dlaczego, dziecko, się, moczy, moczenie, nocne
Przedszkolak

Co robić (a czego nie), gdy czterolatek siusia w nocy do łóżka?

Czterolatek moczy się w nocy? Nie rób mu wyrzutów, bo nie ma na to wpływu. Sprawdź, jak mu pomóc.

Jeśli  czterolatek siusia w nocy do łóżka, nie rób  mu wymówek, ani tym bardziej nie krzycz, nie karz go,  nie ośmieszaj, nie rób z tego tematu numer 1. To nie rozwiąże problemu.  Spróbuj mu pomóc. 

Dlaczego czterolatek siusia do łóżka?

Niemowlęta i małe dzieci bezwiednie siusiają podczas snu i jest to zupełnie naturalne. Do spania bez pieluszek są gotowe na ogół dopiero trzylatki, jednak każde dziecko jest inne: jedno uczy się kontrolować pęcherz w ciągu nocy wcześniej, a inne później (przeważnie chłopcy potrzebują nieco więcej czasu niż dziewczynki). Stąd siusiające do łóżka czterolatki.
Jednak uwaga: to niestety nie zawsze samo mija, a za siusianiem w nocy do łóżka może kryć się jakiś problem ze zdrowiem. Dlatego lepiej to wyjaśnić u lekarza.

Zobacz także: Co robić, gdy czterolatek nie mówi?


Czterolatek siusia do łóżka - kiedy do lekarza?

Jeśli twoje dziecko ma 4 lata i więcej mokrych nocy niż suchych albo siusia do łóżka, choć wcześniej nie robiło tego przez co najmniej pół roku, idź z nim do lekarza, bo w grę może wchodzić dolegliwość nazywana moczeniem nocnym. 

Dziecka, który ma taki problem, nie można zostawić samemu sobie, bo z czasem do kłopotów z mokrym łóżkiem dołączą kolejne: wstyd, poczucie winy, kłopoty z rówieśnikami i  z nocowaniem poza domem. 

Szybka diagnoza i rozpoczęcie leczenia są ważne również dlatego, że w niektórych przypadkach pozwalają zapobiec trwałemu uszkodzeniu pęcherza i nerek. 

Podstawowe typy moczenia nocnego

Specjaliści rozróżniają 2 podstawowe typy moczenia nocnego:

  • Jednoobjawowe moczenie nocne, które  diagnozuje się wówczas, jeśli dziecko siusia do łóżka, choć nie popuszcza w dzień i  jest zupełnie zdrowe  (np. nie ma infekcji układu moczowego).   Jego przyczyną może być m.in.  niedobór wazopresyny - hormonu, odpowiedzialnego za zagęszczanie (a tym samym zmniejszanie objętości) moczu w ciągu nocy. 
  • Niejednoobjwowe moczenie nocne, które diagnozuje się wtedy, jeśli dziecko siusia do łóżka po co najmniej półrocznej przerwie lub ma kłopoty z siusianiem także w ciągu dnia (np. popuszcza, siusia często, ale po odrobinie, nie potrafi „trzymać” i musi wysiusiać się natychmiast, gdy tylko poczuje taką potrzebę). Jego przyczyną mogą być m.in. zakażenie układu moczowego lub jego wada, problemy z układem nerwowym, alergia albo nawet uporczywe zaparcia.

Diagnoza

Zacznij od wizyty u pediatry, który w razie potrzeby skieruje malca do innych specjalistów, np. nefrologa, urologa, rzadziej do neurologa, chirurga lub (jeśli problem ma podłoże emocjonalne) do psychologa. 
Czeka was:

  • Wywiad. Lekarz zada ci wiele pytań. Zapyta m.in. jak często maluch siusia w nocy do łóżka i czy robi to „od zawsze” czy też zaczął je moczyć po dłuższej przerwie? Czy ktoś w rodzinie miał podobny problem? Jak malec radzi sobie z siusianiem w ciągu dnia? Czy zdarza mu się popuszczać? Czy chorował na zakażenia układu moczowego? Czy ma kłopoty  zaparciami? Jak często i o jakich porach pije? Jak często chodzi do toalety? 
  • Badanie.  Pediatra oceni rozwój malca oraz jego stan neurologiczny (w tym czucie w okolicy krocza), a także zbada ujście zewnętrznej cewki moczowej oraz okolicę krzyżowo-ogonową.
  • Badanie laboratoryjne. Malec dostanie skierowanie na kilkakrotne badanie moczu, który trzeba będzie pobierać także w nocy.
  • USG nerek i pęcherza. Podczas badania lekarz sprawdzi m.in. czy po siusianiu w pęcherzu nie zalegają resztki moczu. 

Leczenie moczenia nocnego

Sposób leczenia czterolatka, u którego zdiagnozowano moczenie nocne,  zależy od przyczyny problemu.
Zazwyczaj w grę wchodzi:

  • Zmiana zwyczajów związanych z porami i ilością picia  oraz  z  wizytami w toalecie. Jeśli np. dziecko siusia w nocy do łóżka, bo ma za mały pęcherz,  poprzez zmianę nawyków stopniowo nauczy się je siusiać rzadziej. Ważne jest także to, by pozbyć się ewentualnych zaparć i uregulować pory wypróżnień.
  • Farmakoterapia.  Np. przy zakażeniu układu moczowego podaje się antybiotyk, a przy niedoborze wazopresyny lek,  który ją zastępuje.
  • Alarm nocny. Nie wszyscy psychologowie mają o nim dobre zdanie: uważają, że alarm, który włącza się w nocy, gdy dziecko zaczyna siusiać, dodatkowo je stresuje. Lekarze podkreślają jednak skuteczność takiego rozwiązania. 

Zobacz także: Encyklopedia zdrowia dziecka
 

Chcesz, by dziecko ładnie pisało? Kup mu pióro

moczenie nocne
Fotolia
Sen
Siusia w łóżko? Nie zawstydzaj dziecka, tylko je lecz – radzą eksperci!
Pięciolatek siusia w łóżko? To poważniejsza sprawa niż myślisz. Przyczyny moczenia nocnego są różne: od niedoboru hormonów po zaburzenia neurologiczne.

Aż 300 tysięcy dzieci w Polsce powyżej 5. roku życia ma problem z moczeniem nocnym . Skala zjawiska jest bardzo duża. Według statystyk, dostępnych na Suchyporanek.pl  problem siusiania w łóżko dotyczy około 15–20 procent pięciolatków , co dziesiątego siedmiolatka i nawet 8 procent dziewięciolatków.  Według dr n. med. Michała Maternika z Kliniki Pediatrii, Nefrologii i Nadciśnienia Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, moczenie nocne (nazwa medyczna to endureza) to drugie, po schorzeniach układu oddechowego, przewlekłe schorzenie u dzieci. Moczy się ze stresu? To mit! Wbrew opiniom wielu rodziców – i niestety także wbrew temu co mówi wielu lekarzy –  moczenie nocne nie ma podłoża psychologicznego. Najogólniej rzecz biorąc, główną przyczyną moczenia nocnego jest za mała objętość pęcherza w stosunku do ilości produkowanego przez organizm dziecka moczu:  – Albo za dużo jest produkowanego moczu, albo za mały jest pęcherz i ta równowaga jest zachwiana – mówi Karina Felberg, urolog dziecięcy. Nadmierna produkcja moczu wieczorem i w nocy może być spowodowana np. tym, że po prostu dziecko za dużo pije zanim pójdzie spać (albo też w ciągu całego dnia) albo tym, że dziecko pije za dużo płynów moczopędnych, czyli np. napojów gazowanych, ale też – uwagą – mleka. Inną przyczyną, już poważniejszą, jest niedobór hormonu: wazopresyny, wyjaśnia urolog.  Uwaga! Zaburzenia komunikacji na linii pęcherz-mózg – Jeszcze jedna, bardzo ważna przyczyna moczenia nocnego to zmniejszony próg pobudliwości, czyli to, że dziecko podczas snu nie odbiera sygnałów ze swojego pęcherza – wyjaśnia urolog, Karina Felberg i dodaje: – Przyczyn takiego zmniejszonego progu pobudliwości jest bardzo wiele: wszystkie zaburzenia snu, problemy z oddychaniem u dziecka, np....

dlaczego, dziecko, się, moczy, moczenie, nocne
Sen
Dlaczego dziecko moczy się w nocy? Prawdy i mity o moczeniu nocnym
Czy to choroba, czy po prostu dziecko jeszcze nie dorosło do przespania nocy na sucho? Wysadzać je nocą czy zakładać mu pieluchę? A może nie podawać mu wieczorem picia?

Czteroletnie dziecko nie pozwala już założyć sobie pieluszki (nie jest przecież dzidziusiem!), a potem wstydzi się, że jego łóżko znów jest mokre. Ty masz dość ciągłego zmieniania piżamy i prześcieradła, suszenia materaca… Kiedy to wreszcie się skończy? Rodzice często krępują się przyznać, że ich dziecko siusia do łóżk a. Nie wiedzą, jak mu pomóc. Czy iść do lekarza? A może do psychologa, bo podobno winny jest stres i kłopoty rodzinne? Wokół nocnego moczenia narosło wiele mitów. Co jest prawdą? Trzylatek powinien przespać noc lub obudzić się, gdy chce siusiu. Nieprawda. Kontrolowanie oddawania moczu jest dla malca trudnym zadaniem. Najpierw uczy się tego w dzień, dopiero potem w nocy. W przypadku dziewczynek o moczeniu nocnym można mówić, jeśli siusiają do łóżka po skończeniu pięciu lat, w przypadku chłopców – sześciu (opanowują tę umiejętność później).   Do lekarza z moczącym się dzieckiem trzeba pójść dopiero wówczas, gdy skończy pięć lat. Nieprawda. To zdecydowanie za późno. Czekając tak długo, możesz opóźnić zdiagnozowanie wad układu moczowego (ich jedynym objawem bywa siusianie w nocy) i skuteczne leczenie. Do pediatry warto iść już z czterolatkiem , który ma w tygodniu więcej nocy mokrych niż suchych. Wizyta u lekarza jest konieczna, jeśli dziecko również w dzień popuszcza siusiu, od czasu do czasu miewa podwyższoną temperaturę (i nie towarzyszy temu infekcja dróg oddechowych) – powodem może być ukryta wada układu moczowego albo jego zakażenie.     Badania są nieprzyjemne, lepiej malca na to nie narażać. Nieprawda. Pediatra zaleci wykonanie badania moczu (ogólne plus posiew) oraz USG jamy brzusznej. Są bezbolesne. Jeśli wyniki będą prawidłowe, oznacza to, że dziecko nie ma wady anatomicznej układu moczowego ani zakażenia. Przyczyną...

czy, moczenie, nocne, mona, wyleczyć, dziecko
Zdrowie
Czy moczenie nocne u kilkulatka można wyleczyć?
Co robić, by pomóc kilkuletniemu dziecku, by przestało się moczyć? Jak znaleźć przyczynę nocnego moczenia u kilkulatka? Odpowiada pediatra Andrzej Malinowski

Mój 7-letni synek ciągle się moczy, co noc prześcieradło jest mokre, nie pomagają ani groźby, ani prezenty. Wyniki badania moczu są dobre i lekarz stwierdził, że to rodzinne. Mój brat moczył się w nocy do 18. roku życia, a potem samo przeszło.  Alina z Grudziądza Moczenia nocnego u dziecka nie wolno ignorować AM: W nocy moczy się przeciętnie 2-3 dzieci z jednej klasy podstawówki. Nieleczone moczenie nocne powoduje u dziecka stres. Stałe jego ukrywanie może spowodować nerwicę. Moczące się dzieci nie chcą wyjeżdżać na kolonie, wycieczki szkolne i tzw. zielone szkoły. Rozwija się u nich poczucie winy i kompleks niższości. Nie można lekceważyć moczenia nocnego u dziecka. Każdy przypadek trzeba rozpatrzyć indywidualnie i ustalić przyczynę. Nie można z tym czekać! Ma Pani przykład w swojej rodzinie. Wczesne rozpoczęcie leczenia uwalnia dziecko od koszmaru mokrego łóżka i przywraca normalne funkcjonowanie. Przyczyny nocnego moczenia u kilkulatka AM:  Aby znaleźć przyczynę moczenia, należy wykonać szereg badań diagnostycznych. Najpierw wykonuje się ogólne badanie moczu . USG układu moczowego wykonuje się po obfitym napojeniu dziecka, następnie bada się pęcherz po oddaniu moczu, by sprawdzić, czy nie występuje jego zaleganie. Czasami wykonuje się badanie rentgenowskie odcinka lędźwiowego, by wykluczyć drobną wrodzoną wadę kręgosłupa. Zazwyczaj potrzebne jest bardziej specjalistyczne badanie mięśni pęcherza moczowego, tzw. badanie urodynamiczne wykonane za pomocą specjalnego komputera. Radzę poprosić pediatrę o skierowanie na konsultację do neurologa dziecięcego, który, w razie potrzeby, pokieruje dalszym leczeniem. Czasami sukces można osiągnąć już po 3 miesiącach. W takim leczeniu stosuje się środki farmakologiczne, nie ziołowe. Pomocna bywa też psychoterapia . Zobacz też : Czy wiesz, że moczenie nocne trzeba leczyć?

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Zmiany w Kodeksie pracy ważne dla rodziców [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Prawo i finanse
Zmiany w Kodeksie pracy  ważne dla rodziców w 2023 roku [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Luiza Słuszniak
wniosek 500 plus 2022
Prawo i finanse
Wniosek 500 plus 2023 – od kiedy? Jak go złożyć przez internet?
Magdalena Drab
wiersz o zimie
Gry i zabawy
Wiersz o zimie: 7 zimowych wierszyków dla maluchów i przedszkolaków
Agnieszka Majchrzak
karnawał
Aktualności
Karnawał – kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku, najciekawsze zwyczaje
Ewa Janczak-Cwil
Sanki dla dzieci
Zakupy
Sanki dla dzieci: z oparciem, drewniane i plastikowe. Jakie sanki dla niemowlaka?
Milena Oszczepalińska
ferie kiedy
Aktualności
Ferie zimowe – terminy dla województw w 2023 roku
Luiza Słuszniak
urlop macierzyński
Prawo i finanse
Urlop macierzyński 2023 – zasady, zmiany w związku z dyrektywą unijną
Ewa Janczak-Cwil
szczęśliwe imiona dla dziewczynek
Imiona
Szczęśliwe imiona dla dziewczynek: imiona oznaczające i przynoszące szczęście. Lista
Magdalena Drab
matura 2023 zmiany
Edukacja
Matura 2023: zmiany. Matematyka, polski, angielski – egzamin będzie łatwiejszy
Magdalena Drab
miód na przeziębienie
Zdrowie
Miód na przeziębienie – jaki jest najlepszy?
Małgorzata Wódz
AMR, jak często kąpać noworodka
Noworodek
Jak często kąpać noworodka: co ile dni kąpać latem i zimą? Zalecenia
Magdalena Drab
maski karnawałowe dla dzieci
Gry i zabawy
Maski karnawałowe dla dzieci: jak zrobić (krok po kroku) + maski do druku
Karolina Stępniewska
sposoby na zaparcia w ciąży
Zdrowie w ciąży
Sposoby na zaparcia w ciąży: najlepsze są te domowe i naturalne
Sylwia Niemczyk
kalendarz szczepień 2022
Zdrowie
Kalendarz szczepień 2023: szczepienia obowiązkowe i zalecane [PROGRAM SZCZEPIEŃ OCHRONNYCH] ​
Luiza Słuszniak
Królik dla niemowlaka
Dieta
Królik dla niemowlaka: jak go przygotować, od kiedy można go podać [PLUS PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Ząbkowanie dziecka
Zdrowie
Ząbkowanie dziecka – kiedy się zaczyna, ile trwa i jakie są objawy?
Magdalena Drab
Dodatki do zasiłku rodzinnego
Prawo i finanse
Dodatki do zasiłku rodzinnego 2023: ile wynosi dodatek szkolny, rehabilitacyjny i na dziecko niepełnosprawne?
Joanna Biegaj
kosmetyki na cellulit i rozstępy po ciąży
Mama
Sprawdzony sposób na piękną skórę po ciąży. Znikną rozstępy, cellulit i flabby skin
Barbara Daszuta