dziecko, kuchnia
Panthermedia
Dieta

10 potraw bezcennych dla dziecka

Dostarczają młodemu organizmowi, jego mózgowi oraz mięśniom codziennej porcji świetnej jakości paliwa. Sprawdź, jakie to produkty.

Gdy twoje dziecko było niemowlęciem, przygotowywałaś dla niego kaszkę dokładnie tak, jak zalecał producent w przepisie umieszczonym na opakowaniu, starannie przecierałaś zupkę i sprawdzałaś, czy szkrab wszystko zjadł. Teraz zwracasz już trochę mniejszą uwagę na posiłki, bo widzisz, że malec rośnie, biega, rozwija się. Oczywiście, świat nie powinien się kręcić wokół jedzenia, ale... Jeśli chcesz, aby malec był zdrów (teraz oraz w przyszłości), popatrz, co codziennie znajduje się na jego talerzu. Gdy zamiast owoców, warzyw, kasz, sera, chudego mięsa i ryb częściej są na nim kotlety, frytki, kluski i arcysłodkie desery, maluchowi wkrótce zabraknie witaminy D, wapnia, kwasów omega 3. A takie niedobory szybko osłabią dziecięcy organizm. Zatem, drodzy rodzice, zachęcamy do zmian na talerzu.

 

Grahamka albo ciemne pieczywo

W ciągu dnia przedszkolak powinien zjeść 3–4 kromki pieczywa (albo dwie kromki i bułeczkę). Najlepiej, aby były to różne gatunki pieczywa: zarówno jasne, jak i ciemne, razowe, graham. Plusem pszennych bułeczek jest to, że są lekkostrawne, ale niestety nie ma
w nich prawie wcale witamin. W razowym chlebie czy grahamkach znajduje się ich znacznie więcej (z grupy B). Więcej też zawierają składników mineralnych (takich jak żelazo, cynk) oraz błonnika, bardzo potrzebnego dla przewodu pokarmowego (zapobiega zaparciom i je leczy). Uważaj jednak: nie każdy ciemny chleb jest razowy! Często zawdzięcza on kolor barwieniu karmelem. Wybieraj więc dla przedszkolaka raczej te gatunki pieczywa, które nie mają intensywnej, brązowej barwy.

 

 

Ziemniaki, kasze lub makaron

Któryś z tych produktów malec powinien zjeść na obiad. Zawierają one bowiem dużo łatwostrawnych węglowodanów złożonych. W ziemniakach jest też sporo witaminy C (gotuj je jednak krótko, najlepiej wrzucaj na wrzątek). Choć 1–2 razy w tygodniu ziemniaki zastąp kaszami, np. gryczaną, jaglaną. Jeżeli twoja pociecha nie widzi świata poza makaronem, podawaj mu go, ale z mąki... razowej (choć czasami)! Jest dużo bardziej wartościowy niż białe kluski.

 

 

Ryba lub mięso

Mięso to najlepsze źródło świetnie przyswajalnego żelaza. Najzdrowsze jest oczywiście ugotowane lub upieczone. Pamiętaj, że od wędlin, kiełbas i parówek bardziej wartościowy jest domowy pasztet lub upieczony w domu schab (wcale nie jest trudno go zrobić!). Dwa razy w tygodniu zamiast mięsa proponuj rybę. Najlepsze są tłuste morskie (łosoś, makrela, tuńczyk, śledź), w których znajduje się najwięcej wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega 3. Takich tłuszczów nie ma w mięsie! 

 

 

Brokuły lub fasolka

Może być też groszek, szpinak albo inne zielone warzywo. Ich największe bogactwa to: kwas foliowy oraz żelazo. Jest w nich również sporo witaminy C i błonnik. Zimą i wczesną wiosną, gdy nie ma świeżych warzyw, korzystaj z mrożonek: zachowują wartości odżywcze świeżych produktów, także witaminę C.

 

 

Pół jajka lub całe (co drugi dzień)

Nigdzie indziej nie ma aż tylu cennych witamin oraz składników mineralnych. Jajko to prawdziwy ich koncentrat. Jednak ze względu na ryzyko zatrucia salmonellą, nie podawaj maluchowi kogla-mogla. Najlepsza jest jajecznica oraz jajko na twardo. Gdy gotujesz je na miękko, przypilnuj, by białko dobrze się ścięło.

Zasady karmienia niejadka

dziewczynka i mleko
fotolia.com
Żywienie
Roczne dziecko: mleko nadal ważne
Dziecko, które skończyło już roczek wciąż powinno dostawać mleko. Zastanawiasz się, które będzie najlepsze? Modyfikowane czy zwykłe? Ile i w jakiej postaci? Kiedy trzeba je wykluczyć z diety? Czym je zastąpić? Przeczytaj nasz krótki przewodnik.

Jakie mleko wybrać dla dziecka, które skończyło roczek W 2. roku życia większość dzieci nie ssie już piersi. Zastanawiasz się, czy podawać maluchowi mleko modyfikowane czy zwykłe? Odpowiedź brzmi: modyfikowane (zwykłe od czasu do czasu). Jest w nim więcej witamin i mikroelementów, których młody organizm potrzebuje do rozwoju. Mleko modyfikowane Mleko modyfikowane Junior jest przeznaczone dla dzieci w 2. i 3. roku życia. Wzbogacone jest w cynk, żelazo (zapobiega anemii ) oraz witaminy A, B, D i C. Ma więcej niż zwykłe mleko krowie długołańcuchowych nienasyconych kwasów tłuszczowych wpływających korzystnie na rozwój układu nerwowego. Jest w nim nieco mniej białka niż w mleku krowim, dzięki czemu nerki dziecka są mniej obciążone. Dziecku, które nie przepada za smakiem zwykłego mleka, zaproponuj kakao, kawę zbożową lub modyfikowane mleka smakowe np. waniliowe, czekoladowe, z miodem. W składzie niektórych rodzajów mleka modyfikowanego (mleko Bifidus) są specjalnie dobrane, żywe kultury bakterii, które korzystnie wpływają na zdrowie. Mleko krowie w diecie dziecka Na zwykłym krowim mleku możesz gotować płatki owsiane, kaszę mannę, lane kluseczki, budyń. Używaj go też do zabielania zup czy przygotowywania koktajli, zostawiaj na kwaśne. Dla dziecka kupuj mleko o zawartości 3,2% lub 2% tłuszczu (nie odtłuszczone!). Kefiry, jogurty i zsiadłe w diecie dziecka Są znacznie łatwiej strawne niż słodkie mleko, dlatego mogą je pić niektóre dzieci, które nie tolerują laktozy. Mleko zsiadłe – przygotujesz je sama z mleka pasteryzowanego, zakwaszając je śmietaną. Postawione w ciepłym miejscu będzie gotowe po dwóch dniach. Zanim podasz je dziecku, spróbuj, czy się dobrze ukwasiło. Najlepiej smakuje schłodzone. Często zdarza się, że dzieci, które nie lubią zwykłego mleka, tolerują kwaśne. Jogurt – bakterie probiotyczne z jogurtów mają...

dzieci warzywa
fotolia.com
Dieta
Czego nie może zabraknąć w diecie dziecka?
Jak skomponować bogatą dietę dziecka? O czym pamiętać przy rozszerzaniu diety? Te i inne problemy żywieniowe wyjaśnia doktor Hanna Dyląg z IMiD.

Aby zapewnić rosnącemu dziecku to, co jest niezbędne do rozwoju, jego jadłospis musi być możliwie urozmaicony. Nie ma bowiem produktu spożywczego, który zawierałby wszystkie niezbędne składniki pokarmowe. Wapń w diecie dziecka Mleko, jogurt, kefir dostarczają dziecku cennego wapnia , który zapewnia zdrowe kości i zęby oraz zabezpiecza przed zachorowaniem w przyszłości na osteoporozę. Z badań prowadzonych przez Instytut Żywności i Żywienia wynika, że w diecie naszych dzieci (wyłączając niemowlęta) jest zbyt mało mleka, co powoduje niedobór wapnia. Proces mineralizacji kości trwa przez całe dzieciństwo i młodość, a jeśli braki wapnia utrzymują się długo mogą powodować odwapnienie kości, bowiem w stanach niedoboru organizm czerpie z nich ten pierwiastek. Jogurt naturalny i kefir powinien znaleźć się w codziennej diecie dziecka. Zawarte w nich żywe kultury bakterii probiotycznych zapewniają prawidłową mikroflorę w jelitach. Sprzyja to lepszemu trawieniu i wchłanianiu pokarmów, zapobiega biegunkom oraz zaparciom. Codziennie podawaj dziecku porcję kefiru lub jogurtu naturalnego zawierającego żywe kultury bakterii. Kasze w diecie dziecka W diecie dziecka, oprócz zwykłego chleba i bułek, powinny znaleźć się również produkty z pełnego ziarna, które zawierają witaminy z grupy B, selen, wapń i żelazo. Obecny w nich błonnik daje uczucie sytości, przeciwdziała obstrukcji i przyśpiesza przechodzenie pokarmu przez jelita, niestety w dziecięcej diecie jest go często zbyt mało. Warto stopniowo przyzwyczajać dzieci do jedzenia kaszy gryczanej , która zawiera wiele cennych soli mineralnych, a także rutynę - bioflawonaid wzmacniajacy naczynia krwionośne. Pamiętaj o podawaniu dziecku dostępnych w naszym kraju kasz oraz płatków owsianych, a także chleba i bułek grahamek. Jajka w diecie dziecka Najlepsze jajka pochodzą z małych hodowli, od kur, które są...

rodzina, obiad, kuchnia
Żywienie
9 zasad rodzinnej diety
Chciałabyś, aby twoja rodzina zdrowo jadła? Sprawdź, jakie zasady powinny was obowiązywać. Dopilnuj, byście ich przestrzegali, a zobaczysz, że zyska na tym wasze zdrowie. Oto 9 ważnych zasad, którymi warto się kierować.

Choć trudno jest zmienić stare nawyki , warto to robić. Spróbuj ograniczyć jedzenie białych bułek, smażonego tłustego mięsa i picie słodzonych napojów. To wcale nie takie duże wyzwanie! Poza tym pamiętaj o innych ważnych składnikach diety i lekkostrawnym sposobie przygotowywania dań. 1. Podawaj pięć porcji warzyw i owoców dziennie Porcją dla dorosłego jest np. jedno średniej wielkości jabłko lub marchewka, lub szklanka soku. Dzieciom dietetycy zalecają w ciągu dnia 200 g owoców i 400–500 g warzyw. Podziel tę ilość na porcje, zgodnie z tym, co lubi maluch. Podaj np. pół jabłka, morelę, pół szklanki soku – to dzienna porcja owoców . Warzywa gotuj na parze, podawaj w zupach albo surowe – w cząstkach jako przekąski. Owocami zastępuj słodycze – są świetne na podwieczorek . Kupuj owoce i warzywa z pewnych źródeł lub ekologiczne – choć kosztują więcej niż te z tradycyjnych upraw, to są zdrowsze. Zimą podawaj mrożonki. 2. Przyrządzaj dania gotowane, duszone lub pieczone Najlepiej gotuj na parze (straty witamin i składników mineralnych są wtedy najmniejsze) lub tradycyjnie w wodzie – warzywa i owoce tylko do miękkości. Mięso duś lub piecz – tak jest najzdrowiej. Zrezygnuj ze smażenia lub smaż krótko, na gorącym tłuszczu, by nie wsiąkał w potrawę. 3. Postaw na produkty pełnoziarniste Czyli bułki i chleb razowy (dobrze wypieczony), typu graham, pieczywo z dodatkiem mąki orkiszowej, makaron razowy, brązowy ryż, kasze (gryczana, jęczmienna, jaglana, kukurydziana) i płatki owsiane. Małe dzieci (powyżej roku) nie powinny jeść tylko białego pieczywa (zwłaszcza bułeczek). Produkty z ziaren mało oczyszczonych i grube kasze zawierają m.in. cenne witaminy z grupy B, witaminę E oraz PP, a także wapń i żelazo. 4. Serwuj ryby 1-2 razy w tygodniu Piecz je lub gotuj. Ich przyrządzanie nie jest...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz