szkoła, debiut pierwszoklasisty
Fotolia
Edukacja

Przed debiutem w szkole

Twoje dziecko zadebiutuje wkrótce w roli ucznia, a w twojej głowie już kłębi się mnóstwo pytań. Czy rozmawiać z dzieckiem o szkole podczas wakacji? Czy już teraz przygotować je na mające nastąpić zmiany? Jaka będzie ta szkolna rzeczywistość? Odpowiadamy na najczęstsze pytania rodziców przyszłych pierwszoklasistów.

Wakacje to czas beztroski, odpoczynku, większego spokoju. Jeśli jednak jesteś mamą przyszłego pierwszoklasisty, na pewno czasem rozmyślasz o tym, co nastąpi 1 września. Pewnie trochę się niepokoisz i zastanawiasz, jak to będzie i czy już teraz nie powinnaś jakoś swojego dziecka do debiutu w szkole przygotować.

W wakacje powinnam nadrobić z dzieckiem zaległości?

To bardzo częsty błąd, który popełniają rodzice pierwszoklasistów. Denerwują się, czy dziecko sobie poradzi, czy dostatecznie jest przygotowane do roli ucznia i chcą na gwałt jeszcze nadrobić wszelkie braki. A miesiące letnie nie służą zdobywaniu wiedzy. W końcu po to wymyślono wakacje, by móc odpocząć od nauki! Poza tym przygotowanie dziecka do szkoły zaczyna się o wiele, wiele wcześniej – już w przedszkolu, a potem kontynuowane jest w zerówce. Tam nauczyciele tak organizują zajęcia, aby jak najbardziej ułatwić dzieciom szkolny start: uczą czytania, liczenia, przygotowują do pisania, zachęcają do rozwoju plastycznego, muzycznego i ruchowego. Nawet jeśli rodzicom wydaje się, że dziecko ma pewne braki, powinni pozwolić mu latem odpocząć. Na naukę przyjdzie czas we wrześniu – już na starcie warto zadbać, by pierwszoklasista się do niej dobrze przykładał, wtedy na pewno szybko nadrobi ewentualne braki.  

Zobacz: 23 pomysły na szalone zabawy ruchowe

Czy już latem kupować podręczniki do pierwszej klasy?

Każdy wychowawca sam ustala zestaw podręczników, z których ma zamiar korzystać, więc ich kupowanie jest bezcelowe. Tytuły książek poznasz we wrześniu. Czasem nie trzeba ich szukać w księgarniach, bo są rozprowadzane bezpośrednio w klasie. Jeśli rodzice poznali tytuł podręczników wcześniej i kupili je jeszcze w czasie wakacji, nie powinni przeglądać ich razem z dzieckiem „na zapas". W ten sposób sprawią tylko, że pierwszoklasista szybko zacznie się w szkole nudzić. Poza tym nauczyciel modernizuje niektóre ćwiczenia czy polecenia, dostosowując je do własnych planów.

Co kupić pierwszoklasiście jeszcze podczas wakacji?

Jeszcze w czasie wakacji możesz zaopatrzyć przyszłego pierwszoklasistę w niezbędne rzeczy. Koniecznie do zakupów wciągnij dziecko, dzięki temu pójście do szkoły będzie kojarzyło z czymś wyjątkowym, czymś, na co warto czekać.

  • Tornister. Powinien być na tyle duży, by pomieścił swobodnie książki o formacie A4. Dobrze, gdy ma usztywniany tył – dzięki temu plecy dziecka łatwiej zniosą ciężar książek.
  • Piórnik z przyborami. A więc z ołówkami (na początku dzieci piszą głównie nimi), długopisem, piórem i oczywiście kredkami. Przyda się również linijka, temperówka i gumka do gumowania.
  • Zeszyty. 16-kartkowe w kratkę i w małą linię (najlepsze są takie, w których środkowa linia jest innego koloru – to ułatwia dziecku pisanie). Potrzebne są też zazwyczaj zeszyty do języka obcego (w małą linię) i religii (w kratkę).  
  • Worek z butami. W wielu szkołach wymagane są buty na białej podeszwie (czarne często brudzą podłogę).
  • Strój gimnastyczny. Koszulka ze spodenkami na cieplejsze dni, a na chłody lekki dres.
  • Pojemnik na kanapki i bidonik na picie. Dziecko w szkole powinno zjeść drugie śniadanie.

Sprawdź: Czy stać cię na wyprawkę pierwszoklasisty?

Co robić, jeśli w pierwszej klasie dziecko nie będzie znało rówieśników?

Jeśli do tej pory zgodnie bawiło się z kolegami, jest otwarte, dość pewne siebie, to nie trzeba się martwić – bez trudu nawiąże nowe znajomości i znajdzie sobie nowych kolegów.
Gdy jednak dziecko ma trudności w nawiązywaniu kontaktów, jest wycofane, boi się nowych osób, już w wakacje możesz spróbować je trochę ośmielić (zapraszaj do domu rówieśników, na urlopie zachęcaj do zabaw z innymi dziećmi). Na początku roku szkolnego porozmawiaj z wychowawcą – trzeba mu powiedzieć, że dziecko nikogo w klasie nie zna, a ma pewne problemy z adaptacją w nowym środowisku. Nauczyciel z pewnością pomoże mu zaaklimatyzować się w grupie.

Czy będę mogła na początku roku szkolnego zmienić dziecku klasę?

Tak, ale ważne jest rozsądne uzasadnienie swojej prośby (bo np. przyjaciel naszego dziecka jest w innej klasie, ale nie dlatego, że bardziej podoba nam się plan lekcji I B – w końcu plany z roku na rok się zmieniają). Dyrektor rozpatruje prośbę i w miarę możliwości (np. przeniesienie nie następuje do klasy, która jest już i tak zbyt liczna) i rzeczywistych potrzeb zazwyczaj spełnia oczekiwania rodziców.

Gdzie dowiedzieć się, o której jest uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego i kto jest wychowawcą klasy?

Informacje te zwykle w ostatnich dniach sierpnia zostają wywieszone na drzwiach wejściowych szkoły. Można też zadzwonić do sekretariatu, albo wejść na szkolną stronę internetową i sprawdzić w serwisie informacyjnym, o której rozpoczyna się rok szkolny.

Jak wygląda pierwszy dzień w szkole?

W każdej pewnie nieco inaczej, bo jest to uwarunkowane szkolną tradycją i wewnętrznymi procedurami. Na pewno jednak nie może obejść się bez wspólnego spotkania wszystkich uczniów, nauczycieli i dyrektora na sali gimnastycznej. Dyrektor szkoły uroczyście wita pierwsze klasy, potem wychowawcy z pierwszakami i ich rodzicami przechodzą do sal. Tam wychowawcy poznają się z dziećmi i rodzicami, przekazują wstępny plan lekcji i najpotrzebniejsze informacje (jak wygląda przyprowadzanie dziecka do klasy, jego odbieranie ze szkoły, jakie rzeczy trzeba przynieść na jutro, czym dzieci będą się na początku zajmować itp.).
W wielu szkołach istnieje też zwyczaj pasowania pierwszaka na ucznia. Tę uroczystość zwykle organizuje się po miesiącu pobytu w szkole, kiedy dzieci nieco okrzepną w nowych warunkach.

Sprawdź także: Jak przygotować dziecko do szkoły? – 7 sposobów, które na pewno pomogą

Czy dziecko może nie chodzić do szkoły, tylko uczyć się w domu? - film

pierwszoklasista, uczeń, szkoła
Fotolia
Edukacja
Co zrobić, żeby dziecko polubiło szkołę?
Dla pierwszoklasisty wszystko się zmienia: miejsce, otoczenie, organizacja czasu, zakres obowiązków. Nikt nie lubi tylu zmian naraz. W przypadku ucznia za nimi wszystkimi stoi szkoła. I jak tu dziecko ma ją polubić? Z tobą będzie mu łatwiej.

Możesz naprawdę wiele zrobić, by szkoła kojarzyła się dziecku z miejscem miłym i przyjaznym. Dzięki temu dziecko będzie osiągać w nauce sukcesy! 1. Nie mów źle o szkole Nie tylko o szkole dziecka, ale także o tej, do której przed laty ty chodziłaś, czy jakiejkolwiek innej (np. córki swojej przyjaciółki). Inaczej w dziecku mogą zrodzić się obawy, że skoro zdarzają się kiepskie szkoły, to i jego może się taka okazać. Pamiętaj też, by nie krytykować przy dziecku zachowania wychowawczyni czy szkolnego regulaminu. O sprawach, które ci w szkole twojego dziecka przeszkadzają, warto oczywiście rozmawiać, ale tylko gdy jesteś pewna, że w pobliżu nie ma dziecka.  Sprawdź: 10 głupot, które mówimy do dzieci 2. Nie strasz dziecka szkołą „Teraz to dopiero się za ciebie wezmą" – nie brzmi zbyt zachęcająco, prawda? Trudno się więc dziwić, że po takim komunikacie dziecko nie zapała miłością do szkoły.  3. Obiecuj tyle, ile możesz dotrzymać „Będziesz miał mnóstwo przyjaciół", „Na pewno polubisz swoją panią" – czy naprawdę jesteś tego pewna? Lepiej powiedz: „Dowiesz się od pani wielu ciekawych rzeczy, np. o innych krajach", „Poznasz nowych kolegów". To prawdziwa wizja szkoły, a jednocześnie zachęcająca do jej odwiedzenia.  4. Interesuj się, jak minął dziecku dzień w szkole Zadawaj konkretne pytania, a nie te w stylu: „I jak było?". Dowiedz się, czego dziecko danego dnia się nauczyło, z którym kolegą spędziło przerwy, co robiło na wuefie itp. Pamiętaj jednak, by nie kontrolować, tylko rozmawiać i słuchać, co dziecko mówi.  5. Odrabiaj z dzieckiem zadania domowe Czasem dziecku może być trudno przyzwyczaić się do tego, że nauka nie kończy się po wyjściu ze szkoły, tylko w domu zdobytą wiedzę trzeba powtarzać i utrwalać. Dlatego na początku...

szkoła, dziecko, uczennica
fotolia
Przedszkolak
Jak wybrać szkołę dla sześciolatka?
Ratunku! Moje dziecko w tym roku idzie do pierwszej klasy! Jak wybrać szkołę podstawową by dziecko do niej chętnie chodziło, a jego zdolności były rozwijane?

Państwowa czy prywatna – jaką szkołę wybrać ? Stawiać na lepszą lokalizację czy raczej na cenioną kadrę? To pytania, które często zadają sobie rodzice sześciolatków . Warto nie zostawiać decyzji na ostatnią chwilę i z wyprzedzeniem rozpocząć poszukiwania szkoły , która pozwoli naszemu dziecku rozwinąć skrzydła. Dzięki temu zdążymy przyjrzeć się, jak funkcjonuje dana placówka w ciągu roku szkolnego oraz zweryfikować swoją decyzję. Sprawdź, na co zwrócić uwagę wybierając szkołę dla dziecka. Wybieramy szkołę dla dziecka - lokalizacja Warto wybrać szkołę, która nie będzie zbytnio oddalona od miejsca zamieszkania. W przyszłości pozwoli to dziecku na samodzielny powrót do domu , a nam ułatwi codzienne zaprowadzanie i odbieranie dziecka . Coraz częściej dla rodziców alternatywą staje się podstawówka położona w pobliżu miejsca pracy rodzica. Sprawdź , czego uczy się dziecko w 1 klasie. Wybieramy szkołę dla dziecka - program nauczania Wszystkie szkoły podstawowe mają obowiązek realizowania programu MEN , ale wiele z nich wdraża dodatkowo własne metody nauczania . Zastanów się, czy twoje dziecko odnajdzie się w standardowym schemacie oświaty, czy może warto poszukać szkoły ze wzbogaconym programem? Wybieramy szkołę - wyżywienie Jeśli przewidujesz, że dziecko będzie spędzać w szkole wiele godzin, koniecznie sprawdź kwestię wyżywienia. Część szkół zatrudnia kucharzy, inne korzystają z usług firm cateringowych. Zapoznaj się z przykładowym menu . Zwróć uwagę czy potrawy są zdrowe i czy będą smakowały twojemu dziecku. Poczucie bezpieczeństwa w szkole Dziecko będzie czuło się bezpieczniej i pewniej w szkole, w której uczy się jego starsze rodzeństwo lub koledzy i koleżanki. Sześciolatek łatwiej odnajdzie się w podstawówce z niewielką liczbą uczniów , z małymi klasami, niż takiej, która dzieli budynek z...

Tania wyprawka szkolna
AdobeStock
Zakupy
Szkolna wyprawka last minute. Gdzie najlepsze okazje?
W najbliższe dni lepiej omijać hipermarkety wielkim łukiem. Podpowiadamy, jak inaczej zrobić szybkie i tanie zakupy dla ucznia.

Statystyki nie kłamią: aż 90 proc. rodziców zakupy do szkoły robi w sierpniu, 46 proc. z nich odkłada to na dosłownie ostatnie dni wakacji. Więc jeśli nie lubisz tłumów, lepiej od razu zrezygnuj z zakupów w stacjonarnym sklepie. Zaoszczędzisz nie tylko czas i nerwy, ale i pieniądze. Zakupy na ostatnią chwilę Jeszcze masz czas, by wyprawkę zamówić łatwo i przyjemnie w sieci. Przesyłka zdąży dojść przed pierwszym września i masz gwarancję, że o niczym nie zapomnisz w hipermarkecie. Znacznie łatwiej będzie ci skontrolować, co już kupiłaś, a także zaplanować szkolne wydatki. Zeszyty to taka rzecz bez której nauka w szkole jest wręcz niemożliwa.  Plecak i piórnik, czy inne dodatki pasujące do siebie to absolutny must have każdego ucznia.  Łowcy promocji Według badania Hiper-Com Poland i Grupy Mobilnej Qpony-Blix większość rodziców odwiedzi sklepy, by skompletować wyprawkę tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego. W okresie wakacji pojawiają się wydatki związane z wyjazdami urlopowymi, dlatego w większości przypadków rodzice wolą zaczekać z kompletowaniem wyprawki do końca sierpnia. W tym czasie hipermarkety zaczynają kusić atrakcyjnymi promocjami, co jest dodatkowym argumentem, by poczekać. Jak pokazują badania, rodzice nie lubią przepłacać, więc szukają naprawdę atrakcyjnych okazji. Niestety przekłada się to na czas, jaki muszą poświęcić na poszukiwania. Aż 43 proc. badanych zadeklarowało, że będzie kompletować wyprawkę szkolną dla dziecka w 3 placówkach. Z kolei 27 proc. wymieniło 4 sklepy. Mniej osób będzie robiło zakupy w 1 miejscu lub w 2 punktach sprzedaży – po 11 proc. Oznacza to, że większość klientów odwiedzi kilka sieci handlowych . Ponieważ najbliższa niedziela nie jest handlowa, największa kumulacja nastąpi w najbliższy piątek i sobotę. Niestety może się okazać, że trafisz na mocno przebrany...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak