mądre dziecko
fotolia.com
Przedszkolak

Co twoje dziecko powinno umieć, zanim skończy 5 lat?

Wychowywanie dzieci w erze social media jest trudne. Już chciałaś świętować, że twoje dziecko nauczyło się poprawnie wymawiać słowo „przedszkole”, gdy koleżanka na Facebooku pochwaliła się, że jej 5-latek przeczytał dzieła wszystkie Hemingwaya? Mądrzy rodzice nie porównują, ale…

Są pewne umiejętności, które przysparzają dziecku trudności, np. wiązanie butów, w pełni samodzielne korzystanie z toalety, czy liczenie do 10. Rodzice mają pełne prawo zastanawiać się, a nawet niepokoić, czy ich dziecko prawidłowo się rozwija albo zwyczajnie mieć dosyć robienia za dziecko rzeczy, które - ich zdaniem - wcale nie są dla niego za trudne. 

 

Jednak lepiej nie porównywać własnego dziecka z rówieśnikami tylko na podstawie wyrywkowych (może naciąganych?) informacji z mediów społecznościowych. To tak, jakbyś próbowała się zdiagnozować za pomocą dra Google’a. Wynik rzadko kiedy jest prawidłowy i nieprzerażający. 

 

Dzieci rozwijają się we własnym tempie, a to znaczy, że niektórych rzeczy uczą się szybciej niż inne maluchy, a niektórych wolniej. Gdyby zrobić sondę wśród matek i ojców, okazałoby się, że każde dziecko ma jakąś swoją „zagwozdkę”, nad którą pracuje miesiącami. Jedno nie umie odkręcić pasty do zębów, drugie boi się drabiny, a jeszcze inne wciąż nie potrafi zapamiętać numeru własnego domu. Tak bywa. Dopóki dziecko nie odstaje drastycznie od grupy, nie ma się czym martwić. 

Co dziecko powinno umieć, zanim skończy 5 lat


Jeśli mimo to masz wątpliwości, które zadania są naprawdę na miarę 5-latka, podpowiadamy:

 

  1. Poprawne używanie sztućców i jedzenie bez brudzenia wszystkiego wokół - dziecko nie musi jeszcze umieć pokroić sobie grubego steka, ale zjedzenie kotleta mielonego czy zupy powinno mieć już opanowane.
  2. Korzystanie z toalety i używanie papieru toaletowego, gdy skończy - dzieci potrafią długo wzbraniać się przed wycieraniem sobie pupy; czasami bierze się to z lęku, że nie wytrą do czysta i mama będzie się złościć o pobrudzoną bieliznę. 
  3. Dmuchanie nosa - katary są na porządku dziennym w przedszkolu, dlatego to naprawdę ważna umiejętność.
  4. Samodzielne ubieranie się, łącznie ze skarpetkami - nie mamy tu na myśli skomplikowanych strojów z zapinanych na maleńkie haftki, tylko naciągnięcie bawełnianych dresów i nałożenie koszulki, zapięcie kurtki itp.
  5. Zapinanie guzików i suwaka - jak wyżej. 
  6. Samodzielne zakładanie butów na właściwą nogę - to nie jest fizyka kwantowa; do wyboru jest tylko lewa i prawa noga; wiązanie sznurówek nie jest obowiązkowe, a z zapięciem rzepów radzą sobie już młodsze dzieci.
  7. Mycie buzi i zębów, łącznie z wyciśnięciem pasty do zębów na szczoteczkę - to podstawowa higiena i dziecko w tym wieku powinno już wiedzieć, że nie chodzi się z brudną buzią i że o zęby trzeba dbać.
  8. Używanie kurków w kranie i regulowanie temperatury wody - gdy kąpiel jest za zimna lub za gorąca, naucz dziecko, jak może sobie z tym poradzić. 
  9. Nawiązywanie kontaktów z innymi dziećmi i dzielenie się - dziecko nie musi mieć od razu paczki najlepszych przyjaciół, ale przynajmniej jednego kolegę, którego lubi; powinno też rozumieć zasadę korzystania z zabawek i sprzętów na placu zabaw „raz ty, raz ja”.
  10. Wybranie numeru alarmowego 112 - dzieci uczą się tego w przedszkolu, w domu możecie przećwiczyć na twoim telefonie (bez łączenia się z pogotowiem czy strażą pożarną). 

 


Czytaj też:

 

Cytaty o tacie – 17 wzruszających, mądrych i śmiesznych złotych myśli na Dzień Ojca [WIDEO]

newborn
fotolia.com
Noworodek
10 fascynujących faktów o noworodkach
Noworodek płacze i śpi - to popularny pogląd na temat maleńkich dzieci. Tak naprawdę noworodki to dowód na nieskończoną mądrość natury. Dowiedz się, czym mogą cię zaskoczyć!

1. Noworodki nie mają rzepek kolanowych W każdym razie nie takie, jak starsze dzieci czy dorośli. Pod skórą mają chrząstkę, która wygląda, jak miniaturowa rzepka. Ale nie martw się, właściwe rzepki uformują się z czasem.  2.  li.li1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 11.0px Helvetica; -webkit-text-stroke: #000000} span.s1 {font: 12.0px Helvetica; -webkit-text-stroke: 0px #000000} span.s2 {font-kerning: none} ol.ol1 {list-style-type: decimal} Noworodkom zdarza się przestać oddychać, gdy śpią. Trwa to tylko parę chwil i jest całkowicie normalne. Jest na to specjalna nazwa - oddychanie okresowe. Stresujące dla rodziców przerwy w oddychaniu biorą się stąd, że noworodek oddycha znacznie szybciej niż małe dziecko czy dorosły. Po serii szybkich oddechów robi sobie coś w rodzaju odpoczynku. Z tego też z czasem wyrośnie 3.  Noworodki nie widzą dalej niż na odległość 30 cm. Tyle im wystarcza, żeby zobaczyć twarz mamy lub taty. Z czasem wzrok im się wyostrza i ok. 1. roku życia ich widzenie nie różni się specjalnie od widzenia osoby dorosłej. li.li1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 11.0px Helvetica; -webkit-text-stroke: #000000} span.s1 {font: 12.0px Helvetica; -webkit-text-stroke: 0px #000000} span.s2 {font-kerning: none} ol.ol1 {list-style-type: decimal} 4. Noworodki nie potrzebują wody aż do 6. miesiąca życia! Do tego czasu za całe nawodnienie wystarcza im mleko - z piersi lub butelki. ​ 5.  li.li1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 11.0px Helvetica; -webkit-text-stroke: #000000} span.s1 {font: 12.0px Helvetica; -webkit-text-stroke: 0px #000000} span.s2 {font-kerning: none} ol.ol1 {list-style-type: decimal} Noworodki nie przepadają za solą. Co więcej, do ok. 4. miesiąca życia nie potrafią rozpoznać jej smaku. Na szczęście, nie jest im ona do niczego potrzebna na tym etapie życia....

dziecko mało mówi
fotolia.com
Rozwój dziecka
Moje dziecko mało mówi
Po 12. miesiącu życia rodzice spodziewają się, że dziecko zacznie mówić. Gdy dziecko wypowiada mało słów, mogą być zaniepokojeni. Sprawdź, kiedy powolny rozwój mowy to powód do zmartwień, a kiedy normalny stan rzeczy.

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 11.0px Helvetica; -webkit-text-stroke: #000000} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 11.0px Helvetica; -webkit-text-stroke: #000000; min-height: 13.0px} li.li1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 11.0px Helvetica; -webkit-text-stroke: #000000} span.s1 {font-kerning: none} span.s2 {font: 12.0px Helvetica} Jeśli dziecko po 12. miesiącu życia nie wypowiedziało jeszcze pierwszego słowa, przede wszystkim upewnij się, czy dobrze słyszy. Zaburzenia słuchu to najczęstsza przyczyna powolnego rozwoju mowy. Wcześnie wykryte, łatwiej skorygować. Najprostszy test słuchu, który mogą przeprowadzić rodzice to obserwacja, czy dziecko reaguje na dźwięki. Udaj się do laryngologa, jeśli: dziecko nie reaguje na swoje imię lub polecenia wypowiadane do niego dziecko nie odwraca główki w kierunku źródła dźwięku nie reaguje na głośne dźwięki w pobliżu nie interesuje się historyjkami, które mu opowiadasz ani książeczkami, które mu czytasz nie powtarza po Tobie sylab, nie próbuje z Tobą rozmawiać (po swojemu) nie gaworzy Mów do mnie, mamo Jeżeli masz już pewność, że dziecko dobrze słyszy, możesz stymulować jego rozwój mowy. Nie chodzi o to, aby je ‚popędzać’. Raczej wspomóc naturalną umiejętność, która i tak by się rozwinęła. Dobrze, aby dziecko potrafiło się komunikować, zanim pójdzie do przedszkola . Większość 3-latków potrafi wypowiadać proste zdania, a niektóre posługują się już piękną polszczyzną. Dzieci, które mają z tym trudności, często czują się wykluczone. Bywa, że z tego powodu zaczynają zachowywać się agresywnie. Mogą też stawiać opór przed chodzeniem do przedszkola.  Jak stymulować rozwój mowy Zapomnij o edukacyjnych płytach i bajkach. Mowa to żywy organizm i dziecko musi ją ćwiczyć z żywym człowiekiem. Czyli z Tobą,...

Jamie Oliver
ONS
Aktualności
Szokujący eksperyment Jamiego Olivera: dzieci nie wiedzą, co to jest pomidor?
Słynny brytyjski kucharz w 1 minutę dowiódł, że amerykańskie dzieci nie mają pojęcia o prawdziwym jedzeniu. Nas też to czeka?

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 11.0px Helvetica; -webkit-text-stroke: #000000} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 11.0px Helvetica; -webkit-text-stroke: #000000; min-height: 13.0px} span.s1 {font-kerning: none} Jamie Oliver nagrał nowy cykl programów pt. "Jamie Oliver’s Food Revolution". I bardzo dobrze, bo w materiale promocyjnym przeprowadził eksperyment, którego wyniki są wstrząsające. 6-letnim dzieciom z 1. klasy podstawówki pokazał popularne świeże warzywa i poprosił, żeby dzieci je nazwały. Nie znały żadnego! Oliver najpierw wziął do ręki pomidory i zapytał „kto wie, co to jest?”. Padały odpowiedzi: „ziemniaki” oraz „nie wiem”. Za to na pytanie, czy wiedzą, co to jest keczup pomidorowy, wszystkie dzieci podniosły ręce do góry.  Dzieci nie znają warzyw Z kalafiorem, burakami, bakłażanem i ziemniakami dzieciom nie poszło lepiej. Nie rozpoznały żadnego z warzyw! Dziewczynki zgadywały, że buraki to cebula lub seler. Chłopcy pomylili bakłażana z gruszką. Dzieci naprawdę wyglądały, jakby pierwszy raz w życiu widziały świeże warzywa .  Wyniki tego testu były szokujące - mówi Oliver - błyskawicznie dotarło do mnie, że te dzieci nie mają pojęcia, skąd się bierze jedzenie.  Internauci mają wątpliwości, czy pokazana scenka jest prawdziwa, ponieważ taki poziom niewiedzy jest nieprawdopodobny u 6-letnich dzieci. Producenci zaznaczają jednak, że program nagrano w Huntington, nazywanym najbardziej niezdrowym miastem Ameryki, w którym połowa dorosłych mieszkańców jest otyła. Zobaczcie sami:   Czytaj też: Warzywa sezonowe w diecie dziecka Jedzenie wczesną wiosną

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz