Dieta

Podano śniadanie

Powinno być lekkie, ale sycące i dostarczyć maluchowi odpowiedniej dawki energii. Zadbaj, by dla wszystkich domowników było miłym początkiem dnia.

Po dziesięciu godzinach snu twoje dziecko obudzi się głodne. Przygotuj mu smaczne śniadanko i podaj, gdy tylko maluch się ubierze. To ważne, by zjadł je niedługo po przebudzeniu.

W drugim i trzecim roku życia dzieci potrzebują około 1200 kcal dziennie, a śniadanie powinno dostarczyć około 300. Śniadaniowe menu komponuj z produktów zbożowych (płatki, kasze, pieczywo), nabiałowych (mleko, sery, jajka), a także tłuszczów (masło, oliwa). Ważne są jarzyny i owoce, bo zawierają witaminy, sole mineralne i błonnik.

Dobre mleczko…
Zawarty w nim wapń jest trzykrotnie lepiej przyswajalny niż z produktów roślinnych. Białka mleka dostarczają niezbędnych aminokwasów. Niepełna szklanka (150–200 ml) – to porcja, jaką rano powinien wypić dwu-, trzylatek. Przedszkolaki uwielbiają mleko z dodatkami: kulkami czekoladowymi, płatkami kukurydzianymi, cynamonowymi poduszeczkami. To dobrze, bo są one wzbogacane w witaminy i żelazo – szkoda tylko, że większość jest dosładzana. Dlatego lepiej, by dzieci nie jadły ich codziennie.
To ważne. Przyrządzaj gotowane płatki (jęczmienne lub owsiane, np. z tartym jabłkiem i rodzynkami), kaszę mannę z truskawkami lub malinami (mogą być mrożone). Do popicia dawaj ziołową herbatkę. Dzieci, które nie lubią mleka, mogą jeść jogurt naturalny, np. z drobno pokrojoną gruszką i płatkami kukurydzianymi lub mielonymi orzechami i rodzynkami.

…lub kanapki
Oprócz żółtego sera, szynki, polędwicy lub domowego pasztetu kładź na nie plasterki pomidora, ogórka (surowego lub kwaszonego). Dobra jest też kromka chleba z masłem i twarożek, np. ze szczypiorkiem i rzodkiewką lub z koperkiem, ogórkiem i pomidorem. Gotowe słodzone twarożki podawaj tylko od czasu do czasu. Dwa razy w tygodniu przygotuj jajko, np. jajecznicę, pastę ze szczypiorkiem i oliwą, omlecik. Do picia podawaj mleko, kakao, kawę zbożową z mlekiem.
To ważne. Lepiej szykuj dwie małe kanapeczki niż jedną dużą. Używaj różnych rodzajów pieczywa: zwykłego chleba, grahama, bułeczek. Smaruj je masłem (nie margaryną).

Razem siadajcie do stołu
To ważny poranny rodzinny rytuał. Choć zazwyczaj spieszycie się do pracy lub przedszkola, zadbaj, by malec spokojnie zjadł śniadanie. Zwłaszcza gdy na dworze jest zimno, dziecko nie powinno wychodzić z domu głodne. Jak najwcześniej przyzwyczajaj je do siedzenia przy stole lub w wysokim krzesełku. Karmienie dreptusia krążącego po domu lub podawanie do buzi kaszki przy telewizorze to pułapka, z której trudno potem się wyzwolić.

A oto nasze przepisy na pożywne śniadanko:
Omlet grzybek
Słodkie danie na śniadanie
Tosty z jajecznicą


Konsultacja: dr Halina Weker, specjalista ds. żywienia, kieruje Zakładem Żywienia w IMiD.

 

 

td_dopisek.gif

 

 

 

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

Dieta
Danie na śniadanie
Przyzwyczajaj dziecko do zjedzenia obfitego śniadania. Zobacz, co mu można zaserwować.

Po nocnym śnie pierwszy posiłek jest bardzo ważny, gdyż ciało potrzebuje nowych składników energii. Dlatego też przyzwyczajaj dziecko do zjedzenia obfitego śniadania. Dzięki temu rozpocznie dzień w pełni sił. Podstawą śniadania powinno być mleko (np. zupy mleczne) lub przetwory: twaróg, kefir lub jogurt z owocami, kawa zbożowa lub kakao. W zestawie śniadaniowym małego dziecka należy uwzględniać także inne produkty bogate w białko – jaja, pasty mięsno-warzywne, sałatki jarzynowe z serem lub dobrymi wędlinami. Ważna jest kompozycja śniadań. Jeśli dziecko pije sok, powinno dostać kanapkę z chudą, wędliną, twarożkiem lub pastą z jaj. Nie należy łączyć w jednym zestawie takich samych produktów, np. zupy mlecznej z lanymi kluskami i jajek. Dzieciom powyżej roku podajemy pieczywo: pszenne, żytnio-pszenne, razowe. Wartość energetyczna śniadania dla 2-3-latka powinna wynosić ok. 250-325 kcal, a dla przedszkolaka 350-425 kcal, co stanowi 25% dziennego zapotrzebowania energetycznego dziecka w tym wieku. Dziecko potrzebuje dużo energii już od samego rana Najlepiej będzie, gdy przyzwyczaisz je do jedzenia pełnowartościowego śniadania, aby w ten sposób uzupełniło zasób energii po 8-10 godzinach nocnego snu. W skład idealnego śniadanka wchodzą następujące produkty: mleko i jego przetwory – 20%; proteiny (mięso, ryby, jajka) – 10%; owoce i warzywa – 50% oraz pieczywo i produkty zbożowe – 20%. Poczynając od trzeciego roku życia idealne menu na śniadanie powinno wyglądać następująco: 1 lub 2 niewielkie owoce, można również spożyć je w postaci soku; 1/2 miseczki płatków z mlekiem; ewentualnie jogurt i plasterek szynki. Dla urozmaicenia możesz również podać dwie kromki chleba z masłem i dżemem. Częsta zmiana menu jest bardzo ważna, gdyż dzieci, podobnie zresztą jak dorośli, nie lubią jeść stale tych samych potraw. Na śniadanie podawaj malcowi...

Żywienie
Całodzienny jadłospis dla dzieci w wieku od 1. roku do 3. lat
Aby maluch zdrowo rósł w jego diecie nie może zabraknąć odpowiedniej ilości kalorii, witamin i mikroelementów.

Okres pomiędzy pierwszym a trzecim rokiem życia jest dla dziecka bardzo ważny. Aby rozwijało się prawidłowo, rosło i miało siłę zdobywać świat, w jego diecie nie może zabraknąć odpowiedniej ilości kalorii, witamin i mikroelementów. Śniadanko Puchatka – 2 łyżki płatków owsianych, – 1 jabłko, – 3 łyżki jogurtu, – 1 łyżeczka zmielonych ziaren słonecznika, – rodzynki, – łyżeczka miodu, łyżeczka serka homogenizowanego, – płatki kukurydziane. Płatki owsiane namocz wieczorem w 0,5 szklanki wody. Rano podgrzej, dodaj rodzynki, jogurt, słonecznik, utarte jabłko. Można osłodzić miodem. Włóż masę do salaterki, posyp płatkami kukurydzianymi, ozdób łyżeczką serka homogenizowanego i owocami. Twarożek Gąski Balbinki – 10 dag twarogu, – pomidor, – 1 zielony ogórek, – kilka rzodkiewek, – szczypiorek, sałata, – 2 łyżki śmietany, – szczypta soli. Pokrój warzywa w drobną kostkę, szczypiorek posiekaj. Twarożek rozetrzyj na gładką masę, dodaj śmietanę i warzywa. Podawaj do chleba. Kaszka Łasuszka – 4 łyżki kaszy kukurydzianej, – jabłko, rodzynki, – 1 łyżeczka masła, jagody. Kaszę kukurydzianą ugotuj na wodzie. Starte jabłuszko upraż w małym rondelku, dodaj masło i rodzynki, połącz z kaszą. Przełóż do salaterki. Osłódź do smaku. Wierzch udekoruj jagodami, truskawkami, malinami, kawałkami banana i pomarańczy. Podawaj z mlekiem lub jogurtem. [CMS_PAGE_BREAK] Czas na obiadek... Kurczaczek z jabłuszkiem – pierś z kurczaka, – 50 g szpinaku, – kwaśne jabłka, – oliwa z oliwek, – szczypta soli i pieprzu. Szpinak umyj, włóż na minutę do wrzącej wody, odsącz. Natnij w połowie pierś kurczaka, posyp solą i pieprzem. W każde nacięcie włóż małą wiązkę szpinaku, zawiń pierś w rulonik, przebij drewnianym...

dziecko, mama, śniadanie, kuchnia dla dziecka
Panthermedia
Żywienie
5 pytań o dobre śniadanie dla dziecka
Dzieci, które jedzą porządne śniadania, mają energię do zabawy, są zdrowsze i mądrzejsze. Ważne jednak, by śniadanie było dobrze skomponowane. Nie wiesz, co to znaczy? Odpowiadamy na 5 najczęstszych pytań.

Naukowcy z Atlanty po badaniach przeprowadzonych wśród przedszkolaków byli zdumieni: okazało się, że te maluchy, które codziennie jadły dobrze skomponowane śniadania , dużo rzadziej miały próchnicę! Inne wyniki były jeszcze bardziej zaskakujące: dzieci jedzące śniadania mniej chorowały, rzadziej miały nadwagę lub były otyłe, a w dodatku szybciej się uczyły. Dlaczego śniadanie jest tak ważne i co dziecko powinno zjeść? 1. Dlaczego śniadanie jest takie ważne dla dziecka? Śniadanie to pierwszy posiłek w ciągu dnia zjadany przez dziecko. Sprawia, że metabolizm (przemiana materii) przyspiesza, dzięki czemu potem spalanie energii jest szybsze. Śniadania potrzebuje też mózg, bo niezbędne jest mu „paliwo”, czyli glukoza – po przerwie nocnej jej poziom we krwi jest bardzo niski. Glukoza ma wpływ na stężenie acetylocholiny – neuroprzekaźnika, który umożliwia przepływ informacji między komórkami nerwowymi. Dzięki temu dziecko może sprawnie myśleć i kojarzyć. 2. Jak komponować śniadanie dla dziecka? W dobrze skomponowanym śniadaniu powinny się znaleźć węglowodany, białko, tłuszcze, wapń i inne składniki mineralne, witaminy. Dobre źródło węglowodanów to np. musli, płatki owsiane, pieczywo razowe i graham – jednocześnie są to produkty bogate w błonnik, ważny dla prawidłowej pracy jelit. Białka i wapnia najwięcej jest w mleku, jogurcie, kefirze, serze. Do tego dobrze jest jeszcze dodać dziecku mały owoc (mandarynka, pół jabłka, pół banana) lub warzywo (pół pomidora, kawałek kiszonego ogórka), bo to świetne źródło witamin, składników mineralnych i błonnika. Dla przedszkolaka dobrym dodatkiem do śniadania będzie kilka orzechów lub suszonych owoców (koncentrat witamin i cennych składników). Zobacz też: Po co dziecku podwieczorek? 3. Po co urozmaicać śniadania dla dziecka? Żadne dziecko nie będzie chciało...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak