śniadanie daje moc, śniadanie dla dziecka, przepisy na śniadanie
materiały prasowe
Dieta

Czy twoje dziecko jadło dzisiaj śniadanie?

Już od września rusza II edycja ogólnopolskiego programu edukacyjnego Śniadanie Daje Moc.

W ubiegłym roku w akcji wzięło udział ponad 90 000 uczniów z 4046 klas. W tym roku rodzice i nauczyciele uczniów z klas 1-3 szkół podstawowych z całej Polski będą zakładać w klasach swoich dzieci Kluby Śniadaniowe, a 8 listopada, w Dniu Zdrowego Śniadania, przygotują wspólne śniadanie dla uczniów.

Pomysłami na zdrowe, smaczne i kolorowe śniadania podzielą się ambasadorzy akcji: młody, charyzmatyczny kucharz Tomek Woźniak i zaczynająca przygodę z gotowaniem dziewięcioletnia Ola. Na stronie internetowej programu nauczyciele znajdą inspiracje do 12 śniadań edukacyjnych, zachęcające dzieci do praktycznego poznania zasad zdrowego odżywania. Organizatorem programu jest Partnerstwo dla Zdrowia.

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia, szczególnie dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Jednak, jak pokazują statystyki, prawie ćwierć miliona uczniów w tym wieku nie odżywia się w sposób prawidłowy dla ich prawidłowego rozwoju (np. wychodzą z domu bez posiłku, przychodzą do szkoły bez drugiego śniadania, nie jedzą codziennie obiadu). Dane są alarmujące:

  • 130 tys. uczniów szkół podstawowych w Polsce cierpi z powodu niedożywienia
  • w  blisko 40% klas są dzieci, które nie jadają drugiego śniadania
  • 24% dzieci w wieku 6-11 lat w ciągu tygodnia nie je codziennie śniadania

Z tego powodu Partnerstwo dla Zdrowia po raz kolejny przeprowadza ogólnopolski program edukacyjny dotyczący roli śniadania w diecie dziecka. Działania skierowane są głównie do uczniów klas 1-3 szkół podstawowych, ich rodziców oraz nauczycieli.

„Tegoroczna edycja rozpocznie się już we wrześniu 2012 roku. W tym roku nauczyciele będą mogli założyć w swoich klasach Kluby Śniadaniowe, w których podczas śniadań edukacyjnych nie tylko zjedzą pożywny posiłek z uczniami, ale też zapoznają najmłodszych z 12 zasadami zdrowego odżywania. Ciekawe zabawy, eksperymenty, quizy … wszystko to sprawi, że najmłodsi w interesujący dla nich sposób dowiedzą się, dlaczego zdrowe odżywianie jest dla nich tak istotne.” – mówi Ewa Zacharewicz, przedstawiciel Partnerstwa dla Zdrowia

Kulminacją programu będzie Dzień Zdrowego Śniadania. Już po raz drugi, w dniu 8 listopada w klasach zostanie zorganizowane wspólne śniadanie uczniów, nauczycieli i rodziców.

„Śniadanie jest pierwszym posiłkiem po wielu godzinach snu. Dlatego potrzebujemy go zaraz po przebudzeniu, aby rozpocząć dzień pełni sił i energii. Drodzy rodzice, zaproście dzieci do kuchni i pokażcie im fascynujący świat, który angażuje wszystkie zmysły: smak, węch, wzrok, a nawet słuch. Postarajcie się wspólnie, aby jedzenie nie tylko było smaczne, ale również ładnie wyglądało, apetycznie chrupało i smakowicie pachniało. Obudźcie ciekawość dziecka, podając kokardki makaronowe, kolorowe słupki warzywne, owocowe koktajle i wiele, wiele innych pyszności. Takie śniadanie sprawi, że organizm będzie zasilany przez stopniowo uwalniającą się energię.” – mówi Tomek Woźniak, kucharz, tegoroczny ambasador programu. A jak dodaje jego pomocnica, 9-letnia Ola: „Wspólnie z Tomkiem przygotowaliśmy aż 12 pysznych śniadań. Bardzo lubię pomagać w kuchni. A najlepsze jest później jedzenie tego, co sama przygotowałam. To naprawdę super zabawa”.

Program edukacyjny „Śniadanie Daje Moc” jest kolejną inicjatywą w ramach strategii Partnerstwa dla Zdrowia. Dotychczasowe działania poświęcone zmniejszaniu niedożywienia dzieci w Polsce zostaną po raz kolejny wzmocnione o edukację najmłodszych poprzez zaangażowanie rodziców i nauczycieli w kwestie prawidłowego żywienia dzieci.

„Wierzymy, że program edukacyjny Śniadanie Daje Moc przyczyni się do zwiększenia świadomości nt. zdrowego odżywiania dzieci oraz zmiany nawyków żywieniowych, w tym większej dbałości o spożywanie śniadania – w domu i drugiego śniadania w szkole.” – mówi Ewa Zacharewicz.

Klasy biorące udział w programie Śniadanie Daje Moc będą mogły przystąpić aż do dwóch konkursów: na najlepszy reportaż z działalności Klubów Śniadaniowych oraz na najlepszy reportaż z organizacji Dnia Zdrowego Śniadania. Dla zwycięzców (szkoły, nauczyciela oraz klasy) po raz kolejny przewidziano atrakcyjne nagrody.
 

śniadanie daje moc, śniadanie dla dziecka, IMiD, Danone, Biedronka, Lubella
materiały prasowe

 

Czy dzieci mogą jeść grzyby? Odpowiada ekspert [WIDEO]

Carex, Akademia czystych rąk
materiały prasowe
Zdrowie
Akademia Czystych Rąk Carex
„Akademia Czystych Rąk Carex” powstała z idei nauczenia najmłodszych podstawowej wiedzy z zakresu codziennej higieny oraz przekazania im prawidłowych nawyków, których stosowanie pomoże ustrzec dzieci przed infekcjami.

// Brytyjscy naukowcy dowiedli, że istnieje ścisły związek pomiędzy myciem rąk a liczbą zachorowań dzieci na infekcje górnych dróg oddechowych i układu pokarmowego. Dlatego też „Akademia Czystych Rąk Carex” wraz z partnerem akcji marką Carex skupia swe działania na nauce prawidłowego mycia rąk. 

Z nowym rokiem szkolnym rusza III edycja „Akademii Czystych Rąk Carex”. Pragniemy zaprosić szkoły do aktywnego uczestnictwa w tym programie. Na uczestników Akademii czekają materiały edukacyjne dla uczniów i nauczycieli w wersji drukowanej i elektronicznej. Na ich podstawie nauczyciele przeprowadzą lekcje z higieny rąk , a uczniowie poprzez zabawę zapoznają się z tematami zdrowia oraz bakterii i wirusów. Szkole przyznamy Dyplom Szkoły Czystych Rąk, dokumentujący uzyskaną wiedzę z zakresu właściwej higieny rąk. 

 Pierwszych 300 szkół z całej Polski, które zgłoszą się do Programu, otrzyma od organizatorów: 
     •    Bezpłatne, wydrukowane materiały edukacyjne,     •    Zestaw antybakteryjnych mydeł Carex o równowartości rynkowej 600 zł. 

Dla nauczycieli jest to doskonała okazja do „budowania” teczki nauczyciela i zyskania dodatkowej wiedzy! Zestaw edukacyjny zawiera materiały instruktażowe wraz z gotowym scenariuszem do przeprowadzenia zajęć oraz podręczniki i ćwiczenia dla uczniów. Na specjalnie stworzonym profilu na portalu Facebook – Carex Polska będą zamieszczane przydatne ciekawostki i informacje. Dostępny będzie również film instruktażowy, pokazujący przykładową lekcję przeprowadzoną przez pana Dr med. Pawła Grzesiowskiego z Instytutu Profilaktyki Zakażeń.


 Działania Akademii Czystych Rąk Carex

 W czasie zajęć realizowanych w ramach „Akademii Czystych Rąk Carex” dzieciom zostanie...

dziecko, książki
fotolia
Edukacja
Darmowy podręcznik - początek wielkiej zmiany w szkołach
W 97% szkół w Polsce w roku szkolnym 2014/2015 dzieci będą korzystały z darmowych podręczników dla pierwszaków. Sprawdź, od kiedy podręczniki dla uczniów wszystkich klas szkół podstawowych oraz gimnazjów będą bezpłatne.

"Nasz Elementarz" prawie we wszystkich szkołach w Polsce Tylko 52 publiczne szkoły podstawowe w Polsce nie zamówiły darmowych podręczników. W województwach mazowieckim i lubuskim darmowy podręcznik zamówiły wszystkie szkoły publiczne . Dzięki "Naszemu elementarzowi" tylko w tym roku rodzice zaoszczędzą 101 mln zł. Pierwszaki otrzymają nie tylko darmowy podręcznik. Dzięki dotacji celowej w wysokości 75 zł na ucznia, szkoła ma również możliwość zakupu podręcznika do nauki języka obcego oraz dodatkowych materiałów edukacyjnych i ćwiczeń . W 2017 r. podręczniki dla uczniów wszystkich klas szkół podstawowych oraz gimnazjów będą bezpłatne.   Co wchodzi w skład bezpłatnych podręczników? "Nasze elementarz" składa się z czterech części zawierających przenikające się treści z zakresu edukacji polonistycznej, matematycznej, społecznej i przyrodniczej.  Zachęca do aktywności ruchowej i zajęć artystycznych. Poza podręcznikiem przygotowano internetowy poradnik dla nauczyciela – Przewodnik metodyczny – który obejmie wszystkie treści edukacyjne. Powstały także cztery wersje adaptacji podręcznika dla dzieci niepełnosprawnych . Pierwsza część podręcznika jest już we wszystkich szkołach. Kolejne trzy części trafiać będą do szkół sukcesywnie. Zasady korzystania z darmowych podręczników Wszystkie elementarze oraz materiały edukacyjne będą gromadzone w bibliotekach szkolnych i wypożyczane uczniom na czas użytkowania (w przypadku materiałów w postaci elektronicznej udostępniane uczniom). Z założenia powinny służyć co najmniej trzem kolejnym rocznikom . Materiałów ćwiczeniowych  natomiast nie trzeba będzie zwracać . Aktualnie trwają prace nad podręcznikiem dla drugoklasistów, z którego będą korzystały dzieci w roku szkolnym 2015/2016. Darmowy podręcznik dla trzecioklasistów...

śniadanie dziecka
Panthermedia
Żywienie
Śniadanie jest ważne dla dziecka!
Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia – co do tego są zgodni wszyscy dietetycy. W dodatku dziecko powinno je zjeść najpóźniej godzinę po przebudzeniu. Dlatego od początku przyzwyczajaj dziecko do tego, że o poranku trzeba usiąść do stołu i zjeść śniadanie. Dlaczego to takie ważne?

Śniadanie daje energię na cały dzień Po nocnej przerwie we krwi jest bardzo niski poziom glukozy. A to właśnie ona jest głównym paliwem dla mózgu. Dlatego dzieci, które nie jedzą nic rano, nie mają ochoty na zabawę, gorzej się uczą, wolniej zdobywają nowe umiejętności . Teraz możesz tego jeszcze nie zauważyć, ale doskonale widać to na przykładzie uczniów. Ci, którzy przychodzą do szkoły bez śniadania, mają potem większe kłopoty z nauką. Nie jest jednak dobrze, gdy dziecko zje rano tylko coś słodkiego (np. chałkę z dżemem). Poziom glukozy gwałtownie wtedy wzrośnie, ale potem równie szybko spadnie. Lepsza będzie owsianka z mlekiem lub jogurtem albo grahamka z serem i pomidorem oraz szklanka kakao. Po takim posiłku poziom glukozy wzrasta powoli, za to utrzymuje się długo. Dzięki temu dziecko będzie miało siłę na zabawę przez wiele godzin. Śniadanie sprawia, że dziecko rzadziej choruje Dzieci, które codziennie jedzą śniadania, są zdrowsze. A to dlatego, że poranny zastrzyk energii jest potrzebny układowi odpornościowemu do prawidłowego funkcjonowania. Nie jest jednak ważne, by tylko rano zjeść, ale by ten pierwszy posiłek dnia zawierał jak najwięcej cennych dla organizmu substancji: białko, węglowodany oraz witaminy i składniki mineralne. Śniadanie zapobiega otyłości Tak stwierdzili naukowcy z Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Z ich badań wynika, że osoby, które nie jedzą śniadań, mają przez cały dzień wolniejszą przemianę materii (a nadmiar kalorii odkłada się w formie tłuszczu). Ale aby śniadanie rzeczywiście pomagało utrzymać zgrabną sylwetkę, nie może być posiłkiem składającym się z bułki z masłem popitej słodkim sokiem albo – jeszcze gorzej – napojem. Ma być wartościowe i koniecznie z dodatkiem warzyw. Śniadanie przeciwdziała próchnicy W Centrum Kontroli i Prewencji Chorób w Atlancie naukowcy...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj