mama, dziecko, warzywa, owoce, gotowanie, kuchnia
Fotolia
Dieta

Dieta na 5, czyli najlepsza dieta dla przedszkolaka

Szukasz najprostszego sposobu, aby dbać o zdrową dietę Twojego dziecka? To 5 porcji witamin każdego dnia, które znajdziesz w warzywach, owocach oraz sokach.

Każdego dnia myślisz, co robić, żeby twój przedszkolak był zdrowy. Pamiętasz o programie szczepień, wizytach kontrolnych u lekarza czy zajęciach sportowych. Ale przyznaj się – czasem zdarza ci się zapomnieć o tym, co najprostsze – prawidłowej diecie, bogatej w owoce i warzywa.

Zobacz także: Czego nie wiesz o owocach i warzywach

Dieta na 5!

Zgodnie z opinią specjalistów żywienia i lekarzy, niezbędne dla organizmu jest codzienne spożywanie 5 porcji warzyw, owoców lub soków. Co to jest porcja? 1 porcja to średniej wielkości owoc lub warzywo (np. jabłko) lub kilka mniejszych sztuk (np. truskawki). Porcja to także miseczka sałatki lub szklanka soku. Dołóż wszelkich starań, aby warzywa i owoce były podawane dziecku w jak najbardziej atrakcyjnej dla niego formie i aby nie ograniczać ich do kilku rodzajów.

Sposób na witaminowego niejadka

Niektóre mamy mają wiele problemów z podawaniem dziecku 5 porcji warzyw i owoców – przedszkolaki nie zawsze mają na nie apetyt. Prezentujemy kilka sposobów na dostarczenie dziecku cennych składników odżywczych. Szukasz najprostszego sposobu, aby dbać o zdrową dietę Twojego dziecka? To 5 porcji witamin każdego dnia, które znajdziesz w warzywach, owocach oraz sokach.

  • Razem smakuje lepiej. Dlatego zaproś przedszkolaka do wspólnego przygotowywania posiłków – kto wie, może masz w domu kulinarnego mistrza?
  • Tak jak bohater... Pamiętasz Popeye’a, któremu siłę dawał szpinak? Kiedy dziecko zobaczy, że jego ulubieni bohaterowie ze smakiem zajadają warzywa i owoce, samo też chętnie po nie sięgnie.
  • Na imię mu... Zacznij nadawać owocom i warzywom chwytliwe imiona – pomidor zwany Kapitan Pomidoro na pewno będzie smakował lepiej niż zwykły bezimienny ogórek.
  • Co powiesz na sok? Niestety, dużo dzieci nie przepada za warzywami i owocami, bo przeszkadzają im pestki w jabłkach czy skórka pomarańczy. W takiej sytuacji świetnie sprawdzi się właśnie sok, który zachęci do poznania nowych, owocowo-warzywnych smaków. Soki są nie tylko smaczną, ale i wygodną formą podawania dzieciom witamin – możesz je dać maluchowi do przedszkola, gdy wybiera się na wycieczkę albo zabawę na podwórku.

Poobiedni spacerek

Pamiętasz, jak twoja mama powtarzała ci, że ruch to zdrowie? Miała rację, prawda? Dlatego zadbaj, by twój przedszkolak także spędzał czas na świeżym powietrzu. Zabawy na dworze sprzyjają nie tylko rozwojowi ruchowemu, ale także uodparniają na choroby.

Polecamy: Po co dziecku spacery? Dla zdrowia!

Zasady diety kobiet w ciąży i małych dzieci

Kiełki, żywność
panthermedia
Żywienie
Dieta dziecka wiosną
Ani witaminowe żelki, ani wzmacniające syropki nie zdziałają tyle dobrego, co zbilansowana dieta. Co powinno się w niej znaleźć, zwłaszcza teraz, kiedy maluch potrzebuje wzmocnienia po zimie?

Blade i zmęczone są teraz prawie wszystkie dzieci. Przez ostatnie pół roku większość czasu spędzały w domu, zmagając się z zarazkami. Na szczęście wiosną możesz podreperować zdrowie malucha. Spróbuj działać na trzech płaszczyznach. Po pierwsze, pilnuj, aby spał odpowiednio długo (już dwulatki często mają braki snu), po drugie, zapewnij mu dużo ruchu na świeżym powietrzu, a po trzecie – i tym zajmiemy się teraz – zmień jego dietę. Nie takie dobre nowalijki Chociaż oko kuszą już nowalijki , poczekaj jeszcze trochę z kupowaniem ich. Te piękne i błyszczące szczypiorki czy imponujących rozmiarów rzodkiewki może i na pierwszy rzut oka są apetyczne, ale nic pożytecznego w nich nie znajdziesz. Wyhodowano je w szklarniach i poddano działaniom środków chemicznych, więc w efekcie mogą zaszkodzić zdrowiu malucha, a nie pomóc. Zamiast takich sztucznych nowalijek, lepiej podaj dziecku kiełki np. rzeżuchy albo lucerny. Zawierają dużo łatwo przyswajalnych przez organizm witamin i składników mineralnych (m.in. magnezu czy żelaza). Warzywa? Najlepiej mrożone Oczywiście kiełki są zdrowe  i pyszne, jednak nie mogą zastąpić warzyw. Zasada: pięć porcji warzyw dziennie nadal obowiązuje, ale uwaga: na początku wiosny zrezygnujmy bez żalu z ziemniaków czy marchewki kupowanych na bazarkach (długie przechowywanie w dużej mierze pozbawiło ich wartości). Postaw na warzywne mrożonki: mają prawie tyle samo witamin, co świeże warzywa jesienią. Dodatkowych strat witamin unikniesz dzięki odpowiedniemu przygotowywaniu mrożonek: wrzucaj warzywa do wrzącej wody i gotuj jak najkrócej, albo jeszcze lepiej: przyrządzaj je na parze. [CMS_PAGE_BREAK] Warto docenić kiszone ogórki czy kapustę Oprócz mrożonek, dobrym źródłem witamin nadal będą kiszona kapusta albo ogórki z beczki. Nie dość, że zawierają wielkie porcje witaminy C (stąd ich kwaśny smak),...

kobieta, mama, sok, picie, szklanka, ciąża, brzuszek
Dieta w ciąży
Zdrowa dieta = zdrowe dziecko
Chcesz być matką, starasz się o dziecko, a może już jesteś w ciąży? W trosce o maleństwo zapewne już zaczynasz myśleć, co powinnaś jeść, a czego unikać.

Nasza rada? Przede wszystkim nie stresuj się. A po drugie – skorzystaj z kilku cennych rad specjalistów. Dieta dobra to dieta zróżnicowana Dieta kobiet w ciąży – podobnie jak dieta każdego z nas – powinna być możliwie zróżnicowana i urozmaicona, czyli zawierająca wszystkie grupy produktów: zbożowe, warzywa i owoce, nabiał, dostarczające pełnowartościowego białka np. ryby, drób, mięsa, warzywa strączkowe. Zdrowia nie da się oszukać – pewnych witamin czy składników nie znajdziemy nigdzie indziej poza określoną ścisłą grupą produktów. Tak ważny dla ciebie i rozwoju dziecka kwas foliowy znajdziesz tylko w zielonych warzywach, podobnie jest z witaminą C – jest ona wytwarzana tylko przez produkty roślinne. Dlatego też bardzo ważne jest spożywanie wystarczającej ilości warzyw, owoców oraz soków – najlepiej ich 5 porcji rozłożonych w ciągu dnia. 5 porcji na zdrowie Najbardziej optymalną dawką dla naszego organizmu jest 5 porcji warzyw, owoców lub soku dziennie. Dlaczego jest to tak ważne? Warzywa, owoce oraz soki cechują się wysoką wartością odżywczą i regulacyjną – przede wszystkim ze względu na zawartość witamin, składników mineralnych i błonnika pokarmowego. Najlepiej jeść ich jak najwięcej i wybierać różnorodne odmiany i gatunki, ponieważ każdy z nich może nam zaoferować odmienny zestaw cennych witamin. Warzywa liściaste stanowią bardzo cenną grupę ze względu na dużą zawartość makro- i mikropierwiastków, szczególnie żelaza, miedzi, manganu, potasu, a także witaminy E oraz kwasu foliowego. Porzeczki, truskawki, kiwi, warzywa kapustne i marchew to świetne źródła witaminy C oraz prowitaminy A (≤-karotenu). „Zawarte w warzywach, owocach i sokach witaminy są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Witaminy A i C oraz ≤-karoten wpływają na funkcjonowanie układu odpornościowego”...

dziecko, dziewczynka, owoc, jabłko
Dieta
5 porcji warzyw, owoców lub soku
Ważne jest, by Twoje dziecko, tak jak Ty, już od najmłodszych lat wiedziało jak zdrowo się odżywiać. Im wcześniej zaczniesz starania, aby jadło owoce, warzywa i piło soki, tym lepiej.

To właśnie u kilkulatka kształtują się nawyki żywieniowe, czyli „im zdrowiej je Jaś, tym zdrowiej Jan będzie jadł”. Tak więc to Twoja rola, by zachęcić do tego swoje dziecko. Niektóre z nas mają wiele problemów z podawaniem dziecku takiej ilości warzyw, owoców lub soku – nasze pociechy nie zawsze mają na nie apetyt. Dlatego też poniżej prezentujemy kilka sposobów na dostarczenie maluchowi cennych składników odżywczych. • Kiedy dziecko ogląda ulubioną bajkę, w której akurat główny bohater pije sok , powiedz: „Patrz, synku/córeczko, miś pije sok, więc może my też go wypijemy” i podaj mu sok do ręki. Maluch na pewno wypije z wielkim apetytem. To będzie już jedna porcja niezbędnych witamin. Jeśli taki sposób jednak nie pomoże, wskaż dziecku, że jego tatuś (będący w domu niepodważalnym autorytetem) jest silny, duży i wspaniały dzięki temu, że każdego dnia – także wtedy, gdy był małym chłopcem – jadł wiele warzyw i owoców oraz pił soki. To na pewno wytworzy w świadomości dziecka chęć wzorowania się na tacie i zacznie chętniej spożywać warzywno-owocowe posiłki. • Na pewno każdego dnia spędzasz ze swoim dzieckiem wiele czasu na zabawach, możesz więc użyć owoców, warzyw i soków jako rekwizytów . Stwórz z nich jakąś piramidę albo wymyśl historyjkę. Twój skarb bez zastanowienia weźmie od Ciebie którąś z „zabawek” i zje lub wypije z wielką przyjemnością. Będzie to już jego druga porcja witamin tego dnia. Pamiętaj o tym, że maluch musi jeść różnorodnie. Dlatego za każdym razem staraj się wykorzystywać do zabawy innego rodzaju owoce i warzywa. • Obiad to najlepszy moment na podanie dziecku owoców i warzyw, także w postaci soków. Do drugiego dania serwuj różnorodne surówki, a do picia podaj sok. Nie ograniczaj się tylko do podstawowych smaków, takich jak pomarańczowy lub jabłkowy....

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak