Dieta

Test serków dla malucha

Prawdopodobnie sięgasz po nie codziennie. Ale czy wiesz, który jest najlepszy?
Jedne są idealne jako lekki posiłek lub deser, który maluch chętnie zje łyżeczką. Inne pomogą zrobić pyszną kanapkę. Które i kiedy wybierać? Sprawdziliśmy.

 

Serek truskawkowy**
OSM Siedlce
Smaczny, nie za słodki, dość gęsty. Na opakowaniu widnieje informacja, że jest półtłusty, ale w porównaniu do innych serków tłuszczu w nim niewiele (3,5%). Szkoda tylko, że w truskawkowym serku nie ma tu ani grama... truskawek, jedynie aromat. Truskawkowy kolor zawdzięcza zaś barwnikowi (czerwień buraczana!).

 

 

Almette jogurtowy***
Hochland
Bardzo smaczny, o łagodnym, naturalnym smaku. Można podawać dziecku sam serek lub nakładać go na kanapki. Puszystość zawdzięcza spulchnieniu azotem (to nie szkodzi). Bardzo tłusty (22%)! Minusy: w składzie ma regulator kwasowości i kwas cytrynowy. Można go podawać, ale nie codziennie.

 

 

Orzechowa Aleja***
Tartare
Pyszny, ale zasmakuje w nim raczej mama (chyba że dziecko jest prawdziwym koneserem niesłodkich serów). Ma orzechowy smak (3% składu to orzechy włoskie). Bardzo tłusty (około 20%), bo zawiera śmietankę i orzechy.

 

 

NASZ WYBÓR!!!
Bieluch*****

SM BIOMLEK
Wybraliśmy Bielucha, bo jest bardzo smaczny, delikatny i nie ma w nim żadnych dodatków. Świetnie nadaje się zarówno na kanapki, jak i do jedzenia łyżeczką. Jeśli dziecko lubi słodkie serki, do Bielucha można dodać owoce, trochę cukru i całość zmiksować. Smakuje fantastycznie! Ten serek warto podawać dziecku codziennie.

 

 

Danio Intenso***
Danone
W smaku: pyszny! Słodki, puszysty i zawiera dużo kawałków czekolady! Jeśli dziecko nie lubi serków, podanie go to dobry sposób na zachętę. Ale jest mocno kaloryczny. Świetny jako deser.

 

 

Serek waniliowy***
Président
Bardzo smaczny, puszysty, troszkę gęsty (to z powodu obecności zagęstników: pektyn i gumy guar). Pozostawia lekko gorzkawy posmak. Plusem jest dokładna informacja na opakowaniu i eleganckie pudełeczko.

 

 

Danonki Mega****
Danone
Stworzone dla przedszkolaków, wzbogacone w wapń i witaminę D3. Mały kubeczek to prawie 20% zalecanej dziennej normy wapnia i ponad 10% witaminy D3. Minusy: są trochę przesłodzone. Plusy: mają sporo owoców.

 

 

Créme Bonjour**
Rama
Mieszanina jogurtu, maślanki, serka z olejami roślinnymi. Krem jest dobry do smarowania pieczywa, smaczny, lepiej go jednak podawać tylko od czasu do czasu, bo za dużo tu dodatków (żelatyna, aromaty, zagęstniki, konserwant). Sporo też jest tłuszczu, choć jogurti serek są odtłuszczone.

 

 

Activia****
Danone
Jedyny serek z probiotykami. Warto go podawać zwłaszcza maluchom, które mają skłonności do zaparć (może im zapobiec). Delikatny w smaku, kremowy, nieprzesłodzony. Jest też nietłusty (ma mniej niż 3% tłuszczu) i mało kaloryczny. Czuje się posmak suszonych śliwek. Pyszny!


Katarzyna Pinkosz


***** Szczególnie polecamy
**** Naprawdę warto go wybrać
*** Można podać od czasu do czasu
** Raczej rzadko po niego sięgać

 



 

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

Dieta
Menu małego żarłoka
Twoje dziecko przez cały dzień biega, nic dziwnego, że ma wilczy apetyt i nie może doczekać się obiadu. Czym najlepiej zaspokoić nagły głód dziecka?

Twoje dziecko przez cały dzień biega, nic dziwnego, że ma wilczy apetyt i nie może doczekać się obiadu. Czym najlepiej zaspokoić nagły głód dziecka? Na to i inne pytania odpowiada dr Halina Weker, kierownik Zakładu Żywienia Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Dzieci lubią od czasu do czasu zjeść coś smakowitego i atrakcyjnie podanego, w domu powinna więc zawsze znaleźć się jakaś drobna przekąska, którą można podać małemu smakoszowi. Co jednak zaproponować mu zamiast chipsów, cukierków, batonów i innych mało wartościowych słodyczy? Kolorowe kanapki Dzieci lubią kanapki, zwłaszcza ładnie udekorowane i podane na maleńkich talerzykach. Posmaruj pieczywo masłem koperkowym, pietruszkowym lub ze szczypiorkiem. Masło utrzyj na pianę, dodaj drobno posiekaną zieleninę, lekko posól. Dobrze wymieszaj, by otrzymać jednolitą masę. Na wierzch kanapki połóż plasterek chudej wędliny lub żółtego sera. Udekoruj pomidorem lub kwaszonym ogórkiem. Możesz też zrobić fantazyjną dekorację, układając np. domek (z chleba), z zielonym dachem (sałata), oknami (plaster pomidora), drzwiami (papryka) i kominem (ogórek). Przysmaki z ogródka Chociaż dzieci nie przepadają za warzywami, to jednak przy odrobinie chęci i fantazji można z nich wyczarować naprawdę smaczne danie. Warzywa spożywane na surowo zachowują swoje wartości odżywcze (a są bogate w witaminy, mikroelementy i błonnik). Jako smaczną przekąskę polecamy surówkę z marchwi i jabłka startych na tarce, z dodatkiem soku z cytryny i odrobiny cukru lub miodu. Dzieciom można też podać surówkę z kwaszonych ogórków i pomidora: ogórki drobno siekamy, dodajemy do obranego ze skórki i roztartego pomidora, skrapiamy olejem sojowym. Maluszki pod koniec pierwszego i w drugim roku życia, które uczą się gryźć, lubią w przerwach między posiłkami podjadać miękkie, ugotowane warzywa. Smakowitym urozmaiceniem będzie też...

dziecko, zakupy, dieta
Panthermedia
Żywienie
Zdrowa dieta dziecka - to jest do zrobienia!
Żeby dziecko rosło zdrowo, musi jeść zdrowo. Czasami trudno się połapać, które produkty są naprawdę dobre dla dzieci. Czy możemy wierzyć producentom, zapewniającym o niezwykłych właściwościach ich wyrobów? Spytaliśmy o to mgr Aleksandrę Cichocką, dietetyka z Instytutu Żywności i Żywienia.

Jeżeli kupując jedzenie dla dziecka, masz dylemat za dylematem, nie jesteś sama. Obecnie naprawdę trudno powiedzieć, czy można zawierzyć producentom, że ich żywność jest "lepsza niż naturalna", bo zawiera "mnóstwo witamin". Czy owoce z puszki, słoiczki dla niemowląt, mrożonki są bezpieczne dla dzieci? Odpowiadamy! Dla dziecka owoce krajowe czy egzotyczne? Jedne i drugie. Warto jeść owoce krajowe i egzotyczne, bo wszystkie zawierają mnóstwo witamin, składników mineralnych, flawonoidów (przeciwdziałają m.in. starzeniu się komórek), błonnika i cennych kwasów owocowych. Jedne mają np. wyjątkowo dużo witaminy C (porzeczki, truskawki), inne beta-karotenu (morele, brzoskwinie), najlepiej więc postawić na różnorodność. Dla dziecka owoce z puszki czy mrożone? Mrożone. Oczywiście nic się nie stanie, gdy dziecko od czasu do czasu zje ananasa czy brzoskwinie z puszki. Od czasu do czasu, czyli wyjątkowo (raz na kilka tygodni, a nawet miesięcy). Owoce z puszki nie mogą być stałym elementem diety, bo pływają w bardzo słodkim syropie (cukier!!!). Natomiast mrożone owoce i warzywa są niemal równie wartościowe jak świeże, oczywiście pod warunkiem że dobrze je przechowujemy (jeśli się rozmrożą, nie wolno ich ponownie zamrażać).   Dla dziecka sok z owoców czy kompot? To i to. W soku jest więcej witamin (oczywiście jeśli naprawdę jest sokiem, a nie farbowanym napojem z kuszącą owocami etykietką), ale kompot, zwłaszcza domowy, także jest zdrowy i pyszny. Lepiej jednak nie przesadzać z dodawaniem do niego cukru (wystarczy łyżeczka na szklankę). Przy okazji: warto podawać dziecku także owoce z kompotu.   Dla dziecka zupa w proszku czy ze słoiczka dla niemowląt? Ze słoiczka. Wiele zup w proszku (też te „chińskie”) zawiera glutaminian sodu, dużo soli oraz konserwanty, a suszone warzywa są prawie pozbawione witamin. Dzieci nie...

Przysmaki z dzieciństwa w różnych krajach świata
Fotolia
Święta i uroczystości
Jakimi smakołykami zajadają się dzieci na całym świecie?
Czy dzieci na całym świecie kochają słodycze? Czym zajadają się w Gwatemali, na Filipinach, we Francji i w Danii? Przeczytaj opowieści obcokrajowców, którzy wspominają swoje przysmaki z dzieciństwa!

Międzynarodowy zespół pracowników ShopAlike.pl , podzielił się z nami swoimi wspomnieniami przysmaków, którymi zajadali się w dzieciństwie. Zobacz, jakie smakołyki kochają dzieci na całym świecie – od Singapuru, przez Kenię, Malezję, Szwecję, Niemcy, Indie, Brazylię po wiele innych krajów, niektórych całkiem dla nas egzotycznych!  Smakołyki z dzieciństwa na świecie Czy przysmaki dzieci z odległych krajach podobne są do smakołyków z naszego dzieciństwa i ulubionych potraw naszych dzieci? Zdjęcia tych produktów i potraw możecie obejrzeć na stronie ShopAlike.pl - czy tak właśnie je sobie wyobrażaliście? Singapur: dinozaur Milo  " Milo jest niezastąpionym smakołykiem wśród dzieci z Signapuru, w szczególności z posypką z czekoladowego proszku. Piękne dni, w których dużo czasu spędzaliśmy bawiąc się na dworze, często kończyły się biegiem po schłodzony, słodki napój. Wciągając napój bardzo szybko, często raniliśmy się słomką, a nierozpuszczony proszek drażnił nasze gardła"-   Pin-Ji Dinozaur Milo występuje w singapurskiej edycji popularnej gry w karty Taboo, nawiązującej do lokalnej pop-kultury. Jeśli ten napój wydaje Ci się dekadencki, poczekaj, aż poznasz Godżillę Milo, która jest Dinozaurem Milo, tyle że z kulką lodów waniliowych! Tajwan: placki jajeczne "Nasz rodzinny dom znajdował się w pobliżu ulicznego rynku z warzywami, gdzie sprzedawano placki jajeczne. Dla mnie, jako trzyletniego dziecka było to pierwsze kulinarne doświadczenie poza domem.  Nie tylko pyszny smak, ale sam proces ich przyrządzania fascynował mnie i zachęcał do kolejnych wizyt z mamą na tym straganie. Po prostu uwielbiałam przyglądać się, jak topnieje masło na rozgrzanej, żelaznej płycie, aż do momentu, w którym tworzył się ciemnobrązowy, chrupiący placek!" - Veela Wybierz się na spacer po tajwańskich rynkach, a...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak