Objawy niedoboru witaminy B12
AdobeStock
Dieta

Niedobór witaminy B12: objawy i przyczyny

Niedobór witaminy B12 może wpłynąć negatywnie na układ krwionośny, pokarmowy, nerwowy, a nawet na nasze zdrowie psychiczne. Ryzyko niedoboru pojawia się nie tylko u osób mających dietę roślinną.

Źródłami witaminy B12 są głównie ryby (zwłaszcza szczupak), mięso, mleko i przetwory mleczne. Zawierają ją również drożdże spożywcze. Co ciekawe, witaminy B12 nie znajdziemy w produktach roślinnych, dlatego osoby przebywające na dietach eliminacyjnych, np. na diecie roślinnej, wegańskiej, muszą uzupełniać jej niedobory w postaci suplementów. Niedobór witaminy B12 może być bardzo groźny dla organizmu. Jakie są jego objawy i dlaczego zdarza się, że mamy tej witaminy za mało?

Objawy niedoboru witaminy B12

Niedostatek witaminy B12 w organizmie wpływa negatywnie na układ krwionośny, pokarmowy, nerwowy. Może również objawiać się zaburzeniami psychicznymi.

Najczęściej niedobór witaminy B12 pojawia się na skutek niedokrwistości. O zaburzeniach układu krążenia świadczą:

 • blada cera,
 • osłabienie,
 • przewlekłe zmęczenie,
 • owrzodzenia w kącikach ust.


Objawy niedoboru witaminy B12 wpływające na układ pokarmowy to:

 • biegunki lub zaparcia,
 • obniżenie masy ciała,
 • utrata smaku i apetytu,
 • nudności,
 • pieczenie języka.


Wpływ braku witaminy B12 w organizmie na układ nerwowy objawia się:

 • osłabieniem wzroku,
 • drgawkami,
 • drętwieniem rąk i nóg,
 • kłuciem w opuszkach palców,
 • uczuciem przechodzącego prądu wzdłuż kręgosłupa w trakcie pochylania się do przodu,
 • utratą czucia głębokiego.


Niedobór witaminy B12 ma również poważne skutki dla naszego zdrowia psychicznego. Może objawiać się w postaci:

 • zaburzeń depresyjnych,
 • demencji,
 • zaburzeń osobowości,
 • stanów hipomaniakalnych (ekstremalnych nastrojów),
 • zaburzeń pamięci.
W przypadku długotrwałego niedoboru tej witaminy mogą pojawić się nawet objawy charakterystyczne dla chorób psychicznych, w tym omamy wzrokowe.

Przyczyny niedoboru witaminy B12

Zdarza się, że niedobór witaminy B12 jest wrodzony. Może pojawić się także na skutek:

 • nieprawidłowej diety (spożywanie zbyt małej ilości produktów bogatych w tę witaminę),
 • zaburzeń wchłaniania pokarmów (najczęściej u osób w starszym wieku),
 • choroby  Leśniowskiego-Crohna,
 • zakażenia tasiemcem,
 • przewlekłego zapalenia trzustki,
 • celiakii,
 • zespołu rozrostu bakteryjnego,
 • zapalenia błony śluzowej żołądka,
 • stosowania niektórych leków (np. metforminy, podtlenku azotu, kolchicyny, kwasu p-aminosalicylowego, kwasu acetylosalicylowego),
 • operacji (np. gastrektomii lub operacji zmniejszającej powierzchnię chłonną przewodu pokarmowego u osób otyłych).

 
Zobacz też:

Czym są witaminy i składniki mineralne?

Warzywa, masło, witamina a, produkty bogate w witaminę a
Fotolia
Dieta w ciąży
Witamina A – czy kobiety w ciąży jej potrzebują?
Przedawkowanie witaminy A może być groźne dla płodu, ale czy kobiety w ciąży powinny unikać jedzenia produktów bogatych w witaminę A? Zobacz, za jakie funkcje w organizmie odpowiada ta witamina?

Witamina A – dzienne zapotrzebowanie Kobiety w ciąży zwykle nie mają potrzeby suplementować witaminy A – to co jest im potrzebne przyswajają z diety. Nadmiar tej witaminy może prowadzić do deformacji płodu (wady twarzoczaszki, wodogłowia, małogłowia) czy do wad krążenia.  Uwaga! Witaminy A nie można przyjmować bez konsultacji z lekarzem! Bezpieczniejsze dla kobiety w ciąży jest suplementowanie prekursora witaminy A – beta-karotenu o mniejszej aktywności biologicznej, gdyż jego absorpcja w jelitach obniża się w przypadku braku zapotrzebowania organizmu. Zobacz także:   W ciąży nawet śniadanie powinno być ciepłe Jak działa witamina A w organizmie?  Witamina A: odgrywa istotną rolę w odbieraniu bodźców wzrokowych w siatkówce oka , przez co wpływa na jakość widzenia;  reguluje wzrost tkanki nabłonkowej i innych komórek organizmu; reguluje aktywność tkanek kostnych przez co pobudza wzrost kości i zębów; poprawia stan skóry i włosów; opóźnia proces starzenia organizmu (ma działanie antyoksydacyjne ); wspomaga gojenie się ran ; jest zalecana w chorobach skóry (trądziku, owrzodzeń, czyraków itp.); zapobiega infekcjom i zakażeniom, szczególnie układu oddechowego; łagodzi objawy alergii;  korzystnie wpływa na układ rozrodczy .  Niedobór witaminy A – jak się objawia? Objawy niedoboru witaminy A są odczuwalne dopiero po kilku miesiącach. Skutki niedoboru to m.in. pogorszenie widzenia, zwiększenie podatności na infekcje , pogorszenie stanu skóry (staje się sucha, szorstka i mało elastyczna). Pojawiają się trądzik , łupież lub zajady. Mogą nastąpić: spowolnienie wzrostu, brak apetytu, spadek wagi, deformacje kości . Preparaty witaminowe w ciąży - sprawdź opinie Niedobór witaminy A – jak się objawia? Przedawkowanie witaminy A może wywołać...

Soki, witaminy - dieta kobiet w ciąży
Fotolia
Dieta w ciąży
Witaminy z grupy B – dlaczego są tak ważne dla kobiet w ciąży?
Jakie znaczenie dla kobiet w ciąży mają witaminy z grupy B, zwłaszcza B1, B2, B3, B6, B9 i B12? Czy te witaminy można przedawkować i jakie są tego konsekwencje? Jakie są najbogatsze źródła witamin z grupy B?

Witaminy z grupy B – dzienne zapotrzebowanie Ciąża to okres zwiększonego zapotrzebowania na witaminy , szczególnie te z grupy B, tj. witaminę B9 (kwas foliowy), B1, B2, B6, B12 i B3. Jeśli chodzi o witaminę B1, to przyjmuje się, że kobiety w ciąży potrzebują jej 0,8 mg dziennie. Zapotrzebowanie na witaminę B2 wynosi 1,2 mg. W przypadku witaminy B6 kobietom w ciąży zaleca się przyjmowanie 2 mg dziennie, natomiast witaminy B12 – 4 mcg. Zapotrzebowanie na witaminę B3 wynosi 15-20 mg dziennie, a witaminę B9 , czyli kwasu foliowego, 0,4 mg dziennie (w przypadku kobiet, które urodziły dzieci z wadami układu nerwowego ta dawka powinna być wyższa, ale ustalona wspólnie z lekarzem). Niestety w przypadku kwasu foliowego sama dieta nie jest w stanie zaspokoić dziennego zapotrzebowania, dlatego często należy suplementować tę witaminę . Ważne! Zwiększone zapotrzebowanie na te witaminy występuje w przypadku spożywania dużych ilości słodyczy, kawy, czarnej herbaty, a także u osób narażonych na silny stres czy palących papierosy. Zobacz także: Jak stres w ciąży wpływa na poród? – wyjaśnia psycholog Jakie znaczenie dla organizmu mają witaminy z grupy B? Witaminy z grupy B są bardzo istotne dla organizmu, ponieważ koją nerwy, dbają o prawidłowy metabolizm, poprawiają przemianę materii i poprawiają zdolność koncentracji. Witamina B1 , czyli tiamina, uczestniczy w wielu procesach energetycznych i neurofizjologicznych. Zapewnia dobrą przemianę materii i ma korzystny wpływ na układ nerwowy ( wspomaga pamięć ). Działa korzystanie na układ mięśniowy – hamuje produkcję kwasu mlekowego. Wspomaga leczenie choroby wieńcowej, leczenie bólu pooperacyjnego, półpaśca, epilepsji. Nawilża i odżywia skórę. Witamina B2 , czyli ryboflawina, bierze udział w metabolizmie węglowodanów, tłuszczów i białek. Korzystnie wpływa na układ nerwowy. Poprawia...

afty u dzieci
Adobe Stock
Zdrowie
Afty u dzieci: jak wyglądają i jak je leczyć? [ZDJĘCIA]
Afty u dzieci pojawiają się dość często, m.in. wskutek przygryzienia policzka. Zazwyczaj znikają w ciągu siedmiu dni. Jest to niewielkie owrzodzenie, które boli w trakcie jedzenia lub mycia zębów.

Afty to niewielkie zmiany na błonie śluzowej jamy ustnej. Zdarza się, że rodzice mylą afty u dziecka z pleśniawkami. To jednak nie ta sama dolegliwość. Afty to niewielkie owrzodzenia, białe, otoczone czerwoną obwódką . Najczęściej pojawiają się na wewnętrznej stronie policzków, podniebieniu i języku. Afty bolą podczas jedzenia i mycia zębów, dlatego dziecko odczuwa spory dyskomfort. Mogą też utrudniać mowę. Skąd biorą się afty i jak je leczyć u dziecka? Spis treści   Jak wyglądają afty u dzieci - zdjęcia Objawy aft u dzieci Przyczyny powstawania aft u dzieci Co na afty u dzieci Czym leczyć afty u dziecka?   Jak wyglądają afty u dzieci - zdjęcia Na poniższych zdjęciach są przykładowe afty na wargach dziecka: Objawy aft u dzieci Zazwyczaj objawy aft poprzedza lekkie, punktowe pieczenie lub mrowienie, które zapoczątkowuje stan zapalny. Jak rozpoznać aftę? drobna, owalna zmiana o średnicy 1 mm–2 cm biała, z czerwoną obwódką występuje pojedynczo lub w grupach, wewnątrz buzi dziecka na wewnętrznej stronie warg, policzków lub na języku Przyczyny powstawania aft u dzieci Afty mogą pojawić się u dziecka z kilku powodów : w wyniku opryszczkowego zapalenia jamy ustnej , przy wirusowym zapaleniu gardła z powodu obniżonej odporności, np. podczas gorączki lub choroby po drobnym urazie śluzówki , np. przygryzieniu policzka, ugryzieniu wargi w wyniku alergii pokarmowej lub uczulenia na pastę do zębów, kiedy dziecko je kwaśne potrawy oraz pije kwaśne napoje, np. z cytrusów z powodu niedoboru witamin i minerałów w diecie (zwłaszcza witaminy B12, cynku, żelaza oraz kwasu foliowego) po antybiotykoterapii . Co stosować na afty u dzieci? Afty nie wymagają leczenia, zwykle znikają do 7 dni. Co na afty u dziecka, aby złagodzić bolesne objawy? ...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz