Dieta

Mleczne deserki

Dziecko cały czas powinno pić sporo mleka. Ale warto urozmaicić sposoby podawania go.


Dziecko cały czas powinno pić sporo mleka. Ale warto urozmaicić sposoby podawania go. Maluch dostanie to, co zdrowe, a przy okazji będzie poznawał nowe smaki i konsystencje.



Mleczna pycha na deser
Spróbuj sama przygotować smaczne mleczne deserki. Choć zabiera to trochę czasu, warto, bo nic nie zastąpi domowych przysmaków.
Takie kisiele czy galaretki możesz podawać maluchowi na podwieczorek. Popołudniowy posiłek powinien być nie tylko pożywny, ale także atrakcyjnie podany i smaczny. Maluch nie odmówi, gdy zaproponujesz mu coś słodkiego. I przy okazji zdrowego.

Z jakiego mleka?
Jeśli dziecko nie ma alergii na mleko krowie, w drugim roku życia możesz już przygotować deserek na bazie świeżego krowiego mleka.

Jak podawać?
Do mlecznych dań świetnie pasują owoce. Nie ma świeżych? W daniach dla starszych niemowląt wykorzystuj mrożone – są równie wartościowe. Doskonałe mogą być także gotowe przeciery owocowe przygotowywane specjalnie dla dzieci.

Może ze słoiczka?
Nie miej poczucia winy, jeśli Twój maluch zwykle jada deserki ze słoiczków (o ile są to produkty przeznaczone dla dzieci i przebadane). Większość ma pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka lub Centrum Zdrowia Dziecka. Te przetwory są tak skomponowane, żeby zaspokajały wszystkie potrzeby rosnącego organizmu. Wzbogaca się je w witaminy i cenne minerały. Na co dzień jest to wygodne rozwiązanie.

A co z jogurtami?
Naturalny możesz już podać jedenastomiesięcznemu maluchowi. Starszemu zrobisz z niego pyszną galaretkę. Będzie dużo zdrowszy od słodkich, kolorowych deserków, od których uginają się sklepowe półki. Choć te ostatnie mają atrakcyjne opakowania, które podobają się dzieciom, zwykle zawierają zbyt dużo cukru, sztuczne barwniki i substancje dodatkowe, np. smakowe. Czytaj etykiety!

Jak zachęcić malca do domowych smakołyków?
Dziecko, które przyzwyczaiło się do gotowych deserów, namów na wspólne gotowanie.

Tekst: Marta Jesionek
Konsultacja: dr Halina Weker, kierownik Zakładu Żywienia Instytutu Matki i Dziecka, autorka przepisów i książek o żywieniu najmłodszych dzieci

 

 

td_dopisek.gif

 

 

 

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

Dieta
Menu małego żarłoka
Twoje dziecko przez cały dzień biega, nic dziwnego, że ma wilczy apetyt i nie może doczekać się obiadu. Czym najlepiej zaspokoić nagły głód dziecka?

Twoje dziecko przez cały dzień biega, nic dziwnego, że ma wilczy apetyt i nie może doczekać się obiadu. Czym najlepiej zaspokoić nagły głód dziecka? Na to i inne pytania odpowiada dr Halina Weker, kierownik Zakładu Żywienia Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Dzieci lubią od czasu do czasu zjeść coś smakowitego i atrakcyjnie podanego, w domu powinna więc zawsze znaleźć się jakaś drobna przekąska, którą można podać małemu smakoszowi. Co jednak zaproponować mu zamiast chipsów, cukierków, batonów i innych mało wartościowych słodyczy? Kolorowe kanapki Dzieci lubią kanapki, zwłaszcza ładnie udekorowane i podane na maleńkich talerzykach. Posmaruj pieczywo masłem koperkowym, pietruszkowym lub ze szczypiorkiem. Masło utrzyj na pianę, dodaj drobno posiekaną zieleninę, lekko posól. Dobrze wymieszaj, by otrzymać jednolitą masę. Na wierzch kanapki połóż plasterek chudej wędliny lub żółtego sera. Udekoruj pomidorem lub kwaszonym ogórkiem. Możesz też zrobić fantazyjną dekorację, układając np. domek (z chleba), z zielonym dachem (sałata), oknami (plaster pomidora), drzwiami (papryka) i kominem (ogórek). Przysmaki z ogródka Chociaż dzieci nie przepadają za warzywami, to jednak przy odrobinie chęci i fantazji można z nich wyczarować naprawdę smaczne danie. Warzywa spożywane na surowo zachowują swoje wartości odżywcze (a są bogate w witaminy, mikroelementy i błonnik). Jako smaczną przekąskę polecamy surówkę z marchwi i jabłka startych na tarce, z dodatkiem soku z cytryny i odrobiny cukru lub miodu. Dzieciom można też podać surówkę z kwaszonych ogórków i pomidora: ogórki drobno siekamy, dodajemy do obranego ze skórki i roztartego pomidora, skrapiamy olejem sojowym. Maluszki pod koniec pierwszego i w drugim roku życia, które uczą się gryźć, lubią w przerwach między posiłkami podjadać miękkie, ugotowane warzywa. Smakowitym urozmaiceniem będzie też...

maluch, mleko, szklanka
Dieta
Nabiał w diecie dziecka
W menu twojego kilkulatka powinno się znaleźć na co dzień nie tylko mleko. Ważne są też sery, jogurty, kefir, maślanka. No i jajka.

Badania wykazały, że polskie dzieci otrzymują tylko 70% zalecanej ilości witaminy D i wapnia! Dlatego powinnaś dbać, by twojemu maluchowi nie brakowało nabiału (czyli mleka, jego przetworów i jajek), który jest ważnym źródłem tych substancji. Dostarcza także białka, witamin A, B2, E i K) oraz żelaza. Zawiera tzw. aminokwasy niezbędne, czyli te, których organizm nie potrafi sam wytworzyć. Ich brak może wyrządzić spore szkody. Jajka zaś są dodatkowo źródłem bardzo potrzebnych nienasyconych kwasów tłuszczowych i lecytyny. Dzienna porcja wapnia dla 3–6-latka to 800–1000 mg. Tę jego ilość zawierają: - 4 plasterki żółtego sera, - 3 szklanki mleka, - 2 szklanki jogurtu, kefiru, maślanki, - 1 kg sera białego. Po co dziecku mleko To kopalnia składników odżywczych – zawarty w nim wapń wraz z witaminą D jest konieczny, aby dziecko miało mocne kości i zęby. Ma też białka, które służą do budowy nowych tkanek, m.in. mięśni i kości. Zbudowane są z nich hormony oraz ciała odpornościowe chroniące przed chorobami. Laktoza, czyli cukier mleczny, jest natomiast bardzo dobrym źródłem energii. Ułatwia wchłanianie wapnia i jest niezbędna do rozwoju pożytecznych bakterii w układzie pokarmowym, które m.in. zapobiegają zaparciom. Czy kozie mleko też jest dobre Ma specyficzny (nie każdy go lubi) smak. Może być dobrą alternatywą dla mleka krowiego. Część dzieci, którym szkodzi mleko krowie, lepiej toleruje kozie. Zawiera ono znacznie więcej niż krowie wapnia, potasu, fosforu oraz niektórych innych składników mineralnych, jest także bogatsze w witaminy. W sklepach można kupić tłuste lub półtłuste. Które mleko jest lepsze: UHT czy pasteryzowane Oba sposoby zapobiegania szybkiemu psuciu się mleka mają swoje zalety. Podczas pasteryzacji mleko zostaje podgrzane do 100°C w ciągu minuty (i błyskawicznie ochłodzone do temperatury...

Edipresse
Dieta
Apetyt na mleko
Roczny maluch zna już sporo smaków. Niektóre lubi bardzo, inne mniej. Ale w drugim roku życia mleko i jego przetwory nadal powinny być podstawą jego diety.

Dwie szklanki mleka – to minimum, jakie dziennie powinno teraz dostawać twoje dziecko. Ale prawda jest taka, że roczniak może niezbyt chętnie wypijać taką ilość mleka w ciągu dnia. Musisz więc pomysłowo zaplanować jego menu. Pyszności na życzenie Mleko i jego przetwory możesz dodawać niemal do każdego posiłku. Podając je na  różne sposoby, sprawisz, że malec będzie z apetytem jeść dania z dodatkiem mleka. Śniadanie – podawaj zupy mleczne, np. płatki owsiane, kaszkę mannę, lane kluseczki gotowane na mleku z folii lub z butelki. Pyszne są też gotowe kaszki z mlekiem modyfikowanym – wystarczy rozprowadzić je ciepłą wodą. Dziecko może też pić mleko z dodatkiem kakao lub mleko modyfikowane smakowe, np. waniliowe. Obiadek – zupki, np. ogórkową czy pomidorową, możesz zabielać mlekiem, śmietanką lub jogurtem. Jeśli zupa była z mięsem, na drugie danie maluch nie musi już go jeść. Dzieci uwielbiają np. naleśniki z białym serem i truskawkowym sosem, leniwe pierożki. Podwieczorek przygotowuj deserki na bazie modyfikowanego lub słodkiego mleka. Może to być budyń, galaretka mleczna (przepis znajdziesz obok), a nawet zwyczajny jogurt ze świeżymi owocami. Maluchy lubią też gotowe jogurtowe deserki ze słoiczków – są przydatne, zwłaszcza gdy nie masz akurat czasu na przygotowanie domowego podwieczorku. Kolacja – oprócz kanapki podaj maluchowi koktajl owocowy na bazie kefiru lub jogurtu. Dobra będzie też kaszka na mleku. I pamiętaj o żółtym serze – ma dużo białka i wapnia. Pyszną kolacją jest też domowy twarożek np. ze szczypiorkiem i posiekaną rzodkiewką, rybą lub miodem. Pamiętaj! Nie każdy posiłek musi zawierać mleko – ważne, by jego ilość przez cały dzień była odpowiednia. Jeśli rano i wieczorem twoja pociecha wypija około szklanki mleka, to ta ilość wystarczy. Do...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak