mama, dzieci, obiad, kuchnia
Panthermedia
Dieta

Rodzinne posiłki

Wszyscy wiemy, że dobrze jest jeść razem. Cała rodzina zgromadzona przy stole niespiesznie je posiłek, miło rozmawiając. Ale czy rzeczywiście jest to częsty obrazek w twoim domu?

Rano zwykle się spieszymy. Jeśli jemy śniadanie w domu, jest to szybka przekąska prawie w biegu. Obiad? Lunch na mieście, obiadek w przedszkolu. Zostaje kolacja. Pewnie nie zawsze jest czas i energia, żeby po całym dniu spokojnie usiąść i celebrować rodzinne chwile przy stole.

Wspólne jedzenie wspomaga rozwój i umacnia więzi rodzinne – przekonuje Magdalena Łagowska, pedagog specjalny, właścicielka Studia Twórczego Rozwoju „EduPoint.pl”. – To nauka bycia ze sobą. Gdy wszyscy siadają przy stole, muszą zatrzymać się na chwilę, porozmawiać. Dobrze jest, jeśli choć jeden posiłek dziennie jemy razem.

Zastanów się, czy wspólny posiłek to dla twojej rodziny czas przyjemności.
Czy siadacie do stołu w dobrych nastrojach, wyłączacie telewizor, dbacie o estetyczne podanie jedzenia? A może zdarza się, że dziecko (lub wszyscy!) je obiad przed telewizorem?

– Najważniejsza przy wspólnym posiłku jest atmosfera spokoju, celebrowania rodzinnego rytuału. Dlatego powinno być miło i bez pośpiechu. Jeżeli tego brakuje, wspólne jedzenie traci trochę sens. Bo spożywanie posiłków to nie tylko samo zaspokajanie głodu – mówi Magdalena Łagowska.

Postaraj się wprowadzić specjalny rytuał związany z jedzeniem. Na przykład? Codzienna kolacja, na którą mogą być zwykłe kanapki, ale jedzone przy wspólnie z malcem nakrytym stole. To dobra okazja, by dowiedzieć się, że dziecko narysowało coś pięknego w przedszkolu, a mąż miał udany dzień w pracy. Jeśli wiadomości nie są aż tak dobre, też o tym pogadajcie. Albo ustalcie, że w piątek wieczór zawsze gotujecie coś ekstra, np. pyszną zapiekankę, i macie czas tylko dla siebie. Taka mała rodzinna imprezka. Weekendowe poranki z kolei to dobry czas, by usmażyć naleśniki i zjeść je z dzieciakami, nigdzie się nie spiesząc. Jeśli nasze dni powszednie wypełnione są pracą, weekendy niech należą do rodziny.

– Nie zawsze to się udaje, ale warto do tego dążyć – mówi Magdalena Łagowska. Myślisz sobie: spacer, teatr, a przecież trzeba zrobić zakupy, bo lodówka pusta. Dobrze, wybierzcie się do sklepu z dzieckiem i wymyślcie, co kupić, żeby przygotować obiad, kolację czy niedzielne śniadanie.

Pamiętaj, by zawsze jeść przy stole.
– Także przekąski – podkreśla Magdalena Łagowska. – Nie najlepszym pomysłem jest bieganie za dzieckiem z łyżeczką. Tak się wychowuje Tadków niejadków. Maluch traktuje wtedy jedzenie jak przymus. Nie zmuszaj więc dziecka do jedzenia. Jeśli nie chce jeść, poczekaj do następnego posiłku. Poproś jednak, by pozostał z wami przy stole i towarzyszył reszcie rodziny przy posiłku.

Zaproś kilkulatka do wspólnego gotowania. Wspólne celebrowanie posiłków nie musi oznaczać obiadu z trzech pracochłonnych dań! Wolny czas poświęćcie na gotowanie sosu do spaghetti, upieczenie szybkiej szarlotki. Dzieci lubią proste potrawy i uwielbiają pichcić z mamą i tatą. Pozwól też maluchowi pomagać w nakrywaniu stołu, układaniu serwetek – szybko zobaczysz efekty nauki savoir-vivre’u przy stole. Dzieci doskonale nas naśladują.

Polecamy: Ważne, by rodzina jadła wspólnie posiłki

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

rodzina, kuchnia
Panthermedia
Żywienie
7 korzyści z rodzinnych obiadów
Byle jak, byle gdzie i byle z kim – tak w żadnym razie nie powinny wyglądać codzienne posiłki. Choć w naszym zabieganym świecie to niełatwe, zadbaj, by przy stole choć raz dziennie spotkała się cała rodzina. I to co najmniej z kilku powodów.

Choć zasiadanie do stołu z rodziną jest bardzo ważne aż dla 82 proc. Polaków, to przeciętnie poświęcamy na wspólny posiłek zaledwie 23 minuty dziennie! I to włączając w ten czas gotowanie. Tak wynika z badań, które zostały wykonane na zlecenie marki Knorr w 2008 roku. Gdy ma się małe dziecko, tym bardziej brakuje na to czasu, ale jest to jeszcze ważniejsze. A może by tak już od dziś postarać się to zmienić? Bo posiłki nie są tylko okazją do zaspokajania głodu, choć na pierwszy rzut oka tak się wydaje. Codzienne spotkania przy stole dają dużo więcej i są okazją do czegoś ważniejszego. Wspólne posiłki… 1. Kształtują zdrowe nawyki żywieniowe Nawet jeśli twoje dziecko jest bardzo malutkie i dopiero nauczyło się samodzielnie siedzieć, posadź je przy stole z całą rodziną. To ważne, by już od najmłodszych lat widziało, co jedzą dorośli, i uczyło się, jak zdrowo się odżywiać. W pewnym momencie, gdy już będzie gotowe, samo sięgnie po to, co jedzą wszyscy, a potem się w tym rozsmakuje. Z pewnością właśnie tak będzie, o ile sami jecie… zdrowo. Dobre nawyki żywieniowe nabyte w dzieciństwie przy rodzinnym stole zostają do końca życia. To, że dzieci często jedzące posiłki z rodziną jedzą zdrowiej, potwierdzają zresztą naukowcy. Badania prof. Matthew Gillmana z Harwardzkiej Szkoły Medycznej pokazały, że dzieci, które regularnie jadały z rodziną, najczęściej spożywały więcej owoców i warzyw, mniej smażonych potraw, nasyconych tłuszczów i tłuszczów trans, a także piły mniej napojów gazowanych niż te, które na ogół jadały same.   2. Zapobiegają nadwadze Ta sprawa wiąże się oczywiście z dobrymi nawykami żywieniowymi (patrz wyżej), czyli jedzeniem zdrowych i wartościowych produktów, ale nie tylko. Okazuje się również, że ponieważ jedzony z rodziną posiłek staje się...

co Polacy lubią jeść
Adobe Stock
Aktualności
Co jada polska rodzina? Oto lista ulubionych dań Polaków
Co jak co, ale obiad na stole musi być! Tylko czy ma to być kotlet, zupa, a może coś ze Wschodu? Zobacz, co najbardziej chcemy jeść - sporo tu niespodzianek.

Co zrobić dzisiaj do jedzenia? To pytanie jest udręką wielu kobiet. I chociaż programy telewizyjne i blogi poświęcone kuchni biją rekordy popularności, a inspiracji do tego, co upichcić rodzinie jest aż nadto, to i tak codzienne gotowanie może być wyzwaniem dla wielu z nas. Raport Food-Trendów serwisu do zamawiania jedzenia online Pyszne.pl. postanowił z bliska przyjrzeć się posiłkom Polaków i odkrył, co lubimy jeść i czego chcemy spróbować. Przekonajcie się! Kręcą nas nowe smaki Polacy mają przekorną naturę i widać to nawet w naszych upodobaniach kulinarnych. Pociągają nas nowinki smakowe, ale mimo to jesteśmy absolutnie wierni naszej tradycyjnej kuchni. Aż 28 procent z nas w ciągu ostatnich 3 miesięcy odkryło dla siebie nową kuchnię świata. W poszukiwaniu niecodziennych smaków najchętniej patrzymy na Wschód (kuchnia chińska, indyjska, wietnamska), a tym, co nas najbardziej zaciekawia, jest kuchnia gruzińska i jej chinkali - tradycyjne pierożki. Najmniej interesuje nas kuchnia amerykańska z jej hamburgerami (być może dlatego, że zna je 70 procent z nas). Dokładnie wiemy, czego chcielibyśmy posmakować. Spośród dań kuchni tajskiej są to przede wszystkim zupy, indyjskiej – nowe rodzaje curry , hiszpańskiej – paella, meksykańskiej – burrito, wietnamskiej – zupa pho, rosyjskiej – pielmieni, a ukraińskiej – bliny. Nie zmienia to faktu, że aż 98 procent z nas i tak najczęściej wybiera kuchnię polską.  Jak obiad to obowiązkowo z kotletem i pierogami Możemy sobie pogratulować - polska rodzina przykładnie przywiązuje wagę do tradycyjnej liczby posiłków. Ale to właśnie obiad jest najważniejszym daniem w ciągu dnia. Tak twierdzi większość badanych Polaków - zjada go 85 procent z nas. Śniadanie wita na stole u 74 procent badanych, zaś kolacja u 70 procent. Lunch zjada zaledwie 18 procent z nas. Widać z...

Gosia Wieruszewska
Żywienie
Jak nauczyć dziecko jedzenia wszystkiego – radzi Joanna Drzazga
Autorka książki o sztuce wydawania przyjęć (także z dziećmi) "Pysznie dla rodziny i przyjaciół" Joanna Drzazga opowiada o rytuale wspólnego posiłku i przyzwyczajaniu dzieci do wszystkich smaków. Sprawdź, jak zmienić niejadka w małego smakosza.

Joanna Drzazga – mama 10-letniej Matyldy i 7-letniego Leopolda – zanim napisała książkę, 5 lat spędziła z rodziną we Francji. Miłośniczka gotowania i zwolenniczka wychowywania dzieci w bogatej kulturze smaku, znalazła się we właściwym miejscu.  We Francji trafiłam na podatny grunt. Tam jedzenie jest jednym z najważniejszych elementów kultury. Francuskie dzieci od maleńkości dostają jasny komunikat: jedzenie jest bardzo ważne, tak samo, jak maniery przy stole. Nie ma mowy o grymaszeniu ani specjalnym "dziecięcym" menu. Dzieci prawie od samego początku jedzą to samo, co dorośli – tłumaczy autorka książki.   Francuskie dzieci wzrastają w kulturze celebrowania wspólnych posiłków. Jedzenie nie kojarzy im się z przymusem, bo jest normalną częścią życia, która nie podlega dyskusji. Jest oczywiste, że rodzina je wspólnie, przy stole, te same potrawy. Dla dzieci nie robi się wyjątków. Tymczasem polscy rodzice powszechnie borykają się z problemem " niejadka ". Jeżeli rozłożyć go na części pierwsze, okaże się, że apetyt dzieci byłby w porządku, gdyby nie nasze rodzicielskie grzeszki i zaniedbania. Zobaczmy, co możemy zrobić, żeby dzieci jadły wszystko i z chęcią. Wspólne posiłki z dziećmi JD: We Francji to jest rytuał. Cała rodzina siada do stołu razem. Dzieci od początku uczą się, że są sytuacje, w których trzeba się zachować w określony sposób. Ja sama nie jestem bardzo surową matką. Moje dzieci mogą się wytarzać w trawie i być brudne, ale przy stole mają się zachowywać porządnie. To jest podstawa. Nie mogą też odejść od stołu kiedy im się podoba, tylko powinny zapytać o pozwolenie. To, oczywiście, dotyczy nieco starszych dzieci. Ważne, żeby młodsze dzieci uczestniczyły w posiłkach od początku i, w miarę możliwości, jadły to, co reszta rodziny.  Nie wykluczajmy dzieci z żadnego aspektu...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak