Król naszego stołu? Ziemniak! Tutaj na 5 (pysznych!) sposobów
Pyry, kartofle... Kto nie kocha ziemniaków? My je uwielbiamy, dlatego z radością dzielimy się z wami przepisami z książki "Ziemniak" Joanny Jakubiuk (wydawnictwo Edipresse Książki). Dajcie znać, czy wam smakowało!
1 z 6
Pewnego dnia, podczas obiadu w naszej stołówce, koleżanka z redakcji zapytała współbiesiadniczki: "Co lubicie jeść najbardziej?". Wiecie, jaka odpowiedź wygrała? Ziemniaki!
Nic dziwnego, są sycące i poprawiające nastrój, można je przygotowywać na wiele sposobów, są łatwo dostępne i niedrogie. Czego chcieć więcej? Jeśli - tak jak my - twoja rodzina kocha ziemniaki, mam dla Ciebie dobrą wiadomość: "Ziemniak" Joanny Jakubiuk (wydawnictwo Edipresse Książki) to książka, która zaspokoi najbardziej nienasycony ziemniaczany apetyt!
Na kolejnych stronach znajdziesz 5 przepisów z tej książki na zachętę. Wybrałam najbardziej klasyczne potrawy, ale - uwaga! - w niekoniecznie oczywistym wydaniu. Głodni? Zabierajcie się za obieranie ziemniaków!
content:1_4551,1_4610,0_18304,0_8361:undefined
O książce i autorce:
Joanna Jakubiuk, pedagog z wykształcenia, gotować zaczęła z miłości, zmieniła to w pasję i sposób na życie. Uważa, że lokalne produkty z rodzinnego Podlasia nie ustępują najlepszym smakom świata. W swojej książce chce zmierzyć się z najbardziej niedocenianym warzywem – ziemniakiem. Jeżeli ktoś może udowodnić , że nie bez powodu ziemniak zaczął swoją wielką karierę na królewskim stole i tam powinien znowu trafić – to tylko ona.
Niedoceniony, a niezastąpiony. Smaczny, zdrowy, przygotowywany na wszelkie możliwe sposoby. Ziemniak. Historia, odmiany, wyjątkowe połączenia i ponad 60 słonych i słodkich przepisów Podlasianki, która mówi o sobie: jestem aktywistką kulinarną. A o ziemniakach wie wszystko.
2 z 6
Pieczone ziemniaki
Składniki:
- 1 kg ziemniaków
- 1 główka czosnku
- sól
- kilka łyżek oleju
- ulubione zioła świeże lub suszone
- ulubione przyprawy
Wykonanie:
Ziemniaki dokładnie wyszoruj, nie obieraj. Mniejsze pokrój na ćwiartki, większe na ósemki lub równe cząstki. W osobnej miseczce wymieszaj zioła i przyprawy. Ja przygotowuję zwykle taki miks: spore szczypty soli, podlaskiego pieprzu ziołowego, harissy oraz małą szczyptę słodkiej papryki. Wymieszaj, wsyp do pokrojonych ziemniaków, wlej kilka łyżek oleju i znów dokładnie wymieszaj, tak żeby przyprawy dobrze oblepiły ziemniaki. Odstaw na kilka minut. W tym czasie rozgrzej piekarnik do 180 stopni (bez termoobiegu). Ziemniaki połóż na blachę wyłożoną pergaminem, pomiędzy nie ułóż nieobrane ząbki czosnku. Piecz około 20–25 minut, do momentu aż nabiorą złotego koloru. Na ostatnie kilka minut można włączyć termoobieg, wówczas szybciej się zarumienią.
Ziemniaki ze zdjęcia są wymieszane tylko z solą i odrobiną oleju. Piekły się z czosnkiem, świeżym rozmarynem i tymiankiem.
Przepis pochodzi z książki "Ziemniak" Joanny Jakubiuk (wydawnictwo Edipresse Książki)
3 z 6
Placki babci Lenki
Składniki:
- 500 g ugotowanych ziemniaków
- kilka łyżek mąki pszennej
- szczypta soli
- olej do smażenia
Wykonanie:
Schłodzone ziemniaki przeciśnij przez praskę lub jak robiła moja babcia – zetrzyj na drobnych oczkach tarki. Wiem, dziwnie to brzmi, ale babcia nie mała praski, a tarkę tak. Oczywiście nigdy specjalnie nie gotowała ziemniaków na to danie. Zawsze robiła je z tych, które zostawały po obiedzie. Całe swoje życie gotowała w zgodzie z ideą zero waste!
Ziemniaki muszą być gładkie, inaczej w plackach będą grudki. Dodaj do nich kilka łyżek mąki pszennej i szczyptę soli. Szybko zagnieć gładkie ciasto, nie ogrzewaj go w dłoniach. Konsystencja ma być podobna, choć nieco "luźniejsza", do ciasta na kopytka. Jeśli będzie zbyt zbite, placki będą miały mączny, a nie ziemniaczany posmak. Uformuj z ciasta spory wałek. Pokrój na plastry o grubości około pół centymetra. Smaż na złoty kolor z obu stron na mocno rozgrzanym oleju. Na talerzu możesz je dodatkowo delikatnie oprószyć solą.
Przepis pochodzi z książki "Ziemniak" Joanny Jakubiuk (wydawnictwo Edipresse Książki)
4 z 6
Kluski śląskie
Składniki:
- 1 kg ziemniaków
- mąka ziemniaczana
- sól
opcjonalnie (do podania)
- masło, cebula
Wykonanie:
Ziemniaki obierz, ugotuj w lekko osolonej wrzącej wodzie, odcedź i odparuj. Gdy ostygną, dokładnie przeciśnij przez praskę lub zmiel w maszynce o średnich oczkach. Następnie wyłóż je do miski z szerszym dnem, uklep, podziel masę na cztery równe części. ¼ ziemniaków wyjmij i odłóż. W wolne miejsce wsyp mąkę ziemniaczaną, dokładnie tyle, aby wypełniła miejsce po ziemniakach. Dodaj odłożone ziemniaki. Całość lekko przypraw solą i połącz składniki tak, aby powstało gładkie ciasto. W razie potrzeby dosyp trochę mąki ziemniaczanej. Uformuj kulę, odrywaj kawałki ciasta wielkości dużego orzecha włoskiego i ugniataj w dłoniach równą kulkę. Przyciśnij kciukiem środek kulki, tworząc małe wgłębienie w środku. Gotowe kluseczki odkładaj na stolnicę lekko oprószoną mąką. W dużym garnku zagotuj wodę, lekko osól. Kluski wrzucaj do wody partiami, uważaj, żeby się nie sklejały. Nie gotuj na mocnym ogniu, mieszaj od czasu od czasu. Wyławiaj łyżką cedzakową na ogrzany talerz. Podawaj okraszone cebulą smażoną na oleju, z dobrymi sosami lub po prostu polane rozpuszczonym masłem. Kluski mogą być samodzielnym daniem albo super dodatkiem do pieczonej kaczki, zrazów, pieczeni lub smacznych surówek.
W taki sposób możesz przygotować kluski z każdej ilości ziemniaków, bez konieczności odmierzania składników. Wystarczy po prostu wyjąć ¼ część ziemniaków i dodać taką samą ilość mąki ziemniaczanej.
Przepis pochodzi z książki "Ziemniak" Joanny Jakubiuk (wydawnictwo Edipresse Książki)
5 z 6
Babka ziemniaczana – mój smak dzieciństwa
Składniki:
- 1,5 kg ziemniaków
- 2 jajka
- kilka łyżek mąki pszennej
- 300 g surowego wędzonego boczku, słoniny lub podgardla wieprzowego
- 2 duże cebule
- sól, podlaski pieprz ziołowy
- kilka łyżek oleju
Wykonanie:
Ziemniaki umyj i cienko obierz. Zetrzyj razem z cebulą na drobnych oczkach tarki. Mięso pokrój w średnią kostkę, przesmaż na patelni i lekko ostudzone dodaj razem z wytopionym tłuszczem do masy ziemniaczanej. Dorzuć jajka, mąkę, przypraw do smaku, wymieszaj. Tak przygotowaną masę wylej do blachy wysmarowanej tłuszczem. Wstaw do nagrzanego do 180 stopni piekarnika i piecz aż do zrumienienia około godziny. Od razu po wyjęciu babka jest gotowa do jedzenia. Pamiętaj, że po przełożeniu na talerz będzie się lekko "rozjeżdżać", jest po prostu super świeża.
Ta wersja babki najlepiej smakuje w jesienny lub zimowy wieczór z surówką z kiszonej kapusty. Jeśli nie zjesz całej babki od razu i niespodziewanie zostanie jakiś kawałek, to następnego dnia, kiedy babka już dobrze ostygnie i będzie zwarta, pokrój ją na plastry i obsmaż na złoto z obu stron na rozgrzanym oleju. To będzie kolejne smaczne wcielenie ziemniaka. Wtedy przyda się łyżka dobrej, gęstej, kwaśnej śmietany albo... kubek zimnego mleka. Ta proporcja idealna będzie na blachę keksówkę.
Przepis pochodzi z książki "Ziemniak" Joanny Jakubiuk (wydawnictwo Edipresse Książki)
6 z 6
Frytki
Składniki:
- 1 kg ziemniaków
- tłuszcz do smażenia
- sól
Wykonanie:
Wybierz dobre, równe, średniej wielkości ziemniaki. Umyj je, dokładnie wyszoruj skórkę. Obierz (ale nie wyrzucaj skórki), umyj raz jeszcze, dokładnie osusz. Pokrój w równe słupki. Wrzucaj na mocno rozgrzany głęboki tłuszcz, smaż na złoto. Pamiętaj tylko, żeby nie było ich w garnku zbyt dużo jednocześnie, ponieważ wtedy automatycznie obniża się temperatura oleju i frytki będą się "dusić", a nie smażyć. Wyjmij na papierowy ręcznik, żeby osączyć z nadmiaru tłuszczu. Posyp solą. Zjadaj ze smakiem z ulubionymi dodatkami.
Odłożone obierki też można usmażyć na głębokim tłuszczu. Po usmażeniu delikatnie je posól. Będą równie smaczne i chrupiące jak frytki. W ten sposób wykorzystasz ziemniaki w całości, zwłaszcza że najwięcej cennych dla zdrowia składników kryje się właśnie tuż pod ziemniaczaną skórką.
Przepis pochodzi z książki "Ziemniak" Joanny Jakubiuk (wydawnictwo Edipresse Książki)