Gdy dziecko mało pije

Żar leje się z nieba, a maluch odmawia picia? Dziecko po całym dniu w szkole wraca z pełnym wody bidonem? Nastolatek żali się, że nie przepada za smakiem wody? Rodzice często borykają się z problemem związanym z niedostatecznym nawodnieniem u dzieci. Odpowiednie ilości płynów są podstawą dobrego samopoczucia, właściwego rozwoju fizycznego oraz sprawnie działającego mózgu.

Reklama

Namówienie dziecka do picia wody bywa naprawdę trudnym zadaniem. Mamy jednak kilka pomysłów, jak ułatwić ci tę sytuację.

Jak nawadniać dziecko, gdy nie chce pić? Woda w diecie malucha

Naukę regularnego picia wody warto rozpocząć jak najwcześniej. Maluszki, które od okresu niemowlęcego mają w zasięgu rąk bidon czy kubek z wodą, są zdecydowanie mniej narażone na późniejszą niechęć do jej picia.

Według aktualnych zaleceń niemowlęta do 6 m.ż. powinny spożywać wyłącznie mleko matki bądź mleko modyfikowane. Nie należy ich dopajać, ponieważ oba te płyny spełniają potrzeby najmłodszych[1] (wyjątkiem są bardzo ciepłe dni – dzieciom karmionym wyłącznie mlekiem modyfikowanym warto podawać wtedy wodę między karmieniami, aby uzupełnić płyny; dzieci karmione naturalnie wystarczy częściej przystawiać do piersi[2]). Po tym czasie, gdy dziecko stabilnie już siedzi, a jego dieta jest powoli rozszerzana, należy wprowadzić wodę[3].

Dlaczego nie wolno jej dosładzać glukozą, jak robiły to nasze mamy i babcie? Sama woda całkowicie wystarcza, jako jedyny napój w diecie malucha i starszaka. Wprowadzenie mieszanki z glukozą nie tylko sprzyja niewłaściwym nawykom żywieniowym, wprowadza cukry proste do diety, ale również może powodować rozwój próchnicy i nadmierne zwiększenie masy ciała[4].

Jak nauczyć niemowlę pić wodę? Rozwiązanie jest tylko jedno – cierpliwe i konsekwentne podawanie napoju w wygodnym i dostosowanym do wieku pojemniku. Początkowo może być to kubek niekapek, ze ściętą ścianką, podwójnym uchem, bidon ze słomką. Warto wypróbować kilka różnych możliwości i wybrać tę, która najlepiej sprawdzi się u danego dziecka. Niewygodny kubek może zniechęcić małego użytkownika do regularnego nawadniania.

Dlaczego woda? - infografika.
Mat. prasowe

Jak nauczyć dziecko pić wodę? Sposób na starszaka i nastolatka

Starszym dzieciom może przeszkadzać fakt, że woda nie ma smaku. Często kolorowe napoje są nie tylko atrakcyjniejsze smakowo, lecz również wizualnie. Już przedszkolakom warto tłumaczyć podstawy zdrowego odżywiania. Można czytać książki dotyczące tej tematyki czy wpleść tę kwestię do codziennych zabaw.

Istnieje kilka sposobów, by zachęcić starszaków i nastolatków do regularnego picia wody. Dobrym pomysłem jest dodanie świeżych bądź mrożonych owoców. Sprawiają one, że woda zyskuje przyjemny smak, jest apetyczna i znacznie zdrowsza niż gotowe napoje.

Co można dodać, aby poprawić smak wody?
● posiekane liście mięty,
● plastry pomarańczy, cytryny, grejpfruta, mandarynki,
● ćwiartki truskawek,
● maliny,
● borówki,
● owoce zamrożone w kostkach lodu,
● plastry ogórka.

Gdy dziecko mało pije postaw na... bąbelki!

Gdy dziecko jest miłośnikiem wody z bąbelkami, warto odpowiedzieć na tę potrzebę. Może okazać się, że gazowany napój znacznie bardziej przypadnie młodemu człowiekowi do gustu i wyeliminuje problem niedostatecznego nawodnienia.

Jeżeli dziecko jest w wieku szkolnym, śmiało możemy podawać mu wodę nasyconą dwutlenkiem węgla. Jego układ trawienny jest już na tyle dojrzały, by poradzić sobie z charakterystycznymi bąbelkami. Podawanie wody gazowanej młodszym dzieciom (szczególnie do 3 r.ż.) nie jest wskazane, ponieważ zawarty w niej dwutlenek węgla może podrażniać delikatną śluzówkę żołądka i wywoływać dyskomfort. Chociaż nie ma w tym zakresie konkretnych wytycznych, lepiej wprowadzić bąbelki nieco później[5].

Gazowanie wody w domu – dlaczego warto?

Zazwyczaj wodę nasyconą dwutlenkiem węgla możemy zakupić w plastikowych, jednorazowych butelkach. Jest to jednak rozwiązanie dość kosztowne, nieekologiczne i niezbyt zdrowe. Plastik PET może rozkładać się nawet 1000 lat. Co więcej, do znajdującej się w nim wody przedostają się niewidoczne gołym okiem cząsteczki mikroplastiku[6]. Uszkodzenia mechaniczne czy wyższa temperatura (np. w nagrzanym samochodzie) sprawiają, że drobinki odrywają się od butelki i trafiają do napoju. W ten sposób z każdym łykiem dostają się one do naszego organizmu, odkładając się w nim.

Trudno także nie zauważyć, że butelkowana woda jest znacznie droższa niż ta, którą znajdziemy w kranie. Dlatego też warto pożegnać raz na zawsze gazowaną wodę w butelkach PET – w trosce o zdrowie swojej rodziny, domowy budżet i przyszłość naszej planety.

Dowiedz się więcej o mikroplastiku i jego wpływie na nasze zdrowie >>

Jak nawadniać dziecko, które chce pić tylko wodę z bąbelkami, mając na uwadze wszystkie poruszone powyżej kwestie? Jest jedno sprytne i nowoczesne rozwiązanie, które pomoże rodzicowi osiągnąć złoty środek – gazowaną wodę bez mikroplastiku, która nie zrujnuje rodzinnych finansów i nie przyczyni się do zaśmiecania naszej planety. To saturator do gazowania wody SodaStream.

Dlaczego warto rozważyć tę opcję, by wspomóc przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów przez dziecko?
● butelki kompatybilne z prezentowanym saturatorem wykonane są ze szkła bądź odpornego na uszkodzenia tritanu,
● 1 cylinder wypełniony dwutlenkiem węgla może nasycić bąbelkami aż 60 l wody,
● można gazować zwykłą, kranową wodę, która jest w Polsce całkowicie zdatna do spożycia,
● pozwala zmniejszyć ślad węglowy w porównaniu do zakupu gotowej gazowanej wody butelkowanej,
● umożliwia regulację poziomu gazowania (3 naciśnięcia – lekko gazowana woda, 5 – mocno gazowana).

dy dziecko mało pije - infografika
Mat. prasowe

Odwodnienie – groźny stan dla każdego dziecka

Regularne picie wody jest bardzo ważne dla zdrowia. Co dokładnie mają jednak na myśli lekarze i naukowcy, nieustannie nam o tym przypominając?

Woda jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na stan całego organizmu. Już niedobór nawet 2% sprawia, że w ciele dziecka zachodzą poważne zmiany:
● zmniejsza się objętość i gęstość krwi,
● występują problemy z koncentracją,
● pojawiają się osłabienie i ból głowy,
● zaburzona zostaje termoregulacja ciała[7].

Dlatego też nie warto ignorować niechęci dziecka do spożywania wody. Każdy, nawet najmniejszy niedobór względem dziennego zapotrzebowania na płyny może bowiem wpłynąć na rozwój fizyczny i umysłowy malucha i starszaka.

Ile dziecko powinno pić wody dziennie?

Wszystko zależy od tego, w jakim jest wieku. Zupełnie inne potrzeby ma sześciomiesięczne niemowlę, ruchliwy pięciolatek i dojrzały siedemnastolatek.

Maluszki do pierwszego roku życia powinny przyjmować od 800 do 1000 ml wody każdego dnia. Dzieciom w wieku żłobkowym (1-3 r.ż.) zaleca się spożycie 1250 ml. Przedszkolaki (4-6 r.ż.) muszą nawadniać się codziennie 1600 ml wody, a dzieci wczesnoszkolne (7-9 r.ż.) – 1750 ml.

W przypadku nastolatków następuje zróżnicowanie ze względu na płeć. Chłopcy potrzebują bowiem większych ilości wody, by utrzymać właściwe nawodnienie:
● 10-12 r.ż. – 2100 ml,
● 13-15 r.ż. – 2350 ml,
● 16-18 r.ż. – 2500 ml,
Dziewczynki mają mniejsze zapotrzebowanie na wodę. Kształtuje się ono następująco:
● 10-12 r.ż. – 1900 ml,
● 13-15 r.ż. – 1950 ml,
● 16-18 r.ż. – 2000 ml[8].


1. Żywienie zdrowych niemowląt – zaktualizowane wytyczne - Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej (pzh.gov.pl)

2. Czy w upały dopajać niemowlęta wodą? - Pediatra Na Zdrowie

3. Karmienie piersią - Ministerstwo Zdrowia - Portal Gov.pl (www.gov.pl)

4. Woś H. i wsp., Stanowisko Grupy Ekspertów w sprawie zaleceń dotyczących spożycia wody i innych napojów przez niemowlęta, dzieci i młodzież, Standardy Medyczne/Interna, 2010, T. 1, 7–15

5. https://hellomama.pl/maluch-1-3-lata/woda-gazowa-dla-dziecka-czy-maluch-moze-pic-babelki/

6. https://efsa.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.2903/j.efsa.2016.4501

7. phe-2013-4-766.pdf (phie.pl)

8. Tamże

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama