maluch, szklanka, picie
Dieta

Co zamiast bąbelków

Wypłukują wapń z kości, niszczą szkliwo ząbków, powodują otyłość i wcale nie gaszą pragnienia. Co zaproponować przedszkolakowi zamiast nich? Jest w czym wybierać!
Anna Stolarczyk - dietetyk
dr inż. Anna Stolarczyk
Konsultacja merytoryczna

Jeśli jest to cola lub pepsi, w składzie oprócz wody i dwutlenku węgla ma cukier (około pięciu łyżeczek w jednej szklance!), barwniki, aromaty i kwas ortofosforowy (regulator kwasowości – dzięki niemu napój długo się nie psuje, ale to on wypłukuje z kości wapń). W napojach udających soki, jak fanta, mirinda, hellena, prawdziwego soku jest nie więcej niż kilka procent (lub nie ma go wcale). Dlatego nie warto ich dawać dzieciom. Lepiej wybrać coś zdrowszego.

Napój gazowany
Dzieci uwielbiają kolorowe gazowane napoje. Maluchy cieszą się, jak coś im „buzuje” na języku. Takie picie ma jednak mnóstwo cukru, a oprócz niego składa się przede wszystkim z wody, barwników, aromatów (często sztucznych). Zero witamin!

Dlatego warto proponować dziecku napoje bardziej wartościowe:

1. Maślanka
Ma mniej tłuszczu niż mleko, dlatego to doskonały napój na upały. Dobrze gasi pragnienie. Ma przy tym sporo wapnia, białko, laktozę, witaminy i minerały oraz dobre bakterie wspomagające pracę przewodu pokarmowego. Maślankę możesz podawać przedszkolakowi samą albo z dodatkiem owoców.

2. Herbata owocowa
Najlepsza jest z malin, dzikiej róży, jeżyn, bzu czarnego, porzeczek. Szybko gasi pragnienie, a poza tym zawiera wiele witamin, zwłaszcza witaminy C. Oczywiście podawaj dziecku herbatki owocowe, nie zaś czarne z owocowym aromatem (czytaj etykiety).

3. Sok owocowy
Zawiera dużo witamin i składników mineralnych. Najzdrowszy jest ten wyciśnięty w domu. Jeśli kupujesz, lepiej wybieraj soki świeże, przygotowane bezpośrednio z owoców, a nie z wody i koncentratu. Przede wszystkim jednak zwróć uwagę, czy kupujesz rzeczywiście sok, czy napój owocowy (przeczytaj skład). Uwaga: soki są sycące i dość kaloryczne, nie podawaj przedszkolakowi więcej niż szklankę dziennie.

4. Kompot
Co prawda ma nieco mniej witamin niż sok (spora część witaminy C oraz z grupy B ginie w czasie gotowania), za to naprawdę niepowtarzalny smak! Szczególnie jeśli przygotujesz go ze świeżych owoców i dodasz np. listek mięty lub melisy. Nie gotuj go długo i posłódź tylko odrobinę (najlepiej miodem, jeśli smyk nie jest na niego uczulony). Spróbuj też namówić dziecko do zjadania owoców z kompotu (zawierają sporo błonnika, który wspomaga pacę jelit).

5. Sok warzywny
Superzdrowy – szczególnie polecany dla tych dzieci, które jedzą mało warzyw. Ma dużo błonnika. Bazą może być marchew (jest słodka) lub dynia. Mieszaj je z innymi warzywami (np. selerem, pomidorami) lub owocami (jabłkiem, truskawkami). Jeśli kupujesz sok, wybieraj robiony z myślą o małych dzieciach (np. Gerber, HiPP) – masz pewność, że warzywa są dobrej jakości. Bardzo smaczne są też tzw. soki jednodniowe (ich termin ważności to tak naprawdę trzy dni).
Zalety: nie są dodatkowo słodzone. Niestety, warzywa, z których zostały zrobione, nie są tak dokładnie przebadane jak te w sokach dla niemowląt. Mogą w nich być azotany (pozostałości nawozów sztucznych).

6. Herbatka ziołowa
Warto ją od czasu do czasu podawać, jeśli maluch nie jest alergikiem. Miętowa świetnie gasi pragnienie, pomaga przy bólach brzuszka, niestrawności, koperkowa łagodzi wzdęcia, lipowa leczy przeziębienia i lekkie gorączki, a z melisy – ma działanie uspokajające.

7. Woda
Najszybciej gasi pragnienie, nie ma kalorii, dziecko może więc ją pić w takiej ilości, w jakiej chce. Najlepsza dla przedszkolaka jest woda średniozmineralizowana.

8. Zielona herbata
Każda herbata zawiera teinę, czyli związek o działaniu pobudzającym. Jednak w trakcie długiego parzenia zielonej herbaty garbniki neutralizują działanie teiny i napar ma działanie uspokajające. Ciepła zielona herbata wspomaga trawienie, schłodzona zaś świetnie gasi pragnienie (zwłaszcza z dodatkiem plasterka cytryny).

9. Napój mleczno-owocowy
Łatwo go zrobić w domu: wystarczą owoce (truskawki, maliny, porzeczki, brzoskwinie) oraz mleko, jogurt lub kefir. Zmieszaj owoce i mleko w proporcjach pół na pół (wtedy napój będzie słodki bez konieczności dodawania cukru). Ma mnóstwo wapnia, białka i witamin! Spragniony maluch może też pić zwykłe chłodne mleko.

 

 

 

Przedszkolakf

 

 

 

 

115 rzeczy do zrobienia w wakacje 2022: szalone i kreatywne pomysły

Żywienie
Co dać dziecku do picia?
Sok, nektar czy napój - co podać dziecku do picia? Oczywiście, że sok. Dla najmłodszych wybieraj soki produkowane specjalnie dla niemowląt i dzieci po pierwszym roku życia. A kupując picie dla całej rodziny, uważnie czytaj etykiety albo… sama wyciśnij sok ze świeżych owoców i warzyw.

Sok wyciskany Na przykład z pomarańczy, jabłek, marchewki. Jest najbardziej wartościowy , bo go nie przechowujesz, i zawiera tyle samo witamin i minerałów, co świeże owoce. Nie dosładzaj go. Sok 100% Przygotowywany jest tylko z owoców lub warzyw. Zawiera sok wyciśnięty z owoców lub otrzymany z zagęszczonego soku owocowego (poprzez dodanie takiej ilości wody, jaka wcześniej została odparowana). Sok przecierowy Z niektórych owoców i warzyw produkuje się soki przecierowe, np. pomidorowy czy marchewkowy. Warto wybierać soki mętne, nieklarowane - zachowują one więcej wartości odżywczych, bo nie odfiltrowuje się z nich naturalnego osadu z owoców. Nektar Jest lepszy od napoju, choć gorszy od soku. Zawiera od 25% nawet do 99% składników pochodzących z owoców (w przypadku różnych owoców różnie). Sok owocowy jest w nektarze rozcieńczony wodą z dodatkiem cukru i czasem kwasu cytrynowego. Tak jak sok nie zawiera sztucznych barwników, aromatów czy konserwantów.   Napój Jest najmniej wartościowy . Musi zawierać co najmniej 20 % soku owocowego lub warzywnego, który jest rozcieńczony większą niż w przypadku soku ilością wody. Zawiera cukier , a także inne dodatki, np. kwas cytrynowy, barwniki, aromaty i substancje konserwujące.  

Zdrowe sok
Fotolia
Żywienie
Jakie soki podawać małemu dziecku?
Co jest w prawdziwym soku? Mnóstwo dobrego: witaminy, składniki mineralne, błonnik. Właśnie dlatego trzeba go starannie wybrać. Bo buteleczka buteleczce nierówna.

Dzieci podobnie jak dorośli powinny jeść pięć porcji warzyw i owoców w ciągu dnia. Jeśli twoje dziecko tego nie lubi, sok jest dobrym rozwiązaniem, choć oczywiście warzywa i owoce warto również podawać w innych formach. Jakie soki podawać dziecku? Ze względu na zdrowie dziecka ważne jest, by kupować tylko wartościowe soki lub… robić je w domu samodzielnie . Wtedy masz absolutną pewność, co podajesz swojemu dziecku i możesz dowolnie zmieniać ich skład. Wymaga to nieco czasu, ale i zabawa w komponowanie nowych smaków i testowanie, z jakich warzyw i owoców da się wycisnąć sok, może być przednia. Wystarczy, że kupisz sokowirówkę – niektóre modele nie wymagają już nawet, żeby wrzucać do nich obrane owoce. Wystarczy je umyć. A może dziecko pomoże ci w kuchni? To dobry sposób, by zachęcić je do picia soków. Co oznacza sok 100%? Jeśli na opakowaniu jest taki napis, to znak, że jego zawartość w stu procentach pochodzi z owoców lub warzyw. Tylko taki produkt może nosić nazwę soku. Jeśli nie ma tego słowa na etykiecie, to nawet jeśli opakowanie najbardziej przypomina opakowanie soku, jego zawartość nim nie jest. Prawdziwy sok 100% zawiera sok wyciśnięty bezpośrednio z owoców lub otrzymany z zagęszczonego soku owocowego (poprzez odtworzenie proporcji wody, która wcześniej została odparowana). Nie zawiera sztucznych barwników , aromatów, nie może być też chemicznie konserwowany. Najlepszy sok dla dziecka - butelka czy karton? Nie ma za to znaczenia, czy sok jest w butelce, czy w kartonie. W każdym z nich może być wartościowy sok . Dzieciom w drugim i trzecim roku życia nadal warto podawać soki typu junior przeznaczone specjalnie dla dzieci. Masz wtedy gwarancję jakości. Starszym kilkulatkom możesz już zaproponować soki, które kupujesz dla całej rodziny. Ale wybieraj je starannie. Zrób to sama: Sok przecierowy z dyni i...

dziecko, woda, pić, butelka
Dieta
Czym poić przedszkolaka
Gdy słońce mocniej przygrzewa, dziecko bardziej się poci i trzeba je częściej poić. Jakie napoje najlepiej ugaszą jego pragnienie? Które są najzdrowsze?

Dziecko, pocąc się, traci potrzebne organizmowi płyny, których niedobór powinien być stale uzupełniany. Staraj się więc je zachęcać do picia, jednak wybieraj tylko te napoje, które są wskazane dla kilkulatka. Nie wszystkie bowiem dobrze  służą maluchowi. Herbata? Tak, sięgnij jednak po tę właściwą Popularną czarną herbatę lepiej dziecku ograniczaj. Zawiera bowiem teinę, która działa pobudzająco oraz obniża wchłanianie żelaza i wapnia z pokarmów. Bez żadnych obaw możesz natomiast podawać przedszkolakowi bardzo zdrowe herbatki ziołowe (np. z mięty, koperku czy rumianku) i owocowe (np. z dzikiej róży, jeżyn, czarnej porzeczki). Nie tylko szybko gaszą pragnienie. Zawierają też wiele cennych witamin i soli mineralnych, które są niezbędne dla prawidłowego rozwoju malca. Ważne: jeśli dziecko jest alergikiem, unikaj herbatek z dodatkiem owoców tropikalnych, bo mogą spowodować uczulenie. Najlepiej wybieraj owocowe herbaty jednoskładnikowe, np. jabłkową czy malinową. Lepsze są soki z warzyw czy owocowe? Raczej wybieraj soki warzywne, bo zawierają mniej kalorycznego cukru. Te z owoców też oczywiście dziecku serwuj (to wspaniałe źródło witamin!), jednak dzienna dawka dla przedszkolaka nie powinna przekraczać 200 ml. Jeśli zaś maluch ma ochotę na więcej, rozcieńcz soczek (pół na pół) przegotowaną letnią wodą. Pamiętaj też, że najzdrowsze są soki ze świeżych produktów, niedosładzane i bez sztucznych dodatków (np. konserwantów czy barwników). Ważne: Jeśli nie wyciskasz soków sama w domu, najlepiej kupuj te przeznaczone specjalnie dla dzieci. Nie każda woda zdrowia dziecku doda Idealnym napojem dla przedszkolaka jest woda mineralna średniomineralizowana, niegazowana. Ta z bąbelkami nie jest wskazana, bo obecny w niej dwutlenek węgla bywa przyczyną wzdęć. To także jeden z powodów, dla których dziecko powinno unikać gazowanych napojów typu cola....

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak