
Są pewne umiejętności, które przysparzają dziecku trudności, np. wiązanie butów, w pełni samodzielne korzystanie z toalety, czy liczenie do 10. Rodzice mają pełne prawo zastanawiać się, a nawet niepokoić, czy ich dziecko prawidłowo się rozwija albo zwyczajnie mieć dosyć robienia za dziecko rzeczy, które - ich zdaniem - wcale nie są dla niego za trudne.
Jednak lepiej nie porównywać własnego dziecka z rówieśnikami tylko na podstawie wyrywkowych (może naciąganych?) informacji z mediów społecznościowych. To tak, jakbyś próbowała się zdiagnozować za pomocą dra Google’a. Wynik rzadko kiedy jest prawidłowy i nieprzerażający.
Dzieci rozwijają się we własnym tempie, a to znaczy, że niektórych rzeczy uczą się szybciej niż inne maluchy, a niektórych wolniej. Gdyby zrobić sondę wśród matek i ojców, okazałoby się, że każde dziecko ma jakąś swoją „zagwozdkę”, nad którą pracuje miesiącami. Jedno nie umie odkręcić pasty do zębów, drugie boi się drabiny, a jeszcze inne wciąż nie potrafi zapamiętać numeru własnego domu. Tak bywa. Dopóki dziecko nie odstaje drastycznie od grupy, nie ma się czym martwić.
Co dziecko powinno umieć, zanim skończy 5 lat
Jeśli mimo to masz wątpliwości, które zadania są naprawdę na miarę 5-latka, podpowiadamy:
- Poprawne używanie sztućców i jedzenie bez brudzenia wszystkiego wokół - dziecko nie musi jeszcze umieć pokroić sobie grubego steka, ale zjedzenie kotleta mielonego czy zupy powinno mieć już opanowane.
- Korzystanie z toalety i używanie papieru toaletowego, gdy skończy - dzieci potrafią długo wzbraniać się przed wycieraniem sobie pupy; czasami bierze się to z lęku, że nie wytrą do czysta i mama będzie się złościć o pobrudzoną bieliznę.
- Dmuchanie nosa - katary są na porządku dziennym w przedszkolu, dlatego to naprawdę ważna umiejętność.
- Samodzielne ubieranie się, łącznie ze skarpetkami - nie mamy tu na myśli skomplikowanych strojów z zapinanych na maleńkie haftki, tylko naciągnięcie bawełnianych dresów i nałożenie koszulki, zapięcie kurtki itp.
- Zapinanie guzików i suwaka - jak wyżej.
- Samodzielne zakładanie butów na właściwą nogę - to nie jest fizyka kwantowa; do wyboru jest tylko lewa i prawa noga; wiązanie sznurówek nie jest obowiązkowe, a z zapięciem rzepów radzą sobie już młodsze dzieci.
- Mycie buzi i zębów, łącznie z wyciśnięciem pasty do zębów na szczoteczkę - to podstawowa higiena i dziecko w tym wieku powinno już wiedzieć, że nie chodzi się z brudną buzią i że o zęby trzeba dbać.
- Używanie kurków w kranie i regulowanie temperatury wody - gdy kąpiel jest za zimna lub za gorąca, naucz dziecko, jak może sobie z tym poradzić.
- Nawiązywanie kontaktów z innymi dziećmi i dzielenie się - dziecko nie musi mieć od razu paczki najlepszych przyjaciół, ale przynajmniej jednego kolegę, którego lubi; powinno też rozumieć zasadę korzystania z zabawek i sprzętów na placu zabaw „raz ty, raz ja”.
- Wybranie numeru alarmowego 112 - dzieci uczą się tego w przedszkolu, w domu możecie przećwiczyć na twoim telefonie (bez łączenia się z pogotowiem czy strażą pożarną).
Czytaj też: