Fotolia.pl
Dieta

Co najchętniej je twoje dziecko?

Szukasz sprawdzonego sposobu na smaczne i zdrowe posiłki dla dziecka? Poznaj pyszne inspiracje!

Każda mama stara się przygotować dla swojego malucha posiłki tak, aby były one nie tylko smaczne, ale także zdrowe. Zależy nam, żeby dania zawierały wszystkie niezbędne dla prawidłowego rozwoju młodego organizmu składniki mineralne i witaminy. Niekiedy nie jest to łatwe, bo nie każde dziecko chce jeść warzywa i owoce. Inne dzieci mają swoje ulubione produkty i nie chcą próbować innych. A czasem w zabieganiu brakuje nam pomysłów na pełnowartościowe dania dla naszych pociech. 
A gdyby tak znaleźć miejsce, gdzie rodzice dzielą się swoimi sprawdzonymi przepisami na ulubione dania swoich maluchów? Taki zbiór przepisów znajduje się na stronie www.gotujzdrowo.miniminiplus.pl! Każdy przepis jest sprawdzony przez dietetyka z Instytutu Żywności i Żywienia, dzięki czemu rodzice mogą mieć pewność, że nie zawiera składników niepożądanych w diecie dziecka. 

Poniżej znajdziecie inspirację na sprawdzone danie dla malucha. I pamiętajcie, że do 16 listopada rodzice mogą dzielić się ze sobą swoimi wypróbowanymi przepisami w ramach akcji Gotuj zdrowo z Rybką MiniMini.

Przepis na placki z cukinii z kurczakiem i zielonym groszkiem
 

placki z cukinii
materiały prasowe


Składniki:

  • 750 g cukinii
  • 250 g zielonego groszku
  • 300 g fileta z kurczaka
  • 5 łyżek mąki pełnoziarnistej
  • 3 jajka
  • 1 cebula
  • mieszanka przypraw chilli
  • sól
  • pieprz
  • olej

Sposób przygotowania:

1. Cukinię obrać (niekoniecznie), wydrążyć miąższ, zetrzeć na tarce o grubych oczkach. Przełożyć do miski, posypać szczyptą soli i odstawić na 15 minut. Po tym czasie dokładnie odlać sok z cukinii.
2. Filet z kurczaka pokroić w drobną kostkę, przyprawić solą i pieprzem.
3. Zielony groszek wrzucić do osolonego wrzątku i gotować 3-4 minuty. Następnie wystudzić.
4. Cukinię, filet z kurczaka i zielony groszek wymieszać, dodać mąkę, jajka, startą na tarce cebulę i doprawić solą, pieprzem oraz mieszanką chilli. Całość dokładnie wymieszać. Na rozgrzanym oleju smażyć uformowane niewielkie placuszki z obydwu stron aż się zrumienią. Z porcji wychodzi około 12 placuszków.


Źródło: Przepis nadesłany przez panią Ewelinę w ramach akcji "Gotuj zdrowo z Rybką MiniMini".

Czy dzieci mogą jeść grzyby? Odpowiada ekspert [WIDEO]

Kanapki na piknik
Adobe Stock
Święta i uroczystości
Kanapki na piknik: 5 pomysłów na pyszne kanapeczki
Kanapki na piknik powinny być piękne, kolorowe i zachęcać do zjedzenia. To właśnie one wraz z innymi przekąskami i pysznymi napojami są jedną z głównych atrakcji tego wydarzenia. Podpowiadamy, z czym zrobić kanapki na piknik, by zajadały się nimi wszystkie dzieci.

Lato i wiosna to czas wspaniałej pogody, którą można wykorzystać, spędzając chwile z rodziną na świeżym powietrzu. Jedną z takich miłych, rodzinnych aktywności jest piknik. A skoro piknik, to od razu na myśl przychodzi pyszne jedzenie! Obowiązkowym punktem menu, które zabieramy ze sobą z domu, są oczywiście kanapki. Mamy dla was pomysły na smaczne, kolorowe kanapki na piknik. Kanapki na piknik – przepisy:  Pirackie kanapki Ziołowe kanapki z szynką Kanapeczki z pastą jajeczną Kolorowe kanapki Szybkie kanapki na piknik   Pirackie kanapki Składniki: 50 g białego tłustego sera , 2 łyżki mleka skondensowanego, mielona słodka papryka, sól kamienna, kilka rzodkiewek, kawałek świeżego ogórka. Sposób przygotowania: Rzodkiewki umyj, opłucz i zetrzyj na grubej tarce. Ser twarogowy pomieszaj z mlekiem, szczyptą soli i odrobiną papryki w proszku. Dodaj starte rzodkiewki i całość delikatnie wymieszaj dwoma widelcami. Gotową masę nakładaj na małe kromki z bułeczki typu graham. Kanapeczki udekoruj plastrami rzodkiewki i ogórka. Zamiast rzodkiewek, możesz dodać do sera drobno posiekany szczypiorek lub koperek. Wzbogacą pastę w witaminę C. Porcja dla dziecka: 3 kanapki. Czytaj też: Zdrowe przekąski dla dzieci Ziołowe kanapki z szynką Składniki: 2 kromki bułki wrocławskiej 2 plasterki szynki 2 plasterki serka, np. Hochland łyżeczka masła do dekoracji świeże listki bazylii i szałwii pomidor zielony groszek z puszki Sposób przygotowania: Kromki posmaruj cienko masłem, połóż na nich plasterki sera i szynki. Ostrym nożem pokrój ser i szynkę tak, by miały kształt kromek bułki. Z ziół zrób włoski, z groszku oczy, a z pomidora uśmiechniętą buzię. Polecamy: Co zabrać do jedzenia na...

Żywienie
Jedno danie na obiad
Są łatwe do przygotowania, sycące i pyszne! Zamiast tradycyjnej zupy i drugiego dania zaproponuj domownikom obiad z... jednego garnka. Na pewno będzie wszystkim smakował!

Są łatwe do przygotowania, sycące i pyszne! Zamiast tradycyjnej zupy i drugiego dania zaproponuj domownikom obiad z... jednego garnka. Na pewno będzie wszystkim smakował! Posiłki jednodaniowe to doskonały pomysł na obiad, kiedy masz mało czasu na gotowanie, a zależy Ci, by Twoi najbliżsi dostali smaczne i zdrowe potrawy przygotowane w domu. Najprościej zrobić je z warzyw, kasz czy makaronów połączonych z mięsem lub innymi produktami białkowymi – serami, jajami, rybami (dostarczą wtedy Twoim bliskim wszystkich potrzebnych składników odżywczych). Często podstawą takich potraw są nasiona roślin strączkowych – groch, fasolka, soczewica. Kiedy dodasz do nich posiekaną natkę pietruszki, zielony koperek lub szczypiorek, wzbogacisz je w biopierwiastki i witaminę C. Przygotowując obiad jednodaniowy dla Twojego malucha, pamiętaj, by potraw nie gotować zbyt długo, żeby nie obniżyć wartości odżywczej białka i zawartości witamin – zwłaszcza z grupy B i witaminy C (są one wrażliwe na działanie temperatury). I jeszcze jedno – potrawy tego typu dostarczają więcej energii niż tradycyjne obiady. Dlatego nakładając porcje dla dzieci, staraj się, by nie były one zbyt duże. 1. Kaszka waniliowa - od dziesiątego miesiąca życia – 7 miarek mleka modyfikowanego następnego, – 210 ml wody, – 3 łyżeczki kaszki manny, – wanilia w lasce lub esencja naturalnej wanilii. Zagotuj wodę w rondelku. Odlej połowę do czystej, wygotowanej butelki lub wyparzonego porcelanowego kubeczka. Lekko ostudź, wsyp mleko i wymieszaj je. Do pozostałej wody wsyp kaszkę i gotuj ją na wolnym ogniu, ciągle mieszając ok. 7-10 minut. Pod koniec gotowania dodaj szczyptę startej na drobnej tarce wanilii lub 1-2 krople esencji wanilii. Ugotowaną kaszkę dodaj do mleka, wymieszaj. Podawaj dziecku po sprawdzeniu temperatury. 1 porcja = 200-220 ml 2. Zupa z mięsem z kurczaka - od...

Karmienie
Przepisy na potrawy bez białka krowiego
Jeżeli nie możesz jeść potraw, zawierających krowie białko bo szkodzi ono Twojemu maluchowi, musisz zmodyfikować swoją dietę.

Jeżeli nie możesz jeść potraw, zawierających krowie białko bo szkodzi ono Twojemu maluchowi, musisz zmodyfikować swoją dietę. Wypróbuj nasze przepisy, które są przeznaczone właśnie dla mam na diecie bezmlecznej. Ciasteczka owsiane dla mam karmiących –dla mam dzieci ze skazą białkową Składniki: – 1/2 kg płatków owsianych, – 1,5 margaryny zwykłej, – 3/4 szkl. mąki, – 3/4 szkl. cukru, – 2-3 jajka przepiórcze, – zapach śmietanowy. Sposób przygotowania: Wszystkie składniki wrzucamy do miski, wygniatamy. Robimy cieniutkie placuszki i układamy je na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Pieczemy do uzyskania złocistego koloru, około 20 minut w temperaturze 180 stopni. Smacznego! Z podanych proporcji wychodzi około 25-30 ciasteczek. Bananowiec – przepis dla matek karmiących dzieci alergiczne Składniki: - 20 dag biszkoptów bezglutenowych - pół szklanki śmietany kremówki - pół szklanki cukru - żółtko (lub 2 żółtka przepiórcze) - galaretka owocowa - 3 banany - mleko - 4 łyżeczki żelatyny Sposób przygotowania: Biszkopty namoczyć w rozpuszczonej galaretce i ułożyć w formie. Śmietanę utrzeć z cukrem i żółtkiem. Źelatynę rozpuścić w odrobinie gorącego mleka. Utartą masę połączyć z utartymi na tarce bananami, dodać żelatynę i wymieszać. Następnie część porcji masy położyć na biszkopty, a gdy stężeje, wyłożyć resztę. Kluski z mięsem Ciasto jak na zwykłe śląskie kluski, do środka zmielone gotowane mięsko z łyżką oliwy. Oczywiście nie polewamy skwarkami Składniki (jak na kluski śląskie): – 1 kg ziemniaków, – 25 dag mąki ziemniaczanej, – sól. Sposób przygotowania: Ziemniaki obrać, umyć, ugotować i zemleć. Dodać mąkę i wyrobić gładkie ciasto. Uformować z ciasta kulki i włożyć do osolonego wrzątku. Gotować do wypłynięcia. Kluski...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak