kanapki, przedszkolaki, kuchnia dla malca, śniadanie
Dieta

Pyszne drugie śniadanko

Drugie śniadanie łagodzi głód między śniadaniem a obiadem. Nie może być sycące, żeby maluch nie stracił apetytu na obiad.

Co możesz dać dziecku na drugie śniadanie, żeby było ono pełnowartościowe? Oto nasze propozycje:

1. Jogurt owocowy+ biszkopt – do jogurtu naturalnego (źródło m.in. wapnia, bakterii probiotycznych) dodaj świeże lub mrożone owoce. Jeśli będzie kwaśny, wsyp odrobinę cukru. Biszkopt może być domowy, ale dobre są też zwykłe biszkopty ze sklepu.

2. Kanapka z żółtym serem + sok z marchewki – posiłek dla dzieci, które nie przepadają za słodkimi przekąskami. Dostarczy energii, wapnia, a sok z marchewki cennego beta-karotenu. Najlepiej wycisnąć go w sokowirówce lub kupić gotowy, bez cukru.

3. Koktajl kefirowy + herbatniki – koktajl łatwo przygotować, miksując kefir i świeżego banana. Herbatnik – zwykły lub pełnoziarnisty, z rodzynkami lub bez – pomoże dziecku zaspokoić głód na dłużej.

4. Mufinka + kakao + jabłko – wystarczy niezbyt duże ciastko i mały kubek dającego energię kakao (albo np. kartonik zawierającego mnóstwo witamin gęstego napoju mlecznego czekoladowo-zbożowego Candy’Up Śniadanko, ok. 1,50 zł). Do tego koniecznie podaj dziecku świeży owoc – źródło cennego błonnika i witamin.


 

Przedszkolakf

 

115 rzeczy do zrobienia w wakacje 2022: szalone i kreatywne pomysły

warzywa, kuchnia, szklanka
Panthermedia
Żywienie
Zdrowe jedzenie dla dzieci - które produkty wybrać?
Starasz się karmić swoje dziecko zdrowo i mądrze. Czy jednak zawsze dokonujesz najlepszych wyborów? Sprawdź, czy dla dziecka zdrowsza będzie grahamka czy białe pieczywo (to nie jest oczywiste!), margaryna czy masło, jaki miód najlepiej wybrać itd.

Dla dziecka: grahamka czy rogalik? I to, i to. Pieczywo ciemne jest zdrowsze (ma najwięcej błonnika i witamin), za to białe jest lekkostrawne. Idealne rozwiązanie: maksymalna różnorodność (tutaj sprawdź nasz ranking najlepszych pieczyw dla dzieci ). Serwuj dziecku grahamki, kajzerki, rogaliki, pumpernikiel, pieczywo chrupkie, pieczywo z różnymi dodatkami – sezamem, suszonymi śliwkami, ziarnami. Unikaj jedynie chleba czy bułek z dużą zawartością konserwantów. Poznasz je po długim terminie przydatności do spożycia i nienaturalnym, jakby „papierowym” smaku. Ze względu na bardzo dużą kaloryczność, ogranicz podawanie dziecku słodkich bułek, np. chałek. Miód lipowy czy akacjowy? Wartościowy jest zarówno jeden, jak i drugi. Najważniejsze, żeby nie był sztuczny (bo to sam cukier). Miodem smaruj dziecku kanapki, ale też osłodź nim ostudzoną do temperatury pokojowej herbatę. Pycha! Rosół czy jarzynowa? Zupa jarzynowa , bo oprócz tego, co zawiera rosół (wywar z mięsa), ma to, co zawdzięczamy jarzynom: błonnik, witaminy oraz sole mineralne. A jaka zupa jest najzdrowsza? Pomidorowa! Zawiera potas, wapń oraz likopen chroniący przed chorobami. Masło czy margaryna? Rocznym dzieciom lepiej służy masło (cholesterol jest im potrzebny do budowy układu nerwowego), przedszkolaka warto przyzwyczajać do smaku margaryny, by wyrobić w nim prawidłowe nawyki żywieniowe (na dłuższą metę cholesterol może być szkodliwy). Póki co, dziecko może jeść i jedno, i drugie na zmianę (jednak z przewagą masła) lub w postaci miksów masła z margaryną. Mleko pasteryzowane czy UHT? Można podawać i jedno, i drugie, jednak pasteryzowane trzeba wcześniej przegotować. Najważniejsze, by dziecko w ogóle je piło. Mleko to cenny skarb. Poza wapniem zawiera także białko i witaminy A i D. Jeśli szkrab kręci nosem na widok mleka, opowiedz mu, kto je pije - Scooby oraz Superman!...

maluch, przedszkolak, jedzenie, czekolada
Żywienie
Czekolada i inne słodycze – czy podawać dzieciom?
Czekolada, żelki, ciastka - czy małe dzieci mogą je jeść? Jaka czekolada jest najlepsza dla dziecka?

Czekolada to dziecięcy przysmak, dlatego trudno byłoby maluchy zupełnie jej pozbawiać. O jej smaku decyduje ilość i jakość kakao, deserowa zawiera go od 30 do 70%. Im jest go więcej, tym lepszy smak i aromat. Najlepsze gatunkowo czekolady nie zawierają innego tłuszczu niż masło kakaowe . Czekolada dostarcza energii potrzebnej dzieciom zwłaszcza podczas intensywnego wysiłku. Tabliczka zawiera ok. 525 kcal. W skład czekolady mlecznej wchodzi także mleko w proszku lub mleko skondensowane. Zawartość kakao wynosi w niej tylko ok. 20%, a zatem dostarcza ona dwa razy więcej białka niż czekolada deserowa. Jest również źródłem cennego magnezu oraz żelaza, wapnia, niacyny (witamina B3). Niemowlętom nie podajemy czekolady, dzieciom w okresie poniemowlęcym i przedszkolakom od czasu do czasu można dać kawałeczek lub startą czekoladą ozdobić deser . Dość często zdarza się uczulenie na czekoladę , dlatego mali alergicy nie powinni jej jeść przed ukończeniem drugiego roku życia. Pamiętaj! Bakterie powodujące próchnicę żywią się cukrem i skrobią, dlatego po zjedzeniu czegoś słodkiego dziecko powinno umyć ząbki lub choćby wypłukać usta. Rodzice pytają Czy dzieci mogą jeść galaretki? Najbardziej wartościowe są galaretki przyrządzane w domu, zawierające soki owocowe i zestalane żelatyną wieprzową. Można do nich dodać owoce , bitą lub słodką śmietankę. Galaretki gotowe mają dodatek sztucznych barwników , które mogą powodować alergię. Dzieci uwielbiają żelki, np. misie. Czasem można dać maluchowi kilka takich przysmaków. Warto wybierać te, które zawierają żelatynę wieprzową lub substancje żelujące pochodzenia roślinnego – czytaj skład na etykietach. J akie słodycze są odpowiednie dla dzieci z nadwagą? W diecie dzieci z nadwagą unikamy ciastek i ciasteczek z cukierni , kremów, cukierków, słodkich batonów i...

Koktajle mleczne dla dzieci
Fotolia
Żywienie
7 mlecznych koktajli dla dziecka na cały tydzień
Są dzieci, które nie lubią mleka. Nie wiesz już, jak przekonać je do picia mleka? Przede wszystkim pamiętaj, że mleko nie musi być białe! Od dziś każdego dnia dziecko może pić pyszne i zdrowe kolorowe koktajle mleczne.

Już na sam widok szklanki białego płynu dziecko może chcieć uciec od stołu. A przecież mleko i jego przetwory są bardzo ważne w dziecięcej diecie, także po pierwszych urodzinach. Dostarczają cennego wapnia i  białka , które jest budulcem wszystkich tkanek w organizmie oraz dostarcza energii. Dlatego tak ważne jest, by maluch pił mleko. A najlepiej, by robił to chętnie. Podpowiadamy, jak to osiągnąć niewielkim wysiłkiem. Poniedziałek: różowy koktajl z jogurtem Składniki: - 7 truskawek (mogą być mrożone) - dojrzały banan - mały kubeczek jogurtu naturalnego - listki świeżej melisy - wiórki gorzkiej czekolady Owoce dokładnie umyj, truskawki odsącz z nadmiaru wody. Banana obierz ze skórki, odetnij ciemne końcówki i pokrój na nieduże kawałki. Owoce włóż do głębokiego pojemnika, dodaj jogurt i zmiksuj całość blenderem do uzyskania jednolitej, ale dość gęstej konsystencji. Koktajl przelej do szklanek, posyp odrobiną wiórków czekoladowych i udekoruj listkiem świeżej melisy. Wtorek: zielony koktajl z jogurtem Składniki: - 2 owoce kiwi - pół szklanki mleka (może być modyfikowane) - pół szklanki naturalnego jogurtu - wanilia - łyżka otrąb owsianych (niekoniecznie) Kiwi obierz ze skórki, wykrój zdrewniałą część, pokrój w plasterki, jeden z nich odłóż do dekoracji. Włóż do naczynia do miksowania, dolej mleko i jogurt , dodaj ziarenka wydłubane z laski wanilii. Wsyp otręby (jeśli je dodajesz). Zmiksuj blenderem. Od razu przelej do szklanek, udekoruj plasterkiem kiwi i podawaj. Środa: żółty koktajl z mlekiem Składniki: - szklanka mleka - pół łyżeczki miodu - gruszka - 1/4  łyżeczki cynamonu - odrobina kakao naturalnego Gruszki umyj, obierz, wykrój gniazda nasienne i pokrój na niewielkie kawałki. Wrzuć je do naczynia, dodaj miód i cynamon. Wlej mleko i wszystko dokładnie zmiksuj, aż uzyskasz gładką, jednolitą...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak