Przekąski dla dzieci
Adobe Stock
Dieta

Pięć sprawdzonych sposobów na pełnowartościowe, pyszne i zabawne przekąski dla dziecka

Dbanie o zbilansowaną dietę dzieci jest niezwykle ważne dla ich prawidłowego rozwoju. W tym kontekście zdrowe przekąski odgrywają kluczową rolę, stanowiąc nie tylko źródło energii, lecz także ważny element edukacji żywieniowej od najmłodszych lat. Wprowadzanie różnorodnych, pełnowartościowych produktów do diety dziecka pomaga kształtować zdrowe nawyki, które mogą trwać przez całe życie. Dodatkowym atutem będzie oczywiście ich atrakcyjna forma…

Jednym z największych wyzwań dla rodziców jest znalezienie przekąsek, które są zarówno wartościowe, jak i atrakcyjne dla dzieci. Kluczem jest wybór smakołyków bogatych w niezbędne składniki odżywcze, takie jak witaminy, minerały, białka, zdrowe tłuszcze i węglowodany. Najlepiej więc sięgać po owoce, warzywa, pełnoziarniste produkty, orzechy (jeśli nie ma alergii) oraz nabiał.

Piramida żywienia

Piramida zdrowego żywienia i aktywności fizycznej to wytyczne i wskazówki przedstawiające kompleksową ideę żywienia, której realizacja daje szansę na prawidłowy rozwój i długie życie w dobrej kondycji. 

Piramida żywienia dla dzieci podobnie jak standardowa piramida żywienia, przedstawia zalecane proporcje różnych grup pokarmowych, które powinny być spożywane w ramach zbilansowanej diety. Jest ona dostosowana do specyficznych potrzeb żywieniowych dzieci i może się różnić w zależności od wieku dziecka.

Jej podstawę stanowi aktywność fizyczna – dzieciom zaleca się co najmniej 60 minut ruchu codziennie. Dalej mamy warzywa i owoce, które są kluczowymi źródłami witamin, minerałów i błonnika. Powinny one stanowić co najmniej połowę tego, co jemy. Należy pamiętać o właściwych proporcjach: 3/4 warzywa i 1/4 owoce. Kolejny poziom piramidy żywienia to produkty zbożowe, które powinny być składnikiem większości posiłków. W jadłospisie należy stosować urozmaicone ich rodzaje: pieczywo, kasze, płatki zbożowe, muesli, makarony. Wszystkie one są dobrym źródłem białka roślinnego, witamin z grupy B, składników mineralnych, skrobi i błonnika. Tuż za nimi jest nabiał, głównie mleko i przetwory mleczne. To źródło łatwo przyswajalnego wapnia, na które zapotrzebowanie zwłaszcza w okresie intensywnego wzrostu jest u nastolatków wysokie. Produkty mleczne, takie jak mleko, jogurty, sery, są ważne dla zdrowych kości i zębów, dostarczając oprócz wapnia także witaminę D oraz inne składniki odżywcze. Wreszcie produkty białkowe, tj. mięso i przetwory, ryby czy jaja. To produkty bogate w łatwo przyswajalne żelazo, pełnowartościowe białko i witaminy z grupy B. Na szczycie piramidy znajdują się tłuszcze, oleje i słodycze. Chociaż tłuszcze są ważnym elementem diety dzieci, powinny pochodzić głównie ze zdrowych źródeł, takich jak oleje roślinne, orzechy czy nasiona. 

Należy również pamiętać o wodzie. Jest ona jednym z najważniejszych składników organizmu. Niezbędna do jego prawidłowego funkcjonowania ze względu na kluczową rolę w regulowaniu temperatury ciała, transporcie składników odżywczych oraz udział we wszystkich reakcjach biochemicznych w organizmie. Dzieci i młodzież w wieku szkolnym powinny wypijać co najmniej 1,5 l wody dziennie. 

Pyszne, pełnowartościowe i atrakcyjne przekąski dla dzieci

Rodzice doskonale wiedzą, że samo rozszerzanie diety, a także zachęcanie starszaków do próbowania nowych smaków bywa nie lada wyzwaniem. Jednocześnie jednak stanowi doskonałą okazję do nauki prawidłowych nawyków. Ważne jest więc, by przekąski były nie tylko zdrowe, lecz także różnorodne i ciekawe wizualnie. Kreatywne podanie jedzenia, np. w formie zabawnych kształtów czy kolorowych kompozycji, może zachęcić dzieci po ich sięgnięcie. A ich wspólne przygotowanie może być w dodatku sposobem na fantastycznie spędzony wspólnie czas.

Oto pięć pomysłów na pełnowartościowe, pyszne i zabawne przekąski dla dziecka:

Po pierwsze: nie tylko orzechy

Jedną z najprostszych, a zarazem niezwykle wartościowych przekąsek są orzechy. Sprawdzą się idealnie podczas spaceru czy jako uzupełnienie szkolnej śniadaniówki. Kolorowe pudełeczko umili sięganie po smakołyki. Oczywiście orzechy to tylko punkt wyjścia. W zależności od upodobań możemy uzupełnić taki zestaw suszoną żurawiną lub rodzynkami. Lubianą przez rodziców i dzieci alternatywną przekąską na sucho są także suszone owoce i warzywa, jak choćby czipsy z jabłek czy marchewki. 

Dodając odrobinę jogurtu naturalnego i świeżych owoców, zyskujemy jeszcze jedną, alternatywną wersję przekąski. 

Przekąski dla dzieci - orzechy
Adobe Stock

Po drugie: przepyszne ślimaki

100% naturalnych składników, bez dodatku cukru, barwników, sztucznych aromatów i konserwantów. A to wszystko podane w niezwykle atrakcyjnej formie. Takie właśnie są naturalne kompozycje owocowe Bob Snail, będące cennym źródłem drogocennych składników, które zawsze warto mieć pod ręką!

Marka ma w swojej ofercie uwielbiane przez dzieci owocowe zawijasy w wielu smakach, atrakcyjne paski czy kolorowe galaretki. Szczególną uwagę jednak warto zwrócić na gęste i pełne smaku musy szefa kuchni oraz wyjątkowe smoothie, które dzieci kochają za wyjątkowe, egzotyczne smaki. Jak powstają? Do produkcji przysmaków Bob Snail są wykorzystywane tylko owoce. Słodycz, za którą dzieci uwielbiają przekąski marki, pochodzi z naturalnie występujących w owocach i jagodach cukrów, takich jak m.in. fruktoza.

Asortyment marki jest niezwykle bogaty, dlatego z pewnością każdy będzie znajdzie swój ukochany przysmak. Zwłaszcza że są nie tylko pyszne, lecz także bardzo proste i wygodne. Można je dodawać do lunchboxów, zabierać w podróż do plecaka, przekąsić w biegu. 

bob snail
Mat. prasowe

Po trzecie: własne wypieki

W zależności od czasu i możliwości, jakimi dysponujesz warto pokusić się o przygotowanie własnych, wartościowych przekąsek. Ich najprostszą wersją będą owsiane ciasteczka z dodatkiem owoców lub domowe batoniki zbożowe. Z kolei mając nieco więcej czasu, świetnym pomysłem będą muffiny – czy w wersji na słodko np. z jabłkiem i cynamonem, czy też bardziej wytrawne: dyniowe lub marchewkowe. 
Warto pamiętać, że wspólne pieczenie i ozdabianie wypieków to dodatkowo bezcenne doświadczenie sensoryczne i atrakcyjnie spędzony czas. 

Przekąski dla dzieci - zdrowe babeczki
Adobe Stock

Po czwarte: owocowe i warzywne słupki

Marchewki czy seler pokrojone w słupki same w sobie będą pyszną przekąską dla maluchów i starszaków. Warto jednak dodatkowo przygotować np. humus lub dip na bazie jogurtu greckiego, które urozmaicą smak surowych warzyw. W chłodniejsze dni z powodzeniem można sięgnąć po warzywa w wersji na ciepło np. w formie domowych frytek z batatów.

Owoce? W tym przypadku idealnie sprawdzą się np. szaszłyki, które można przygotować wedle własnych upodobań smakowych lub… kolorystycznych.

Przekąski dla dzieci - warzywa
Adobe Stock

Po piąte: niebanalne kanapeczki

Użyj foremek do ciastek, by wyciąć kanapki z pełnoziarnistego chleba w kształty, które lubi twoje dziecko. Mogą to być np. gwiazdki, serca czy zwierzęta. Dodaj zdrowe składniki, jak chude mięso, ser, warzywa i zioła, by stworzyć pełnowartościowe minikanapki. W zależności od tego, czy zabieracie przekąski na wynos, czy będziecie jeść je w domu, możecie spróbować różnych wariantów i połączeń – zarówno smakowych, jak i wizualnych. 

Przekąski dla dzieci
Adobe Stock

O czym pamiętać, przygotowując przekąski?

Pełnowartościowe przekąski powinny zawierać cenne składniki odżywcze z piramidy żywienia. Dziecko po ich zjedzeniu jest syte i nie ma ochoty na niezdrowe podjadanie między głównymi posiłkami. Co więcej – ma lepsze samopoczucie i więcej energii. Te przygotowane samodzielnie dodatkowo będą nie tylko cieszyć oczy maluchów, lecz także napełniać je satysfakcją związaną z przygotowaniem dań. 

Przygotowując smakołyki, warto mieć w tyle głowy ich przeznaczenie – czy będą spożywane podczas rodzinnego pikniku, spotkania w domu, czy może na dużej przerwie w szkole? Zadbajmy o to, by dzieci mogły łatwo je ze sobą zabrać, a może nawet podzielić się nimi z przyjaciółmi!

Smacznego!
 

Redakcja poleca

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
Rocznica Komunii Świętej – prezenty
Święta i uroczystości
Rocznica Komunii świętej – co z tortem i prezentami? I czy udział w rocznicy komunii jest obowiązkowy? 
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem: od kiedy, ile płatne? Przepisy 2024
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab
kiedy wkładać dziecku czapkę
Zdrowie
Kiedy wkładać dziecku czapkę? I czy przewianie uszu to mit? [PEDIATRA WYJAŚNIA]
Małgorzata Wódz

Strefa okazji i inspiracji

REKLAMA