Totomato
Fotolia
Dieta

Zadbaj o zdrową dietę twojego dziecka

Co zrobić, by dziecko było zdrowe, pełne energii i dobrze się rozwijało? Kluczem do sukcesu jest odpowiednia dieta. Zobacz, jak przekonać malucha do zdrowego odżywiania.

Wychowanie dzieci to nie łatwa sprawa. Nie uczą tego w szkole ani na dodatkowym fakultecie na studiach wyższych. Nie uczą nas również, jak i czym powinniśmy karmić nasze dzieci. Co zatem podawać maluchowi, aby był silny i zdrowy?

Zdrowa dieta – zdrowe dziecko

Aby wyrobić zdrowe nawyki żywieniowe u dziecka, przede wszystkim trzeba oprzeć się pokusie kupowania tego, co jest reklamowane w telewizji. Stacje telewizyjne emitują całe bloki reklamowe z przepysznymi smakołykami dla naszych pociech. Co gorsza, niektóre z nich wydają się całkiem zdrowymi produktami. Gdy przyjrzymy się dokładnie etykiecie i sprawdzimy, ile gramów cukru znajduje się w owocowym serku, który ma chronić kości, czy soczku marchewkowym pełnym witamin, całkowicie zmienimy zdanie na ich temat. Poza domem nasze dzieci również nie są poza zasięgiem pokus. Szczególnie gdy wręczymy im kilka monet, mówiąc Kup sobie coś na przerwie. A tam w automacie czy sklepiku same przysmaki: chipsy, cola, batoniki, zapiekanki. Coraz mniejsza liczba dzieci zapisywana jest na obiady szkolne lub zabiera z domu pożywne drugie śniadanie. Złe odżywianie wraz z brakiem aktywności fizycznej to idealny przepis na wychowanie przyszłego pacjenta kardiologa, diabetologa, endokrynologa, czy onkologa. Czy właśnie takiej przyszłości chcemy dla naszych dzieci?
Oczywiście, najlepiej od małego zaszczepić zdrowe nawyki żywieniowe u swoich dzieci. Jeżeli, mamy już ten okres za sobą, a nasze dzieci bez opamiętania zajadają się słodyczami zamiast warzywami, sytuacja jest trochę bardziej skomplikowana.

Co zrobić, jeśli dziecko nie chce jeść zdrowo?

Nawet, jeżeli już od najmłodszych lat dziecko nie było uczone, jak zdrowo się odżywiać, nie jest za późno, by wprowadzić zmiany. Przydatne mogą być poniższe trzy zasady i konsekwencja w działaniu.

  • Najważniejsza zasada: przykład idzie z góry. Nie możemy oczekiwać od dzieci, że będą jeść zdrowo, jeżeli sami tego nie robimy. Dlatego też, warto zacząć zmiany od przyjrzenia się własnej diecie.
  • Druga zasada: nie powinniśmy zmuszać dzieci do jedzenia czegokolwiek, bo najczęściej ma to skutek odwrotny. Najlepiej zaangażować dziecko we wspólne przygotowywanie posiłków, pozwolić wybrać składniki np. do zupy czy sałatki. Dzieci chętnie zjadają samodzielnie przygotowane dania.
  • Trzecia zasada: warto zadbać o estetykę podawanych posiłków. Można przygotować np. fantazyjne kanapki dla całej rodziny, a dzieci na pewno z chęcią je zjedzą.

Zdrowe odżywianie wymaga od nas konsekwencji, wytrwałości, czasu, a czasem też większych nakładów finansowych. Niewątpliwie lepiej zainwestować w zdrowie i kupować ekologiczne, dobre jakościowo produkty, bez zbędnych ilości cukru i konserwantów. Jest już na rynku wiele firm, które wytwarzają odpowiednie dla maluchów produkty żywnościowe, które zapewnią im zdrowy wzrost i rozwój, bez zbędnych kilogramów. Należy podjąć decyzję, że najważniejsze jest zdrowie naszej pociechy - warte poświęconego czasu, wysiłku i środków.

Pomysł na pożywne drugie śniadanie

Pożywne i zdrowe drugie śniadanie możesz przygotować bardzo łatwo i szybko. Wypróbuj ten przepis.
Składniki:

Totomato
materiały prasowe Totomato

  • 200 ml naturalnego jogurtu z żywymi kulturami bakterii
    (np. firma Mleczna Droga - dostępny w Totomato)
  • 1/2 szklanki świeżych owoców (maliny, truskawki, borówki, jeżyny)
  • ½ szklanki ulubionych orzechów (mieszanka)

Sposób przygotowania:
Owoce umyć. Wszystkie składniki wymieszać z jogurtem w plastikowym pojemniczku, zakryć i zapakować do przedszkola lub zabrać ze sobą na spacer lub piknik.
                                                                                             

totomato
materiały prasowe
Autorem tekstu jest Anna Gołębiowska - dietetyk sklepu i restauracji ze zdrową żywnością Totomato.
Po więcej artykułów o zdrowiu zapraszamy na www.totomato.pl oraz https://www.facebook.com/totomatosklep?fref=ts

dziecko, mama, kuchnia, owoce, śniadanie
Edukacja
Wzorowy pierwszoklasista – 5 porcji warzyw, owoców lub soku w diecie 7-8 latka
Młody człowiek, którego organizm codziennie się rozwija, potrzebuje diety opartej na wartościowych produktach, dostarczających dużo energii.

// Gdy maluch idzie do szkoły... Każdego dnia dziecko jest narażone na stres, związany z zajęciami w szkole, nowym środowiskiem, odmiennym trybem dnia. Fizyczny wysiłek, przebywanie w ruchu, godziny spędzane w świetlicy czy na osiedlowym podwórku sprawiają, że nasze pociechy potrzebują wyjątkowo dużo energii i sił witalnych. Organizatorzy kampanii "5 porcji warzyw, owoców lub soku" przypominają – owoce, warzywa i soki w diecie dziecka wzmacniają jego organizm i są nie do zastąpienia! Dziecko w wieku 7 lat potrzebuje dziennie między 1500 a 2000 kcal. Młody organizm nie jest w stanie sprawnie funkcjonować, jeżeli nie będą mu dostarczane odpowiednie witaminy i składniki odżywcze. Zapotrzebowanie dziecka na witaminy oraz minerały jest bardzo duże, ponieważ warunkują one prawidłowy rozwój oraz pomagają równoważyć wydatki energetyczne, na które jest narażone dziecko każdego dnia. Dr Agnieszka Jarosz, kierownik Centrum Promocji Prawidłowego Żywienia i Aktywności Fizycznej w Instytucie Żywności i Żywienia, ekspert wspierający kampanię "5 porcji warzyw, owoców lub soku" przypomina, aby dostarczać dziecku potrzebnych wartości odżywczych w mądry sposób - Mamy często nie zdają sobie sprawy, że smaczna przekąska dla dziecka może być kaloryczną bombą. Lubiane przez dzieci przekąski często mają nawet po 500 kcal! Niewłaściwe nawyki żywieniowe dzieci są kształtowane i utrwalane w domu i szkole To od rodziców dzieci uczą się najwięcej – towarzysząc naszym pociechom każdego dnia, stajemy się największymi autorytetami i wzorami do naśladowania. Młody uczeń bacznie obserwuje tryb życia i nawyki dorosłych, zarówno dobre, jak i złe. Jeżeli w domu przeważa dieta oparta na produktach bogatych w proste cukry i tłuszcze, to dziecko szybko przyzwyczai się i polubi taką dietę. Rodzice powinni pamiętać, że dzieci są bacznymi obserwatorami oraz...

Materiały Prasowe BOŚ
Aktualności
Co powinno jeść dziecko w szkole?
Rok szkolny wymusza na nas rodzicach myślenie o diecie dziecka. Znowu wróciły lekcje, a pomiędzy nimi przerwy i niezdrowe podjadanie. Czego? Chipsów, batoników, rogalików z czekoladą. Czasem łatwiej dać 2 złote niż zadbać o zdrowe drugie śniadanie ucznia. Pamiętajmy, że „śmieciowe jedzenie” zagraża zdrowiu i wydajności umysłu naszych dzieci.

Zdrowe odżywianie dziecka zaczyna się od zdrowego podejścia rodziców Tempo przyrostu dzieci z nadwagą i otyłością w Polsce w ciągu ostatnich 30 lat jest aż dziesięciokrotnie większe niż w USA. Te alarmujące dane skłoniły rząd do działania. W sejmie trwają prace nad ustawą dotyczącą wyeliminowania „ śmieciowego jedzenia ” ze szkół. Fundacja, która organizuje wiele projektów edukacyjnych ostrzega, że problem niezdrowych nawyków żywieniowych zaczyna się już w rodzinie. - Kiedy pytamy rodziców, czy ich dzieci jedzą słodycze i jak często to robią, okazuje się, że dorośli nie traktują napojów jako słodyczy, a kolorowe, sztucznie dosładzane jogurty uważają za bardzo zdrowe – mówi Barbara Lewicka - Kłoszewska, Wiceprezes Fundacji BOŚ, która  realizuje akcję przemiany sklepików szkolnych, które w zamian za śmieciowe jedzenie zaproponują dzieciom zdrowe przekąski na terenie szkoły. To, co dzieci będą przegryzały w szkole zależy głównie od rodziców. - Nie muszą za przysłowiowe 2 złote fundować dziecku „pustych kalorii” kupowanych w sklepiku czy automacie – dodaje Barbara Lewicka - Kłoszewska. Drugie śniadanie - tak samo ważne jak pierwsze Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), gdy w przerwie między kolejnymi lekcjami zje się coś lekkostrawnego i zdrowego, wydajność umysłu i koncentracja może wzrosnąć nawet o 20 proc. - By dziecko dobrze funkcjonowało w szkole, czyli łatwo przyswajało wiedzę, umiało się skoncentrować, miało dobrą pamięć, potrzebuje właściwie zbilansowanej diety . Mózg podczas wytężonej pracy – nauki, pochłania naprawdę dużo energii, dlatego odżywcze drugie śniadanie jest absolutnie niezbędne. Jeśli poświęcimy chwilkę na jego przygotowanie, może to też znacznie ograniczyć sięganie dziecka po batoniki czy chipsy - radzi Maria Jakubowska, specjalista ds. żywienia w...

kobieta, jeść, kuchnia, talerz
Dieta w ciąży
Dieta na pierwszy trymestr
Nie widać jeszcze brzuszka, ale dziecko, które nosisz w swoim łonie, intensywnie się rozwija. Dobrze się odżywiając, możesz mu w tym pomóc.

Dobre nawyki żywieniowe przydadzą się na przyszłość – m.in. na czas karmienia dziecka. Odpowiednio komponując swój jadłospis – pełnowartościowy dla was dwojga – masz większą szansę, że we właściwym terminie urodzisz zdrowe dziecko.  Czego potrzebuje teraz dziecko? Najważniejsze są teraz składniki budulcowe: pełnowartościowe białko, tłuszcze (m.in. nienasycone kwasy tłuszczowe), kwas foliowy, witaminy z grupy B (do budowy komórek nerwowych) i cukry jako źródło energii. Warto uwzględnić w diecie także jod. W ciąży zapotrzebowanie na ten pierwiastek rośnie prawie dwukrotnie. Co powinnaś jeść? Zielone warzywa liściaste bogate w kwas foliowy (zimą wykorzystuj mrożonki), tłuste ryby morskie – mają witaminę D, nienasycone kwasy tłuszczowe (występują też w orzechach włoskich) oraz jod (jego źródłem jest również mleko i sól jodowana). Białko (roślinne i zwierzęce), owoce, warzywa – dzięki nim dostarczysz dziecku niezbędnych składników mineralnych, np. fluoru, selenu, magnezu, miedzi itp. O czym warto pamiętać? O regularnych spacerach, szczególnie w słoneczne dni, bo dziecko potrzebuje także dużo tlenu, by sprostać szybkiemu tempu wzrostu (codziennie przybywa mu 1 mm). Ruch na świeżym powietrzu pobudzi komórki skóry do wytwarzania witaminy D potrzebnej do budowy zębów i kości dziecka. Przykładowy jadłospis Nie wiesz, co jeść? Porównaj swoje menu z jadłospisem eksperta - Edyty Gulińskiej, specjalisty w dziedzinie żywienia z SGGW. Pierwsze śniadanie musli z jogurtem (4 łyżki musli z rodzynkami i orzechami, jogurt naturalny 2%), kanapki (2 kromki chleba staropolskiego z masłem, 4 plasterki polędwicy z indyka, paseczki czerwonej i żółtej papryki), średni banan, szklanka herbaty z  łyżeczką miodu i plasterkiem cytryny. Drugie śniadanie serek waniliowy homogenizowany ze...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak