Dieta

Test gum do żucia

Pomaga przy katarze, wspomaga myślenie i poprawia apetyt. Ale która jest najlepsza dla przedszkolaka?

Pomaga przy katarze, wspomaga myślenie i poprawia apetyt. Ale która jest najlepsza
dla przedszkolaka?

 

Airwaves active z guaraną *
Raczej dla mamy niż dla przedszkolaka.
Ma ostry, kwaskowaty smak (cytrusowo-mentolowy). Zawiera dodatek guarany, która działa pobudzająco. A małą pastylką dziecko może się zakrztusić.

 

 

 

Mamba ***
Delikatna w smaku i na szczęście nieprzesłodzona. Niestety nie daje się długo pożuć, bo rozpuszcza się bardzo szybko.

 

 

 

 

Hubba Bubba ***
Producent sugeruje, że w środku jest dodatek soku, niestety w składzie wymienia tylko aromat owocowy. Z tej gumy łatwo robi się balony, co może zachęcić malucha do dłuższego żucia. Na początku jest bardzo słodka.

 

 

 

 

Maoam ***
Rozpuszczalna – i niestety niezwykle szybko znika w buzi. To raczej cukierek niż prawdziwa guma. Bardzo smaczny, ale i bardzo słodki. Nie podawaj go przedszkolakowi za często: szkoda zębów!

 

 

 

 

najlepszy wybór
Tropical Orbit bez cukru
*****
Zdecydowanie najlepsza, można ją dawać przedszkolakowi nawet codziennie. Zawiera wapń. Podczas żucia bezpośrednio działa on na szkliwo zębów, chroniąc je przed próchnicą. Inny plus tej gumy: nie jest przesłodzona, a smak uwalnia się powoli, więc maluch trochę dłużej ją pożuje. Kolejny plus: daje się z niej robić balony!

 

 

 

 

Fruittella hip-hop **
Rozpuszczalna. Ma pomarańczowo-malinowy smak, naturalny, bo rzeczywiście jest tu dodatek różnych owocowych soków (prawdziwych, to nie tylko zapach!). Bardzo smaczna, maluchowi kupuj ją jednak rzadko, ze względu na to, że zawiera sporo cukru i utwardzone tłuszcze.

 

 

 

 

Wrigley‘s Juicy Fruit strappleberry **
Smaczna, ale strasznie słodka (cukier aż chrzęści w zębach)! W dodatku oprócz cukru są tu też słodziki. Ma smak truskawki, jabłka, gruszki. Dość trudno z niej zrobić balona.

 

 

 

 

Mentos Chewing Gum *
Ma pomarańczowo-miętowy smak, dość ciekawy, bo słodki, a jednocześnie ożywczy. Z plusów:
nie zawiera cukru, za to ma w składzie słodzik. Minus: guma jest w formie pastylek, więc raczej nadaje się dla starszych przedszkolaków (młodsi mogą się zakrztusić pastylką).

 

 

 

 

Stripes Maoam ****
Rozpuszczalna. Bardzo atrakcyjna dla dzieci, każdy plasterek jest osobno zapakowany, a na opakowaniu widać wesołe stworki pogryzające wisienki. Pyszna, ale nie podawaj jej codziennie. Raczej traktuj ją jak cukierek.

 


***** Polecamy, nawet codziennie
**** 2–3 razy w tygodniu
*** Sporadycznie
** Naprawdę rzadko
* Nie dla przedszkolaka!

Katarzyna Pinkosz

 

 

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

maluch, dziecko. lody, słodycze
Żywienie
Czy istnieją zdrowe słodycze dla dzieci?
To wcale nie żadna herezja! Dzieci, które jedzą słodycze, są weselsze i optymistyczniej patrzą na świat. Ważne jest jednak to, jakie są to słodycze. Oto pomysły na zdrowe łakocie dla najmłodszych.

Miłość do słodkiego smaku dziedziczymy w genach, dlatego nie sposób, by dziecko nie jadło w ogóle słodyczy. Już w łonie mamy łyka więcej płynu owodniowego, gdy ma on lekko słodki smak . Kiedy noworodkowi dasz na czubek języka kropelkę glukozy czy swojego słodkiego mleka – zliże je. Gdy natomiast poczuje na języku coś kwaśnego, skrzywi się. Zamiast więc walczyć z miłością dziecka do słodyczy , lepiej nią pokierować. Tak, by jadło te, które są naprawdę zdrowe. Specjały z mleka Słodka jest przecież nie tylko sacharoza (czyli cukier, który masz w cukiernicy). Nie mniej słodkie są owoce (np. winogrona, truskawki, maliny). To zasługa zawartej w nich fruktozy. Słodkie jest też mleko (dzięki laktozie, to tzw. cukier mleczny). Jeśli zatem do deserów maluszka dodasz mleko (np. skondensowane) i owoce, zastąpisz nimi sporą część cukru, który normalnie musiałabyś wsypać. A dodatkowo dziecko dostanie porcję zdrowia. Bo przecież owoce to też mnóstwo witamin (C, beta-karoten) i składników mineralnych, a mleko to m.in. białko i wapń, którego dziecku nigdy nie jest za wiele. Latem dziecko na pewno chętnie spałaszuje galaretkę z truskawkami czy jagody z bitą śmietaną. Bardzo wartościowe są też mleczne słodkości : jogurty, koktajle, budynie. Z owocami! Pycha! Zobacz też: Jak nie wychować grubego dziecka? - radzi dietetyk A co do środka Jak upiec dla malca zdrowe ciasto? Prócz dodania do niego owoców i mleka, co jeszcze możesz zrobić, by było zdrowsze? Dodawaj mniej cukru niż w przepisie. Często wystarczy połowa, a ciasto i tak jest słodkie. Najlepiej dodawać brązowy cukier (jest zdrowszy, bo zawiera składniki mineralne). Niestety, też sporo droższy. Używaj dobrego tłuszczu. Uwaga: nie dodawaj do ciast twardej margaryny (w kostce), gdyż pod wpływem wysokiej temperatury tworzą się w niej szkodliwe tłuszcze typu trans. Lepiej dodawać masło (w...

dziecko, chłopiec, woda, butelka, pić
Dieta
Cała prawda o wodzie
W szklance każda wygląda tak samo. A jednak inną lepiej wybrać bezpośrednio do picia, inną do herbatki czy zupy. Co się w wodzie kryje i czym jedna różni się od drugiej?

  Najlepiej i najszybciej gasi pragnienie. To właśnie ją najlepiej podać, gdy malec chce pić. Ale tylko z pozoru woda z butelki, kranu czy głębinowej studni jest taka sama. Cały sekret dobrej wody tkwi bowiem w tym, co w niej jest oprócz... samej wody! Kranówka Bywa bardzo dobra (np. w Krakowie), bywa kiepska. Stan wody warszawskiej zależy od wodociągu (najlepsza jest Północnym, najgorsza w Praskim). Każda kranówka jest oczywiście filtrowana, oczyszczona i dopuszczona do tego, by ją pić (ale lepiej po przegotowaniu). Niestety, jej smak, zapach, a często też kolor (rudawy to wina skorodowanej instalacji wodociągowej) pozostawiają wiele do życzenia. Dlatego specjaliści są zgodni: jeśli do przygotowania posiłków lub napojów używasz kranówki, zamontuj filtr. Tylko jaki? - węglowy . Absorbuje on chlor, pozostałości fenoli, metali ciężkich. Filtr może być pokryty srebrem, miedzią lub cynkiem – te pierwiastki hamują rozwój drobnoustrojów w wodzie. Pamiętaj jednak, że wkładkę węglową trzeba wymieniać zgodnie z zaleceniami producenta, gdyż rozwijają się na niej bakterie; - działający na zasadzie odwróconej osmozy. Bardzo dokładnie usuwa nawet minimalne zanieczyszczenia, ale niestety także składniki mineralne znajdujące się w wodzie. – Osobiście nie polecam stosowania takich filtrów. Pozbawiają one wodę całkowicie składników mineralnych, jest więc ona całkiem bezwartościowa – przekonuje dr Tadeusz Wojtaszek, ekspert do spraw wód z Polskiego Towarzystwa Magnezologicznego. - Firmy sprzedające takie filtry zalecają stosowanie mineralizatora wzbogacającego wodę, ale ile tych minerałów potem będzie? Tego producenci nie podają! Oligoceńska To woda z ujęć głębinowych – dzięki temu nie przedostają się do niej żadne zanieczyszczenia. Jeśli jednak chcesz wiedzieć, co naprawdę się w niej znajduje, musisz ją zbadać – dokładny skład...

SOTI Natural Popcorn Tea
mat. prasowe
Zakupy
Jak sprawić by dziecko chciało pić zdrowe napoje
Odpowiedni sposób żywienia jest fundamentem naszego zdrowia. W dobie zanieczyszczonego powietrza i wszechobecnej „chemii”, niezmiernie ważne jest to, co spożywamy. O ile świadomość jakości spożywanych pokarmów jest coraz większa, nieraz po macoszemu traktujemy to, czym nawadniamy nasz organizm. A to właśnie spożywanie słodzonych napojów jest istotnym powodem otyłości u dzieci. Co więc spakować do szkoły, aby dziecko chętnie sięgało po picie?

Podstawowym składnikiem diety jest woda. To również ona stanowi, w zależności od budowy ciała, od 50 do 70% naszego organizmu. Utrata nawet niewielkiej jej ilości może mieć poważne konsekwencje, jak spadek wydolności organizmu, zawroty i bóle głowy, zmęczenie czy problemy z układem moczowym. Niestety dzieci ciężko przekonać do picia wody, która dla nich jest  często napojem nieatrakcyjnym ze względu na neutralny smak, neutralny kolor.   Kolorowe nie znaczy pełne witamin   Sklepowe półki aż się uginają od napojów dla dzieci, które przyciągają wzrok nie tylko kolorowymi etykietami, ale też intensywnością barw samych napojów. Ich składu nawet nie trzeba analizować, by domyślić się, że wypełnione są po brzegi barwikami i konserwantami szkodliwymi dla zdrowia. Nie wspominając o tonie cukru czy syropie glukozowo-fruktozowym.  Soki z owoców są zdrowe, ale zawierają sporo fruktozy, zaleca się więc by dawać je dzieciom w ograniczonej ilości i raczej w godzinach porannych. Wody smakowe oznaczone przyciągającymi dzieci postaciami z bajek w składzie mają koncentraty, a często także barwniki, aromaty. Najprościej byłoby zamienić te napoje na czystą wodę mineralną lub źródlaną. Dzieci i młodzież jednak ciężko przekonać do picia wody, ze względu na jej neutralny smak czy brak koloru, który przyciągałby wzroku.  Co wybrać, aby „wilk był syty i owca cała”? Jest wiele alternatyw dla niezdrowych, kolorowych napojów, które zaspokoją podniebienia dzieci i młodzieży, jednocześnie nie dostarczając im niezdrowej „chemii”. Jak wybrać te najbardziej wartościowe?   Zdrowe „paliwo”   Alternatywą dla gazowanych, słodzonych napojów są prawdziwie parzone herbaty polskiego producenta pod marką SOTI Natural zamknięte w wygodnych, kolorowych butelkach, po które chętnie sięgają nie tylko dzieci, ale i dorośli. Warto...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Dzień Wagarowicza
Czas wolny
Dzień wagarowicza 2023 – kiedy obchodzimy i jak go spędzić?
Dominika Bielas
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
pierwszy dzień wiosny
Czas wolny
Pierwszy dzień wiosny 2023 – kiedy wypada, jak się obchodzi? (tradycje i zwyczaje)
Ewa Janczak-Cwil
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Marzanna: co to jest i jak wygląda? Co symbolizuje obrzęd topienia marzanny?
Aktualności
Marzanna: jak wygląda, co symbolizuje topienie marzanny?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak