Dieta

Domowe herbatki i soki

Domowe napoje nie tylko nie nadszarpną Twojej kieszeni, ale też dostarczą dziecku najbardziej potrzebnych witamin.



Nie musisz kupować w sklepie gotowych i najczęściej mocno słodzonych soków. Domowe napoje nie tylko nie nadszarpną Twojej kieszeni, ale też dostarczą dziecku najbardziej potrzebnych witamin.



Dzienne zapotrzebowanie na płyny zdrowego niemowlęcia jest wysokie i wynosi ok. 10-15 proc. masy ciała. W pierwszym okresie życia wystarczy mu mleko matki i nie dopajamy malucha karmionego wyłącznie piersią.
Potrzeby niemowląt żywionych sztucznie zaspokaja prawidłowo przygotowane mleko modyfikowane początkowe (odpowiednia ilość proszku mlecznego na porcję, właściwa jakość wody). Nie obciąża ono nerek dziecka zbyt dużym stężeniem białka i sodu.
Do przygotowania potraw dla niemowląt zaleca się naturalne wody źródlane oraz niskozmineralizowane (w sumie nie więcej niż 500 mg rozpuszczonych składników w litrze) i naturalne wody mineralne niskosodowe (poniżej 20 mg jonów sodu na litr). Źródłem wody są także inne napoje, np. zupy, jogurty, kefiry, soki owocowe i warzywne. Trudno jednak powiedzieć, ile dziecko powinno wypić płynów łącznie w ciągu dnia. Potrzeby dzieci znacznie się różnią i trzeba im podawać picie ilekroć odczuwają pragnienie. Uwaga! Należy unikać podawania małym dzieciom herbaty, słodkich napojów i nadmiaru soków.

1. Herbatka z kopru i rumianku
dla dzieci żywionych sztucznie od pierwszego miesiąca życia
– łyżeczka włoskiego kopru i rumianku,
– płaska łyżeczka cukru ,
– 2/3 szklanki wody.
Wymieszaj zioła i wsyp je do porcelanowego kubeczka. Zalej zioła wrzątkiem i pozostaw je na 15 minut pod przykryciem, aby się zaparzyły. Przecedź napar przez gęste sitko, by otrzymać klarowny napój. Osłódź herbatkę, zagotuj. Napar z kopru i rumianku doskonale ugasi pragnienie malucha, a poza tym ułatwia on trawienie. Napar nie powinien jednak być podawany codziennie, tylko od czasu do czasu. Herbatkę ziołową najlepiej przygotować z wody przeznaczonej dla niemowląt. Jedna porcja dla malucha = 100-150g.

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

zupka
fotolia.com
Dieta
Przepisy na dania dla dziecka - 7. miesiąc życia
Poznaj 3 przepisy na zdrowe dania dla 7-miesięcznego dziecka. Proponujemy pyszne potrawy na dziecięce śniadanie, przekąskę i obiad. Zobacz, co pysznego możesz ugotować swojemu maluchowi!

Śniadanie dla dziecka w 7. miesiącu życia: Przecier z marchwi Składniki: 1 średnia marchew, 1 łyżeczka kleiku ryżowego, 1 łyżeczka świeżego masła. Marchew wyszoruj, oskrob, opłucz, pokrój w cienkie plasterki. Przełóż do rondelka, zalej niewielką ilością wrzącej wody i ugotuj pod przykryciem na małym ogniu. Jarzynkę zmiksuj, dodaj kleik i masło. Starannie rozmieszaj, by uzyskać jednolitą konsystencję i ponownie zagotuj. Podawaj dziecku po ostudzeniu i sprawdzeniu temperatury! Przekąska dla 7-miesięcznego dziecka: Sok z jabłka Składniki: świeże, dojrzałe jabłko. Umyj je dokładnie, obierz, sparz wrzącą wodą i zetrzyj na drobnej, szklanej tarce. Porcelanowy kubek i sitko także sparz wrzątkiem. Wyłóż przecier z jabłka na sitko i wyciśnij sok do kubeczka. Obiad dla 7-miesięcznego dziecka: Zupka marchewkowo-jabłkowa z kurczakiem Składniki: 80 g obranej marchwi, małe obrane jabłko, 2 łyżeczki kleiku ryżowego, 1 łyżeczka oliwy z oliwek, 20 g piersi kurczaka, 1/3 szklanki wody. Do wrzącej wody włóż obraną, umytą i pokrojoną marchew oraz mięso. Gotuj przez 20 minut. Pod koniec dodaj cząstki jabłka. Warzywa i jabłko zmiksuj, a mięso osobno drobniutko posiekaj. Do zupy dodaj oliwę i kleik, wymieszaj ją i jeszcze raz zagotuj. Ewentualnie uzupełnij przegotowaną wodą do objętości ok. 180 ml. Czytaj też: Przepisy na dania dla dziecka - 8. miesiąc życia 

dziecko, dziewczynka, napoje, mama, szklanka, kuchnia
Żywienie
Zdrowe napoje
Maluch musi dostać odpowiednią ilość witamin i minerałów. Sprytnie ukryć można je nie tylko w jedzeniu, ale także w piciu.

Do zdrowia wystarczy niewielka ilość witamin i składników mineralnych. Ale jest jeden warunek – muszą być dostarczane codziennie. Jeśli podczas upałów maluch ma mniejszy apetyt, to na pyszny napój nie będziesz musiała go namawiać. Wraz z nim przemycisz… Wapń Jako budulca kości i zębów nie może go zabraknąć dziecku, jak i dorosłemu, zwłaszcza kobiecie w ciąży i karmiącej. Ten pierwiastek bierze też udział w przekazywaniu informacji przez układ nerwowy. Nasz pomysł: koktajl jagodowo-mleczny (od 8. miesiąca) Przygotuj 100 ml mleka modyfikowanego, które pije twoje dziecko. Dwie łyżki jagód dokładnie umyj, sparz i osusz. Przetrzyj przez sito. Połącz z mlekiem modyfikowanym. Potas To jeden z trzech najważniejszych składników mineralnych w organizmie. Jest niezbędny do prawidłowej pracy serca. Uważa się, że jego niedobór może przyczyniać się m.in. do bolesnych kurczów łydek podczas ciąży . Nasz pomysł: napój jabłkowo-rumiankowy (od 8. miesiąca) Zaparz w szklance pod przykryciem herbatkę rumiankową (może być też miętowa) i odstaw, by wystygła. Soczyste słodkie jabłko umyj, obierz ze skórki i zetrzyj na drobnej tarce. Przetrzyj je przez sitko do czystej filiżanki. Wlej do soku z jabłka 100 ml naparu z rumianku i wymieszaj. Żelazo Jest składnikiem czerwonych ciałek krwi i mięśni. Pomaga w rozprowadzaniu tlenu w organizmie. Jego niedobór może prowadzić do anemii . Nasz pomysł: nektar arbuzowo-poziomkowy (od 2. roku życia) Arbuza dokładnie umyj i odkrój nieduży kawałek. Obierz ze skórki i wyjmij pestki, wrzuć do naczynia do miksowania. Dwie łyżki poziomek dokładnie umyj, banana obierz ze skórki i jego połowę razem z poziomkami dodaj do arbuza. Zmiksuj. Jeśli chcesz, możesz dodać 1–2 łyżki jogurtu naturalnego. Magnez Bierze udział np. w wytwarzaniu energii, przekazywaniu impulsów...

Dieta
Danie na śniadanie
Przyzwyczajaj dziecko do zjedzenia obfitego śniadania. Zobacz, co mu można zaserwować.

Po nocnym śnie pierwszy posiłek jest bardzo ważny, gdyż ciało potrzebuje nowych składników energii. Dlatego też przyzwyczajaj dziecko do zjedzenia obfitego śniadania. Dzięki temu rozpocznie dzień w pełni sił. Podstawą śniadania powinno być mleko (np. zupy mleczne) lub przetwory: twaróg, kefir lub jogurt z owocami, kawa zbożowa lub kakao. W zestawie śniadaniowym małego dziecka należy uwzględniać także inne produkty bogate w białko – jaja, pasty mięsno-warzywne, sałatki jarzynowe z serem lub dobrymi wędlinami. Ważna jest kompozycja śniadań. Jeśli dziecko pije sok, powinno dostać kanapkę z chudą, wędliną, twarożkiem lub pastą z jaj. Nie należy łączyć w jednym zestawie takich samych produktów, np. zupy mlecznej z lanymi kluskami i jajek. Dzieciom powyżej roku podajemy pieczywo: pszenne, żytnio-pszenne, razowe. Wartość energetyczna śniadania dla 2-3-latka powinna wynosić ok. 250-325 kcal, a dla przedszkolaka 350-425 kcal, co stanowi 25% dziennego zapotrzebowania energetycznego dziecka w tym wieku. Dziecko potrzebuje dużo energii już od samego rana Najlepiej będzie, gdy przyzwyczaisz je do jedzenia pełnowartościowego śniadania, aby w ten sposób uzupełniło zasób energii po 8-10 godzinach nocnego snu. W skład idealnego śniadanka wchodzą następujące produkty: mleko i jego przetwory – 20%; proteiny (mięso, ryby, jajka) – 10%; owoce i warzywa – 50% oraz pieczywo i produkty zbożowe – 20%. Poczynając od trzeciego roku życia idealne menu na śniadanie powinno wyglądać następująco: 1 lub 2 niewielkie owoce, można również spożyć je w postaci soku; 1/2 miseczki płatków z mlekiem; ewentualnie jogurt i plasterek szynki. Dla urozmaicenia możesz również podać dwie kromki chleba z masłem i dżemem. Częsta zmiana menu jest bardzo ważna, gdyż dzieci, podobnie zresztą jak dorośli, nie lubią jeść stale tych samych potraw. Na śniadanie podawaj malcowi...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak