Dla przedszkoli, które zgłosiły chęć udziału w Akademii Misia Haribo, zostanie zorganizowany konkurs plastyczny na temat „Mój dzień z misiem”. Nagrodami w nim będą materiały dydaktyczne, urządzenia do ćwiczeń ruchowych, gry edukacyjne, a także wizyty Akademii Misia Haribo.
Co Akademia Misia Haribo proponuje przedszkolom?
Przed rozpoczęciem Akademii Misia Haribo wśród losowo wybranych przedszkoli przeprowadzono audyt sprawdzający potrzeby placówek i ich chęć zaangażowania się w tego typu projekt. Jego wyniki potwierdziły słuszność planowanych w ramach programu działań. W związku z tym do przedszkoli publicznych z całej Polski przesłano oficjalne zaproszenia i formularze potrzebne do zgłoszenia udziału. Lista placówek, do których wysłano listy, została przygotowana m.in. na podstawie zestawienia Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Przedszkola a uczestnictwo
Dla przedszkoli, które zgłosiły chęć udziału w Akademii Misia Haribo, zostanie zorganizowany konkurs plastyczny na temat „Mój dzień z misiem”. Nagrodami w nim będą materiały dydaktyczne, urządzenia do ćwiczeń ruchowych, gry edukacyjne, a także wizyty Akademii Misia Haribo. W ten sposób firma Haribo będzie wspomagać tworzenie nowoczesnych, kolorowych i dysponujących niezbędnymi pomocami naukowymi przedszkoli, w których dzieci potrafią się śmiać, bawić i uczyć. Wszystkie prace plastyczne nadesłane w ramach konkursu zostaną następnie zlicytowane, a zebrane w ten sposób pieniądze organizatorzy Akademii Misia Haribo przekażą na cel charytatywny wskazany przez Radę Programową.
Inne korzyści
Dodatkową zaletą udziału w programie jest możliwość wymiany doświadczeń i poglądów z ekspertami zasiadającymi w Radzie Programowej Akademii, którzy służą wychowawcom przedszkolnym pomocą w pracy z dzieci. Zabawy i ćwiczenia edukacyjne zamieszczone na stronie internetowej www.haribo.com - w dziale Akademia Misia Haribo - będą z pewnością inspiracją dla wychowawców przedszkolnych.
Również zeszyty edukacyjne w formacie PDF są atrakcyjną pomocą naukową, które z powodzeniem można wykorzystywać w pracy z maluchami. Adresowana do przedszkoli inicjatywa jest tym cenniejsza, że uczestnictwo w programie jest całkowicie bezpłatne. Dokładne informacje na temat zgłoszenia swojego udziału w Akademii zamieszczone są na stronie www.haribo.com w dziale Dla przedszkoli.

// Brytyjscy naukowcy dowiedli, że istnieje ścisły związek pomiędzy myciem rąk a liczbą zachorowań dzieci na infekcje górnych dróg oddechowych i układu pokarmowego. Dlatego też „Akademia Czystych Rąk Carex” wraz z partnerem akcji marką Carex skupia swe działania na nauce prawidłowego mycia rąk. Z nowym rokiem szkolnym rusza III edycja „Akademii Czystych Rąk Carex”. Pragniemy zaprosić szkoły do aktywnego uczestnictwa w tym programie. Na uczestników Akademii czekają materiały edukacyjne dla uczniów i nauczycieli w wersji drukowanej i elektronicznej. Na ich podstawie nauczyciele przeprowadzą lekcje z higieny rąk , a uczniowie poprzez zabawę zapoznają się z tematami zdrowia oraz bakterii i wirusów. Szkole przyznamy Dyplom Szkoły Czystych Rąk, dokumentujący uzyskaną wiedzę z zakresu właściwej higieny rąk. Pierwszych 300 szkół z całej Polski, które zgłoszą się do Programu, otrzyma od organizatorów: • Bezpłatne, wydrukowane materiały edukacyjne, • Zestaw antybakteryjnych mydeł Carex o równowartości rynkowej 600 zł. Dla nauczycieli jest to doskonała okazja do „budowania” teczki nauczyciela i zyskania dodatkowej wiedzy! Zestaw edukacyjny zawiera materiały instruktażowe wraz z gotowym scenariuszem do przeprowadzenia zajęć oraz podręczniki i ćwiczenia dla uczniów. Na specjalnie stworzonym profilu na portalu Facebook – Carex Polska będą zamieszczane przydatne ciekawostki i informacje. Dostępny będzie również film instruktażowy, pokazujący przykładową lekcję przeprowadzoną przez pana Dr med. Pawła Grzesiowskiego z Instytutu Profilaktyki Zakażeń. Działania Akademii Czystych Rąk Carex W czasie zajęć realizowanych w ramach „Akademii Czystych Rąk Carex” dzieciom zostanie...
Edukacja prowadzona we wczesnych latach dziecka, przede wszystkim w przedszkolu, ma ogromny wpływ na dalszy rozwój małego człowieka. Badania naukowe wskazują na wyraźny związek między nauczaniem przedszkolnym, a przyszłymi osiągnięciami w nauce. Nauka poprzez zabawę Umysł małego człowieka jest w tym okresie bardzo chłonny na nowe informacje. Należy jednak zadbać o odpowiednie przekazywanie wiedzy. Ponieważ przedszkolaki nie mają wyrobionej trwałej uwagi i nie potrafią skupić się przez dłuższy czas na jednej czynności, dlatego najlepszym sposobem na naukę jest dla nich zabawa. Dzięki temu dzieci mimowolnie przyswajają nowe informacje i zdobywają kolejne umiejętności. Ponadto udowodniono, że szybciej i lepiej zapamiętujemy, gdy nauce towarzyszą pozytywne emocje. Świat pełen zabaw, jakim dla dziecka powinno być przedszkole, jest ważny również z innego powodu. Codzienny kontakt z ukochaną panią przedszkolanką i kolegami oraz ciekawe zabawy sprawiają, że rozstania z rodzicami są dla malucha mniej stresujące, a czas rozłąki mija dużo szybciej. Interesujące zajęcia Zajęcia prowadzone w przedszkolu powinny rozbudzać i rozwijać różnorodne zainteresowania dzieci. „Przygotowywanie przedstawień, rytmika, gra na najprostszych instrumentach (np. bębenek, trójkąt) to tylko przykłady, jak ciekawie zorganizować czas spędzany w przedszkolu” – mówi Anna Gruszczyńska, pedagog i wieloletni dyrektor przedszkola Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. „Dla maluchów często jest to pierwszy kontakt z muzyką, tańcem czy teatrem, który może przerodzić się w ich przyszłą pasję” – dodaje Anna Gruszczyńska. Bardzo istotne w rozwoju dziecka są także zajęcia plastyczne, które kształtują kreatywność małego człowieka. Dlatego wychowawcy powinni zachęcać do spontanicznego tworzenia prac nie tylko samodzielnie, ale również wspólnie z rówieśnikami....
Pierwsze dni w przedszkolu to dla dziecka nowe otoczenie i nieznajome twarze. Nie oznacza to jednak, że nie można pomóc maluchowi w przystosowaniu się do tej zmiany. Eksperci programu Akademia Misia Haribo radzą, jakie zachowania rodziców i opiekunów ułatwią naszym pociechom odnalezienie się w nowej roli. Rozstanie z rodzicami Lęk przed rozstaniem z rodzicami to zazwyczaj pierwsza i największa trudność, którą przezwyciężyć muszą przedszkolaki. Uczucie to towarzyszy zwłaszcza maluchom przebywającym dotychczas wyłącznie z mamą. Dodatkowo, im młodsze dziecko, tym rozstania znosi mniej chętnie. „Nie jest prawdą, że dziecko wyrwane z objęć mamy, szybciej o niej zapomina i chętniej rozpoczyna zabawę z kolegami. Czasem właśnie wtedy ma do rodziców więcej żalu i pretensji“ – zauważa Krystyna Zielińska, psycholog-logopeda, ekspert Akademii Misia Haribo. W takiej sytuacji najważniejsze jest okazywanie dziecku zrozumienia. „Pozwólmy maluchowi się wypłakać. Wytłumaczmy też, że wszystkie dzieci rozstają się z mamą i idą do przedszkola” – dodaje. Przezwyciężenie lęku będzie dla naszej pociechy dużo łatwiejsze, jeśli sale przedszkolne, w których ma codziennie przebywać, okażą się przyjazne, kolorowe i wesołe, a materiały dydaktyczne stosowane w trakcie zajęć będą ciekawe i różnorodne. Aby przyczynić się do tworzenia takich właśnie placówek, Akademia Misia Haribo wspomaga przedszkola publiczne dodatkowymi pomocami naukowymi w postaci m.in. zeszytów ćwiczeń oraz gier planszowych i przyborów plastycznych, które można wygrać w konkursach Akademii. Brak samodzielności Po przekroczeniu progu przedszkola maluchy często napotykają problemy wynikające z braku samodzielności. Nie wszystkie dzieci potrafią bez pomocy dorosłych wiązać buciki, zapinać sweter, jeść czy korzystać z toalety. Zdaniem Krystyny Zielińskiej, rodzice mniej...