Dieta

Napoje na zdrowie

Nie wszystko jedno, co zimą pije twój maluch. Które napoje są najlepsze?

Zielona herbata – jej dobroczynne właściwości znane są od dawna. Zawiera witaminy A, C, z grupy B i dużo minerałów. Reguluje pracę układu pokarmowego. Wzbogacona w wyciąg z echinacei (czyli jeżówki, rośliny wspomagającej odporność) i owoce leśne jest świetnym napojem na zimę.

Woda mineralna – dla zaspokojenia pragnienia najlepsze są niesłodzone napoje. Warto dawać dziecku niegazowaną, nisko- lub średniozmineralizowaną wodę.

Kompot – podają go już chyba tylko babcie, a warto, by wrócił do łask. Zimą szykuj go z mrożonych czerwonych owoców, np. truskawek i wiśni, dla złagodzenia cierpkiego smaku możesz dodać jabłko. I nie wsypuj zbyt dużo cukru!

Ciepłe mleko z miodem - idealne po szaleństwach na śniegu i mrozie. Rozgrzewa, a miód dostarcza dobroczynnych soli mineralnych, enzymów i kwasów organicznych, które chronią organizm przed infekcjami.

 

 

Przedszkolakf

 

 

 

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

Żywienie
Desery lodowe od drugiego roku życia
Taki deser będzie smakował całej rodzinie. Oto proponowane przez nas przepisy na pierwsze w życiu lody malucha.

Taki deser będzie smakował całej rodzinie. Oto proponowane przez nas przepisy na pierwsze w życiu lody malucha. Jeśli Twoje dziecko skończyło pierwszy rok i nie ma zbyt często kłopotów z gardłem, śmiało możesz mu zaproponować nieco zmrożonego rarytasu. 1. Lody z wiśniami w sosie karmelowym – 1/2 kg wiśni, – 1/4 kg cukru, – 50 g masła, – 4 porcje lodów śmietankowych, – 1 opakowanie (200 ml) śmietanki. Rozpuść masło na ogniu, dodaj cukier i gotuj, bez przerwy mieszając. Do jasnego karmelu wlej ostrożnie śmietankę i dalej gotuj, aż karmel dobrze się rozpuści. Dodaj wiśnie bez pestek, gotuj na wolnym ogniu, aż sos lekko zgęstnieje. Wyłóż porcje lodów na talerzyki, przykryj wiśniami i polej sosem tuż przed podaniem. Nasz sposób Aby deser był słodszy, zastąp wiśnie truskawkami, które nie są takie kwaśne i łatwiej rozpuszczają się w śmietance z cukrem. 2. Lody z bananem w gorącej czekoladzie – 4 banany, – 4 kulki lodów waniliowych, – 4 kulki lodów czekoladowych, – 75 gramów pokrojonych i obranych ze skórki migdałów, – bita śmietana. Sos czekoladowy: – 1 tabliczka czekolady deserowej, – 25 g masła. Naczynie z masłem i pokruszoną czekoladą z dodatkiem pół szklanki wody postaw na garnku z gorącą wodą i podgrzewaj do momentu rozpuszczenia obu składników. Sos powinien mieć konsystencję lekkiego kremu. Ułóż na talerzykach po jednej kulce lodów waniliowych i czekoladowych, na wierzchu połóż obranego banana, posyp migdałami, udekoruj ubitą śmietaną. Tuż przed podaniem polej deser gorącym sosem czekoladowym. Jeśli chcesz zasłużyć na miano najlepszej mamy na świecie, udekoruj talerzyki kolorowymi pastylkami czekoladowymi. Nasz sposób Aby ułatwić dziecku jedzenie, pokrój banan w plasterki i ułóż na lodach polanych gorącą czekoladą. Taka mieszanka smaków i...

1_CoWybrac_twm_09.jpg
Dieta
Co jest lepsze
Zdrowa dieta powinna być urozmaicona. Im więcej różnych produktów, tym większa szansa, że smyk otrzyma wszystko, co mu potrzebne.

  Najlepszy jest domowy kompot! – twierdzi babcia. Albo sok z dodatkiem witamin. „Specjalnie dla dzieci” – kusi etykietka z rozkosznym zwierzaczkiem. Łatwo się w tym wszystkim pogubić, prawda? Sprawdź, co dla twojego dziecka jest dobre, a co... jeszcze lepsze. Roczne maluchy powoli przechodzą na dorosłą dietę. Tyle tylko, że nie wszystko, co jest dobre dla rodziców smyka, równie zdrowe jest dla niego samego. Dla swojego malca wybierz to, co najlepsze. Czyli... Grahamka czy rogalik Najlepiej i to, i to. Pieczywo – zarówno białe, jak i ciemne – jest bardzo bogate w węglowodany – podstawowe źródło energii, a poza tym zawiera witaminy z grupy B i sole mineralne (żelazo, magnez, cynk). Ciemne jest zdrowsze (ma najwięcej błonnika i witamin), za to białe lekkostrawne. Idealne rozwiązanie: maksymalna różnorodność. Serwuj maluchowi grahamki, kajzerki, rogaliki, pumpernikiel, pieczywo chrupkie, pieczywo z różnymi dodatkami – sezamem, śliwkami suszonymi, ziarnami. Unikaj jedynie chleba czy bułek z dużą zawartością konserwantów. Poznasz je po długim terminie przydatności do spożycia i „papierowym” smaku. Ze względu na dość sporą ilość kalorii lepiej nie przesadzać z pieczywem półsłodkim, np. chałką albo drożdżówką. Masło czy margaryna Rocznym czy dwuletnim maluszkom o wiele lepiej służy masło (bo cholesterol w nim zawarty jest potrzebny najmłodszym do budowy układu nerwowego). Do tego masło zawiera witaminę D, potrzebną do prawidłowego rozwoju. Posiłek domowy czy ze słoiczka Maluch może zjeść i taki, i taki. Przygotowując dania w domu, musisz dbać o to, by robić je z najlepszych produktów (czyli chudego mięsa, świeżych warzyw i owoców). Jedzenie ze słoiczków jest przygotowane z najlepszej jakości produktów, przebadane i dobrze zbilansowane. Jest też bardzo wygodne i doskonale sprawdza się podczas...

niemowlę, kuchnia, owoce
Panthermedia
Dieta
Przekąski dla dzieci
Powinny być zdrowe, urozmaicone i dostosowane do wieku. Tak by uzupełniały żywieniowe potrzeby dziecka.

Po małe co nieco sięgamy najczęściej między głównymi posiłkami. Warto jednak zwrócić uwagę, by nie podawać dziecku przekąsek tuż przed obiadem czy kolacją – chodzi o to, żeby nie zaspokoić ich apetytu i nie odbierać ochoty na coś bardziej pożywnego. A oto przekąski, które służą zdrowiu: Świeże warzywa i owoce – to skarbnica witamin i cennego błonnika. Te przeznaczone dla maluchów wcześniej warto obrać i wyciąć z nich gniazda nasienne oraz pestki. Soki – najwartościowsze są  przecierowe, bo oprócz witamin i soli mineralnych zawierają też ważny błonnik. Bakalie – suszone owoce są dosyć kaloryczne, ale bogate w błonnik, orzechy zaś zawierają cenne kwasy tłuszczowe. Jednak ze względu na możliwość zakrztuszenia podawaj je dzieciom powyżej 2. roku życia. Chrupki kukurydziane – ta niskokaloryczna przekąska słabo syci, dlatego dobra jest dla tych, którzy uwielbiają podjadać. Czekolada – najzdrowsza ze słodyczy. Zawiera bowiem dużo magnezu (zwłaszcza gorzka), żelaza i wapnia (najwięcej mleczna). Ciastka – może to być np. drożdżówka z serem czy owocami albo herbatniki z mąki pełnoziarnistej. Dostarczają energii oraz błonnika. Jogurt – dobre źródło białka i wapnia. Mały kubeczek zmieści się nawet do tornistra. Jogurt naturalny można wymieszać z owocami.

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Dzień Wagarowicza
Czas wolny
Dzień wagarowicza 2023 – kiedy obchodzimy i jak go spędzić?
Dominika Bielas
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
pierwszy dzień wiosny
Czas wolny
Pierwszy dzień wiosny 2023 – kiedy wypada, jak się obchodzi? (tradycje i zwyczaje)
Ewa Janczak-Cwil
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Marzanna: co to jest i jak wygląda? Co symbolizuje obrzęd topienia marzanny?
Aktualności
Marzanna: jak wygląda, co symbolizuje topienie marzanny?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak