Totomato
Fotolia
Dieta

Dieta eliminacyjna przy autyzmie

Odpowiednia dieta może nie tylko pomóc nam zadbać o nasze zdrowie, lecz także wspomóc leczenie chorób. Zobacz, jaką rolę odgrywa dieta eliminacyjna w leczeniu autymzu.

Na całym świecie przybywa dzieci z problemem autyzmu. Do niedawna, choroba ta była rzadko spotykana, a jej leczenie ograniczało się jedynie do terapii farmakologicznej oraz behawioralnej. Dzisiaj coraz częściej słychać o nowych doniesieniach, na temat roli diety w leczeniu tego zaburzenia. Okazało się, że autyzm, to nie tylko problemem medyczny, ale również żywieniowy.

Zdrowa dieta nie wystarczy

Często słyszymy, że wystarczy się zdrowo odżywiać - mieć dobrze zbilansowaną dietę oraz spożywać dużo warzyw i owoców by żyć w pełni zdrowia. Niestety czasami zdrowa dieta nie wystarczy. Zapominamy, że zjedzenie pokarmu to nie koniec, ale dopiero początek. Nie wszyscy jednakowo trawimy oraz przyswajamy te same pokarmy. Okazuje się, że niektóre z nich mogą być dla nas bardzo toksyczne, ponieważ na jakimś etapie są nieprawidłowo strawione lub nieprzyswojone przez nasz organizm. Warto również wspomnieć, że dzieci z autyzmem, od małego mają poważne problemy gastryczne, w tym częste stany zapalne w jelitach, co dodatkowo negatywnie wpływa na proces trawienia oraz wchłaniania substancji pokarmowych.

Co wyeliminować z diety?

Najbardziej spektakularny efekt w terapii autyzmu daje zastosowanie diety eliminacyjnej - głownie bezmlecznej oraz bezglutenowej. Znaczną poprawę obserwuje się również przy wyeliminowaniu cukru oraz sztucznych dodatków do żywności. W wielu przypadkach już po trzech miesiącach po wprowadzeniu diety eliminacyjnej, następują korzystne zmiany w zachowaniu dziecka. Zmniejszają się problemy ze snem, pojawia się kontakt wzrokowy oraz poprawia się koncentracja. Eliminacja tych produktów z diety, powinna odbywać się pod okiem lekarza lub dietetyka, by nie doszło do braków pokarmowych i zaburzenia wzrostu oraz rozwoju dziecka.

Czym zastąpić eliminowane produkty?

Mleko krowie najlepiej zastąpić roślinnymi mlekami na bazie migdałów, ryżu, orzechów. Ważne by były dodatkowo fortyfikowane wapniem. Pamiętajmy, że w przypadku mleka krowiego, to białko kazeiny jest problemem, a nie laktoza, wiec nie możemy zastosować u dziecka mleka bez laktozy.
Produkty zawierające gluten należy zastąpić produktami oznaczonymi symbolem przekreślonego kłosa. Tylko wtedy mamy pewność, że są to produkty odpowiednie dla naszego dziecka. Należy wykluczyć takie zboża jak: pszenica, żyto, owies, jęczmień. Do diety należy wprowadzić grykę, proso, komosę ryżową, tapiokę, kukurydze, ryż, amarantus.
Dietę eliminacyjną można rozpocząć od eliminacji mleka, zaś w kolejnym etapie wyeliminować gluten. Pamiętajmy, że nietolerowanych produktów może być więcej, a w celu ich poznania można wykonać testy na alergię oraz nietolerancje pokarmowe.

Energetyczna przekąska bez glutenu, mleka i cukru

Wypróbuj przepis na bakaliowe batony energetyczne – to zdrowa i smaczna przekąska.

Składniki:

Totomato
materiały prasowe Totomato

200 g orzechów nerkowca, 200 g wiórków kokosowych (albo cząstek suszonego kokosa), 200 g suszonych daktyli, 1 łyżeczka cynamonu, szczypta soli morskiej, opcjonalnie 1 łyżka oleju kokosowego

Sposób przygotowania:
Daktyle namoczyć w niewielkiej ilości wody przez kilka godzin. Orzechy i wiórki prażyć na dużej, głębokiej patelni, często mieszając, przez około 10 minut. Prażone nerkowce i wiórki połączyć z daktylami odsączonymi z wody, cynamonem i solą i miksować około 5 minut na gładką masę. Jeśli trudno zmiksować na drobną, kleistą masę – dodać łyżkę oleju kokosowego. Przełożyć do formy, przyklepać łyżką i schłodzić w lodówce.
 
totomato
materiały prasowe
Autorem tekstu jest Anna Gołębiowska - dietetyk sklepu i restauracji ze zdrową żywnością Totomato.
Po więcej artykułów o zdrowiu zapraszamy na www.totomato.pl oraz https://www.facebook.com/totomatosklep?fref=ts

dziecko, odżywianie, jabłko
Zdrowie
Mleko, gluten, jajka, ryby: 4 najczęstsze alergeny. Sprawdź, czego dziecko nie może jeszcze jeść
Mleko, jajka, orzeszki, ryby, gluten: to główni wrogowie alergika. Problem polega na tym, że często są oni ukryci tam, gdzie w ogóle się ich nie spodziewasz! I jak tu skutecznie walczyć z uczuleniem u malca?!

Dzieciom najczęściej dokucza alergia pokarmowa. To dosyć złośliwe zrządzenie losu, bo przecież dziecko szybko rośnie i potrzebuje do zdrowego rozwoju wielu składników odżywczych. Zadanie dla rodziców małego alergika: rozpoznać WSZYSTKIE zakazane produkty i poznać ich zastępców. Główny wróg: mleko Niestety, to właśnie mleko, w którym jest mnóstwo tak potrzebnego dziecku wapnia , jest najczęstszym alergenem. Białka krowiego mleka są częstszą przyczyną alergii niż wszystko inne razem wzięte. Właśnie dlatego, jeśli lekarz będzie podejrzewać u twojego dziecka uczulenie, zaleci na początek wycofanie mleka z diety. Co naprawdę uczula? Oczywiście nie całe mleko, tylko zawarte w nim białka – kazeinowe i serwatkowe. Z tego powodu w tzw. mieszankach leczniczych dla alergików rozbija się cząsteczki białka na mniejsze kawałeczki, które nie powodują uczuleń. Białko jest nie tylko w mleku (ok. 3,5 proc.), ale też w maśle (ok. 0,5 proc., dlatego niektórzy alergicy mogą je jeść), w twarogach, żółtych serach. Gdy lekarz postawi diagnozę, że dziecko jest uczulone na mleko krowie, karmiąca mama nie może pić mleka i jeść żadnych produktów mlecznych. Gdy dziecko jest karmione butelką, nie może dostawać mleka modyfikowanego, tylko specjalną hydrolizowaną mieszankę . Jednak dziecko czasem reaguje alergią także na hydrolizaty. Lekarz wtedy zleci mu specjalny preparat zawierający mieszaninę aminokwasów (tzw. mieszankę elementarną). Uwaga: Dziecko może się uczulić na mleko kozie, owcze, soję, a także na wołowinę i cielęcinę. Bądź detektywem. Białka mleka krowiego znajdują się także w innych produktach. Nie podawaj dziecku też: masła, margaryn, kremów deserowych w proszku, lodów, herbatników, gofrów, wafli, krakersów, pączków, napoleonek, czekolady mlecznej, krówek i toffi, napojów kakaowych w proszku, zupek i sosów z proszku, pieczywa żytniego,...

Niemowlę jedzienie
Fotolia
Dieta
Pediatra ostrzega przed stosowaniem u dzieci modnych diet
Dieta bezglutenowa robi w tej chwili furorę. Gluten jest obwiniany o wszystko: alergię, cukrzycę, choroby skóry, złe samopoczucie, czy anemię. Stosowanie diety bezglutenowej bez wskazań lekarza może jednak szkodzić dziecku - ostrzega dr Andrea Horvath.

Dr Andrea Horvath jest pediatrą, pracuje w Klinice Pediatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, kieruje zespołem żywienia Coraz częściej mówi się o tym, że gluten szkodzi nie tylko osobom chorym na celiakię. Coraz modniejsza jest dieta bezglutenowa, także u dzieci. To dobrze, że rodzice podają dzieciom produkty bez glutenu? Niestety wiele diet to kwestia mody . Najbardziej modna jest w tej chwili dieta bezglutenowa, która ma być dobra na wszystko. Jeśli chodzi o dzieci, to oczywiście każdy rodzic ma prawo u swojego dziecka wypróbować dietę, która potencjalnie może poprawić jego funkcjonowanie. Zawsze jednak mówię tak: dajmy dziecku szansę, by mogło jeść wszystko. Co złego może spowodować u dziecka dieta bez glutenu? Wiele chorób tzw. dietozależnych może przebiegać nietypowo lub skąpoobjawowo. Jeśli dziecko nie będzie dostawać glutenu tylko dlatego, że mamie się wydaje, że ono lepiej funkcjonuje na diecie bezglutenowej, to nigdy nie sprawdzimy, czy dziecko ma celiakię. W tak zasadniczych kwestiach musimy mieć pewność, czy chcemy tylko ograniczać gluten , czy musimy go na stałe wyeliminować z życia dziecka, bo konsekwencje zdrowotne błędów żywieniowych mogą być czasem nieodwracalne.   Czytaj też: Źle karmimy dzieci: szokujący raport! Rodzic może całkowicie nie wyeliminować glutenu? Tak, ponieważ gluten znajduje się w wielu produktach . Jeśli dziecko ma celiakię, to koniecznie trzeba wyeliminować z diety wszystkie produkty zawierające nawet najmniejsze ilości glutenu, gdyż nawet w małych dawkach niszczy on kosmki jelitowe . Jest duże prawdopodobieństwo, że jeśli mama nie będzie wiedziała, że dziecko choruje na celiakię, to nie będzie aż tak restrykcyjnie przestrzegała diety. Skąd wśród rodziców biorą się mody na takie diety? Choć świadomość odnośnie zasad zdrowego żywienia jest co raz większa, to niestety, często...

niemowlę, jedzenie
Dieta
3 najczęstsze alergeny pokarmowe: mleko, gluten, jajka
Jeśli masz alergię lub ma ją także twój mąż, ryzyko, że wasze dziecko również będzie alergikiem, jest dość duże. Jednak nie przejmuj się, bo alergia pokarmowa u małych dzieci mija, zwykle do 3–5. roku życia.

Jedno jest pewne – nie musisz nic robić na zapas. Alergikom należy rozszerzać dietę tak jak zdrowym dzieciom. Dopiero gdy okaże się, że dziecko ma alergię na jakiś produkt, wyłącza się go z diety. Aby to sprawdzić, nowości wprowadzaj pojedynczo, co kilka dni, i obserwuj dziecko. Gdy okaże się, że dziecko ma reakcję alergiczną na jakiś produkt, zacznij przygotowywać dania bez niego – to jedyny sposób leczenia alergii pokarmowej . Kiedy już wiesz, że twoje dziecko nie może pić mleka, jeść jajek czy produktów z glutenem (to najczęstsze uczulenia u małych dzieci), możesz odetchnąć z ulgą. Teraz wiesz, co masz robić. 1. Mleko krowie Choć mleko zawiera tak potrzebne dzieciom białko i wapń, jest najczęstszą przyczyną uczuleń pokarmowych . W pierwszym roku życia dzieci powinny pić mleko mamy lub modyfikowane dostosowane do wieku. Objawem uczulenia na białka mleka krowiego jest wysypka, biegunka, obfite ulewanie , bóle brzuszka. W przypadku alergii na mleko trzeba też unikać w diecie masła, jogurtu, kefiru, maślanki. Kiedy wprowadzać mleko krowie do diety? Pod koniec pierwszego roku życia (w 11. miesiącu spróbuj podać przetwory mleczne: jogurt, kefir, maślankę, zsiadłe mleko). Czym zastąpić mleko w diecie? Dzieci uczulone na białka mleka krowiego powinny pić mieszanki lecznicze , w których białka są rozłożone na drobniejsze cząsteczki o znikomych lub niemal żadnych właściwościach uczulających . Dzieci w pierwszym roku życia nie powinny dostawać mieszanek sojowych – okazało się, że białka soi są nawet silniejszym alergenem niż białka mleka krowiego. Zamiast masła możesz używać masła klarowanego (rozpuść masło na małym ogniu, zbieraj szumowiny – białka mleka opadną na dno, a na górze zbierze się czysty tłuszcz; przelej go do słoika, wstaw do lodówki), miękkiej margaryny bezmlecznej lub oliwy z oliwek (wlej...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak