Dieta

Warzywna uczta

Zapomnij o tym, że ziemniaki, kapusta i pomidory są... nudne. Choć często goszczą na polskich stołach, nadal są ulubieńcami dietetyków. Tanie i zdrowe – czego można chcieć więcej?

Zapomnij o tym, że ziemniaki, kapusta i pomidory są... nudne. Choć często goszczą na polskich stołach, nadal są ulubieńcami dietetyków. Tanie i zdrowe – czego można chcieć więcej?

Jecie je niemal codziennie. Bardzo dobrze! Ziemniaki, kapusta i pomidory, nie niosą ze sobą powiewu egzotyki, ale za to dostarczają organizmowi Twojego dziecka niezbędnych mikroelementów. Dowiedz się, jak je przyrządzać, aby nie utraciły cennych składników.

Ziemniaczany festiwal
Dobrze przyrządzone dania z ziemniaków mogą być ozdobą najbardziej wykwintnego przyjęcia. Do sałatek najlepsze są te odmiany, które po ugotowaniu nie rozpadają się, czyli tzw. ziemniaki sałatkowe, a do potraw na ciepło – te, które można kupić na każdym targu, np. Kalina, Irys, Sokół. Czy wiesz, że wartość energetyczna ziemniaków jest 2-3 razy wyższa niż innych warzyw (100 g to 66 kcal)? Są one też doskonałym źródłem składników mineralnych – głównie potasu, ale i wapnia, fosforu, siarki, chloru, magnezu. Zawierają witaminę C i witaminy z grupy B. Jest w nich znacznie więcej potasu niż w chlebie, mięsie czy rybach! Poza tym mają bardzo słabe właściwości alergizujące, są więc jednymi z pierwszych warzyw wprowadzanych do diety niemowlęcia.
Aby zachować ich wartość odżywczą, obieraj je tuż przed gotowaniem (przechowywane w wodzie tracą witaminę C). Młode gotuj w skórce. Podawaj je ze świeżymi warzywami, aby lepiej wykorzystać zawarte w nich składniki odżywcze (skrobię, błonnik, minerały).
Warto wiedzieć
– Ziemniaki dostarczają lekkostrawnych i łatwo przyswajalnych węglowodanów. Zawierają trochę witamin: C, B1, B2, PP i soli mineralnych.
– Ziemniaki najlepiej przechowywać w chłodnym, dobrze przewietrzonym, ciemnym i suchym miejscu, aby nie zaczęły kiełkować i nie zwiędły.
– Ziemniaki najlepiej gotować w skórce. Wcześniej należy je porządnie wyszorować i wypłukać. Tak ugotowane (z odrobiną gruboziarnistej soli) nie tracą wszystkich witamin, są soczyste i smaczne. Przed gotowaniem można nakłuć je widelcem, żeby się nie rozpadły.

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

Żywienie
Potrzebuje różnorodnego jadłospisu
Zbyt mało wiemy o żywieniu, by pochopnie wykluczać z diety malca ważne grupy produktów, np. mięso, mleko.

Zbyt mało wiemy o przyswajaniu i powiązaniach składników pokarmowych, by pochopnie wykluczać z diety malca ważne grupy produktów, np. mięso, mleko. Dziecko potrzebuje: – Dużo warzyw – w drugim i trzecim roku zazwyczaj nie brakuje mu owoców i soków. Natomiast większość kilkulatków dostaje za mało warzyw. Na obiad jedzą zwykle makaron z sosem, pizzę, gardząc zupami jarzynowymi. Tymczasem dostarczają one cennego błonnika, dużo soli mineralnych i witamin. Gotuj więc zupy – jeśli Twoje dziecko teraz je polubi, w przyszłości nie będzie sobie wyobrażało bez nich obiadu. Dzięki temu będzie zdrowsze! Warzywa są źródłem witaminy C (zielona pietruszka, papryka, kwaszona kapusta, kalafior), beta-karotenu, czyli prowitaminy A (warzywa czerwone, pomarańczowe, ciemnozielone). Ponadto dostarczają witamin z grupy B oraz ważnych składników mineralnych: potasu, żelaza, miedzi, cynku, wapnia. Warzywa (tak jak i owoce) mają właściwości zasadotwórcze, więc powinny być dodatkiem do pokarmów zakwaszających – mleka, mięsa, jajek, produktów mącznych. Jak często? Najlepiej pięć razy dziennie. – Więcej ryb – tak jak mięso są źródłem białka, a tłuste ryby morskie (śledź, łosoś, halibut, tuńczyk, makrela) dodatkowo wielonienasyconych kwasów tłuszczowych wpływających na dojrzewanie mózgu, siatkówki oka i rozwój umysłowy dziecka. Ryby morskie (dorsz, mintaj, morszczuk, panga) dostarczają cennego jodu. Jak często? Dwa razy w tygodniu. – Chudego mięsa - bo młody organizm potrzebuje więcej białka niż dorosły. Jeśli Twój malec nie chce go jeść, możesz mu podawać potrawy półmięsne, np. naleśniki z mięsem, faszerowaną cukinię, gołąbki czy risotto. Jak często? 4–5 razy na tydzień. – Masła i oleju – tłuszcze powinny dostarczać 32 procent dziennej ilości kalorii, to nie znaczy, że kanapkę trzeba smarować...

Dieta
Warzywa
Sprawdź, jakie skarby kryją w sobie jarzyny, które kupisz na straganie.

Są niezbędne w diecie dziecka – żadna pigułka nie zapewni tylu witamin, co świeży pomidor czy marchew. Sprawdź, jakie skarby kryją w sobie jarzyny, które kupisz na straganie. Pomidor (od 2. roku życia) Jest bogaty w witaminy C, A oraz z grupy B. Zawiera magnez, potas i cynk, a także likopen Ą substancję, która zmniejsza ryzyko zachorowania na raka. Polecany dla chorowitków i dzieci z niedoborami witamin. Podawaj smykowi pomidory bez skórki – zanurz warzywo we wrzątku, a obierzesz je bez problemu. Uwaga! Unikaj pomidorów, które są sprowadzane z zagranicy – zbyt dużo w nich chemii. Kapusta (po ukończeniu roku) i kalafior (brokuł i kalafior – od 7. miesiąca) To skarbnica witaminy C. Warzywa kapustne (m.in. także brokuły i brukselka) chronią przed nowotworami, zawierają związki, które potrafią niszczyć grzyby i bakterie. Jeśli malec ma problemy z brzuszkiem, podawaj mu brokuły – są lekkostrawne i chronią przed zaparciami. Gotowana kapusta jest ciężkostrawna – lepiej nie podawaj jej niemowlęciu. Chrupiąca rzodkiewka (od 2. roku życia) Podobnie jak cebula i czosnek zawiera naturalny roślinny antybiotyk zwany allicyną. Pomaga on organizmowi zwalczać chorobotwórcze bakterie i działa przeciwwirusowo. Rzodkiewka ma dużo soli mineralnych i witamin, dlatego jest polecana małym niejadkom. Nasza rada: doskonale smakuje z twarożkiem lub utarta z jajkiem. Uwaga! Kupując rzodkiewkę, zwracaj uwagę na liście: powinny być jędrne, zielone i bez plam. Młoda cebulka (od 11 miesiąca) Zawiera mnóstwo witaminy C oraz substancje działające przeciwwirusowo i bakteriobójczo. Cebula pobudza również pracę przewodu pokarmowego i wzmacnia serce. Nasza rada: dodawaj ją do zupek warzywnych, surówek (np. z pomidora lub kiszonego ogórka), twarożku. Uwaga! Nie podawaj jej dziecku zbyt dużo – cebulka jest...

Żywienie
Jedno danie na obiad
Są łatwe do przygotowania, sycące i pyszne! Zamiast tradycyjnej zupy i drugiego dania zaproponuj domownikom obiad z... jednego garnka. Na pewno będzie wszystkim smakował!

Są łatwe do przygotowania, sycące i pyszne! Zamiast tradycyjnej zupy i drugiego dania zaproponuj domownikom obiad z... jednego garnka. Na pewno będzie wszystkim smakował! Posiłki jednodaniowe to doskonały pomysł na obiad, kiedy masz mało czasu na gotowanie, a zależy Ci, by Twoi najbliżsi dostali smaczne i zdrowe potrawy przygotowane w domu. Najprościej zrobić je z warzyw, kasz czy makaronów połączonych z mięsem lub innymi produktami białkowymi – serami, jajami, rybami (dostarczą wtedy Twoim bliskim wszystkich potrzebnych składników odżywczych). Często podstawą takich potraw są nasiona roślin strączkowych – groch, fasolka, soczewica. Kiedy dodasz do nich posiekaną natkę pietruszki, zielony koperek lub szczypiorek, wzbogacisz je w biopierwiastki i witaminę C. Przygotowując obiad jednodaniowy dla Twojego malucha, pamiętaj, by potraw nie gotować zbyt długo, żeby nie obniżyć wartości odżywczej białka i zawartości witamin – zwłaszcza z grupy B i witaminy C (są one wrażliwe na działanie temperatury). I jeszcze jedno – potrawy tego typu dostarczają więcej energii niż tradycyjne obiady. Dlatego nakładając porcje dla dzieci, staraj się, by nie były one zbyt duże. 1. Kaszka waniliowa - od dziesiątego miesiąca życia – 7 miarek mleka modyfikowanego następnego, – 210 ml wody, – 3 łyżeczki kaszki manny, – wanilia w lasce lub esencja naturalnej wanilii. Zagotuj wodę w rondelku. Odlej połowę do czystej, wygotowanej butelki lub wyparzonego porcelanowego kubeczka. Lekko ostudź, wsyp mleko i wymieszaj je. Do pozostałej wody wsyp kaszkę i gotuj ją na wolnym ogniu, ciągle mieszając ok. 7-10 minut. Pod koniec gotowania dodaj szczyptę startej na drobnej tarce wanilii lub 1-2 krople esencji wanilii. Ugotowaną kaszkę dodaj do mleka, wymieszaj. Podawaj dziecku po sprawdzeniu temperatury. 1 porcja = 200-220 ml 2. Zupa z mięsem z kurczaka - od...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak