, tak, dobrze przeczytałaś. Koniec z ciągłym upominaniem córki, że dziewczynce coś nie wypada zrobić, że prawdziwa dama tak się nie zachowuje! Powód? Sprawdź sama.

TEMATY Z OKŁADKI
Hej ho, do przedszkola by się szło!
Co możesz zrobić jeszcze w sierpniu, by we wrześniu dziecko z uśmiechem stało się przedszkolakiem? Jak przygotować małego debiutanta? Sprawdź koniecznie.

Przegląd zajęć dodatkowych
Jest ich naprawdę sporo. Na jedne możesz zapisać malca w przedszkolu, inne są organizowane przez kluby sportowe czy domy kultury. Tylko co wybrać?

Powiedz: żaba, szafa, król
Maluchy przekręcają różne słowa, nie wymawiają „r”. Czasem brzmi to uroczo, ale może oznaczać kłopoty. Na co zwracać uwagę, jak ćwiczyć język smyka, kiedy pójść do specjalisty – podpowiada doświadczony logopeda.

Oceniamy pieczywo
Nie tylko kajzerki i biały chleb, ale także ciabattę, pumpernikiel, graham, pieczywo tostowe czy chrupkie.

Sposoby na kłótliwe rodzeństwo
Niby wiesz, że kto się czubi, ten się lubi, ale są pewne granice! Ile można słuchać w domu krzyków swoich zwaśnionych smyków! A może zamiast słuchać, coś zrobisz...

EKSTRA
39 rzeczy potrzebnych przedszkolakowi
Na dobry debiut, do nauki, zabawy, biegania i... spania. To absolutny niezbędnik każdej mamy małego przedszkolaka. Przeczytaj i zachowaj. Już wkrótce czekają Cię zakupy.��
Redakcja poleca: Kiedy zrobić test ciążowy najwcześniej?
Na pytanie, kiedy zrobić test ciążowy najwcześniej, nie ma jednoznacznej odpowiedzi – choć testy można robić już 10 dni po zapłodnieniu, to nawet pozytywny wynik nie będzie oznaczać, że ciąża przetrwa parę kolejnych dni. Aby wiarygodnie potwierdzić ciążę, trzeba wstrzymać się nawet dłużej niż 2 tygodnie od zapłodnienia.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Popularne tematy