Dieta

Kwasy mądrości

Nowe badania potwierdzają, iż dieta bogata w kwasy tłuszczowe pomaga w rozwoju i funkcjonowaniu mózgu.


Nowe badania potwierdzają, iż dieta bogata w kwasy tłuszczowe pomaga w rozwoju i funkcjonowaniu mózgu.

Zależy Ci, by Twoje dziecko było bystre i dobrze się rozwijało? Przeczytaj o najnowszych odkryciach naukowych na temat wpływu kwasów tłuszczowych na mózg i układ nerwowy.

Po rozum do... tłuszczów
Spożywane przez nas tłuszcze są mieszaniną kwasów tłuszczowych z trzech grup: nasyconych, jednonienasyconych i wielonienasyconych. Te ostatnie są dla mózgu najistotniejsze: odpowiadają za działanie jego błon komórkowych i kształtowanie synaps, czyli połączeń nerwowych, za tzw. mielinizację mózgu (która decyduje o tym, że informacje są przekazywane sprawnie), wpływają na rozwój i dojrzewanie najważniejszych struktur mózgowych. Ich odpowiednia ilość w diecie pomaga dziecku zapamiętywać, logicznie myśleć, poprawia zdolności językowe. Wpływają one też na ostrość widzenia, chronią przed alergią i są nośnikiem witamin.

Wśród tych dobroczynnych kwasów wyróżniamy dwa, których organizm nie jest w stanie sam wytworzyć: linolowy (z grupy omega-6) i alfalinolenowy (z grupy omega-3). Oba muszą być dostarczane w pożywieniu. Źródło kwasów omega-6 to oleje roślinne, orzechy, margaryna miękka. Omega-3, i wśród nich najważniejszy dla mózgu DHA, występują w tłustych rybach morskich (sardynki, śledź, łosoś, halibut, tuńczyk, makrela).

Prowadzone w ostatnich latach w polskich ośrodkach naukowych badania pokazały, że jemy tych produktów za mało!

Ważne od chwili poczęcia
Układ nerwowy dziecka kształtuje się od trzeciego tygodnia po zapłodnieniu. Proces ten trwa dalej po narodzinach, do końca drugiego roku. Potem kwasy tłuszczowe nadal są potrzebne, by mózg dobrze funkcjonował i wykorzystywał maksimum swych możliwości. Dlatego:
Dbaj o dietę w ciąży. Wielonienasycone kwasy tłuszczowe mają zasadniczy wpływ na rozwój centralnego układu nerwowego u maleństwa w Twoim łonie. Jedz dużo ryb i produktów bogatych w tłuszcze roślinne. Możesz też, po konsultacji z lekarzem, przyjmować tran lub inny preparat z kwasami omega-3.

Gdy karmisz piersią, pilnuj, by nie brakowało Ci zdrowych tłuszczów. Skład Twojego pokarmu zależy także od tego, co jesz! Polskie badania wskazują na znaczny odsetek niekorzystnych kwasów tłuszczowych trans u kobiet spożywających dużo słodyczy. Warto również wspomagać się preparatami z apteki.

Jeśli podajesz dziecku mieszankę, możesz ją kupić wzbogacaną w LC-PUFA, czyli kwas dekozaheksaenowy występujący w pokarmie (szukaj informacji na opakowaniu).

Malec, który skończył rok, powinien dostawać ryby (o ile nie jest alergikiem). Nie zapomnij również o kwasach omega-6, czyli olejach roślinnych. Pamiętaj, że dziecko musi też jeść masło, ale powyżej drugiego roku trzeba je stopniowo zastępować margaryną.

Kilkulatkowi możesz dawać tran (sprawdź przed zakupem, czy zawiera kwasy EPA i DHA, a nie żadne inne). Jest to szczególnie istotne, jeśli dziecko nie chce jeść ryb lub jest na nie uczulone. Podawanie tranu powinnaś skonsultować z pediatrą, gdyż zawiera on także witaminę D – nie wolno jej przedawkować.

Układaj domowy jadłospis tak, by nikomu w rodzinie nie brakowało wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Badania dowiodły bowiem, że są one korzystne także dla dorosłych. Zapobiegają schorzeniom układu krążenia, miażdżycy i niektórym chorobom serca, wspomagają leczenie cukrzycy typu II.

Dobre na nadpobudliwość
Badania z udziałem dzieci z ADHD, przeprowadzone w Wielkiej Brytanii w 2005 roku, wykazały, że kwasy EPA i DHA poprawiają u nich zdolność do pisania, czytania i zmniejszają pobudliwość. Taki efekt osiągnięto już po trzech miesiącach podawania preparatów z kwasami tłuszczowymi! Pomagają one też leczyć depresję u dzieci, gdyż łagodzą jej objawy. Ostatnio wykazano ich dobroczynny wpływ również w leczeniu anoreksji.

Tekst: Monika Krawiecka
Konsultacja: Dr hab. Piotr Socha; pediatra gastroenterolog, Klinika Gastroenterologii, Hepatologii i Immunologii CZD

 

 

td_dopisek.gif

 

 

 

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

kwasy omega-3
Fotolia
Zakupy
Preparaty z kwasami omega-3 dla dzieci - przegląd
Zastanawiasz się, jakie preparaty z kwasami omega-3 są najlepsze dla dzieci? W płynie, w kapsułkach, a może w formie żelków? Zobacz, przegląd preparatów z kwasami omega-3.

Kwasy tłuszczowe omega-3 są bardzo ważne w diecie każdego człowieka, szczególnie tego małego, którego organizm dopiero się rozwija. Można je znaleźć przede wszystkim w tłustych rybach morskich żyjących w zimnych wodach, a także w niektórych olejach roślinnych i mleku matki. Niestety, spożywamy zbyt mało ryb morskich, zastępując je tańszym mięsem np. z kurczaka. Ponadto nieprawidłowo je przygotowujemy (klasyczne "smażenie mrożonego fileta"). Warto to zmienić! A gdy dziecko nie lubi ryb i regularnie odmawia ich spożycia - rozważyć można suplementację preparatami zawierającymi kwasy omega-3. Preparaty witaminowe dla dzieci - sprawdź opinie Rodzaje preparatów z omega-3 Część preparatów obecnych na rynku to klasyczny tran (czyli olej z wątroby dorsza), w płynie lub kapsułkach (również do żucia), często z dodatkiem aromatów poprawiających smak i zapach. Oprócz kwasów omega-3 preparaty te zawierają m.in. naturalnie występujące w tranie witaminy A i D. Część preparatów zawiera wyłącznie wyselekcjonowane kwasy omega-3 , pozbawione witamin A i D (przydatne w przypadku występowania ryzyka przedawkowania - ich nadmiar jest szkodliwy), jeszcze inne są dodatkowo wzbogacane (np. w witaminy i inne substancje). Dostępne są także preparaty zawierające kwasy omega-3 pochodzenia roślinnego (algi). Zestawienie kwasów omega-3 w różnych preparatach Poniższe tabele zawierają zestawienie zawartości kwasów omega-3 w dziennej zalecanej dawce danego preparatu. Kwasy omega-3 w kapsułkach   Multi Tabs Omega-3 Kid Vibovit Omega-3 żelki Alfa & Omega Junior Smart Omega Junior DHA [mg] 230 40 220 200 EPA [mg] 46 20...

tłuszcze
Dieta
Dobre tłuszcze
A są takie? Owszem! I warto od małego przyzwyczaić smyka do diety opartej na zdrowych tłuszczach. To może uchronić go przed otyłością.

Dieta pozbawiona tłuszczu wcale nie jest zdrowa. Dlaczego więc mówi się o tym, by smyk nie jadł tłustych mięs czy wędlin? Bo są różne rodzaje tłuszczu. Te zdrowe dla malca są ważnym źródłem energii, dostarczają niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. To one wspierają budowę komórek – dlatego są potrzebne w okresie szybkiego wzrostu. Mają wpływ na stan skóry, ostrość wzroku, a także chronią ciało przed utratą ciepła. Składniki tworzące rdzeń kręgowy i mózg w 60 proc. składają się właśnie z tłuszczu, a każde włókno nerwowe otoczone jest tłuszczową osłonką. Gdzie zatem szukać zdrowych tłuszczów i jak je podawać malcowi? W mleku mamy Zwłaszcza w tym nocnym jest tłuszczu najwięcej. I to także dzięki niemu bobasek szybciej rośnie. Może nawet być troszkę pulchny, ale nie martw się, w przyszłości otyłość raczej mu nie grozi! Dodatkowe fałdki to zasługa szczególnych tłuszczów – DHA i ARA z grupy nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3. Są one łatwiej i szybciej trawione niż inne tłuszcze. Dlatego pulchne niemowlęta szybko gubią zbędne gramy, gdy zaczynają raczkować, wstawać i chodzić. W domowych zupkach Jednym z częstych błędów żywieniowych popełnianych przez rodziców jest niedodawanie tłuszczu do niemowlęcych zupek. Może to nawet spowodować biegunkę (pediatrzy nazywają ją „biegunką pędraków”). Dodawaj do zupek świeże masło lub olej rzepakowy bezerukowy – zawierają najkorzystniejsze kwasy tłuszczowe. Wystarczy mała łyżeczka któregoś z nich na porcję zupki. Trzeba dodać tłuszcz, gdy zupka jest już ugotowana (dla najmłodszych także zmiksowana). Zupkę dla niemowląt do 7–8. miesiąca życia po dodaniu masła, oliwy lub oleju należy krótko zagotować i ostudzić. W kanapkach Jeszcze do niedawna dietetycy zalecali, by dzieciom do trzech lat nie podawać margaryny, tylko masło (tak...

ryba, kuchnia, fasolka szparagowa
Dieta
Ryby w diecie dziecka
Zdaniem ekspertów do spraw żywienia Polacy – zarówno najmłodsi, jak i dorośli – wciąż spożywają zbyt mało ryb. Ryby powinny gościć na naszym talerzu co najmniej dwa razy w tygodniu i warto je włączyć już do diety niemowlęcia.

Pozostaje jeszcze pytanie: od kiedy i jak je podawać, by zachęcić malca do spożywania dań z rybą w roli głównej? Kiedy pierwsza ryba? Zgodnie ze wskazaniami schematu żywienia, danie z rybą powinno pojawić się w menu niemowlęcia już po ukończeniu 5. miesiąca życia (jeśli jest karmione mlekiem modyfikowanym, a w przypadku dzieci karmionych mlekiem matki – po 6. miesiącu). Warto stopniowo wzbogacać jadłospis maluszka, podając na początek niewielką porcję (1–2 łyżeczki) potrawy z ryby raz w tygodniu. Jeśli nie wystąpią niepokojące objawy ze strony układu pokarmowego, jak biegunki, bóle brzuszka lub wysypka na skórze, można rybne danie serwować niemowlęciu nawet 2 razy w tygodniu, w zalecanej wielkości porcji, czyli ok. 10 g. Wskazania te dotyczą dzieci zdrowych. O żywieniu niemowląt chorych lub obciążonych alergią pokarmową decyduje lekarz prowadzący, pediatra, alergolog bądź dietetyk. Porcja pełna zdrowia Ryby zawierają wiele cennych składników, koniecznych do prawidłowego rozwoju i wzrostu małego organizmu: wartościowe, łatwo przyswajalne białko, tłuszcze i witaminy. W rybach obecne są witaminy z grupy B – niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego dziecka. Tłuste ryby są dodatkowo zasobne w witaminy rozpuszczalne w tłuszczach: A, D i E, których zadaniem jest m.in. ochrona niedojrzałego organizmu przed szkodliwymi wolnymi rodnikami tlenowymi. Ryby to bogate źródło składników mineralnych: fosforu, siarki, chloru, potasu, sodu, magnezu, wapnia, żelaza, a także mikroelementów: cynku, miedzi, manganu i jodu. Ten ostatni pierwiastek występuje głównie w mięsie ryb morskich i jest niezbędny do prawidłowej pracy tarczycy. Zdrowy tłuszcz w pysznej postaci Ryby to bogactwo bardzo zdrowych i niezbędnych dla małego organizmu nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT). Są to substancje, bez których organizm...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak